[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal multispinosa si...ceva Jack Dempsey :)  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare! Si cum orice poveste incepe cu “A fost odata” o sa incerc sa incerc sa va spun povestea pestiucilor mei. Asadar acvariul este un Juwel 240 cu tot tacamul (filtru, incalzitor, masa) pe care l-am ciclat undeva prin aprilie 2011. Din pacate, ca aproape orice incepator, m-am cam grabit si planul initial de acvariu plantat s-a spulberat si apoi am incercat sa-l populez cu ciclide dar si cu putina verdeata. Bineinteles ca am inceput cu o frumoasa ciorba de peste: 4 sajica, 6 multispinosa, 7 kribensis, 1 pangasius 22 cm, 1 ancistrus, 1 pereche gourami, 1 pleco 27 cm, 2 corry albino si 5 guppy care au ajutat la ciclare. Asta a fost pana acum o luna cand, din cauza baietilor de sajica ai caror hormoni au luat-o razna, a trebuit sa fac unele modificari si a trebuit sa dau 2 baieti sajica ce erau in plus pentru ca se alesese perechea, guppy, gourami si pangasius (asta era preferatul sotiei si nu vreau sa va spun prin ce am trecut :lol.
Toate bune si frumoase mai ales ca noua pereche de sajica a depus vinerea trecuta si eram in al noualea cer: scapasem de bataile intre baietii de sajica si stresul provocat celorlalti locatari si mai asteptam si primii puiuti de sajica. In fiecare dimineata si de n-spe ori seara inspectam icrele si ma intrebam daca perechea, fiind la prima depunere, va sti ce sa faca. Dupa 3 zile de asteptare incep sa apara micutii si eram innebunit. Perechea se comporta incredibil: mama sajica avea grija de pui in grota iar tatal facea ture la intrarea in pestera alungand tot ce misca in zona (deja faceam paralela cand femeia ce trece prin chinurile nasterii iar barbatul face poteca in fata salii de nastere :lol. Timp de trei zile puii au scormonit prin nisip iar miercuri seara nu i-am mai vazut…am crezut ca au iesit singuri la plimbare. Aseara am cedat si, dupa schimbul de apa, am dat la o parte piatra de deasupra pesterii si…nimic…niciun pui. Sunt plin de spume pentru ca ma vedeam deja la rubrica donatii (i-am primit ca donatie si mi-am promis ca toti puiutii o sa-i donez). E prima ponta de sajica asa ca nu am experienta dar pur si simplu nu-mi explic ce s-a intamplat…Va rog sa ma ajutati cu sfaturi ca ma doare inima sa vad cum dispar pestii din acvariu fara nicio explicatie.
[Thumb - Picture_036.jpg]

[Thumb - Picture_021.jpg]

This message was edited 7 times. Last update was at 10/11/2012 20:37:19

[MSN]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Mai asteapta 2-3 zile, apoi daca chiar nu apar puii. inseamna ca nu mai sunt

Oricum, in 2-3 saptamani o sa depuna iar.

Ancistrusul il mai ai?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pomi wrote:Mai asteapta 2-3 zile, apoi daca chiar nu apar puii. inseamna ca nu mai sunt

Oricum, in 2-3 saptamani o sa depuna iar.

Ancistrusul il mai ai?

Il mai am...crezi ca el e cauza disparitiei? Masculul de sajica nu lasa niciun peste in zona in care au depus dar daca tu crezi ca el ar putea fi de vina atunci o sa-l scot. Pe ancistrus il banui de faptul ca ai mei kribi nu au mai scos pui de peste 4 luni dar nu sunt sigur. Perechea de kribi depunea in acelasi loc si anume intr-o cochilie de melc cumparata de la mare si cam de tot acest timp ancistrusul are drumuri cam dese prin zona respectiva. E clar...il scot chiar daca asta inseamna sa scot toate pietrele din acvariu...au peste peste 50 kg . Multumesc Pomi
Adaug o poza si cu perechea de kribi...scuze dar o poza mai buna nu am cu ei.
[Thumb - Picture_040.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 08/02/2012 17:44:53

[MSN]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Eu cand aveam scalari si ancistrus, pana nu am scos ancistrusul, nu am vazut vreo codita la icre. Seara erau, dimineata locul era curatat. Ancistrusul e mult mai activ noaptea, in timp ce sajica sigur dormitau.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E posibil ca puii sa fi iesit la plimbare din grota si sa fie mancati de ceilalti conlocuitori.
Eu stiu ca ancistrusul mananca icrele dar de pui mancati de el nu am auzit, dar cine stie...

