[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano reef - 2016 project  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
TrickyKid
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/10/2015 00:03:36
Messages: 43
Location: Bucuresti - sector 4
IP:
Offline

Ciudat e ca cele mai multe alge sunt in partea unde e monitorul, acesta fiind aproape si o perioada destul de mare aprins


O fi un mic gradient de caldura acolo, adica temperatura ceva mai ridicata in acea zona?
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Inchei stocul viu cu ultimele vietati introduse, astfel in decurs de 3 luni de la start am introdus la intervale de 3-4 sapt:

- 2 Ocellaris Clownfish (1,5cm)
- 1 Lysmata Amboinensis matur
- 1 Lysmata Debelius (pui)
- 2 Lysmata Wurdemanni (medii)
- 2 Crabi Hermit (blue leg si red leg)
- corali de tot felul

mai sunt prezenti melci mici, asterine, viermi, si alte ganganii mici

As mai vrea sa bag insa 2-3 crabi mici, 1 specie de melc si Valenciennea Puellaris sa completez echipa CUC.

E prea mult in aproape 60L ?

Pana acum totul e ok, chiar si algele dau sa dispara... ziua aplic un panou in fata acvariului pentru a impedica lumina ambientala sa intre
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Peppermintii mei nu-i vad sa se atinga de aiptasia.. Cam in cat timp se apuca baetii de exterminat ?
Nu am invazie insa nu-mi place sa o vad in toata splendoarea amenintand coralii .

O poza pe-nserat !

image
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Oricum sunt nocturni asa ca ai sa vezi mai mult rezultatele muncii decat pe ei in activitate

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2016 15:32:42

[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Superb acvariu!

My nano reef



[Email]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

frumos bazinul.
bafta cu el.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc, momentan ma lupt cu algele si sa aduc NO3 aproape de 0.

Primele schimbari au fost :
- schimb de apa 10L (voi face asta saptamanal in loc de 5),
- hranesc o data la 2 zile in cantitati moderate (e suficient pentru 2 pesti, restul se descurca cu ce gasesc)
- am renuntat la Salifert Coral Food o perioada (nu stiu ce feedback are insa mie nu-mi prea inspira incredere).
- lumina 4-5 ore/zi , intensitate 50%

Voi vedea peste 2-3 sapt daca totul se indreapta.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2016 20:57:51

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E naspa bazinul, te rog sa ambalezi toate vietuitoarele si sa mi le trimiti prin curier

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

invidiosule
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Taci bre, ca poate merge

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Bat, daca era plin acvariul culegeai roadele , acum degeaba iti trimit tot stocul ca si eu ma chinui cu el )

Merci de aprecieri, nu e nimic deosebit inca, astept ziua in care vad o crestere vizibila la corali.... pana atunci incerc sa-l mentin cat de cat ok.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

ocean wrote:Oricum sunt nocturni asa ca ai sa vezi mai mult rezultatele muncii decat pe ei in activitate


Poate sunt ei nocturni insa nu se ating de aiptasia, nu am invazie insa am urmarit cu atentie unde era si nu disparuse deloc.

Hranesc putin in ultima perioada din cauza algelor insa si atunci observ cum prind cate ceva si halesc..

Totusi la cat costa unul ma asteptam sa fie eficienti... si mai ales ca sunt luati din magazin.

Citisem pe alt forum ca trebuie izolati cu o piatra cu aiptasia in refugium si fara hrana !

Daca are cineva Nudibranch de vanzare, ma intereseaza.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/03/2016 08:44:24

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Posibil sa provina din acvacultura si sa nu fi vazut aiptasie in viata lor si atunci sa nu stie cu ce se mananca, mai ai rabdare ,daca nu ai invazie nu e asa urgent poate ai noroc si invata
[Email]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

In ultima perioada s-au schimbat cateva lucruri.. Cauza algelor se pare ca era hrana congelata, am renuntat la ea momentan, schimburile mari de apa m-au ajutat insa m-am procopsit cu ceva cyano pe nisip.

