[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal multispinosa si...ceva Jack Dempsey :)  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

brutusanf wrote:Pune poze te rog cu perechea Sajica acum sa vedem culorile .

Ma descurc foarte greu cu pozele din cauza aparatului mai vechi dar si lipsei mele de cunostinte in acest domeniu. Pozele postate pana acum sunt singurele "decente" din peste o suta de incercari. Alt motiv ar fi ca perechea de sajica isi petrece mai tot timpul in pestera lor si iese doar la mancare si atunci doar cateva fractiuni de secunda...sper sa fiu bunic in vreo 2-3 saptamani . Daca vrei sa vezi cum arata ei cu adevarat, fara modificarea culorilor sau nuantelor din cauza unui aparat slab sau unui "pozar" cu slabe cunostinte in domeniu, te rog sa te uiti la jurnalul lui Pomi http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/60/16879.page. Ai mei sunt absolut identici cu mentiunea ca sunt cu putin mai mari (fata are aprox.9cm si baiatul aprox.13cm).

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2012 12:13:57

[MSN]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

multumesc scrabell pentru linkuri,sunt de ajutor
aici in Stuttgart ma crezi,nu gasesc geamgiu ca in Romania,dupa clacule mele la 35 kg pietre + 25 kg nisip, cred ca voi pune direct ope fund fara intaritura.
Eu am deschis un topic la ciclide cu strada malawi ori tangajia

multumesc

fostul user ozy
[WWW]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In asteptarea cu emotii a unei noi depuneri din partea perechii sajica ma trezesc ca le-au luat-o kribii inainte . Acum o ora am vazut perechea de kribi ca si-au scos odraslele la pascut . Se vede ca scoaterea masculului ancistrus a fost o mutare castigatoare si iata ca acum am nepotei si nu de unde ma asteptam . Din pacate sunt doar vreo 7-8 nu 30 ca datile trecute dar i-am scos imediat si i-au pus in maternitatea de plasa (multumesc inca o data lui Florin pentru cadou). Pana acum nu i-am separat si nu au reusit sa supravietuiasca mai mult de cinci zile in "jungla" alaturi cei ceilalti, acum sper sa reusesc sa salvez si sa cresc mari macar 2-3 bucati. Sunt punctele gri de pe piatra. Apropos, ca nu am apucat sa va intreb...inainte sa termin cu adaugatul pietrelor am pus doua cochilii de melci pentru a le oferi locuri unde sa se ascunda in ideea ca o sa le scot ulterior. Dupa aproape o luna am vazut ca perechea de kribi a depus si scos puii intr-o astfel de cochilie. Din cate stiu nu e recomandata pentru ce am eu in acvariu insa se pare ca acea cochilie este singurul loc unde :18: imi depune perechea de kribi. Credeti ca ar fi bine sa o tin in continuare in acvariu sau ar fi mai bine sa o inlocuiesc cu o nuca de cocos preparata special?
[Thumb - Picture 119.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 20/02/2012 23:16:12

[MSN]
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

Cu placere Ionut, placerea a fost de partea mea. Ma bucur sa aud ca ai puiuti. In cea ce priveste puisorii de la tine de Sajica pot spune ca deja se vad foarte bine, s-au marit, mananca foarte bine si din belsug, sunt foarte multi , nu a mai murit nicunul in afara de cei 2 de atunci . Au cam 6-7 mm.
[Yahoo!]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu ce se intampla la mine in acvariu :18: dar imi plac rezultatele: azi noapte iar a depus perechea de sajica . Au depus exact in acelasi loc ca data trebuta insa numarul icrelor este mult mai mic acum (aprope jumatate fata de prima data). Cred ca acel sulfat de aluminiu care a facut atatea victime printre pestiucii din Bucuresti are efect afrodisiac pentru pestiucii mei . Acum trei zile au scos pui kribii, acum sajica...astept cu mare nerabdare prima depunere a multispinosa. Insa marea deosebire fata de prima ponta a perechii sajica este lipsa totala de agresivitate fata de ceilalti pesti. Data trecuta innebunisera toti pestii care nici la mancare nu ma veneau si stateau ascunsi sub pietre. Multispinosa nu sunt deloc deranjati dovada ca nu s-au decolorat deloc. Ma asteptam sa depuna sajica dupa schimbarea culorii lor dar ma asteptam sa devina agresivi...Sper sa nu cobesc si sa se transforme in pitbuli turbati dupa ce ies puii

This message was edited 3 times. Last update was at 22/02/2012 14:22:01

[MSN]
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

Super, o stire deosebita !
Cred ca sunt drogati de la aluminiul asta .)
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei .