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2012 09:36:13

[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ancistrusii mananca icrele, dar NU se ating de pui!

Solutia este sa lasi o veioza aprinsa toata noaptea, langa bazin... sau sa montezi o lampa de "veghe" (un bec mic, de frigider, este suficient) care sa le dea posibilitatea parintilor sa fie vigilenti si noaptea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Ancistrusii mananca icrele, dar NU se ating de pui!

Solutia este sa lasi o veioza aprinsa toata noaptea, langa bazin... sau sa montezi o lampa de "veghe" (un bec mic, de frigider, este suficient) care sa le dea posibilitatea parintilor sa fie vigilenti si noaptea.


De faptul ca ancistrusii mananca icre stiam si m-am convins de lucrul asta cand am vazut ca ancistrusul isi petrece cam mult timp in melcul in care depun kribii care nu au mai scos pui din octombrie. De locul in care a depus sajica oricum nu avea cum sa se apropie din cauza parintilor foarte grijulii care nu lasau sa se apropie niciun peste. Oricum micutii iesisera si totul parea ok. Dar totusi, ca masura suplimentara, am lasat neonul aprins noaptea de la un acvariu mai mic ce se afla la doi metri de acvariul cu pricina. Nu stiu cum ar trebui sa arate puii sanatosi de sajica la 3 zile dar ai mei aratau, scuzati comparatia, ca niste spermatozoizi . Aveau burtile ca niste bilute si cozile micute din care dadeau non-stop. Ai lui pomi pe care i-am vazut in filmuletul postat aratau parca mai a peste decat bilute cu coada (cum erau ai mei), dar poate ca erau putin mai mari. Sau poate ca ai mei, fiind si prima ponta a perechii, au avut unele defecte de fabricatie.
Acum mi-am dat seama ca nu am facut descrierea completa a acvariului >. Asadar are aprox.240L utili si, pe langa, filtrul original am mai luat un Fluval4. Cand erau mici pestiucii filtrul juwel facea fata insa din vara, cand pestii crescusera, a trebuit sa suplimentez filtrarea. Acum ma gandesc la un filtru extern si inca nu m-am hotarat inca intre un Eheim 2228 si un JBL 1501 dar oricum va mai dura pana strang banii asa ca mai am timp sa decid. Am doua T5 de 54W unul Day si celalalt Nature. Substratul este format din 5L Manado si un sac cu granulatie 2-4 mm. Am multe pietre pentru ca am zis ca pestiucii sa aiba multe locuri in care sa se simta in siguranta insa vreau sa mai scap de unele pietre si sa le inlocuiesc cu o buturuga sau doua insa pana acum nu am gasit niciuna pe gustul meu.

