[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
180 L Juwel Vision Nature style  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Incearca Pogostemon Helferi. Se intinde destul de compact si este frumoasa. La mine cred ca sta bine in fata radacinii pe care se afla un Anubias.
Legat de neoni, toata lumea recomanda minim 7-8.


Uite cum sta Helferi la mine, in fata Anubias-ului.
In spate am : Anubieas la dreapta si Legenandra la stinga.
In fata am : Helferi la stinga si un pui de Verticillata la dreapta

image

Cu citeva pietre mai mici, infipte bine in substrat, le poti izola radacinile, ca sa nu le lasi sa se intinda si sa formeze "insule".
Si Helferi si Verticillata se extind prin radacini care pleaca din tulpina principala si, dupa ce "pasesc", fac pui.
De ex. Helferi are cam trei luni si provine din cinci plantute.

This message was edited 3 times. Last update was at 03/05/2017 18:48:05


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

da 5 flori odata... suuper.super faine....

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Stiu ca nu ii place singur , nici mie nu prea imi place de el . Fiica mea numa ce il vrea in bazin. Va mai primi cel mult inca un mascul sau poate il voi da la un prieten. In bazinul acesta pestii principali ca si numar vor fi pestii labirint.[/quote wrote:

no .. io am zis... tu....tu esti cu organizarea

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

adrian09 wrote:da 5 flori odata... suuper.super faine....


Da, si mai am doua in devenire!
Nici eu nu m-am asteptat la asta.
Se pare ca ii prieste pozitia, lumina, chimia apei ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu le-am cam dat peste cap.. erau probleme in bazinul mic... apoi cind am schimbat bazinul cred ca... nu prea lea placut.... vreo 3 zile m-a tinut bumul bacterian...si abia acum incep sa isi revina... se vede pe frunze.. incep sa se indrepte ca incepuse sa se increteasca.. sper sa se fac bine
dar sunt superbe...aaaa da ce ma enerveaza carasii astia... astia care i-am adus cu bazinul....sunt anubiasi care au fost in bazin ..i-am luat si pe ei... si pe aia ai ciupeste... vasilneria o gasesc plutind cam la 3 zile.... am tot zis ca ai dau dar nu am avut timp.. sper ca simbata scap de astia 5 care m-am pricopsit...ai mei nu aveau traba


scuze of topic

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2017 21:33:51


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Anubias este o planta foarte rezistenta dar problema ta nu este la frunze ci la rizom.
Verifica daca nu cumva sunt portiuni alterate, putrezite, ... Daca da, indeparteaza portiunea alterata
si replanteaza partea sanatoasa. Cu siguranta isi revine.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Carasii mei nu fac stricaciuni , asta e domnu adrian dac ai avut noroc de pesti rai ...
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
Silviu Man wrote:Incearca Pogostemon Helferi. Se intinde destul de compact si este frumoasa. La mine cred ca sta bine in fata radacinii pe care se afla un Anubias.
Legat de neoni, toata lumea recomanda minim 7-8.


Uite cum sta Helferi la mine, in fata Anubias-ului.
In spate am : Anubieas la dreapta si Legenandra la stinga.
In fata am : Helferi la stinga si un pui de Verticillata la dreapta

image

Cu citeva pietre mai mici, infipte bine in substrat, le poti izola radacinile, ca sa nu le lasi sa se intinda si sa formeze "insule".
Si Helferi si Verticillata se extind prin radacini care pleaca din tulpina principala si, dupa ce "pasesc", fac pui.
De ex. Helferi are cam trei luni si provine din cinci plantute.


Si in spate la Legenandra ce este ?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

MihaiF wrote:Carasii mei nu fac stricaciuni , asta e domnu adrian dac ai avut noroc de pesti rai ...


pai nici ai mei nu sunt rai... cred ca astia care i-am luat cu totul.. se razbuna.. ca nu le mai dau asa multa mancare ca vechii stapini




Silviu ' Anubias este o planta foarte rezistenta dar problema ta nu este la frunze ci la rizom.
Verifica daca nu cumva sunt portiuni alterate, putrezite, ... Daca da, indeparteaza portiunea alterata
si replanteaza partea sanatoasa. Cu siguranta isi revine.'
m-am uitat m\la ale mele nu se vede sa fie colorata... citeva fire la radacina sunt maronii in rest toate au mugur de frunze noi si se vede clar ca s-au mai intins frunx\zele nu mai sunt asa crete

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MihaiF wrote:
Silviu Man wrote:
Silviu Man wrote:Incearca Pogostemon Helferi. Se intinde destul de compact si este frumoasa. La mine cred ca sta bine in fata radacinii pe care se afla un Anubias.
Legat de neoni, toata lumea recomanda minim 7-8.


Uite cum sta Helferi la mine, in fata Anubias-ului.
In spate am : Anubieas la dreapta si Legenandra la stinga.
In fata am : Helferi la stinga si un pui de Verticillata la dreapta

image

Cu citeva pietre mai mici, infipte bine in substrat, le poti izola radacinile, ca sa nu le lasi sa se intinda si sa formeze "insule".
Si Helferi si Verticillata se extind prin radacini care pleaca din tulpina principala si, dupa ce "pasesc", fac pui.
De ex. Helferi are cam trei luni si provine din cinci plantute.


