[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Achzitionare si primii pasi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
isahori
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/10/2010 20:23:59
Messages: 44
Location: Bucuresti, Sectorul 5
IP:
Offline

Am citit tutorialele de pe forum, mi-am facut cat de cat o idee despre ce inseana un acvariu pentru un incepator. Incepator e un fel a spune, caci cu ani in urma am mai avut doua acvarii de care m-am ocupat cu putine cunostinte in acvaristica, dar cu mult entuziasm. Intre timp au aprut foarte multe chestii care nu existau sau la care pur si simplu nu aveam acces acum mai bine de 17 ani in urma....

Caut sa cumpar un acvariu cam de 60 de litri. Primul loc vizitat a fost Coralis si piata Moghioros. In Coralis nu aveau decat o oferta a unui acvariu de 54 de litri, dar cam simplist si cu niste accesorii incluse destul de proaste calitativ. Plus inca unul de peste 60 de litri, dar cam patratos si aceeasi poveste , accesorii ieftine. Nu m-a convins pentru ca in special am vrut sa vad si altele.
Am vizitat Hornbach din Berceni si pe cel din Militari. Aveau ceva marfa, unele acvarii imi depaseau cu mult bugetul, iar altele parca nu m-au convins. Am fost prin Auchan unde aveau un singur acvariu dragut la vreo 54 de litri....

Nu sunt inca foarte hotarat si m-am gandit sa va cer un pic ajutorul. Nu vreau sa investesc foarte mult. De exemplu azi am umblat cam cu 4 mil. in buzunar dispus sa-i cheltui pe ceva dragut... As fi dispus sa iau si ceva second hand atat timp cat e vorba de ceva curat la un pret rezonabil. Sfaturi de genul: ai grija de...; fereste-te de cutare... sunt bine venite!

Asadar?

Never ever give-up!
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Salut, ar mai fi magazinul Reef, un magazin de profil foarte profesionist. Gasesti adresa si amanunte pe site aici. Ca sfat, daca ai rabdare, "vaneaza" sectiune vanzari, la doua zile apare cate o oferta, marea majoritatea dintre ele fiind foarte avantajoase la raportul pret/calitate. Ca exemplu personal, eu la inceput m-am dus direct in Hornbach, nestiind alte magazine, si am luat un acvariu de 126 de litri cu tot kitul inclus, plus alte chestii "de baza" care m-au dus la 7-8 milioane. Ulterior mi-am dat seama ca daca aveam rabdare si ascultam pe unii oameni de pe-aici, ieseam mult mai ieftin. Acu, na, vezi si tu, dupa buget, dupa cerinte. Bafta si bine ai venit.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Treceti locatia ,in MY Profile
Si treci si pe la rubrica Despre Noi
OK

This message was edited 1 time. Last update was at 03/10/2010 21:16:38


Ogar batrin dar.... cu miros fin
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pai la 400 de lei ma mir cum de nu ai gasit. Spui ca nu ai gasit nimic bine doatat. Seturile sa stii ca sunt bine dotate, nu stiu ce asteptari ai fi avut.
A, daca vrei filtre externe, UV-uri si CO2-uri, astea vin pe parcurs

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Incearca si mai stai cu ochii si pe sectiunea Vanzari a forumului. Poate totusi esti norocos si gasesti ceva care sa te "coafeze". Sfatul meu si al majoritatii de aici: daca nu esti limitat de spatiu nu iti lua un acvariu mai mic de 50-60 litri. Cu cat este mai mic cu atat este mai greu de intretinut.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
isahori
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/10/2010 20:23:59
Messages: 44
Location: Bucuresti, Sectorul 5
IP:
Offline

Nu spun ca in 400 lei nu m-a multumit niciunul. Numai ca oferta era destul de limitata. Exemple: in Auchan un singur model si nimeni care sa imi dea vreo explicatie, ceva. La Coralis multe cutii goale in vitrina si doar 2 modele in banii mei. Unul la oferta, dar extrem de simplu. Era cat de cat ok, dar am zis ca poate gasesc ceva mai dragut. Si un altul foarte patratos care nu mi-a placut. Saptamana asta cica aduc marfa. La Hornbach tot doua modele in banii mei cu capace de toata jena...(parca nu sunt foarte pretentios, dar...). La fel, am zos ca poate gasesc ceva mai bun.
Toate mai ales ca am citit tot pe forumul asta ca toti incepatorii grabiti au primit sfaturi de genul "daca mai asteptai luai ceva mai ieftin si mai bun"!
Si poate toyusi sunt cam calic sau pretentios... )

