[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal de Tanganyika - reloaded  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Calin, ca sa nu ramana totusi informatii inexacte: procesul de denitrificare este facut de alte tipuri de bacterii decat cele implicate in procesul de nitrificare. Bacteriile care participa la procesul de denitrificare sunt: achromobacter, aerobacter, alcaligenes, bacillus, brevibacterium, flavobacterium, lactobacillus, micrococcus, proteus, pseudomonas si spirillum... Aceste bacterii anoxice heterotrofe, ce isi obtin energia necesara dezvoltarii din oxidarea carbonului organic, sunt capabile de reducere a azotatilor in doua etape. Prima etapa o constituie transformarea azotatilor la azotiti. Aceasta etapa este urmata de producerea oxidului nitric (NO), oxidului nitros N2O) si apoi a azotului gazos (N). Ultimii trei compusi sunt de natura gazoasa si pot fi eliberati in atmosfera. Pentru procesul de denitrificare sunt necesare:
- conditii anoxice (mediu lipsit de oxigen cel mult 0,1 mgO2/l)
- microorganisme heterotrofe anoxice

Microorganismele autotrofe aerobe care realizeaza procesul de nitrificare Nitrosomonas si Nitrobacter mor in lipsa oxigenului.

In rest felicitari pentru realizare. Si eu am fost cu ochii pe ce ai realizat si admir stabilitatea pe care ai realizat-o

This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2016 21:21:20



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Lucian wrote:- conditii anoxice (mediu lipsit de oxigen cel mult 0,1 mgO2/l)


Nu mi-a fost clar niciodata daca e nevoie de un recipient inchis ermetic sau e suficient ca apa sa nu valureasca la suprafata pentru a ajunge la nivelul asta de oxigen (sau lipsa de oxigen).
Poate ma lamuresti.

Calin, eu ma tot mir cum de nu ai alge pe geam daca il stergi o data pe an.
La mine dupa 1 saptamana se face o pelicula albicioasa care dupa inca 2-3 saptamani se transforma in alge.
Cred ca dupa 1 an n-as mai vedea in acvariu.
In alta ordine de idei, daca chiar vrei sa afli valoarea nitratilor la iesirea din denitrificator pot veni sa facem un test.
Dar sunt convins ca valoarea e zero, asa cum zicea si nea Koala.
Eu zic ca schimbul la picatura ajuta mai mult la scaderea nitratilor decat o face denitrificatorul.
Si ia multa "presiune" si de pe filtrare, multe resturi organice fiind eliminate inainte de a intra in ciclul azotului.
Probabil fara schimbul la picatura, incet-incet filtrarea nu ar mai fi facut fata si ar fi trebuit sa umbli in filtre.
Oricum sunt foarte curios ce e in filtrele alea dupa atata vreme.
A, si inca o chestie. Faci aditii de saruri sau ii tii in apa moale de Cluj?
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Da Lucian, ai dreptate. Nu stiu cum si de cand am ramas eu cuplat cu ideea ca aceleasi bacterii, in anaerobioza, actioneaza invers. Cred ca am citit pe undeva cu 8-9 ani in urma. Mersi de actualizare...cu ocazia asta n-o sa le mai zic prostii studentilor...ca ei ma cred orice le spun

