[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Amphiprion ocellaris home  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Baga-l in apa de osmoza si otet, jum'i-juma' cu o pompa de valuri si schimba totul la doua zile. Cred ca vreo sase zile e deajuns, si il faci aproape nou...
[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Sunt in curs de restart, e o dezordine la mine!!!!
Toti coralii, cei 3 melci, pestele si crevetele de marea neagra sunt intr-un alt bazin cu o pompa de valuri si lampa, ventilatorul pentru racire....
Deoarece urmeaza sa fac un upgrade si urmeaza si stand nou am decis sa renunt la sump pana la upgrade, am anulat overflow-l si ca atare bazinul meu v-a avea urmatoarele dotari:
Bazin 30/30/35
Lampa led cree
Pompa valuri jebao rw 4
Skimmer tunze 9004 direct in bazin
O sa cumpar un hang on chinezesc mic in care sa pun putin matrix si un saculet cu carbon, unul cu rowa si poate cumpar niste jbl bio nitrat ex
3kg de piatra vie de calitate de la domnul Andy
2 kg de nisip viu
Apa jumatate de la domnul Andy din acvariu si jumatate prospat preparata de mine
Coralii pe care i-am avut pana acum
Un clown
Un crevete de Marea Neagra
2 nassarius si unui melc nu ii stiu specia
Saptamana viitoare un pepermint
La upgrade doar mai adaug piatra si nisip si la noul acvariu ii fac overflow corespunzator cu sump bine gandit.....
O sa imi ziceti de ce nu am lasat acvariul cum era, nu l-am lasat deoarece se petrecea cu siguranta ceva "necurat" de erau atatea alge si nu vreau sa se agraveze problemele pana fac upgrade....

[Thumb - image.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2015 21:30:54


My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am aflat care era problema cu algele la mine.....mi-a spus 2 smokes.....
Din cauza nopox-ului turnat de mine in exces ("preventiv")scadea alcalinitatea si din cauza asta aveam alge.....
Chiar ma ofticam de ce nu mai imi creste coralina deci are dreptate 2 smokes......
Sa nu fie si la Pavelescu acesasi problema...
2smokes wrote:Iti iese fosfatul din piatra deorece alk si calciul fluctueaza.Fosfatul din piatra e blocat de ca iar cand iti scade alcalinitatea si se dizolva un pic si din piatra iti apar fosfati.De ce nu iei un test de fosfati cum e aquili care costa 30 de lei sa vezi cum sta treaba?Nu tre sa dai banii pe hanna checker ca si asta e la fel de bun.In caz ca fosfatii ies din piatra e de la alkalinitate si poate sa-ti arate zero pe test tot o sa ai alge.Alkalinitatea scade cand hranesti pentru ca ,calciul leaga fosfatul chiar daca folosesti rowaphos sau alt kkt dinasta(calciul e mai rapid decat oxidul de fier sau aluminiu in legarea fosforului ).Alkalinitatea e consumata si de bacterii ,deci tu cand torni nopox,scade si alk ceea ce provoaca dizolvarea pietrei si eliberarea de fosfati.Masoara alk ,masoara si po4 si vezi cum sta treaba.


My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am luat de la domnul Andy o parte din piatra, arata super bine, e plina de ganganii......nu am mai avut contact cu o asemenea piatra de calitate, asta are 1800 grame si mai merg diseara si imi da pana la 3 kg (era pe picior de plecare), plus apa ciclata si nisip.....

My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca te mai aud cu "apa ciclata", sa stii ca te banez! O sa ajungi sa scrii doar la Margareta ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Stiu ca apa nu adaposteste prea multe bacterii dar vreau sa am sigurnata.....sa nu am deciclare majora....