This message was edited 2 times. Last update was at 28/01/2012 21:38:56

[MSN]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Breaking news! Putin mai devreme am vazut vreo 4-5 pui de sajica langa maica-sa . Nu-mi explic unde au fost pana acum si de ce nu i-am vazut mai ales ca am dat la o parte piatra de deasupra grotei...Ma rog nu mai conteaza, problema mea este ca inca nu stiu cum sa procedez ca sa nu dispara si astia. Ieri am scos masculul de ancistrus ca sa fiu sigur ca nu o sa-mi faca probleme si las in fiecare noapte neonul aprins al acvariului de langa. Astept idei/sfaturi de la voi. Multumesc
[MSN]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, e clar. Trebuie sa-i chem pe Mulder si Scully pentru in acvariul meu se intampla lucruri al naibii de ciudate. In seara asta am gasit puii de sajica...cred ca sunt vreo 40...dar pe cuvant ca nu-mi imaginez cu naiba se face ca nu i-am vazut aproape o saptamana . Am ridicat pana si piatra de deasupra pesterii si am aspirat kkt de acolo...m-am uitat cu foarte mare atentie si nu am aspirat nici macar 1 pui. Timp de 6 zile m-am holbat si chiar am folosit o lanterna ca sa luminez mai bine pestera si nimic... E clar ca berea consumata de sarbatori isi face efectul cu intarziere . In mod sigur e prima data in viata cand ma bucur ca am gresit. Imi cer scuze pentru eroare.
Buuun! Si acum va rog sa ma sfatuiti cum ar fi mai bine sa procedez ca sa supravietuiasca un numar cat mai mare de pui. Sa-i las in acvariu in ideea ca or sa aibe grija de ei paritii, sa cumpar o maternitate pe care sa o agat in acvariu, achizitia unui acvariu maternitate nu a fost aprobata de comitetul general (cica ajung 3 acvarii :lol). Imi doresc foarte mult sa creasca mari puiutii. Ce mancare as putea sa le dau in acvariul mare ca sa poata ajuge la ei si sa le fie suficienta? L-as stresa pe Pomi pe PM dar cred ca are destula treaba decat sa-i dea sfaturi inca unuia care are pui sajica. Daca o sa aiba timp sa-mi dea un pont/doua i-as ramane recunoscator .
Dupa cum vedeti in poza acvariu de 121cm a fost impartit in doua: in jumatatea din dreapta e perechea sajica si puii iar in jumatatea din staga sunt ingramaditi ceilalti si nu par prea fericiti din cauza aglomeratiei. Mai devreme am asistat la o faza incredibila: pleco de 30cm a depasit din greseala jumatatea acvariului stapanita de sajica iar intr-o clipa masculul de sajica s-a repezit la el si in fractiunea urmatoare fata sajica "musca" din pleco. S-a speriat saracul pleco asa tare incat am crezut ca o sa sara din acvariu. Stiu ca pentru cei din voi care au avut sajica si pui nu e nimic nou dar eu, obisnuit cu viviparii, gasesc fascinant comportamentul perechii sajica de cand au depus. Mai devreme am observat cu fata sajica ii ia in gura pe cei mici care se indeparteaza de restul grupului si ii scuipa mai aproape. Initial am crezut ca-i mananca dar cand am vazut finalul am ramas fara cuvinte. Hai ca deja am scris prea mult si nu vrea sa va plictisesc inca de la inceputul jurnalului. Rog sa nu ma uitati cu sfaturile
[Thumb - Picture_037.jpg]

[Thumb - Picture_048.jpg]

This message was edited 9 times. Last update was at 08/02/2012 17:59:01

[MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

scarabell wrote:Si acum va rog sa ma sfatuiti cum ar fi mai bine sa procedez ca sa supravietuiasca un numar cat mai mare de pui. Sa-i las in acvariu in ideea ca or sa aibe grija de ei paritii, sa cumpar o maternitate pe care sa o agat in acvariu, achizitia unui acvariu maternitate nu a fost aprobata de comitetul general (cica ajung 3 acvarii :lol). Imi doresc foarte mult sa creasca mari puiutii. Ce mancare as putea sa le dau in acvariul mare ca sa poata ajuge la ei si sa le fie suficienta?

Eu as aspira o parte din pui si i-as pune intr-o maternitate in acvariu, agatata de-o margine. Pentru inceput e buna o cutie de inghetata in care intra aproape un litru de apa. Ii poti hrani cu nauplii de Artemia (cel mai bine) sau cu hrana uscata pentru alevini. Schimbi apa in cutie cu apa din acvariu, complet odata pe zi, partial de citeva ori pe zi. Dupa ce cresc putin ii poti baga intr-o maternitate d-aia din plasa (scapi astfel de schimburile de apa).

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea:

- vrei sa vezi parintii cum isi cresc puii, timp de cateva luni?
- vrei sa vezi puii crescand la un loc cu parintii, sa-i vezi cum se maresc de la o saptamana la alta?
- vrei sa vezi cum se comporta parintii vis-a-vis de pui, atunci cand intervine o alta ponta de icre?
- vrei sa vezi un card de pui umbland linistiti prin tot acvariul, sub obladuirea parintilor?

Daca DA, atunci scoate ceilalti pesti si lasa doar perechea de parinti + puii.

(Oricum ai privi lucrurile, pleco-ul acela e "din alt film").


Daca ii lasi doar pe ei in acvariu (parinti + pui), atunci le poti da orice fel de hrana pe care o poti marunti intre degete... eu am hranit puii de "ciocolati" cu hrana granulata Sera.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2012 14:57:03