Lukitza, ideea anaerobiozei este sa nu ajunga O2 in filtru...nu conteaza cum.
Ei, sa nu crezi ca nu se fac alge pe geam. Dar Tropheusii sunt vegetali, in primul rand razuiesc algele de pe geam, astfel ca pestii sunt vizibili . Pe de alta parte, perdeaua de alge actioneaza ca o "draperie" si mentine pestii linistiti in conditiile traficului din biroul meu.
Cu NO3 te astept cand vrei tu.
Probabil ca fiind mare bazinul, peste 600 l, schimbul la picatura contribuie intr-o masura mai mare la mentinerea NO3 la o valoare mica, comparativ cu inoxu'. Dar la un bazin mai mititel, fara schimb la picatura eu zic ca ar face fata.
Promit tuturor membrilor acvariu.ro ca atunci cand voi deschide prima data filtrele le voi face poze, filmulete, totul! Si are bazinul un Eheim 2080, un Fluval FX5 si un Tetratec 1200, plus inoxul care are capacul siliconat
Despre aditia de saruri...stocul initial, 26 supravietuitori din 30, i-am achizitionat ca wild caught, adica salbatici recoltati din lac. Teoretic. Practic nu cred in asa ceva. Sunt aproape 100% sigur ca au fost pesti crescuti si inmultiti in pondurile construite in jurul lacului Tanganyika, deci ar fi mai mult pond raised decat wild caught. Dar ca au fost importati din Tanzania sunt sigur ptr ca patronul firmei din Ungaria mi-a aratat documentatia de import, certificate, etc. In primele 6-12 luni am facut aditie si m-am straduit sa le ofer apa aproape la parametri din lac. Dupa aia, incetu' cu incetu m-am lenevit, am rarit aditiile, ei au inceput sa faca pui, iar acum tot stocul sta in apa de Cluj, de la retea, fara nici un filtru pe traseu.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Incerc pe saptamana viitoare sa-ti fac o vizita sa masuram NO3. Lasa-mi te rog un numar de telefon in privat.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

calin_gherman wrote:Probabil ca fiind mare bazinul, peste 600 l, schimbul la picatura contribuie intr-o masura mai mare la mentinerea NO3 la o valoare mica, comparativ cu inoxu'. Dar la un bazin mai mititel, fara schimb la picatura eu zic ca ar face fata...

Caline, am avut reactor anaerob "la picatura" (~15 litri spartura de coral) la sistem de 500 litri apa... fara sa am sistem de schimb de apa "la picatura"!
Am mentinut NO3 la zero, in conditiile in care bazinul era plin de ciortani si aruncam mancare cu pumnul.
Deci, treaba cu anaerobioza functioneaza bine de tot, daca volumul reactorului este decent.

Sistemul de schimb "la picatura" imi pare eficient prin prisma faptului ca scoate, din apa acvariului, elemente nocive (metale, etc) care nu pot fi descompuse de bacteriile anaerobe.
lukitza wrote:Incerc pe saptamana viitoare sa-ti fac o vizita sa masuram NO3. Lasa-mi te rog un numar de telefon in privat.

Bah, vrem si noi sa stim rezultatele testelor... sa le postati si aici!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

koala wrote:Bah, vrem si noi sa stim rezultatele testelor... sa le postati si aici!


De buna seama.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

No, s-a testat azi anaerobu, prin amabilitatea lui Laurentiu (aka Lukitza).
Rezultatul: 1 ppm, adica 1 mg/l...eu zic ca functioneaza!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu zic la fel!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Inca exist.
Acvariul inaintea curateniei anuale
Revin dupa curatenie.



Rog un admin sa-l faca vizibil direct pe forum. Multumesc


by koala: Gata, nene Caline... s-a rezolvat!

This message was edited 1 time. Last update was at 12/04/2017 16:15:58


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

WOW, ce de alge. Asteptam sa vedem si pestii
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Ti-ar trebui un web cam subacvatic sa poti sa te uiti si tu la pesti.

[Nano cu albinute] [Old tree]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atata vreme cat scopul principal al bazinului este sa "sustina" colonia de ciortani, algele SUNT UN LUCRU BUN!

- reduc vizibilitatea, astfel incat pestii se simt foarte in siguranta,
- consuma nitratii, imbunatatind astfel parametrii apei,
- in cazul acesta particular (tanganikani), pestii isi suplimenteaza nevoia de "verdeata" ciugulind peretii.


