[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Al 13-lea razboinic  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Faina treaba.
vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

Daca lasi pawer head-ul acolo e prea jos .
Ia in calcul curentul care il produce in apa .

Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu stiu daca il las acolo sau nu. Multumita configuratiei il pot ridica cat am nevoie(pot prelungi cu bucati de teava). La o adica pot pune si o pompa mai slaba. Deocamdata totul e experimental urmand sa fac ajustarile din mers. Azi am cernut substratul si l-am pus in acvariu. Nu stiu cum se incarca pozele dar in doua din ele apare prima parte cu acoperirea tevilor( in care am pus substratul de marime mai mare) si in a treia e uniformizarea
[Thumb - DSC02921 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02920 (Large).JPG]

[Thumb - DSC02926 (Large).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Si ... dupa doua luni ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Si ... dupa doua luni ...


De ce-mi dai senzatii, am intrat aici plin de speranta ca o sa vad minim 30 de poze

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
lau
Junior member

Joined: 21/03/2010 20:23:06
Messages: 57
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut. Acum am vazut topicul deschis de tine, daca nu e prea tarziu ti-as sugera ca la cele doua coturi din dreptul pompei sa te legi printr-un "T" la pompa, iar captul sa-l legi si pe el la poma, mi-am construit si eu unul la fel ca tine din cea mai subtire teava pt cabluri cu mai multe gaurele si putin mai mari pt a nu se infunda, in prima faza l-am legat ca tine si am observat ca la capat nu aspira deloc, dupa modificarea de mai sus aspira si prin capat, pt a-l desfunda , la schimbul de apa scot pompa si bag furtunul de apa si cand aspir si cand bag apa in bazin. Ca si filtru folosesc un aquael turbo de 500l/h care are un cartus din plastic cu o gaura de aspirare jos, la acea gaura i-am adaptat niste tevi pentru a-mi intra mizeria in cartus in care am burete. Sper ca m-am facut inteles si ti-am fost de ajutor, mult succes si asteptam poze.
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Imi cer scuze nerabdatorilor care asteapta poze, dar sfanta lene isi gaseste nenumarate scuze. Ca si scuze mai am reparat niste prize electronice la care nu mai tin acumulatorii si e a doua oara cand ii comand pe ebay si inca nu au ajuns. Si stiti voi cum este: faci comanda azi si vine peste 2 luni. Daca vezi ca nu vine, dai un feedback si te mai roaga sa mai astepti putin si dupa inca 2 saptamani iti baga banii inapoi in cont. Si cum nu au mai venit, am mai comandat inca odata acumulatorii si trebuiau sa vina acum o saptamana(ca data cea mai tarzie) si nu au venit. Partea naspa e ca la 6 neoane nu poti sta sa scoti mereu stecherele din priza , ca apoi dimineata sa le bagi iar. Asa ca de 4-5 luni astept si iar astept. Am mai comandat niste burghie mai mai-27mm ca sa fac o gaura sa leg preaplinul la canalizare, si nu au venit nici alea. Asa ca asteptam, ca nu imi da mana sa schimb 2-300l de apa saptamanal. Si asa am de lucru cu celelalte 12 bazine care merg binisor. Probabil ca daca nu le aveam pe alea ma implicam mai tare in asta.
In legatura cu sistemul de filtrare prin substrat, nu am inteles exact cum ai facut legatura, dar tu folosesti o pompa de 500l/h, eu am pregatit un Resun de 2500l/h si asa sper sa mearga

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Legat de asteptare, nici o problema. Avem timp sa ne antrenezi in principala calitate a unui acvarist.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Care-i aia? Frustrarea?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Radu_B wrote:Care-i aia? Frustrarea?


Vorbesti de fringhie in casa spinzuratului (cazul meu).
Azi mi-a venit acvariul nou in locul celui ciobit. Toate bune si frumoase
insa suportii pentru capacul glisant erau lipsa si una din doua lampi nu se potriveste, ...
Asadar, ramine doar rabdarea!
[Email]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu-mi vine sa cred!
Mai am putin si te cred cu produsele "speciale" pentru est.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ei au schimbat doar bazinul. Insa nu m-a avertizat nimeni despre faptul ca trebuie sa recuperez furniturile din primul,
si nici cei de la nevertebrate.ro nu au fost informati. Nu le venea sa creada ce le spuneam la telefon.
Noroc ca soferul a fost intelegator si a revenit la "locul faptei" asa ca am reusit sa iau suportii capacelor glisante.
Ramine problema lampii care nu se potriveste. Pe sit-ul Eheim ... nici un detaliu. In poze nici nu apare sistemul
de prindere al lampilor specifice acvariului primit. De coduri sau alte elemente de identificare, nu mai vorbim.
In rest, nu pot spune nimic despre calitatea lucrarii, arata foarte bine. Revin cu poze pe topic-ul meu miine.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
lau
Junior member

Joined: 21/03/2010 20:23:06
Messages: 57
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut. Nu este cea mai buna picture a mea dar sper sa intelegi ce am vrut sa-ti explic. Pompa de 2500 l/h sa nu-ti faca un curent foarte mare in acvariu, iar capatul daca il lasi cum l-ai facut tu descoperit cred ca apa se va aspira doar pe acolo si nu prin gaurile din teava.
[Thumb - Untitled.jpg]

[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com