[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ReBorn - Imi fac acvariu din nou !  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

Cam asa as vrea. Prind si eu niste bani acum de sarbatori si nu prea stiu ce sa fac cu ei. Si m-am gandit sa-mi fac acvariu. Dupa calculele mele o sa am cam 2.000.000 lei deci sincer NU stiu cat de mult/putin e.

In primul rand vreau sa-mi iau un acvariu. Naiba stie cati L. Nu prea mare nu prea mic. Vreau un acvariu modest in care sa cresc, Guppy, Xifo, Molly si pesti dinastia mici si colorati. Eventual 2-3 sanitari verzi.

E cineva din Timisoara pe-aici ? De unde as putea sa iau si eu un acvariu ? Si cam ce preturi au si ce imi recomandati ? Apoi, un incalzitor...filtru ceva ? A trecut multa vreme de la ultimul acvariu (acvariu de vreo 4L deci destul de micutz )

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Nu stiu cat de mare acvariu iti poti lua de banii aia (dar din cate stiu e mai ieftin sa il faci, si cred ca poti apela la expertii Timisoreni de pe forum), insa un sfat: ia-l cat poti de mare. Binineteles ca iti mai trebuie la el: filtru, incalzitor cu termostat, si lumina. Asta sunt doar cele mai simple chestii care iti trebuiesc (cu astea incepe toata lumea). Mai sunt si altele, dar pentru alea iti mai trebuie bani (din pacate), si ti le poti procura pe parcurs.

PET wrote:E cineva din Timisoara pe-aici ?
Aici

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

pai si cam ce preturi au... Lumina, termostatu, incalzitor, etc ?

la acvariul meu vechi aveam o chestie facuta de bunica-miu...

Intr-o eprubeta bagate 4 becuri legate in serie si pus "coarne" de priza Era si incalzitor si lumina

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
iuliusdobre
Junior member

Joined: 17/10/2005 11:50:13
Messages: 23
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salut!
Du-te la magazinul Zoomania si ai sa vezi acolo tot ce iti trebuie pt acvariu. Daca vrei sa cumperi acvariu de acolo, cel mai ieftin (26 l, toate accesoriile incluse) depaseste 200RON.
Asa ca ai de ales:
1. cumperi acvariul cu totul - cam 250RON
2. iti faci un acvariu mai mare (100-200l) si cumperi accesoriile separat - tot cam atatia bani. Asta daca stii sa-l faci.
Bafta!
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Poti sa mergi la Iguana ,sau la pet shopul de pe pomiculturii si iti fac astia cu capac de sticla eventual ,cam 150 ron unul de 100-120 litri.iesi mai bine daca iti faci unul la comanda .Eventual poti sa-ti iei si capac separat,cu neoane si tot iesi mai ieftin .Un capac e cam 250 ron ,depinde de marime.

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

mamaa ce pretzuri Dar na... deci ziceti ca ies mai bine daca imi fac la comanda. Eu pe acvariu meu de 4-5L sau cat avea am dat 50.000 lei acum 5 ani

Ziceti-mi si mie "exact" unde as putea sa merg si eventual daca stiti niste preturi mai exacte. 100-120L mi se pare enorm Ala cam cat e de mare.. ca sa-mi fac si eu o idee. O poza ceva ?

Sa zicem ca rezolv cu acvariul, cam cat m-ar mai costa restul accesoriilor ? Neon, vibrator, etc ?

Apoi sa zicem ca rezolv si asta, cum ramane cu decorarea. Sol si alte chestii. La acvariul meu minuscul aveam doar pietre albe puse (am avut si nisip dar mi sa tulburat odata toata apa, m-am speriat si apoi l-am scos).

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

5l? Pai vrei acvariu sau vaza de flori?
La 5 l aeratorul iti arunca apa din acvariu cu pesti cu tot. Am crezut cand ai zis "nici mare, nici mic" ca te referi la 70-150 de litri! Mai citeste pe aici si pe la magazine ca doua milioane nu e prea mult.
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

5L era vechiul acvariu Acum vreau ceva mai mare...nu enorm de mare dar mai mare Nu-mi dau seama dupa L cat de mare vreau sa fie.

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

pai tu nu sti ce vrei !?! Hotareste-te, calculeaza-ti niste dimensiuni in functie de locul unde vrei sa-l asezi, apoi aplici formula pt calculul volumului si afli cati litri...Sfaturi dupa aia

image
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

PET wrote:5L era vechiul acvariu Acum vreau ceva mai mare...nu enorm de mare dar mai mare Nu-mi dau seama dupa L cat de mare vreau sa fie.

Crede-ma, 5 litri sunt.... ZERO !!! Eu am 60 litri si este atat de mic...... Ca sa ai o idee: 60 cm (lungime) x 40 cm (latime) x 40 cm (inaltime) = 96 litri (ipotetic), din care cam 80-85 REALI (acvariul nu se umple pana la "buza", substrat, filtru interior, pietre, radacini etc. etc.) Hai, stai putin, rezoneaza-te cateva zile, citeste cam ce s-a scris pe aici si pe urma mai discutam... Altfel, umplem spatiul Forum-ului cu discutii cvasi-imbecile despre acvarii de 5-10 litri sau
100-120L mi se pare enorm Ala cam cat e de mare.. ca sa-mi fac si eu o idee. O poza ceva ?
Si se supara, pe buna dreptate, lumea !!!
[Yahoo!]
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

mi-am facut eu acum. e mult mai ieftin sa ti-l faci singur. sticla de 6 este 360000 metru patrat. pe al meu(65/35/40) am dat 410000. m-a mai costat siliconul(special pt acvarii) 100000. deci 500. eu as proceda asa:mi-as lua un filtru (cam pentru capacitatea acvariului intre 100 si 200 litri)-cam 400. , incalzitor-cam 200. pentru pesti mi-as opri cam 4-500, pentru plante cam tot atit-500. acuma, (daca vreti contraziceti-ma), iti poti lua substraturi...... nisip de la constructii merge. deci dupa ce ti-ai luat sculele vei vedea citi banmi iti ramin de acvariu. asta daca ai o suma fixa.pina acum au rezultat cam 2100000. te apropii de bugetul tau.
[Yahoo!]
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

pai na, sa zicem ca vreau un acvariu de 100L. Cine stie in Timisoara unde pot sa-mi fac ? Ca o iau cu inceputu...intai acvariul.