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum o saptamana si jumatate am donat toti copii de sajica unui prieten de pe forum si totul a revenit la normal . Perechea de sajica a cautat vreo doua zile puii si au mai terorizat inca putin pe ceilalti locatari insa acum s-au linistit, le-au revenit culorile (de cand au scos puii devenisera alb-negru) si parca au inceput "dansurile" pentru o noua depunere . Multispinosa au inceput sa iasa de sub pietre si le-a revenit culoarea, acel superb galben/portocaliu si am vazut de vreo doua-trei ori acel tremur specific perioadei de imperechere. Din pacate am reusit sa identific doua o fata (dupa dimensiunile reduse si inotatoare)...la ceilalti 5 mi-e imposibil sa le determin sexul . Au aproape aceleasi caracteristici (dimensiune atat corporala cat si a inotatoarelor) si temperament. Sper sa-mi depuna si astfel sa-i deosebesc si sa le stiu sexul macar la 3-4 daca nu la toti. Kribii au iesit si ei din ascunzatori, le-au revenit culorile dar, din pacate, nu s-a format nicio pereche noua. In schimb perechea veche petrece cam mult timp in cochilia de melc unde a depus de doua ori…sper sa fie cu noroc si sa le iasa si a treia oara cat mai repede
[MSN]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Ciudat cum de nu mi-a aparut pana acum topicul, cand am dat "recent topics" ci doar azi, cand observ ca sunt postari de pe 31.01.

Pacat ca ai dat puii asa repede, caci e foarte interessant sa vezi cum ii cresc parintii, cum alunga toti intrusi, cum musca din geam cand te apropii de ei, cum te musca de deget, cand vrei sa ii hranesti, cum scurma nisipul ca o closca, etc, etc....

Eu am donat perechea de multispinosa, caci ii terorizau sajica, asa ca acum, sajica au tot acvariul la dispozitie.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pomi wrote:Ciudat cum de nu mi-a aparut pana acum topicul, cand am dat "recent topics" ci doar azi, cand observ ca sunt postari de pe 31.01.

Pacat ca ai dat puii asa repede, caci e foarte interessant sa vezi cum ii cresc parintii, cum alunga toti intrusi, cum musca din geam cand te apropii de ei, cum te musca de deget, cand vrei sa ii hranesti, cum scurma nisipul ca o closca, etc, etc....

Eu am donat perechea de multispinosa, caci ii terorizau sajica, asa ca acum, sajica au tot acvariul la dispozitie.


I-am dat din mai multe motive. In primul rand pentru ca perechea de sajica teroriza tot ce misca in acvariu, pusesera stapanire pe jumatate din acvariu iar ceilalti pesti erau terorizati si foarte inghesuiti in cealalta jumatate. Nu mai ieseau nici macar sa manance. Multispinosa nu au mancat nimic timp de 4 zile si se facusera cenusii...iar kribii vreo 3 zile au tinut si ei post negru. Nici macar pleco de 30 cm nu a scapat neatacat de sajica. Era clar ca trebuia sa fac ceva pentru ca mai aveau putin si incepeau sa moara de foame. In al doilea rand au depus la cativa centimetri distanta de filtrele interne: un juwel cere are gratar jos si care e ca un aspirator si un Fluval 4. Am scos din Fluval de 5-6 ori cel putin cate 20 pui odata. Si uite asa numarul lor scadea pe zi ce trece. Cum nu am un acvariu maternitate sau maternitate din aceea cu plasa a trebuit (din motivele enumerate) sa-i dau unei care persoane care stie cum trebuie ingrijiti si care stiu ca ii indrageste foarte mult. Stiu ca trebuie sa ma gandesc bine ce voi face in continuare pentru ca, daca vor depune in curand, o sa o iau de la capat cu toate problemele...Partea proasta e ca nu as vrea sa dau din pesti cel putin pana nu reusesc sa scot pui de la multispinosa din care sa dau 4 si sa raman cu perechea (o pereche sajica si una multispinosa). Ma gandesc si la varianta "fericita" (putin probabila dar nu imposibila) in care ar depune si sajica si multispinosa in acelasi timp...atunci sa vezi macel...
[MSN]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Iti urez succes in a reusi sa tii o pereche Multispinosa si una Sajica in acvariu. Eu in acvariu de 100cm lungime nu am reusit. Al tau are 120cm lungime, deci cresc sansele, dar putin.

