[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
CARENTA MINERALA LA OSCARI  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Otto451
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2005 14:58:45
Messages: 10
Location: timisoara
IP:
Offline

Unul dintre Oscarii mei are carenta minerala deja destul de inaintata, multe gauri cu diametru de cca2 mm pa cap. As vrea sa stiu daca exista vreun tratament pt el

I have fish to 15 year's. At present may interest is the oscar fishs and he's diseases.
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Incearca cu Sera Mineral Salt, in dozele indicate pe cutie.
Nu e un tratament minune, dar in urmatoarea jumatate de an se vor vedea efectele.
Eu conditionez periodic apa scalarilor cu asa ceva si arata toti ca de concurs: aripioare drepte, opercule complete, nici o gaura in cap... Sunt foarte multumit de rezultate! Dar, ce-i drept, il folosesc preventiv, nu curativ (asa cum ai tu nevoie acum)!

Rasfoieste un pic si pe acest site: LINK.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
daba
Member
[Avatar]

Joined: 19/03/2004 16:40:08
Messages: 209
Location: RO
IP:
Offline

Nu cred ca e vorba despre "carenta mionerala", ci cred ca e vorba despre "boala gaurilor in cap" - HITH(Hole In The head Disease). Apare la ciclidele cum sunt oscarii, discusii, ...
Desi am avut oscari am avut noroc sa nu am de-a face cu boala asta.
Despre tratament stiu de la un coleg acvarist care a avut ghinionul cu discusii lui. Ai lui s-au vindecat.
Deci, ce e mai important, tratamentul:
- carantina;
- dimetridazol (5 mg/litru) sau metronidazol (7 mg/litru).
Mai multe poti citi pe aici la topicul ciclide in posturile despre oscari de pe acolo.

Bafta si sa ti se insanatoseasca!

- daniel_balan -
acvarii
"I aim for the stars.....but sometimes I hit London" - Werner Von Braun
[Yahoo!]
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Dalles, unde ai gasit sa cumperi solutia asta?
Am tot intrebat de ea la Animax (Turda si cel din Carrefour) si degeaba.
Nici nu auzisera de ea.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Otto451 :
Salut ! ... imi pare rau ca primul tau post aici incepe cu asa ceva ... esti sigur ca e vorba de carente de minerale ? ...

Cazul fericit:

... ce varsta au astronotusii tai ? ...
... oscarii maturi [ in general peste 2 ani ] prezinta uneori, un numar mai mic sau mai mare de gauri, de-a lungul liniei senzoriale precum si in zona din jurul ochilor ... cu timpul, aceste gauri se adancesc, fara ca ele sa fie in mod neaparat dovada vreunei afectiuni ... sunt pur si simplu semne de batranete, daca vrei, le poti asemui cu ridurile care se tot adancesc la oameni, pe masura ce acestia imbatranesc ... si Delilah, femela mea de oscar, are asemenea gauri ...
... ce culoare au gaurile de pe pestii tai ? ... daca ele "se integreaza" in coloritul pestelui [ daca au aceeasi culoare ] atunci nu e cazul sa te ingrijorezi ... gaurile produse in urma afectiunii HITH au in general o culoare alb-cenusie, usor de recunoscut ...

Cazul nefericit:

... in general, boala aia pe care o suspectezi tu [ HITH ] apare ca efect al unei alimentatii dezechilibrate si al traiului intr-o apa de calitate scazuta ... pe scurt, mancare nashpa si apa neschimbata la timp ... uite ce scriam acu' cativa ani in articolul despre oscari :

... Astronotusii sunt pesti foarte rezistenti la boli, singura boala care ii "doboara" fiind o afectiune a liniei senzoriale laterale [ la cichlidae, spre deosebire de ceilalti pesti, linia laterala este alcatuita din doua randuri de senzori - lucru usor de verificat daca ne uitam cu atentie la un peste din aceasta familie ]. Aceasta afectiune, care erodeaza pur si simplu porii in care sunt plasati senzorii de presiune si echilibru, lasand in urma niste rani infioratoare, se numeste HITH [ Hole In The Head ] si / sau HITL [ Hole In The Line ]. In aceste cratere isi fac aparitia foarte repede bacterii si virusi, care "rod" carnea pestelui ducand in final la deces. Boala apare pe un fond de stres, in conditii de hranire si de mediu [ apa ] necorespunzatoare si este foarte greu de combatut - singurele medicamente care reusesc intr-un fel sa ajute fiind acelea folosite in tratamentul uman al Trichomonas-ului [ Metronidazolul si alti derivati - Rombendazol, etc ], insotite fiind de schimburi repetate de apa si de cresterea temperaturii. Cele mai multe cazuri de HITH studiate in laborator au relevat prezenta in interiorul ranilor a parazitului Hexamita, de aceea exista voci care sustin ca acesta este factorul determinant al bolii si nu un rezultat al acesteia.

