[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre Externe J B L  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
akos09
Junior member

Joined: 03/01/2013 16:51:12
Messages: 94
Location: Tg.Mures
IP:
Offline

Jbl e 700 a functionat non-stop 5 ani fara probleme,zilele trecute s a demagnetizat rotorul.Mentionez ca alte probleme nu am avut cu el.Am schimbat rotorul si toate au revenit la normal.
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Cam vechi intrebarile si nelamuririle, referitoare la filtrele JBL (externe), nu stiu dc va mai intereseaza si dc mai sunt de actualitate pt voi, dar dc nu v-ati edificat intre tp, vin si eu cu un feed-back.

La bazinul meu de 300L PLANTAT, foloseam de ani de zile un filtru Hang-On, de care am fost f multumit, pt ca imi si oxigena apa, ne mai avand nevoie de pompa de oxygenare auxiliara. Acesta functiona in tandem cu un filtru intern home-made plin cu aprox 1.5L de matrix si un mic burete grosier pt filtrare mecanica.
Insa, de ceva vreme scalarii mei au inceput sa creasca, ajungand aproape 'cat palma' , sa manance mult si f mult, si sa dejecteze in consecinta. Filtrele mele nu mai faceau fata, clar. Plus ca vreau sa incep un proiect mai vechi, si anume de a creste in parallel scalari si Discusi. (ce-o fi o fi, dar poate-oi reusi )
Am incercat o vreme si cu un filtru extern home made donat de un coleg acvarist sufletist, insa nici acesta nu facea fata, pompa fiind sub-dimensionata pt volumul sau. Atat volumul intrinsec al filtrului, cat si pt volumul acvariului meu. ( o sa-l pun, la randul meu, pe forum, la rubrica Donatii ).

Asa ca, m-am decis (impins de nevoie) sa achizitionez un filtru extern 'de firma'. Dupa ce am tot rasfoit pe-aci' pe forum, am analizat si preturile (raportul calitate/pret) si m-am decis sa achizitionez un JBL.
Intrebarea era, la dimensiunile si specificul bazinului meu, CE model, ce dimensiuni, ce putere... Am considerat ca am de ales intre JBL CristalProfi e1501 Greenline si JBL CristalProfi e1901 Greenline .
Intr-un final a castigat cel mai puternic, dar si cel mai scump. M-a convins pt ca l-am gasit 'la oferta' pe net ( pe www...... ) la 800 Ron, in loc de 1050. Asa ca am dat comanda, si maine 'e acasa'.

Contiunarea, in numarul viitor ( dupa ce-l instalez ).

This message was edited 3 times. Last update was at 24/02/2016 22:23:43


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu mi-am instalat de curand un 1901 tot la un 300l. Are jetul foarte puternic, dar pot spune ca acum dupa 2-3 saptamani de functionare jetul a scazut simtitor. Pentru a domoli acest jet fara sa diminuez fluxul de apa, am comandat un T despartitor la spray bar. Voi imparti out-ul in doua: o parte va merge clasic si va vantura apa sus, iar cealalta parte cred ca o voi pune vertical in spatele acvariului acvariului, sau va "matura" substratul. O sa vad exact cum e mai bine. Trebuie sa ai grija ca are furtunele de 19/25. Daca vrei sa montezi reactor extern, gasesti la Dedeman la gradina adaptoare de furtun

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

scorpionul wrote:eu mi-am instalat de curand un 1901 tot la un 300l. Are jetul foarte puternic, Pentru a domoli acest jet fara sa diminuez fluxul de apa, am comandat un T despartitor la spray bar. Voi imparti out-ul in doua: o parte va merge clasic si va vantura apa sus, iar cealalta parte cred ca o voi pune vertical in spatele acvariului acvariului, sau va "matura" substratul. O sa vad exact cum e mai bine.


Ms fr de raspuns. M-am tot gandit la asta.. deja am facut instalatia din tevi de PPR de 25 . Una sus, de 30 cm Lungime, paralela cu luciul apei si gaurita cu burghiu de 2mm ( 2mm x 3 mm distanta intre ele x 30 cm lungime totala), cealalta perpendicular in jos, pana aproape de pietrisul de pe fundul bazinului, avand in capat un cot la 90gr.

This message was edited 4 times. Last update was at 24/02/2016 23:38:54


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

o sa-ti vina 2 spary bar-uri ca sa le poti lungi in functie de cat ai tu acvariul. Eu am evitat folosirea ppr-ului ca sa nu ia din fluxul de apa(ppr-ul are peretele gros) dar la cel de 25 pare sa fie ok

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

A venit, l-am instalat...

Dar nu sunt deloc multumit de debit. Ma asteptam la mai mult. Poate e din vina mea, ca am inlocuit bioballs-urile cu care a venit, cu 2L de matrix ? Am umplut ras acel sertar cu matrix. Poate pt ca e mai dens, si din cauza asta mi-a taiat atat de mult din debit.