Sper sa ma insel, dar cred ca ar trebui un acvariu de minim 150cm lungime, cu cateva pietroaie inalte, care sa sparga campul vizual al perechilor, pentru a putea fi tinute in liniste.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

Ionut, vreau sa te anunt ca puii sunt foarte bine, am pierdut doar doi, este ceva normal. Restul sunt bine, s-au marit, au peste 6 mm si se vad ochii foarte bine si mancarea din stomacele . Sunt foarte multumit de rezultate si sper ca in continuare sa se mareasca foarte repede. Poti sa-i vezi cum cresc si fara parintii lor caci ei isi iau viata in mana singuri . Parintii nu fac altceva decat sa-i apere iar daca ei sunt intr-un acvariu maternitate singuri nu au de ce sa nu se descurce . Comportamentul este la fel la toti puii .
[Yahoo!]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

brutusanf wrote:Ionut, vreau sa te anunt ca puii sunt foarte bine, am pierdut doar doi, este ceva normal. Restul sunt bine, s-au marit, au peste 6 mm si se vad ochii foarte bine si mancarea din stomacele . Sunt foarte multumit de rezultate si sper ca in continuare sa se mareasca foarte repede. Poti sa-i vezi cum cresc si fara parintii lor caci ei isi iau viata in mana singuri . Parintii nu fac altceva decat sa-i apere iar daca ei sunt intr-un acvariu maternitate singuri nu au de ce sa nu se descurce . Comportamentul este la fel la toti puii .

Salut Florin! Ma bucur ca sunt bine, nici nu ma asteptam sa fie altfel. Asa cum am spus si mai sus sunt foarte sigur ca sunt pe maini bune
Update cu multispinosa si galben/portocaliul lui care arata ca e fericit
[Thumb - Picture 990.jpg]

[Thumb - Picture 924.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 14/02/2012 00:03:17

[MSN]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

super frumos acvariu detii,
cum ai deschis topicul eram cu ochii atiniti pe sajica, pacat ca asa repede a trebuit sa renunti la pui dar speram sa depuna din nou .
eu un weekend startez un acvariu cu malawi de 300l. Am o intrebare la tine, ai intaritura la fundul acvariului ori ai pus simplu pietrisul si peste ai asezat pietrele?
Eu am undeva la 35kg de pietre si ma gindeam sa pun direct pe fund, ma risc?

Multumesc

fostul user ozy
[WWW]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

vereb wrote:super frumos acvariu detii,
cum ai deschis topicul eram cu ochii atiniti pe sajica, pacat ca asa repede a trebuit sa renunti la pui dar speram sa depuna din nou .
eu un weekend startez un acvariu cu malawi de 300l. Am o intrebare la tine, ai intaritura la fundul acvariului ori ai pus simplu pietrisul si peste ai asezat pietrele?
Eu am undeva la 35kg de pietre si ma gindeam sa pun direct pe fund, ma risc?

Multumesc

Salut Vereb si multumesc pentru aprecieri insa sunt incepator cu ciclidele si invat pe parcurs. Pestii sunt frumosi dar la capitolul acvariu si aranjament sunt deficitar. Vreau sa schimb aranjamentul, sa scot din pietre si sa adaug o radacina cu multe ramificatii insa pana acum nu am gasit-o si din cauza asta tot aman redecorarea. Acvariul meu este un Juwel Rio 240. Nu are intarituri, practic fundul acvriului fiind dintr-o singura bucata de 8mm, iar mie mi-a dat foarte multe batai de cap chestia cu pietrele. Am peste 65 kg de pietre pe care le-am adaugat treptat. M-am documentat mult pe tema asta pentru ca sticla are doar 8mm grosime si nu stiam daca o sa reziste la asa greutate. Initial am vrut sa cumpar un pad pe care sa asez acvariul insa pe situl producatorului se specifica foarte clar ca nu trebuie pus nimic sub sticla. Ulterior am vrut sa pun polistiren extrudat sub nisip dar apoi am citit ca pestii pot face gauri in nisip si musca/rupe acest material (ceea ce s-a si intamplat cu sajica ce au sapat multe gauri pana la sticla). Pana la urma am ales sa adaug treptat cate o piatra pentru a testa rezistenta sticlei. Dupa ce am terminat toate pietrele le-am asezat cat mai uniform pentru a egaliza presiunea exercitata pe sticla. Din iulie-august cand am pus ultima piatra si pana acum nu am avut nicio problema. Din ce am citit "ciclidarii" cu acvarii home made pun doua bucati de sticla jos (fund dublu) pentru mai multa siguranta. Este o problema destul de spinoasa si nu sunt multi care au cunostintele necesare sa-ti dea un raspuns clar de genul DA sau NU, de cele mai multe ori optandu-se pentru o marja de siguranta (fundul dublu http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/149.page). Uite ce mi s-a spus mie cand am ridicat problema asta http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15155.page Daca dai mai multe detalii despre acvariul tau sunt sigur ca o sa ne ajute cineva mai experimentat cu sfaturi

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2012 01:15:41

[MSN]
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

Pune poze te rog cu perechea Sajica acum sa vedem culorile .
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com