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2012 15:01:20

[Yahoo!]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmm! Acum sunt convins de ceea ce banuiam de ceva timp legat de perechea si puii de sajica. Daca prima data m-au facut sa cred ca au disparut cu toti dupa ce ai iesit din "gaoace" si dupa 7 zile au aparut, acum am avut putintica rabdare si...s-a intamplat exact acelasi lucru. Dupa fix sapte zile au iesit ca ciupercile dupa ploaie habar nu am de unde pentru ca in tot acest rastimp nu am vazut nici macar o inotatoare de pui. Asadar, dupa 3 saptamani, am ramas cu aprox.20 pui de sajica care cresc vazand cu ochii. Ce e mai notabil este ce tocmai am facut o schimbare de decor si am adaugat o buturuga cu ceva anubias. De aproximativ o ora de cand am temrinat pot sa spun ca kribii o adora. Din pacate multispinosa nu sunt prea fericiti deoarece a trebuit sa renunt la 3 pesteri in care isi petreceau mare parte din timp si acum "negociaza" impartirea pesterilor. Sunt din ce in ce mai convins ca trebuie sa dau din ei dar, din pacate, pana acum nu am reusit sa identific nicio femela...aveam unele banuieli dar nu s-au confirmat . Mai astept in speranta ca o sa se aleaga macar o pereche...daca nu se va intampla acest lucru in maxim o luna o sa dau din ei pentru ca mi se pare cam aglomerat acvariul si nu vreau sa-i stresez inutil. Maine o sa adaug poze cu noul aranjament...nu e prea diferit de cel initial dar...sunt sigur ca o sa-mi vina idei noi si o sa-l modific iar in catva zile
[MSN]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Revin dupa o perioada de inactivitate pe forum generata de o mica problema medicala. Acum imi dau seama ca nu am postat poza cu modificarea facuta la setup....dar o rezolv acum. Intre timp s-au intamplat mai multe schimbari in acvariu: puii de sajica sunt superbi si au acum vreo 3 cm si cresc pe zi ce trece, am dat doi din cei sase multispinosa si o pereche de kribi. M-am cam saturat sa tot astept sa se aleaga o pereche de multispinosa asa ca a trebuit sa-i raresc. In ideea ca poate o sa citeasca si cei cu mai putina experienta in ale acvaristicii o sa va impartasesc ceea ce, dupa mine, reprezinta schimbarea esentiala din acvariul meu chiar daca asta inseamna sa-mi fac putintica autocritica . Asadar dupa ce am dat doi multispinosa si o pereche de kribi, locatarii ramasi au inceput sa infloreasca: cei patru multispinosa ramasi au culorile muuult mai aprinse si le pastreaza asa pe tot parcursul zile (nu de mai decoloreaza devenind gri) iar kribii au inceput sa se imperecheze la greu si sa dea semne de depunere, astfel ca acum am vreo 4 perechi in loc de una . Acum realizez ceea ce tot spun oamenii pe forumuri cum ca daca ai prea multi pesti in acvariu acestia nu-si vor arata adevaratul potential.
Era sa uit...daca vreun iubitor de ciclide este interesat de pui de sajica, anunt ca vreau sa-i donez pe cei 13-14 copilasi. Ar trebui sa ajunga macar pentru 3-4 persoane avand in vedere ca acestia sunt destul de agresivi la maturitate si le-ar trebui un acvariu destul de incapator.
[Thumb - Picture 859.jpg]

[Thumb - Picture 860.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2012 17:38:48

[MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scarabell wrote:... Acum realizez ceea ce tot spun oamenii pe forumuri cum ca daca ai prea multi pesti in acvariu acestia nu-si vor arata adevaratul potential.
Sa vezi cat de misto este sa ai doar parintii si puii, intr-un bazin incapator!

scarabell wrote:Era sa uit...daca vreun iubitor de ciclide este interesat de pui de sajica, anunt ca vreau sa-i donez pe cei 13-14 copilasi. Ar trebui sa ajunga macar pentru 3-4 persoane avand in vedere ca acestia sunt destul de agresivi la maturitate si le-ar trebui un acvariu destul de incapator.
Hehe, o sa cam ai probleme aici... nu stii ce-am patit eu cu puii lu' Rita & Carlos

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scarabell wrote:Era sa uit...daca vreun iubitor de ciclide este interesat de pui de sajica, anunt ca vreau sa-i donez pe cei 13-14 copilasi. Ar trebui sa ajunga macar pentru 3-4 persoane avand in vedere ca acestia sunt destul de agresivi la maturitate si le-ar trebui un acvariu destul de incapator.
Hehe, o sa cam ai probleme aici... nu stii ce-am patit eu cu puii lu' Rita & Carlos

Ba crede-ma ca stiu ce ai patit pana i-ai dat...ti-am citit toate jurnalele iar pe cel cu Rita si Carlos de cel putin 4 ori... daca aveam un acvariu mai mare m-as fi inscris si eu la 2 ciocolate . Sper sa reusesc sa-i dau pentru ca perechea de sajica da semne ca vrea sa depuna iar si nu vreau sa patesc precum Pomi iar puii mai "batrani' sa-i manance pe cei proaspat iesiti. Am vazut ca forumurile sunt pline la sectiunile de vanzari de pesti si se cumpara la greu...ma gandesc ca pentru varianta "moca" ar trebui sa fie doritori mai ales ca nu este un peste deloc pretentios si nici nu creste prea mare (12-13 cm).
[MSN]
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

O sa ii dai greu taticu, nu prea mai vrea nimeni pesti mari, acum toata lumea trece pe marinica, chestii mici, nu-i asa nasule? Vezi ca te urmez si eu cu unul . Ionut imi place cum arata acvariul tau acum , dar nasul are foarte mare dreptate. Eu lasam parintii sajica si puii, restul dat .

This message was edited 2 times. Last update was at 20/04/2012 19:30:41

[Yahoo!]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

brutusanf wrote:O sa ii dai greu taticu, nu prea mai vrea nimeni pesti mari, acum toata lumea trece pe marinica, chestii mici, nu-i asa nasule? Vezi ca te urmez si eu cu unul . Ionut imi place cum arata acvariul tau acum , dar nasul are foarte mare dreptate. Eu lasam parintii sajica si puii, restul dat .

Salut Florin. Chestia e ca si eu m-am gandit la varianta asta dar, daca-i scot pe ceilalti, atunci aproape 90% din pui o sa supravietuiasca si o sa se faca mari in lipsa unor colegi de acvariu care sa-i mai imputineze. Imagineaza-ti cum as putea sa scap eu de 120-130 de pui de sajica (chiar si moca) daca nu reusesc sa-i donez pe cei 14 pe care ii am acum... Incerc sa-i dau pe forum iar daca nu o sa reusesc o sa-i duc baietilor de la IMGB (asta daca reusesc sa fac rost de o "intrare" la ei) macar stiu sigur ca o sa aibe grija de ei. Iti declar ca mi-e cam frica sa ajung la ei pentru ca, din ce am auzit, nu se prea pleaca de acolo cu mana goala si tare mi-e ca o sa schimb toti locatarii dupa o excursie din asta . Nu mi-ar displace o schimbare totala de locatari dar imi cam strica unele planuri pentru ca, in maternitate, am niste pui de JD la vreo 2 cm din care speram sa opresc o pereche. Planul meu era sa raman cu perechea de sajica, o pereche de multispinosa (care vad ca nu vrea sa se formeze) si o pereche de JD . Dar om trai si om vedea...