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Acvariul acum, mai trebuie doar sa cumpar un hang on si sa pun piatra si nisipul diseara (piatra nu e pe pozitie si urmeaza inca niste piatra) si apa....
Poza e culcata, daca dati click apare pe verticala...
[Thumb - image.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2015 10:10:08


My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am terminat aquascape-ul, am pus un filtru cu vata ca sa limpezeasca apa...
detalii maine...
[Thumb - image.jpg]


My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Acvariul dupa ce am aprins "becu"!
Tre sa pun nisipul si e gata aquascape-ul....coralii in poza nu era toti deschisi....
Am in total 4 kg de piatra vie super poroasa, in hang on-ul pe care il cumpar sa mai pun matrix sau doar carbon si rowa?
Mai am de pus putina apa, deci nu asta v-a fi nivelul!
image

My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Blue14 wrote:... deci nu asta v-a fi nivelul!

Blue,

Corect se scrie "deci nu asta va fi nivelul".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am inteles!
Cred ca o sa aleg cel mai mic hang on chinezesc deoarece am doar 10 cm disponibili pe "buza acvariului".....

My nano reef



[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bah, felicitari. In sfarsit arata a acvariu!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc!
Mai am de pus nisipul si nu mai umblu la el!

My nano reef



[Email]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

oare????
greu de crezut,da om vedea.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Online

Blue14 wrote:Multumesc!
Mai am de pus nisipul si nu mai umblu la el!

Asta ne-ai dovedit-o de atatea ori ca nu o poti respecta ca nu mai are rost s-o spui, cum zice si Dan bazinul arata altfel daca si reusesti sa-l mentii e ok, ideal ar fi sa nu mai enunti ci sa reusesti sa faci, eu iti doresc asta, bafta.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/08/2015 13:25:48

[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

ocean wrote:
Blue14 wrote:Multumesc!
Mai am de pus nisipul si nu mai umblu la el!

Asta ne-ai dovedit-o de atatea ori ca nu o poti respecta ca nu mai are rost s-o spui, cum zice si Dan bazinul arata altfel daca si reusesti sa-l mentii e ok, ideal ar fi sa nu mai enunti ci sa reusesti sa faci, eu iti doresc asta, bafta.

Multumesc!
Sincer nu mai am cu ce sa umblu la el, nopox-ul l-am uitat, iese din schema, o sa tin un hang on cu carbon si rowa, daca voi avea probleme cu no3 bio nitrat ex......
Doar o sa adaug corali ca sa il fac sa arate si mai bine.....

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

M-am decis sa renunt sa imi mai fac din nou sump la acest acvariu deoarece l-as da peste cap si nu mai vreau sa "ma joc cu sump-ul" la un bazin asa mic.....
Ca atare, avand sistemul overflow din dotare anulat si avand skimmerul pus tot pe geamul din spate nu imi pot permite decat un hang on de maxim 11 cm lungime.....in asa ceva nu prea am ce sa pun.....
Nevrand sa pun filtrul pe laterala m-am hotarat sa risc cu un filtru extern, am citit tot felul de articole in care scrie ca daca este curatat regulat nu apar probleme.....
Deci trebuie sa aleg dintre Dennerle external skimfilter sau Filtrul extern dennerle scaper's, nu am nevoie de skimming de suprafata deoarece tunze 9004 face asta super eficient....
Pe care sa il aleg dintre cele doua?, daca voi avea probleme voi folosi bio nitrat ex, dar atata timp cat il voi curata des (2 saptamani sau mai repede) nu cred ca voi avea probleme cu no3....

My nano reef



[Email]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

mult te-ai abtinut
bravo!!!!!
cand un lucru prinde sa mearga bine de ce sa-l lasi in pace?????
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

georgemonda wrote:mult te-ai abtinut
bravo!!!!!
cand un lucru prinde sa mearga bine de ce sa-l lasi in pace?????

Pai nu aveam filtru!
Momentan stau doar cu filatrarea biologica rezultata din piatra vie......

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ar mai fi hydor prime 10 sau 20 sau eheim ecco pro 130 sau 200....pe care sa il aleg?

My nano reef



[Email]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com