PS: Am reparat linkul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc Ricardo ptr link.
Deci, cine stie, cunoaste . Koala a punctat perfect avantajele "necurateniei" timp de 1 an, cum de altfel mi-am "setat" acest bazin cu care va incant o data pe an.
Pestii astia sunt mai rai decat un caine dresat perfect. Pot spune ca ma cunosc si "asculta" strict de mine. Oricine altcineva se apropie de bazin, chiar cu scopul de a-i hrani, suna goarna si se ascund de zici ca e bazin gol. Cand sunt eu prin preajma, toti sunt la cersit mancare.
Treaba cu algele e mai mult sau mai putin benefica nutritiei lor. Spun asta gandindu-ma la stratul gros si puternic aderent peste care am dat azi. Practic, la prima razuire s-au dus algele negre, mai superficiale. A fost nevoie si de o a doua razuire ca se curat stratul profund, foarte aderent, de alge verzi. In fine, l-am curatat, maine vine filmuletul nr. 2. Am avut placuta surpriza sa vad prin bazin vreo 7 pui de 1 cm, cativa de 3 cm si tineret de 6-7 cm. Nu multi, dar exista. Si asta dovedeste avantajele interventiilor rare de tot in bazin. Adevarat, pot spune ca-mi permit avand dublul control, schimbul la picatura si filtrul anaerob care functioneaza neintrerupt si necuratat de vreo 5 ani, practic de la punerea lui in functiune. Asta ca sa nu mai zic de Eheimul 2080 si Fluvalul FX 5 care functioneaza de 8 ani, de cand e bazinul dat in uz. Si toate astea "duc" circa 60-70 de pesti de diferite varste si dimensiuni. Dar ma costa hrana lor cam 200 euro/3luni.
Pe maine!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Algele sint absolut odioase ....... nu vedem deloc bijuteriile de pesti. Asteptam partea a doua a filmului .

Poze: smilie ... Poze cu plante
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Deci, imi pare rau ca am curatat bazinul . Dimineata m-am pregatit sa fac filmul. C-o zi inainte, dupa curatenie,am numarat vreo 7 mititei de 1 cm. Azi dimineata,pregatit cu camera, le dau putina mancare sa se agite un pic. La care ies aia mititeii dintre pietre sa-si faca si ei rondul printre adulti....adultii sus la mancare, mititeii pe la fundul bazinului. Si unde nu vad vreo 3 adulti cum tasnesc ca rachetele si halesc dintr-o inghititura care un pui...am crezut ca bag rapid mana in bazin si le rup gatlejurile... . Nesimtitii...si eu care-i laudam cat de pasnici sunt chaiticele, fata de ikolele din celalalt bazin care, daca vreau pui, musai prind femela si-o shugushez, ca altfel ii halesc de cum le da drumul din gura. Pfuuuuu...macar daca lasam bazinul cu algele pe geam, nu vedeam macelul ala cumplit . Bineinteles ca mi s-a acrit de facut film...am mai numarat in final vreo 3 mititei...Deci, daca maine-s revenit din cumplitul shok, poate va felicit de Sfintele Paste cu-n filmulet.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ciudat comportament si foarte urit din partea lor. Banuiesc ca n-are legatura curatarea algelor cu macelu' si supararea ta e c-ai vazut scena.

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Isi autoregleaza numarul in functie de resursele de hrana disponibile.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Vezi? De aveai o tufa stufoasa de microsorum aveau unde se ascunde? ) sau ma rog,macar aveau salata la masa hiperproteica
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

No, naspa...film facut cu telefonul.



Altu' mai bun n-am, dar se vede bine ca-s multi de tot si ca sunt intr-o stare buna de intretinere.
Cristos a inviat !

Si multumesc Ricardo anticipat ptr editarea video-ului.

by koala: Cu mare placere!... Adevarat a inviat!

PS: Nene Caline, la cat de multi is acolo, mie mi se pare normal sa-si mai haleasca din pui.

This message was edited 2 times. Last update was at 18/04/2017 10:08:59


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Incredibil de multi !

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com