Si in spate la Legenandra ce este ?


de la stinga la dreapta, Hygrophila Polisperma Sunset, Rotala Rotundifolia si Ludwigia Rubens.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Mic up date : bazinul a primit 7 neoni si inca un oto si a plecat din el in alt bazin un guppi.
Masculul gupi a aratat agresivitate foarte mare fata de neoni si nu am avut de ales.
Populatie
2 gurami pitici , 1 aimonier , 2 oto , 7 neoni , 4 melci substrat , 6 melci neritina

Feropol si Feropol 24 nu mai pun in bazin.
Am schimbat pe JBL ProScape Fe+Microelements si JBL ProScape NPK Macroelements . Am facut miscarea asta pentru ca la linia lor veche , cea cu Feropolul nu exista posibilitatea de Macro drept pentru care trebuiau facute bricolari cu alt producator. Asa ca am decis ca ceva trebuia facut mai ales in conditiile in care eu nu fertilizam macro deloc.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am o ludwigia care a ajuns deja la suprafata apei. Ea va creste in continuu pana cand am sa o tai ? Cam la ce distanta fata de oglinda apei ar trebui tunsa ? Tot Ludwigia da din tulpina ei inspre laterale ca niste mustati lungi si inestetice as zice eu. Ce rol au acele mustati ? Nu le-am bagat in seama pana acum , dar acum devin inestetice din punctul meu de vedere.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/05/2017 13:16:48

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ai mai multe optiuni pentru Ludwigia. Vrei sa o indesesti, o tai cam la o treime de inaltime de la substrat iar plantutele rezultate le replantezi (smulgi unu-doua etaje de frunze si o infingi bine in substrat). La locul taierii apar unu-doi muguri noi care se dezvolta bine apoi. Cam in doua saptamini ai plante noi, frumoase. Daca nu vrei sa o indesesti, o tai la doua treimi si o lasi asa. La urmatoarea tunsoare o tai sub nodul ultimii taieri si, in timp, ai suficiente plantute ca sa o si inlocuiesti, unde este cazul. Nu o lasa deasupra apei, este inestetica. Radacinile aeriene sunt utile, te ajuta la replantare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Ai mai multe optiuni pentru Ludwigia. Vrei sa o indesesti, o tai cam la o treime de inaltime de la substrat iar plantutele rezultate le replantezi (smulgi unu-doua etaje de frunze si o infingi bine in substrat). La locul taierii apar unu-doi muguri noi care se dezvolta bine apoi. Cam in doua saptamini ai plante noi, frumoase. Daca nu vrei sa o indesesti, o tai la doua treimi si o lasi asa. La urmatoarea tunsoare o tai sub nodul ultimii taieri si, in timp, ai suficiente plantute ca sa o si inlocuiesti, unde este cazul. Nu o lasa deasupra apei, este inestetica. Radacinile aeriene sunt utile, te ajuta la replantare.


Masura asta cu o treime sau doua treimi este de la nivelul substratului ? Mustatile acelea sunt radacini aeriene . Daca le tai planta sufera ?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MihaiF wrote:
Silviu Man wrote:Ai mai multe optiuni pentru Ludwigia. Vrei sa o indesesti, o tai cam la o treime de inaltime de la substrat iar plantutele rezultate le replantezi (smulgi unu-doua etaje de frunze si o infingi bine in substrat). La locul taierii apar unu-doi muguri noi care se dezvolta bine apoi. Cam in doua saptamini ai plante noi, frumoase. Daca nu vrei sa o indesesti, o tai la doua treimi si o lasi asa. La urmatoarea tunsoare o tai sub nodul ultimii taieri si, in timp, ai suficiente plantute ca sa o si inlocuiesti, unde este cazul. Nu o lasa deasupra apei, este inestetica. Radacinile aeriene sunt utile, te ajuta la replantare.


Masura asta cu o treime sau doua treimi este de la nivelul substratului ? Mustatile acelea sunt radacini aeriene . Daca le tai planta sufera ?


De la nivelul substratului, in functie de cum vrei sa se dezvolta.
Daca tai radacinile aeriene, nu e nici o problema. Dezvoltarea lor excesiva denota a slaba fertilizare a solului.
Eu am observat acelasi fenomen la Higrophila, dupa ce s-a dezradacinat.

Poti pune niste nutri-ball-uri la baza plantelor (un pentru 4-5, la 2-3 cm in substrat).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

La 2-3 cm in adancime ?
Ma pui pe ganduri cu substratul pentru ca in zona respectiva am Vulcano mineral JBL in profunzime peste care vin 4 sau 5 cm de Aqua Basis plus JBL. Substratul nutritiv are 1 luna. Ma gandesc ca ar trebui sa o duca 2-3 ani cat o duce un setup ...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ludwigia este o planta cu pretentii scazute, nu ar trebui sa ai probleme in cazul acesta.
Verifica daca sta bine in substrat. Eu am patit, cum spuneam, o chestie de acest gen cu Sunset.
La mine Ludwigia nu are radacini aeriene. Uite ...

image

This message was edited 1 time. Last update was at 08/05/2017 17:36:08


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

da se vede , totusi nu imi pot explica
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poti pune o poza explicita?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu am Elodeea si am patit acelasi lucru.
Plantele initiale faceau radacini aeriene.
Treptat am pastrat lastari nou formati si am aruncat plantele cumparate initial.
Noile plante n-am vazut sa mai faca lastari.

Se si recomanda, la plantele stem, sa se planteze lastari noi si sa se arunce treptat plantele cumparate initial, daca sunt cumparate de la petshop.
Pentru ca de obicei sunt crescute emers la producator.
Plantele stem sunt si usor de inlocuit.

[Nano cu albinute] [Old tree]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com