[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre Externe J B L  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cand mi-am luat eu filtrul 1501, anul asta, m-am gandit 2 saptamani daca sa-mi iau sau nu un Sun-Sun, care era aproape la jumatate de pret fata de jbl, pentru acelasi debit si un volum ceva mai mare.
am mai citit pe ici pe colo pe internet, in general parerile erau ca sunt ok aceste filtre

pana la urma am ales JBl pentru ca diferenta de bani nu era o problema f mare pt mine si am zis sa iau ceva nemtesc, draci, laci.
plus ca SunSun consuma mai mult decat JBL, dar aici e vorba de vreo 5 lei pe luna, deci e mai mult psihologic

nici acum nu stiu daca am facut bine alegand JBL, adica nu sunt convins ca diferenta de pret se justifica la calitate. ma rog, nu mai conteaza.

stiti cum se zice: un filtru e doar o pompa intr-o galeata.

ideea e ca urmatorul meu filtru, daca va fi sa fie, desi sper sa nu fie cazul degraba, va fi un Sun Sun, cu siguranta.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/08/2014 10:18:10




Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

mama sti cum a fost asta Humbert
un comentariu bun si la obiect mersi .. cred ca deja stiu ce filtru o sa am peste 2 zile - bine inteles la bugetul alocat de 400 cu material filtrant

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

succes cu el si sper sa nu ma injuri dupa aia daca-ti curge sau mai stiu eu ce )

adica, sper ca s-a inteles ca eu nu am avut niciodata un Sun Sun si deci tot ce am scris mai sus e o parere despre ce as face eu, dar asta nu inseamna ca nu pot sa ma insel groaznic

in orice caz, sa-l iei de nou, cu garantie etc, asa cum zicea si Anca



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Humbert wrote:plus ca SunSun consuma mai mult decat JBL, dar aici e vorba de vreo 5 lei pe luna, deci e mai mult psihologic



Pai daca stai si te gandesti, inseamna 60 de lei pe an.
Iar cum un filtru il tii cativa ani buni ...

N-am avut experiente cu sunsun, insa am avut experienta cu chinezarii (filtru intern si altele)...in cei cativa ani de cand "acvaristicesc" ( ), eu m-am cam convins sa nu prea mai apelez la chinezarii.
Nu zic, unele sunt ok. Unii folosesc produse de genul de ani de zile...la mine insa n-a fost cu prea mare noroc.

In plus, cred ca e mult mai usor sa rezolvi o problema prin garantie la produsele mai cunoscute si fabricate in Europa.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da. habar n-am daca-s fix 5 lei, in orice caz sunt cativa lei si i-adevarat ca in cativa ani probabil ajungi la acelasi pret, insa vezi cum a zis Anca mai sus, cand incepi un acvariu toate costurile astea se aduna, si atunci din punctul asta de vedere poate fi o solutie sa distribui costurile pe o perioada mai mare, ca se vede mai putin la buzunar.

nu militez pentru Sun Sun, doamne fereste, dupa cum se vede eu nu am fost in stare sa iau decizia pentru Sun Sun.

insa cred ca merita luat in considerare daca exista o constrangere pe partea de buget, asta-i tot ce zic.

adica, daca ai constangere pe partea de buget, esti nevoit sa iti iei riscul asta, cu chinezarii.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/08/2014 10:50:39




Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Multumesc pt sfaturi si pareri
Humbert & stefanp & Anca

idee este ca daca nu o sa am problem cu el este mult mai bun pt ceea ce imi trebuie mie decat un jbl e 901 second diferenta de pret fiind de 70 ron fara material filtrante intre sunsun nou si jble 901 second
riscurile sunt doar ale mele

o zi buna



http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

[quote=Humbertinsa vezi cum a zis Anca mai sus, cand incepi un acvariu toate costurile astea se aduna, si atunci din punctul asta de vedere poate fi o solutie sa distribui costurile pe o perioada mai mare, ca se vede mai putin la buzunar.


Si asta e drept.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Filtrul meu are vreo 5 ani, nu i-am schimbat nimic, nu l-am uns, nu l-am dadacit si merge perfect. Este vorba de jbl cristalprofi e900. Parerea mea este ca face toti banii. Si mai e o vorba: suntem prea saraci ca sa cumparam un lucru prost. Parerea mea.
[ICQ]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

narcis wrote:Si mai e o vorba: suntem prea saraci ca sa cumparam un lucru prost. Parerea mea.


pai deci stii ca Sun Sun sunt proaste? da-ne si noua detalii din experienta ta sau linkuri.
te rugam. multumim.

daca nu stii sigur ca sunt proaste, atunci de ce ai scris asta? am inteles ca JBL sunt bune, stiam asta deja.
intrebarea era daca Sun Sun sunt proaste.



narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Este foarte simplu. Am cunostinte care au folosit si nu au fost multumiti ce calitatea lor, mai ales ca s-a lasat cu schimb de parchet.
Insa eu as exclude din start pentru mine aceasta varianta datorita faptului ca nu am referinte bune concrete, nu un oarecare de pe net, iar pretul lor spune clar ce calitate au. Si daca ai impresia ca sunt bune si ieftine, eu nu cred in acest concept, mai ales cand sunt produse similare din aceeasi provenienta la preturi mult mai mari si de calitate superioara. Nu luam in calcul adaosurile comerciale imense pe care le practicam noi la produsele chinezesti.
[ICQ]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Vreau sa stiu si eu mai multe despre aceste filtre SUN SUN.
Dar nu aici
Propun unui admin deschiderea unui nou topic la FILTRE EXTERNE