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

PET wrote:pai na, sa zicem ca vreau un acvariu de 100L. Cine stie in Timisoara unde pot sa-mi fac ? Ca o iau cu inceputu...intai acvariul.


si ce dimensiuni sa aiba ?

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

PET wrote:pai na, sa zicem ca vreau un acvariu de 100L. Cine stie in Timisoara unde pot sa-mi fac ? Ca o iau cu inceputu...intai acvariul.

He, he... Exista anumite proportii "de aur" in acvaristica.... Asta pentru profi. Pentru ageamii ca noi (tu si eu), incearca 60 x 40 x 40 sau 80 x 40 x 40 sau alte variatiuni pe aceeasi tema (schimba doar latimea sau, si mai bine, inaltimea. Lasa lungimea asa cum e). Acvariul nu va fi mare, va incapea rezonabil de multa apa si vei putea avea un bazin cat de cat "uman". PRECIZARE Pentru "estetica" prefera latimea mai mica, in dauna lungimii; pentru confort, prefera o latime de 35-45 cm, la o lungime de 80-120 cm. Inaltimea n-o "lungi" prea mult caci ai probleme de rezistenta (vrei sa tii scalari ?! )
P.S. I-a inmulteste, sa vezi volumul ?! Ai grija PE CE PUI suportul, greutatea este mult mai mare decat greutatea apei din bazin !
[Yahoo!]
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

40 inaltime nu e cam mult ? eu ma gandeam pe la 30.

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

PET wrote:40 inaltime nu e cam mult ?
Nu.

Fa-ti un acvariu cit iti permite spatiul disponibil. Daca-l faci singur, adica iei sticla si silicon si-l lipesti, diferenta de pret intre un acvariu de 200 litri si unu' de 100 litri e minima. Iar avantajele acvariului mare sint incomensurabile, mirifice, mirabile, magnifice, magice, porcesti :nutz: . Sint foarte serios .

Poze: smilie ... Poze cu plante
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

am fost azi prin Terra (in Timisoara) si am vazut acvariu de... ~50L parca cu 3milioane...si faze dinastea. blah

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
daba
Member
[Avatar]

Joined: 19/03/2004 16:40:08
Messages: 209
Location: RO
IP:
Offline

30 cm coloana de apa e ok. cu 5 cm substrat + 5 cm margine sus, hai 40
30 cm sa nici sa nu trebuiasca sa pui prea multe neonane (pentru inceput-inceput bani dati pe iluminare, dp tau dv, nu prea au sens la un acvariu de 100l, ca pana la urrma nu e o legatura chiar asa directa cu puterea neoanelor/volum cat "/inaltime") (si dp meu dv e mai fumos un acvariu mai lat decat unul mai adanc ).
ok. sa revenim, sticla dupa ce o sa hotarasti dimensiunile avand in vedere volumul poti sa o tai la oglinda (piata crucii) sau de fapt cam pe oriunde nefiind nevoie de sticla atat de groasa (8 mm e deajuns si fara intarituri la ce vrei tu) si se cam descurca lumea sa o taie pe asta subtire destul de bine la orice "geamgarie".
de lipit acasa si te poate ajuta (hai da fiu rau!!! :p ) betta , sau na, dupa ce ai taiat sticla careva de pe aici (in cel din urma caz si eu, fiind cel mai comod om ma ofer) mai departe te pot ajuta cu sfaturi pentru ca eu personal o sa mai am de amenajat inca 800 l asa ca plante si pesti... rezerva am mai putin, poate cu un filtru intern (am de vreo 3 tipuri disponibile perntru 80-100l si eu nu le mai folosesc) si un incalzitor cu termostat de 80W (cam cu atat te pot ajuta pentru inceput (contact PM)).

- daniel_balan -
acvarii
"I aim for the stars.....but sometimes I hit London" - Werner Von Braun
[Yahoo!]
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

Sincer chiar n-am chef sa ma pun eu sa tai...sa lipesc. Macar sa stiu ca acvariul e facut de unu care a mai facut...nu de mana mea

Sa ofericit cineva sa-mi faca (probabil citeste) un acvariu:

L=60 cm
l=30 cm
h=35 cm

Mi se par ok dimensiuliile. Vreau in schimb sa vad cum rezolv cu lumina, ca restul iau eu separat. Ah, si capac neaparat.

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
crys
Junior member

Joined: 15/07/2005 17:34:10
Messages: 16
IP:
Offline

Am eu un acvariu complect echipat de vanzare de 45L (L 75, l 26, H 23) cu filtru de aer interior de 15w, incalzitor cu termostat de 50 w, neon, pe spatele acvariului tapet marin, si cativa carasi maturi (rosu cu alb): totul la 200 lei noi. Ar fi totusi o problema : sunt din Tg. Mures.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com