... daca pestii nu au si ceva infectii secundare, atunci o imbunatatire a calitatii apei + un aport de vitamine in hrana ar trebui sa rezolve problema ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

[quote="aditzu'"]Dalles, unde ai gasit sa cumperi solutia asta?
Am tot intrebat de ea la Animax (Turda si cel din Carrefour) si degeaba.
Nici nu auzisera de ea. [/quote:8cf1b70857"]
He-he, or fi fost surzi!!!
Eu am cumparat asta-vara chiar de la Animax-ul de pe Turda. Spre deosebire de tine, insa, eu n-am intrebat pe nimeni. M-am dus direct la rafturile cu solutii pentru acvariu si m-am servit singur.

Apropo, vezi ca in cutie nu e o solutie, cum zici tu, ci un praf alb. Dupa ce schimbi apa, pui intr-un pahar o lingurita (sau 2, 3, cate iti trebuie), amesteci bine (face o usoara efervescenta) si torni solutia rezultata in toate colturile acvariului. Prima ora apa va fi cam tulbure, dar se va limpezi vazand cu ochii pe masura ce mineralele se dizolva. Daca te deranjeaza tulbureala, poti face operatiunea inainte sa stingi lumina. Dimineata nu se va observa nimic.

PS: sa ai grija cu cati bani te duci in buzunar, ca e cam scumpisoara. In jur de vreo 50 RON. Da eu zic ca efectele merita.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Si eu m-am dus intai la rafturi, dar m-am uitat dupa tot felul de sticle de plastic
Se pare ca nu prea stiu ce vand
Otto451
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2005 14:58:45
Messages: 10
Location: timisoara
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsurile primite si precizez ca oscarii mei au in jur 4 ani si ca gauri pe cap are numai unul dintre ei. As asocia si niste poze de nu stiu daca se poate sau care e modalitatea.

I have fish to 15 year's. At present may interest is the oscar fishs and he's diseases.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... ti-am inchis eu celalalt topic pe care l-ai deschis din greseala ... am editat si linku' si am postat si una dintre poze [ cea care mi se pare sugestiva ] ... nu trebuie sa incepi cate un topic separat pentru fiecare intrebare legata de acelasi subiect
Otto451 wrote:
Am expus cateva poze cu oscarii mei despre care cred ca una are carenta minerala. Voi ce parere aveti ?


image


... sorry, da' e HITH dupa cum arata ... ce le dai sa manance ? ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

din cate stiu si eu tot hith pare

http://www.worldcichlids.com/diseases/Adamhith.html

din nou postez linkul asta, care explica destul de multe.

image
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... eu as "miza", concomitent, pe urmatoarele actiuni :

1) ... schimburi regulate de apa [ de 3 ori pe saptamana cate 30 % din volumul bazinului ] + doze de Mineral Salt [ de la Sera ori de la alte firme ]

2) ... hrana "buna si variata" : rame de pamant + mixtura de inima de vaca imbogatita cu vitamine

3) ... daca au fecale albe, atunci trebuie sa faci si tratamentul cu Metronidazol [ il gasesti pe forum, e foarte discutat ]

4) ... cresterea temperaturii pana pe la 27-28 grade Celsius [ apa mai calda face ca pestii sa aiba metabolismul accelerat -> asimileaza mai repede ]

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Ca tot ziceam ca nu auzisera de asa ceva. Am gasit pana la urma produsul.
Am fost sambata la Animax-ul de pe Turda si am gasit mineral salt, produs de Sera.
45 RON
De data asta am dat peste cineve care stie despre ce e vorba
Otto451
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2005 14:58:45
Messages: 10
Location: timisoara
IP:
Offline

Pai, cand erau mici le-am dat numai rame, aproape un an de zile, dupa care cca. un an au mancat numai pestisori, prinse de mine dintr-o balta apropiata, dupa care am inceput sa le dau inima de vita. Iarna trecuta nu au mancat numai foarte putin, nu au vrut inima si le-am dat mancare pt. pesti, bobite ce se gasesc in comert, din aia mancau. Asta primavara au inceput iarasi sa manance ca lupii, si iarasi le-am dat numai inima de vita. Acum am cumparat si creveti congelati cu care inca nu prea s-au obisnuit inca, dar mananca. Va multumesc pt sfaturi si pt indeumare.

