[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cycle of life  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Subiectu' e sensibil doar la noi, doar sintem tara lui "se poate si fara", "merge si asa" .......

gunner wrote:plantele astea undeva in rauri/lacuri traiesc si fara fertilizanti si neoane nu stiu de care .
acum nu zic ca produsele x y z nu ajuta in cresterea plantelor , dar se poate si fara .
doar opinia mea .

Aici nu-i locu' pentru astfel de opinii. Opinia asta a ta se bazeaza pe ceva? Io zic sa ne arati un acvariu' (facut de tine) care sa ne dea pe spate ....... apoi sa emiti astfel de opinii.
Pune-te pe citit ....... carti, Internet ....... experimenteaza ....... si-o sa-ti schimbi singur opinia. O sa-ti dai seama singur cit de gresita e si cit de stupid e "argumentul" ca in lacuri si riuri traiesc fara fertilizanti si neoane. Sincer, nu credeam ca-n 2010 o sa mai apara la noi pe forum astfel de "opinii" . Speram ca sintem o comunitate mai educata si ca avem alte tinte.
Ne oprim aici ca-i stricam topicu' omului. Cred c-o sa fac curatenie.

Poze: smilie ... Poze cu plante
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

bluemonk wrote:Nu-l contrazic pe Amano dar el are si un interes in a face bussines. Iata un acvariu luminat cu PC (categoria becuri economice daca nu ma insel):


PC=power compact si nu inseamna ca sunt economice. Departe de asta. Este un standard cu tuburi fluorescente single ended de mare randament.
La noi, nu se prea gaseau, acum au mai aparut, dar nu am vazut cine stie ce temperaturi acceptabile.
clonitza
Member

Joined: 06/07/2009 20:27:26
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

@bluemonk

Aici discutam de un setup unde calitatea luminii conteaza pentru o poza reusita, nu vorbim daca se poate cu x sau cu y, binenteles ca se poate dar diferenta dintre o poza de concurs/catalog etc si una gen cea pusa de tom barr e data de acele lucruri care fac diferenta, poate tu nu o vezi acum .. in timp dupa ceva mai multa documentare o sa-ti mai schimbi pararea/viziunea daca pasii tai se vor indrepta spre ramura aceasta a acvaristicii.

@gunner

Te sfatuiesc sa incerci sa cresti oricare planta din casa ta (binenteles daca ai) doar in pietris cu un bec incandescent intro camera intunecata. Dupa ce ai facut experimentul o sa intelegi ce facem noi aici.

---------------

Sergiu, succes cu proiectul tau!
[Email]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Mai am in dotare si cateva crengi de genul asta:
Posibil sa le folosesc in detrimentul mangrovelor.

image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

personal prefer mangrovele cred ca si unde nu am avut parte de genul ala, asa cevba am avut si eu

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
gunner
Junior member

Joined: 09/03/2010 14:07:01
Messages: 59
Location: Focsani/Cluj
IP:
Offline

clonitza wrote:

@gunner

Te sfatuiesc sa incerci sa cresti oricare planta din casa ta (binenteles daca ai) doar in pietris cu un bec incandescent intro camera intunecata. Dupa ce ai facut experimentul o sa intelegi ce facem noi aici.


probabil ca devine suparator pentru restu , dar , cresc ceva plantute intr-un acvariu (aquael ecoline 60 , in caz de cauti pe google vezi ca e un acvariu de 54L cu o lampa de 11w) substrat sera (acela cu pastile in el) si nisip cuartos 1~3mm ... si nu se plang plantele de absolut nimic , cei drept , nu sunt nici pretentioase .

Acum nu vreau sa zic ca putem creste orice planta acvatica in orice borcan cu un bec "chior" si atat , eu m-am referit la pur faptul ca exista alternative la "statul deasupra acvariului cu seringa de fertilizant" sa picuram exact x picaturi si sa luam nu stiu ce neon , daca majoritatea v-ati simtit ofensati de opinia mea , IMI CER SCUZE , dar totusi puteati raspunde mai frumos fata de un incepator care poate isi va schimba parerea actuala (daca i-ati explica anumite lucruri si nu l-ati pune intr-o situatie jenanta)

@cibserg
astept progrese cu noul proiect
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io zic sa folosesti crengile subtiri, imi plac mult. Si-s o noutate la noi, cam putini folosesc asa ceva.

gunner wrote:puteati raspunde mai frumos fata de un incepator care poate isi va schimba parerea actuala (daca i-ati explica anumite lucruri si nu l-ati pune intr-o situatie jenanta)
Hai sa ne oprim aici, te-ai pus singur intr-o situatie jenanta emitind o parere aberanta despre chestii clare, stabilite demult de altii mai destepti decit noi. Apuca-te de citit forumu' si de experimentat si-o sa-ti dai seama.

