[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
bazin 400 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am facut o mica schimbare.. va place?
[Thumb - IMG_20171118_131432[1].jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

...
[Thumb - IMG_20171118_131517[1].jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

...
[Thumb - IMG_20171118_132838[1].jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

...
[Thumb - IMG_20171118_131555[1].jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

..
[Thumb - IMG_20171118_132908[1].jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 18/11/2017 20:29:51


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

deci.. ce am facut...Am tot vorbit de lumina...si m-am tot gandit ce am citit...
Din cate mi-am dat seama am lumina alba rece...si am gasit o folie de plastic portocalie.. am zis sa lipesc pe proiector si mi-a dat culoarea asta.. sunt sigur ca e prea Calda.. si ma gindeam sa perforex folia..sa fac niste gauri prin ea ca sa partunda si lumina alba...
e un experiment.. vreau sa vad daca are vreun efect la plante...sper sa nu afecteze pestii
se vede in prima poza cul;oarea luminii din bazin,e reflectata pe perete,o dunga,llinga intrerupator

This message was edited 1 time. Last update was at 18/11/2017 20:35:02


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

colegii.. o intrebare...poate e ciudat dar cred ca filtrele exterioare nu respecta niste reguli de filtrare pe care le-am citit pe aici.. nu mai stiu exact si au fost si discutii pe forum
E vorba de timpul de retentie sau cum ai spune...timpul necesar pentru ca baceriile din filtru sa poata "trata" apa care circula in filtru.Nu mai stiu exact de cit timp era nevoie... oricum,peste 2 minute,din ce imi aduc aminte.. timp in care apa sa traverseze filtrul dar sa fie si tratata
Eu am 2 externe sun sun 403b si cum ma gandesc sa fac un sump,imi vin tot felul de calcule si tampenii prin cap si asa am facut un calcul rapid in care reiese ca timpul de retentie este mult sub un min. Am calculat asa

Pompa de la sun sun are 1400l/h dar este redus debitul in functie de inaltime si de mediile de filtrare..o reduc sa zic la1000l/h.Pentru o pompa cu debit de 400l/h avem 6,6l/min deci pompa de la sun sun imi baga peste 15 l/min.. asta ca sa fie mai usor calculul..
Acum,capacitatea filtrului e de 5kg,dupa cele scrise de producatotr,eu am 6 l medii bio,cite 2 l in fiecare sertar,fara bureti sau perlon,am bureti la IN in bazin pe care ai spal la 2 zile.Nu am masurat dar nu cred ca am mai mult de 5 l de apa in filtru. deci timpul de retentie ar fi de 1:3 adica 20 sec
pai cred ca saracile bacterii,stau cu plasa de pesti.. da de pica o molecula de amoniac sau nitriti.. ca ela nu au timp sa fuga dupa ele...

sau nu am facut eu bine calculul sau nu am pus bine problema... dar se pare ca timpul de retentie e foarte mic

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2017 20:25:43


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu zic sa stai linistit, viteza de trecere a apei prin filtru nu este identica e toata suprafata. Prin centru apa trece mai repede, cursul princial, in schimb prin laterale sau colturi mai incet. Eu cred ca dupa aceasta diferenta, se si formeaza alte feluri de bacterii pe centru fata de laterale. Revin cu analogia cu un rau, e mijloc nu prea creste nimic e fundul apei, e doar argila sau pietre curate; in schimb, unde este curentul mai domol, este si ceva depunere de namol.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2017 21:48:21

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

deci... pina la urma, pentru bazinul meu, sa am un sump cu 30-40l materiale bio si o pompa de 1400l/h ar fii chiar bine...curentul chiar si pe centru ar fi mai domol ... si poate ,datorita a ceea ce ai afirmat e nevoie de volum, cu materiale filtrante ,mai mare...Din cate am inteles,unde e curentul mare...nu se prea colonizeaza si atunci se pierde din suprafata de colonizare..am sa tin cont dee asta...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

dim ce imi amintesc eu,nu ai sun sun 403B ai 303B sau 304 sau ceva in genu(spun asta pt ca eu am 403B si la 403B,pompa e de 2000l/h). m.am gandit si eu ca evacueaza apa prea repede,insa il am plin de medii filtrante si nu imi fac griji. ca sa fii sigur,nu scimba apa pe o perioada mai lunga de timp ca sa fii sigur ca ti se lipesc bacteriile de materialu filtrant )) pe bune,stai linistit

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu abia acum.. de o luna si ceva .. aproape 2 luni am inceput sa schimb apa odata pe saptamana.. pina atunci o schimbam la 3 zile....nitratii sunt cam mari in apa de la retea
in legatura cu filtrele.. sti tu ceva... dar,asta era cand am achizitionat bazinul asta ...aveam de la vechiul bazin,100 l.un AEF 302..e identic cu sun sun si el a mers si la asta in paralel cu filtrul extern achizitionat cu bazinul, un enhem 2224 si internul care il are.. Apoi , pe rand am achizitionat 2 403b... poate la sun sun 404 care e de 5,5l sau 404b care e de 6 l e cu pompa de 2000... nu te contrazic dar ale mele asa sunt
[Thumb - all 012.jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

...
[Thumb - all 011.jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

De ce nu-ti iei o instalatie pentru osmoza inversa?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pentru ca ... bazinul nu este acasa.. e la munca.. acasa nu am spatiu pentru el si sa fiu al dracu daca nu m-a batut gandul dar... mi-a trecut repede cand am vazut preturile..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai cit costa o instalatie cu remineralizare acolo? Eu am luat una care produce 10 litri pe ora cu 200 de euro.
Nu este cazul la tine dar, de cind folosesc numai apa de osmoza, parca crevetii se inmultesc mai repede si
se dezvolta mai bine. Nu stiu daca este o coincidenta sau o corelatie dar asta am observat, in toate bazinele.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am gasit o chestie.. nu mai stoi pe unde, la 300 si ceva EUR pentru 50 l pe zi cu 2 filtre, nu mai stiu pe unde... si zicea ca trebuies sa inlocuiesti lunar cartusele... si dadeam pe cartise la fel de mult ca pe instalatie... am zis ca asa imi bag piciorul.. mai bine schimb apa mai multa
.. acum eu la un schimb bag 120 l
Normal ca ar fi mai bine .. mult mai bine dar...cum am spus.. scump si nici nu e la mine.. e la munca

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2017 17:48:36


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu se poate Adrian, sunt instalatii care ajung la preturi rezonabile si schimbi cartusele o data pe an (ma rog, depinde si cit de mult o folosesti).
A mea este dotata cu pompa, nu depind de presiunea de la retea.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sunt de acord dar ti-am spus... una era ca pretul.. ce am gasit dar nu e acasa la mine...cind o sa imi permit un apartament... poate o sa pot face si asta .. pana atunci...



Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cred ca am facut o conarie.. cum am schimbat standul, a trebuit sa giolesc bazinul si am zis ca , daca tot il golesc sa mai pun ceva substrat.. am pus nisip fin, ... l-am spalat de nu mai stiu cate ori .cind am umplut bazinul, s-a cam tulburat si am pus si sun sunul 602 pentru filtrarea mecanica.A vrut sa limpezesc apa inainte sa bag pesti in bazin.Azi dimineata ,apa eara limpede si,am bagat pestii .Problema e ca s-a tulburat iarasi apa si cred ca e de la nisip...ori mai trebuia spalat ori.. v-atrebui sa il scot...M-am gandit la o solutie..sa pun in functie canistra AEF 302 dar cu materiale fde filtrare mecanica.. numai mecanica.. ce ziceti?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ce fel de nisip ai pus?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com