I have fish to 15 year's. At present may interest is the oscar fishs and he's diseases.
[Yahoo!]
Otto451
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2005 14:58:45
Messages: 10
Location: timisoara
IP:
Offline

Apropo, de fecale, nu am observat nimic alb sau albicios

I have fish to 15 year's. At present may interest is the oscar fishs and he's diseases.
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Otto451 wrote:...cand erau mici le-am dat numai rame, aproape un an de zile...
...dupa care cca. un an au mancat numai pestisori...
...am inceput sa le dau inima de vita...
...iarasi le-am dat numai inima de vita...

Nu faci bine ca ii hranesti perioade lungi de timp NUMAI cu un tip de aliment. Pestii nu primesc toate vitaminele si mineralele de care au nevoie organismele lor. Trebuie sa le variezi hrana zilnic.
Nu e de mirare ca au carenta minerala.

Otto451 wrote:...au mancat numai pestisori, prinse de mine dintr-o balta apropiata,...

De asemenea, sunt mari sanse sa le fi transmis oscarilor tai vreo boala din balta aia apropiata.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Otto451
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2005 14:58:45
Messages: 10
Location: timisoara
IP:
Offline

Se poate sa fi primit de la pestisorii pe care le mancau, dar asta a fost vara trecuta, pana cand nu a inghetat, ca dupa acea au primit numai inima de vita. Acum schimb apa zilnic, cam 30 de litri din acvariu si le dau rame. Din pacate la Timisoara nu am gasit niciunde Sera mineral salt, numai Aqua mineral de la Tetra, dar dupa cum scrie pe eticheta este mai mult pt alge.

I have fish to 15 year's. At present may interest is the oscar fishs and he's diseases.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

...Din pacate la Timisoara nu am gasit niciunde Sera mineral salt...

... poti cauta in noul magazin Animax de la voi din Timisoara [ la Iulius Mall ] ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Otto451
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2005 14:58:45
Messages: 10
Location: timisoara
IP:
Offline

Acuma, duminica am fost la I. Mall si nu aveau, dupa primele zile de la deschidere aveau o gama foarte saracacioasa de produse. Au zis ca sapt. viitoare s-ar putea sa mai aduca cate ceva, o sa incerc sapt. viitoare

I have fish to 15 year's. At present may interest is the oscar fishs and he's diseases.
[Yahoo!]
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:...
3) ... daca au fecale albe, atunci trebuie sa faci si tratamentul cu Metronidazol [ il gasesti pe forum, e foarte discutat ]


Da, m-am scos... Bai frate abia am scapat de una si am dat de alta. Am si eu un pitic(oscar) cu excremente albe! Azi l-am vazut. Mi s-a parut ceva curios dar n-am acordat suficienta atentie. Am inteles ca se face un tratament cu Metronidazol... E cumva ok asta postat de Froggy?
... tratamentul cu Metronidazol dureaza minim o saptamana ... dozele se pun alternativ, o pastila de 250 mg la 40 litri apa ... doza mai mare nu strica, dar nici nu are efect ... deci la un bazin de 80 litri ar veni 2 pastile [ exemplu ] ... presupunem ca incepem tratamentul in ziua de luni : LUNI : 2 pastile ... MARTI : ... nu se pune medicament ... MIERCURI : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ... JOI : ... nu se pune medicament ... VINERI : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ... SAMBATA : ... nu se pune medicament ... DUMINICA : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ... LUNI : pauza MARTI : ... schimb de apa cat se poate de serios [ cat de multa apa ai posibilitatea sa schimbi, chiar 100 % ] ... curatat bine de tot substratul [ e preferabil sa fie bine spalat ] ...
Sau mai astept sa vad daca involueaza(poate ar fi cea mai nefericita idee)
Nu cumva ramele sa fie de vina? Stiu ca le consideri "number one", nu te supara :-)

Dancing with the wolves...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ciprian_sb wrote:Am inteles ca se face un tratament cu Metronidazol... E cumva ok asta postat de Froggy?

... pai, daca pun la socoteala faptu' ca e scris de mine [vezi topicul despre astronotusi, pe la inceput ], as zice ca e OK tratamentu' ala ... si repeta-l de 2 ori, sa fie clara treaba ...
... nu este de la rame, sa fii sigur de asta [ ramele nu au paraziti pe care sa-i transmita pestilor ] ... probabil ca pestii aia au fost hraniti cu tubifex inainte sa ajunga la tine ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com