Poze: smilie ... Poze cu plante
clonitza
Member

Joined: 06/07/2009 20:27:26
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Sa revenim la subiect.

Dragii mei eu am anul acesta am incercat crengile subtiri dar din pacate mare parte din ele ori s-au dezintegrat (cele foarte subtiri) ori s-au umplut de alge irecuperabil (prostia mea), am folosit fi?? de vie care e destul de moale.
E interesant sa vedem odata plantat cum arata , dar pentru asta mai avem de asteptat vreo luna asa ...
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cu vita de vie am incercat si eu. Daaar, crengutele (mai ales cele subtiri) raman goale pe dinauntru, lucru care va "ajuta" la putrezirea lor. Merg folosite, dar doar o scurta perioada de timp. Daca se umplu de alge, vor fi greu de curatat, intrucat se vor rupe. Dar, am mai spus, depinde de grosime

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Ale mele sunt de salcie pletoasa si par destul de rezistente. Acum sunt casante pentru ca sunt foarte uscate. Dar cand se vor imbiba cu apa cred ca vor deveni mai elastice.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

si eu am tot de ...salcie cred, parca asa erau , ma rog un copac mare ) deja uscate, personal le-am tinut in apa fro sapt si atat, nu le-am facut fierbere cu sare sau alte chestii si nici nu mi-au scos tanin in apa. sa inteleg ca sunt singuru caruia ii plac alea mari? )

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Daca tot iti plac, ti le fac pachet. Ne intelegem noi
Adevaru-i ca si mie imi plac. Dar nu reusesc sa le exploatez aici.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

cibserg wrote:Daca tot iti plac, ti le fac pachet. Ne intelegem noi
Adevaru-i ca si mie imi plac. Dar nu reusesc sa le exploatez aici.


Saru`mana mult dar "e" mici pentru mine, eu am latimea aproape cat lungimea ta bazinu meu fiind 100Lungime x 60latime x 45inaltime

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Au venit si produsele indelung asteptate:

image

Mai lipseste balastul HQI comandat in UK. Dar nu e problema. Lampa are si doua tuburi fluorescente. E suficient pentru start-up.
Doar sa ma invrednicesc cu asamblarea.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Power Sand Special S plin de bunatati. Yummy !

image

L-am lansat si eu la apa. Imi place culoarea solului Malaya in lumina de metal halide. Are o tenta usor aurie.

image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

ce creci bagi pana la urma in el? sau ne tii in suspans?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Cred ca ma tin, mai degraba, pe mine in suspans.
Inca nu stiu cum va arata. Dar am ochit cateva plante in celalalt acvariu pe care mi-ar placea sa le folosesc aici: Microsorium Phillipine, Bolbitis Heudelotii, Cryptocoryne nevilli(banuiesc), Monosolenium tenerum...

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Azi am instalat si lampa
image

image

Imi place vartejul facut de outflow. Mi se pare ca poate indeplini functia de extractor pentru pelicula de suprafata.
Nu am nici urma de praf de la substrat pe suprafata apei.
image

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2010 20:57:05


^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Intradevar foarte interesat, si in sensul ca indeplineste doua functii...

Vorbesti de praful de substrat...totusi cineva spunea ca praful(de afara, ajuns in casa) nu are cum sa se depuna pe suprafata apei si e cineva al carui cuvant e important nu doar pe acest forum deci ce sa mai cred ? Eu la fel sustineam ca mi se depune praful pe suprafata apei, fiind mult praf in zona care locuiesc, pentru ca stau aproape de o artera principala, circulatie mare, si in plus se mai construieste o parcare pe 6 nivele la doar 50-100 m de bloc.

Un citat al acelui user, in speranta ca nu fac nimic rau: Adica cam tot ce "zboara" cu curentii de aer si aduce din mediul exterior in casa ta odata depus pe suprafata apei nu va pluti ca sa produca acel biofilm. Si am mai spus ca sunt cateva substante care ar face asa ceva dar nu exista in jurul tau pe o raza de 500 km. e o afirmatie care e bine de stiut ...

Scuze pentru mica poluare a topicului tau, dar pentru ca ai spus de praf pe suprafata apei si nu biofilm mi-a trezit atentia, eu ma lupt cu aceasta situatie de cateva saptamani, asa de cand a dat primavara, si NU este biofilm, nu e uleios, stiu cum arata un biofilm.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2010 21:26:40

[Email] [WWW]
laurentiuvl
Member

Joined: 08/03/2009 18:04:34
Messages: 143
Location: RM VALCEA
IP:
Offline

arata tare bine/poti sa detaliezi putin?din ce e facuta,iluminare....
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com