[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fundal  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Iar eu le multumesc lui Alber pentru blyxa si lui Jolie pentru egeria, caci de la ei am luat astea.
Acum asteptam sa se coaca si acvariul tau ca sa il savuram. Si nu uita de fertilizare

DIY addicted
Valea Plangerii
dimonty
Member
[Avatar]

Joined: 25/01/2009 19:55:49
Messages: 126
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Cred ca acum s-a cam "copt" acvariul

Problema e ca odata cu plantele m-am ales si cu niste melcisori Deja e plin peste tot de minimelci. I-am tot curatat si aruncat, dar in zadar. In orice caz nici unul nu a depasit dimensiunea unui bob de grau. Nu stiu cum sa scap de ei.
[Thumb - acvariu.JPG]

aim icon
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Ai pesti lisa in acvariu?
De ce vrei sa scapi de melci?
[Email] [Yahoo!]
dimonty
Member
[Avatar]

Joined: 25/01/2009 19:55:49
Messages: 126
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Pentru ca sunt f multi. Deja geamul are cateva zeci de pui de melci atasati. Nu-mi place. In afara de problema melcilor, astept si o parere referitoare la evolutia acvariului. In pagina anterioara sunt poze cu stadiul initial.
aim icon
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Vorbeste-ne putin despre acvariu. Cu ce mai fertilizazi, lumina, CO2. Imi face impresia ca plantele nu au lumina si nici hrana. Adica gaz si fertilizare.
Blyxa mi se pare decolorata (carente de...de toate), plus ca nu-i vad decat radacinile adventive. Tulpina unde e? Ludwigia creste palalaie rau de tot (lipsa luminii).
Melci vei avea si in continuare. Ca sa-i raresti, da mai putina mancare pestilor. Si baga CO2. Un ph mai mic, ii va afecta ca numar.

This message was edited 2 times. Last update was at 01/04/2010 08:03:59


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

alber wrote:Melci vei avea si in continuare. Ca sa-i raresti, da mai putina mancare pestilor. Si baga CO2. Un ph mai mic, ii va afecta ca numar.


De dracii aia mici nici cu intoxicatie de co2 nu scapi cand omori toate vietatile din bazin. Ideea e , si s-a mai discutat aici si anume :

Sandu wrote:Primii mei locatari au fost melcii: Nu are sens sa curatati plantele de melci, mai bine puneti voi melcii cu mana voastra. Melcii nu sunt daunatori. Ei sunt semn ca acvariul vostru este dezechilibrat atunci cand aveti prea multi. Astea sunt principii ce mi-au guvernat acvaristica. Physa este un melc deosebit. ..nu mai fugiti de el.

Sandu wrote:Aparitia unei suprapopulari cu melci in general, mai ales in acvariile mici este o dovada de prea multa incarcatura biologica...au cu ce sa se hraneasca prolifereaza...nu au: behaie Melci se vor rari intr-un acvariu echilibrat si vor ajunge la un numar optim uneori ajutati si de tine ...dar de disparut nu dispar decat atunci cand conditiile sunt improprii vieti...ori daca nu sunt bune pentru ei nu vor fi cu siguranta nici pentru pesti/plante.


Din paragrafele astea 2 poate intelegi ceva. Eu personal cand erau multi melci ii mai tineam sub control la schimburile de apa, aspiram tot de pe geamuri, si pietre, pentru ca eu nu aspir substratu

le: un articol care ti-l recomand sa il citesti, chiar daca nu ai ada vei intelege anumite lucruri in acvariile plantate

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2010 23:52:23


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

pt melci eu recomand botia. face toata treaba

mesaj pentru europa si nu numai
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu-mi mai amintesc de cite ori am scris si eu pe forum ca melcii astia mici sint folositori .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Porcu wrote:Nu-mi mai amintesc de cite ori am scris si eu pe forum ca melcii astia mici sint folositori .......


ala a fost primu care mi-a venit in minte si cel mai la indemana

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com