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

http://acvariu.ro/forum/posts/list/13363.page

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
nicu.laita
Member

Joined: 08/08/2013 18:05:42
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna ziua,

O intrebare de newbie... daca la un filtru e901 (11w si debit 900l/h) pun un rotor pentru e701 (9w si debit 700l/h) o sa am un debit mai mic sau o sa se arda pompa filtrului?
[Email]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

narcis wrote:Este foarte simplu. Am cunostinte care au folosit si nu au fost multumiti ce calitatea lor, mai ales ca s-a lasat cu schimb de parchet.
Insa eu as exclude din start pentru mine aceasta varianta datorita faptului ca nu am referinte bune concrete, nu un oarecare de pe net, iar pretul lor spune clar ce calitate au. Si daca ai impresia ca sunt bune si ieftine, eu nu cred in acest concept, mai ales cand sunt produse similare din aceeasi provenienta la preturi mult mai mari si de calitate superioara. Nu luam in calcul adaosurile comerciale imense pe care le practicam noi la produsele chinezesti.


Salut. Nu vreau sa fac pe agentul 00SUN. Eu am doua chinezarii, Jebao si SunSun, din februarie anul acesta.. Sunt foarte multumit de ele. Jebao este mai silentios decat SunSun. Sun-ul il am plin cu roca vulcanica+ legat la el doua canistre de inox, 24 litri, tot de roca vulcanica. Am pus Sun-ul sa traga din canistra, nu sa impinga prin ea, ca sa evit presiunea ce s-ar forma peste limita ce o poate suporta casnistra. Am spus si o spun, canistrele nu au tehnologie extraterestra in ele, incat Tetra, Eheim sau etc sa faca diferenta la tehnologie. Am avut si Tetra si l-am maritat, nu am fost multumit de el. Plasticul la robineti de slaba calitate, am ramas cu fragmente in mana la fiecare manipulare, de curs , curg si ele, si altele la fel. Carora li-sa umflat parchetul cu alte marci de filtrte, nu ai auzit?
Piese de schimb gasesti la Sun fara probleme. Un rotor 9 lei, garnitura 10-12 lei, conector 11-13 lei. Urmatorul filtru, in cazul in care s-ar sparge plasticul de la canistra, ceea ce nu cred, ar fi tot Sun, sau un butoi de plastic si o pompa externa.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/11/2014 16:38:08


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu am filtre Eheim vechi de 7 ani cu functionare ireprosabila...fanii chinezariilor sa vina sa ne povesteasca peste 7 ani cum le functioneaza sculele
De JBL sunt cam nemultumit...dupa 3 ani de functionare continua a crapat axul...schimbat si de la capat.
Tetra, foarte bune daca nu-l deschizi prea des si ai varianta cu 2 garnituri acolo...stim noi unde.
Iar acum, consider ca fiind cel mai "tare" filtru, un DIY canistra inox cu pompa aferenta de cat vrea muschiul meu, plin cu ce vrea muschiu' meu !!!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Poate 7 ani nu va tine. Dar daca tine 3 ani, se merita bani dati 2 garnituri am si eu la Jebao ....acolo, stim noi, si un set de schimb la Sun
Sincer! Decat sa dau atati bani pe un Eheim mai bine folosesc varianta cu butoi, canistra inox, pompa externa.

This message was edited 2 times. Last update was at 03/11/2014 17:15:52


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

qwerty wrote:Decat sa dau atati bani pe un Eheim mai bine folosesc varianta cu butoi, canistra inox, pompa externa.

Foarte de acord cu tine !!! Faza cu banii dati pe Eheimuri e veche.
Vizavi de filtrele canistra DIY, butoaie sau canistre inox, eu am o mare nedumerire si neincredere in acelasi timp...nu sunt foarte sigur ca apa circula optim prin toata coloana filtrului. Am senzatia ca se creeaza un curent intre orificiul de intrare si cel de iesire, curent dezvoltat de forta de suctiune a pompei, iar in rest pas circulatie de apa...La canistrele mele am facut jos, la fundul filtrului un fel de camera de spargere a jetului...si totusi, nu-s foarte sigur ca apa circula prin toata masa materialului filtrant.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

JBL a lansat un nou filtru extern, cel mai mare pana acum

JBL CristalProfi e1901 greenline
producatorul se lauda ca duce la acvarii de 200 - 800 litri

http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/5955/jbl-cristalprofi-e1901-greenline

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

petrutz2003 wrote:JBL a lansat un nou filtru extern, cel mai mare pana acum

JBL CristalProfi e1901 greenline
producatorul se lauda ca duce la acvarii de 200 - 800 litri

http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/5955/jbl-cristalprofi-e1901-greenline


e lansat de foarte mult timp, cred ca de vreun an. a fost lansat impreuna cu minionul de e401GL.
Daca nu ma insel, sunt vreo 2 posesori de e1901 pe forum.

Mama prostilor e mereu gravida!
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

sunt si eu curios de un review correct pentr JBL 1901 ma cam intereseaza!?

am un tetra din 2004 si plasticul de la robineti e cam gata

multumesc!
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com