Lumina de la 4 ore/zi la intensitate mica, am marit un pic perioada si cateva ore doar actinica pentru a ajuta un pic coralii care deocamdata hiberneaza.

Voi reveni cu foto cand voi vedea cresteri evidente la unii corali, acum e ca si inainte...

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

In speranta ca voi avea cresteri in randul coralilor, mi-am completat gama de suplimente RedSea:

Sare Red Sea Coral Pro (1026 salinitate)
NOPOX (0,5ml/zi)
Reef Foundation ABC+ (4ml/sapt)
Reef Energy A+B (1ml/zi)
Reef Colors ABCD ????


Daca la majoritatea suplimentelor am inteles cum dozez, la ReefColors se pare ca fara teste e cam nasol, asa ca voi aproxima la pipeta

Cine ma poate sfatui cum e bine ? Cate 0,5ml pe zi eu zic ca nu strica, mai mult e riscant !

This message was edited 1 time. Last update was at 12/04/2016 14:15:30

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Am dat vina degeaba pe saracii Pepperminti, dupa 2 saptamani nu am mai vazut pui de aiptasia, nimic nou doar 2 mari si grase pe care am sa le extermin cu apa fiarta... probabil sunt prea mari sa le poata manca.

Fara a face reclama la produsele RedSea, pot spune ca doar dupa 3 zile de utilizare ReefEnergy A+B, coralii s-au hidratat foarte mult ... legat de Colors e mult prea devreme, probabil in 1 luna voi avea rezultate evidente.

Inca am alge verzi si paroase prinse ferm de piatra in anumite zone si ceva cyano pe nisip....

Pe viitor ma gandesc sa mut totul intr-un Resun Marin DMS 500PL de 72L... pareri despre el?

Asta pentru ca simpt nevoia de un skimmer dedicat si un acvariu mai compact fara o intreaga uzina in spate.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

aerosv wrote:Am dat vina degeaba pe saracii Pepperminti, dupa 2 saptamani nu am mai vazut pui de aiptasia, nimic nou doar 2 mari si grase pe care am sa le extermin cu apa fiarta... probabil sunt prea mari sa le poata manca.

Fara a face reclama la produsele RedSea, pot spune ca doar dupa 3 zile de utilizare ReefEnergy A+B, coralii s-au hidratat foarte mult ... legat de Colors e mult prea devreme, probabil in 1 luna voi avea rezultate evidente.

Inca am alge verzi si paroase prinse ferm de piatra in anumite zone si ceva cyano pe nisip....

Pe viitor ma gandesc sa mut totul intr-un Resun Marin DMS 500PL de 72L... pareri despre el?

Asta pentru ca simpt nevoia de un skimmer dedicat si un acvariu mai compact fara o intreaga uzina in spate.

1) mai de graba un aqua medic blenny 80. resunul este un acvariu slab ca si specificatii si o sa trebuiasca sa cumperi chiller, apoi sa modifici capacul sa-l faci cu led etc.
2) alga de pe nisip ti-o rezolva goby muralis. e cel mai bun la treaba asta.
3) cea de pe pietre o rezolvi cu nopox
4) energy e bun pt corali dar cam polueaza apa. mie mi s-a accentuat foarte bine cyano cand am inceput sa dozez energy
5) aiptasiile f mari intradevar nu prea sunt mancate de catre pepperminti

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

image

image

image

Coralii dau semne ca le merge bine si am cresteri vizibile la majoritatea speciilor, singurul lucru nasol este o mazga de pe piatra (se vede in prima foto)..... am directionat pompa de valuri spre ea si tot degeaba.

In rest va urez Paste Fericit !
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Incearca sa dai mazga aia jos cu o periuta de dinti. Eu asa fac cu detritiusul de pe pietre cand e cazul.
[Email]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Arata bine coralii
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com