Never ever give-up!
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

@isahori sfatul meu e sa incepi cu ceva mai mare. Tot la ceva mai mare o sa ajungi chiar daca incepi cu 54-60L, mai ales ca deja ai fost muscat de microb . 400 de lei acum, inca 50, 100 pe viitor, si tot asa, pana ajungi la ceva de care esti si multumit, se poate intretine usor, si in care poti baga pestii/plantele pe care le doresti (in limita compatibilitatii evident). Sfatul meu ar fi un minim de 100-150 de litri.

De asemenea, inca nu ai completat locatia in "My location", si nici nu ai scris o descriere in "Despre noi". Te sfatuiesc sa o faci, altfel se poate lasa cu avertismente din partea moderatorilor/administratorilor . Iti doresc spor la achizitionat/asamblat/ciclat si asa mai departe, indiferent de alegerea facuta .

.
[Email] [Yahoo!]
isahori
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/10/2010 20:23:59
Messages: 44
Location: Bucuresti, Sectorul 5
IP:
Offline

Treceti locatia ,in MY Profile
Si treci si pe la rubrica Despre Noi
OK




E bine, domnilor? Sau mai trebuie ceva? Nu sunt ironic, chiar sa-mi spuneti chestii dintr-astea, dar mai ales daca cumva vedeti vreo sparla pe la vanzari sa ma lipesc si eu de ceva dragut pentru fetita mea de doi ani si jumatate! ;)
Thank's!

ps- unde e Reef?

Never ever give-up!
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit printre noi!

isahori wrote: ps- unde e Reef?

Str. Savulescu Alexandru, Nr. 4, Sector 2, Bucuresti

Program: Luni-Vineri: 10:00 - 20:00
Sambata: 10:00 - 13:00
Duminica: 10:00 - 13:00


ThePhotographer.ro
Junior member

Joined: 18/09/2010 08:07:11
Messages: 64
Location: Bucuresti, Militari
IP:
Offline

Vezi si experienta mea foarte recenta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12703.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12771.page

Acum mediul e stabil si feng-shui iar pestii par fericiti.
[WWW]
isahori
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/10/2010 20:23:59
Messages: 44
Location: Bucuresti, Sectorul 5
IP:
Offline

Am citit deja topicurile tale, chiar inainte de face topicul asta. Ai un acvariu foarte frumos decorat! ;)

Am gasit si eu cate ceva pe la anunturi, dar ramane sa vad la ce ma decid. Cred ca dau o fuga si pe la Reef sa vad ce si cum.

Never ever give-up!
isahori
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/10/2010 20:23:59
Messages: 44
Location: Bucuresti, Sectorul 5
IP:
Offline

Si inca ceva.... Cu ce pesti ma sfatuiti sa incep alaturi de niste Gupy? Care ar fi capacitatea unui acvariu de 50-60 de litri ca numar de pesti, daca sa spunem ar fi vorba numai de Gupy? Sau sunt ceva tabele in genul celor cu compatibiltati?

Never ever give-up!
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Sunt niste articole facute sticky chiar aici la Coltul Incepatorului. Unul dintre ele este acesta

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
isahori
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/10/2010 20:23:59
Messages: 44
Location: Bucuresti, Sectorul 5
IP:
Offline

Asa e...! Le-am gasit...

Anyway, guys, daca stiti/auziti de un acvariu.. da-ti si voi un semn pe aici. Sunt inca in cautare!

Never ever give-up!
isahori
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/10/2010 20:23:59
Messages: 44
Location: Bucuresti, Sectorul 5
IP:
Offline

Nu stiu daca nu cumva cer foarte mult, dar "rasfoind" forumul am gasit o referire la un magazin online: http://www.animaniashop.ro/9/7/Acvarii-echipate.html . Ar putea cineva care are suficient timp, cunostinte minime si putina buna vointa sa arunce o privire si sa-mi recomande un acvariu in jur de 60 de litri si pana in 400 Lei (evident, dacae mai ieftin, e mai bine caci poate imi iau si un stand/masuta). Thank's!