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2012 23:51:52

[MSN]
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

Intrarea la ei ti-o fac eu . Cunosc pe cineva acolo . Intr-adevar nu prea pleci cu mana goala, de fapt ai ceva bani si nu stii ce sa iei ca sa iti ajunga banii. Ehe am patit-o !
[Yahoo!]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragilor asteptam de mult amar de timp sa va dau vestea asta...credeam ca nu o sa mai apuc sa o spun ...in sfarsit s-a ales o pereche din cei patru multispinosa si au depus. Nu au dat niciun semn pana acum asa ca nu am putut sa-mi dau seama cum stau lucrurile...m-am trezit cu o piatra acoperita de icre si cu femela de multispinosa care alerga tot ce misca in zona, inclusiv pe masculul de sajica ce este de cateva ori mai mare si mai solid . Din pacate nu stiu ce naiba au pestii astia ca depun langa filtru...si sajica a depus de doua ori cam la aceeasi distanta de filtru in aceeasi zona...iar trebuie sa pun scoci pe el ca sa nu-i traga filtrul. O chestie care m-a bagat in ceata este ca si-au pastrat culorile ambii parinti. Nici macar o mica decolorare, tocmai de aia nu m-am prins ca s-au imperecheat si ca au depus. Probabil ca o sa-si schimbe coloratia dupa ce ies puii. Pun poze diseara
[MSN]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari si pozeeeee!.
[WWW]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

rick wrote:Felicitari si pozeeeee!.

Au venit si pozele . Cateva icre s-au albit dar sunt destule pe pietroi...daca reusesc sa cresc 50% din "bobitele" de pe piatra sunt cel mai fericit om . Pietroiul e la 3 cm de filtrul Fluval 4 care sper sa nu faca victime. Apropos, ce-mi recomandati sa fac pentru evitarea unui genocid generat de filtru. Ar fi bine daca as muta piatra in coltul opus cat mai departe de filtre? La cat dupa dupa ce ies puii ar fi bine sa-i transfer intr-un acvariu maternitate de sticla (nu plasa) de vreo 28L? Puii de sajica nu i-am mutat si au avut o rata de supravietuire de vreo 40%...as vrea sa ridic procentul cu multispinosa.
Sper sa reusesc sa dau kribii cat mai repede ca sa scap de aglomeratie. Si copiii de JD din maternitatea de plasa cresc frumosi si cuminti. In ritmul asta o sa le dau drumul in acvariu intr-o luna.
Buuuun! Si acum asteptam sa iasa micutii!
[Thumb - Picture 002.jpg]

[Thumb - Picture 013.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2012 23:39:10

[MSN]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu am urmarit topicul de la inceput - scuze am vazut doar pozele de acum si arata super - felicitari !

Daca filtrul ar fi fost extern - cred ca mergea sa acoperi sorbul cu un burete special care se potriveste acolo.
Aceiasi idee merge si la intern, presupun ca poti sa tai un burete (iei de la magazin de acvaristica si tai cumva, cred ca gasesti dimensiuni diferite sau te orientezi) si fixezi cu niste zgarciuri. Verifici zilnic sa ramana acolo. Ar fi bine cat mai putine chimicale gen scoci, si nici sa nu fixezi cu ceva cabluri care ar putea lasa cine stie ce metale prin apa.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte fain sa-ti traiasca.
Poti sa acoperi filtrul cu un ciorap de dama.
Degeaba muti piatra caci ouale vor fi mutate.
Eu zic ca cel mai bine sa lasi puii cu parintii.
[WWW]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari!!
Exact cum a zis rick, as pune un ciorap de dama ca sa nu dispara puii in filtru.
Este interesant si frumos ce ai tu acolo. Important este sa nu iasa razboi pe locul "secret" unde fac ei depunerile.

P.S.
Poate gasesti o pozitie mai interesanta ptr lemnele alea sau sa mai pui niste crengi, ca pare gol acvariul.
P.S. 2
Sa nu te superi pe mine, dar nu imi place "soparla" aia mare in acvariul cu ciclide americane(parca Pleco ii zice)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Muta filtrul ;)
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com