In rest, e f silentios, nu se aude deloc, si mai ales, nu curge nici o picatura pe niciunde.

I-am mai schimbat si sistemul de rejectie/evacuare, cu cel facut de mine din PPR de 25. Pun poze alaturi:

[Thumb - 20160225_154751.jpg]

[Thumb - 20160225_154801.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2016 18:07:54


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

in rest ai lasat buretii?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Da, la bureti n-am modificat nimik. Inca.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

incerca sa verifici daca ai pus bine sertarele. La JBL este usor sa gresesti.. Eu am scos totii buretii mai putin cel din sertarul de sus, si am umplut cu material biologic(eheim, sera). Si are un debit de te da pe spate

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

OK, o sa incerc. Ms fr de sfat.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
thunder rock
Junior member

Joined: 29/01/2013 16:26:40
Messages: 55
Location: Brasov
IP:
Offline

Se da un JBL e 900
Filtrul este in functiune de 3 ani. Fara probleme....Acum cateva zile am vrut sa suplimentez filtrarea(grabesc ciclarea) unui acvariu,l-am luat,l-am mutat fara a l desface....si curge....sa l ia drq.Am schimbat garnituri,am dat cu glicerina atat noile cat si vechile garnituri... NU reusesc sa l fac sa nu mai curga Curge la modul ca picura aproape insesizabil pe la manerele de inchidere a carcasei. A mai patit careva asa ceva? Si apropos...ce garantie au filtrele astea? Am un eheim la care garantia e de 3 ani....daca ar fi si la juwel m-am scos....ma duc si l pun in brate alora de la kronstill

This message was edited 2 times. Last update was at 06/03/2016 12:55:44

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ai grija la asezarea sertarelor. E foarte usor sa le pui stramb, sau sa ai vreo petricica pusa cas intre sertare si strici totul. Eu cred ca de acolo e problema. Daca ai schimbat si garniturile si tot curge sigur pui stramb sertarele. Pe cutia mea, JBL scrie ca da garantie 4 ani. Acum totul depinde de vanzator

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
thunder rock
Junior member

Joined: 29/01/2013 16:26:40
Messages: 55
Location: Brasov
IP:
Offline

A inceput sa curga din momentul in care l-am mutat fara a-l desface. Am scos si din siporax,am indesat la sertare de m-am plictisit...Am sa incerc totusi fara sertare montate...poate ,poate.Pe cutie nu stiu daca scrie,filtrul a venit impreuna(a se citi bonus ) la un acvariu cumparat din Hornbach...am sa intreb eventual garantul jbl care se pare ca are sediul chiar in Brasov...sa vad ce pot face Mi-ar parea rau ca era chiar un filtru bun,daca garantia ar fi de 4 ani ar fi nemaipomenit....
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

daca ai cu ce(macar cu o linie) masoara distanta de la buza de sus a filtrului la buza de sus a sertarului. Poate de la inceput nu l-ai pus bine, a tinut un timp si cum i-ai schimbat pozitia(ai actionat mecanic asupra lui) s-a asezat si automat curge. Oricum ar fi, e o chestie mecanica, ceva nu calca bine pe altceva si tu trebuie sa descoperi unde

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Eu nu-s multumit deloc de debitul lui... La ce pompa are, ma asteptam la mult mai mult.
Am asezat sertarele de 5 ori, cu cea mai mare atentie, si tot degeaba.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

furtunurile le-ai schimbat? Din cate stiu eu multi se plang de ele

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Furtunurile sunt OK in diametru, la ele apare problema colmatarii dupa un timp, ceea ce inca nu e cazul la mine. Momentan sunt curate.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
thunder rock
Junior member

Joined: 29/01/2013 16:26:40
Messages: 55
Location: Brasov
IP:
Offline

scorpionul wrote:daca ai cu ce(macar cu o linie) masoara distanta de la buza de sus a filtrului la buza de sus a sertarului.



Am sa masor cu o ruleta,subler de interior ar fi ok dar nu am asa ceva.....Insa cu ce anume sa compar? Mai am un e901 greenline dar nu stiu daca sunt identice si parca nu l-as desface si pe acela ca poate o dau in altele....
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Si eu cred ca e din asezarea sertarelor, trebuie mare atentie acolo sa calce bine unul pe celalalt. Chiar daca il inchizi si sertarele nu-s asezate corect, va curge. Garantia ar trebui sa fie 4 ani, este oferita de producator.
[ICQ]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

thunder rock wrote:
scorpionul wrote:daca ai cu ce(macar cu o linie) masoara distanta de la buza de sus a filtrului la buza de sus a sertarului.



Am sa masor cu o ruleta,subler de interior ar fi ok dar nu am asa ceva.....Insa cu ce anume sa compar? Mai am un e901 greenline dar nu stiu daca sunt identice si parca nu l-as desface si pe acela ca poate o dau in altele....


distanta de la buza de sus a filtrului la sertar, trebuie sa fie la fel pe toate cele 4 laturi ale sale

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com