This message was edited 3 times. Last update was at 05/10/2010 20:39:50


Never ever give-up!
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Isahori, gand la gand Tocmai m-am uitat si eu pe acel site online. Sunt ok acvariile, ca na, un acvariu sunt niste bucati de sticla de 4,6,8... mm lipite cu silicon. La capace pare ca sufera. Adica e prea piperat capacul acela continand in speta doar un neon de 18W, din cate am spicuit eu. Iar kiturile acvariilor sunt, dupa parerea mea, la minima rezistenta. Daca esti/devii ca unii dintre noi, vei vrea repede altceva mai bun (gen marime, lumina, filtre) si te vei vedea "bagat" in alte cheltuieli.
Te-am vazut activ la vanzari , eu zic sa mai ai rabdare, poate apare ceva si pe Bucuresti. Sau macar prin apropiere. Rabdare si tutun.

L.E. Nici la masuta nu te grabi sa o cumperi, s-ar putea sa le gasesti scumpe si pe o inaltime mai mica decat ti-ai dori, si te trezesti ca stai pe vine sa iti privesti comorile din acvariu. Masa se face din pal, am mai facut referire la acest aspect, sfatuind pe altcineva. E un articol interesant pe site, dai cu search si il gasesti. Iti arata acolo un baiat "valoros" cum se face o masa home-made detaliu cu detaliu. Crede-ma ca merita investitia.
L.L.E Sper ca ti-am fost de ajutor cu sfaturile si nu am deranjat pe nimeni prin faptul ca mi-am dat cu parerea. In caz contrar, postul poate fi sters.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/10/2010 17:25:23


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
isahori
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/10/2010 20:23:59
Messages: 44
Location: Bucuresti, Sectorul 5
IP:
Offline

Sigur ca mi-e de ajutor orice reply si orice sfat/parere!
Ar fi fost misto daca vedeam acvariile respective tocmai pt ca vreau sa vad capacele (ma intereseaza unul rabatabil, adica sa nu fie nevoie sa-l scot complet pentru aproape orice treaba as avea la interior). Plus ca, iti dai seama ca accesoriile incluse as vrea sa fie cat de cat in raport cu volumul acvariului acceptabile.
Ma indoiesc ca prea curand voi dori trecerea la unul mai mare si tocmai din motivul adta vreau sa cumpar ceva care sa ma satisfaca cel putin pe termen mediu.
Ma gandeam ca sunt unii care au modele asemenea celor expuse la vanzare si ar putea sa-mi dea un sfat.

Legat de masa/stand, te refereai la acea persoana care face asa ceva la comanda? Nu de alta, dar singur e sigur ca nu ma descurc. Nu am scule si sunt atehnic!

Sunt activ mai degraba la cumparari. as lua fara probleme unul second hand atat timp cat arata ok si e la un pret rezonabil.

Edit: scriu de pe tel. Si mi-e greu sa corectez greselile de tastare. Pe unele le-am corectat, dar e greu sa-mi vad mesajul intreg, asa ca... intelegeti voi!

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2010 19:29:13


Never ever give-up!
cristi386
Member
[Avatar]

Joined: 21/04/2010 15:20:07
Messages: 161
Location: Dambovita
IP:
Offline

Eu iti recomand asta poti loa si standul : http://www.animaniashop.ro/produs.php?id=1656&produs=Acvariu-Juwel-Korall-60

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2010 21:25:40

[Yahoo!]
isahori
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/10/2010 20:23:59
Messages: 44
Location: Bucuresti, Sectorul 5
IP:
Offline

M-am uitat deja la ala pentru ca avea treaba aia in poza de iti sarea in ochi. Daca cumva il ai, imi poti da cateva detalii despre capac? Multumesc!

edit: bag eu link-ul ca sa fie mai usor daca se mai uita si altcineva: http://www.animaniashop.ro/produs.php?id=1656&produs=Acvariu-Juwel-Korall-60

edit2: mi-am reparat si link-ul de mai sus.

This message was edited 3 times. Last update was at 05/10/2010 20:40:18


Never ever give-up!
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

@isahori: ai PM
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com