[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre Externe Eheim  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu ung garniturile la fiecare desfacere.
Bine, canistra o desfac foarte rar, insa robinetii pe care vin furtunele le scot mai des, ca sa le curat si ung de fiecare data o-ringurile.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cu ce le ungi?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu folosesc un spray cu vasilina siliconica .. care sa reziste la apa. Am gasit intr-un Brico aici - iar pe spray e desenat schimbatorul de viteze de bibicleta - ca sa indice ca merge sa-l folosesti la ungerea lantului si rotilor zimtate fiind rezistent la apa (cum ar veni ploaie).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

il folosesti demult? stii cum este: important e sa nu fie toxic ca vrei nu vrei va atinge si apa care ajunge la pesti. Sa-mi spui si mie ce spray e

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru uns garniturile de cauciuc eu recomand utilizarea glicerinei (simpla, nu boraxata) de la orice farmacie. Costa cativa leuti o sticla de 200ml si va ajunge cativa ani.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

scorpionul wrote:cu ce le ungi?


Eu mai am din plicul cu vaselina ce a venit la pachet cand am cumparat canistra. Si ung atat eheim cat si jbl ul cu vaselina aia.
Dupa ce o voi termina, am sa cumpar glicerina.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xetix
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/10/2011 01:01:36
Messages: 45
Location: Ulm / Sibiu
IP:
Offline

Detin un eheim professionel 3 2075 . Ma declar deocamdata foarte multumit de el .
debit: 1250 l/h , ca. 1000l/h (cu tot cu material )
Consum: 16 W

Avantaje:Made in Germany
Rotor ceramic
Calitatea plasticului
Se imbina perfect robine?ii cu furtunurile
3+2 ani garantie (daca il inregistrezi pe site-ul lor ( www.eheim.de ) primesti inca 2 ani garantie )

Dezavantaje: Pretul 230 euro
La capitolul silentios era loc de mai bine.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salutare , am un Eheim 2222 . Functioneaza de o saptamana si 2 zile .

Am o intrebare ptr cei care mai au acest fltru . Are doua "clapete" ptr in si out , cate una pentru sorbul apei si una ptr iesirea apei . In manual scrie sa nu reduc sorbul deloc : "Never reduce the pump output by closing the tap on the suction side (IN)." Ok , inteleg chestia aceasta . Dar daca modific iesirea prea mult (adica pun clapeta cam la jumatate) filtrul incepe sa devina un pic zgomotos si nu inteleg de ce . Doresc sa reduc din output deorece presiunea apei este prea mare si imi stropeste inclusiv neoanele din capacul acvariului. O solutie ar mai fi zic eu sa mai dau niste gauri in teava in care imi curge apa in acvariu .

Astept parerile voastre .

Merci.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu m-am bucurat ca IN-ul poate fi redus, cand OUT-ul (lasat mai mult de 1 an la ceva mai mult de jumate, am descris mai sus cateva posturi) a inceput sa picure, si am facut schimbul intre ele. In plus, e util cand vrei sa duci filtrul la baie sa-l cureti (strangi robinetele si desfiletezi).

E normal sa faca ceva zgomot, pana la urma daca ai super presiune, inseamna ca si pompa e puternica -> prin urmare nu se poate invarti in gol deci tremura. In timp presiunea o sa scada (pe masura ce se imbaxeste) asa ca nu doar da gaurile mai jos, ci doar da mai multe gauri ...

Totusi, nu pricep cum de stropeste, spray bar-ul tu il tii in aer ? Trebuie tinut sub apa, fix sub luciul apei ... si cu gaurile orientate orizontal incat sa miste suprafata apei fara sa o sparga.

This message was edited 3 times. Last update was at 27/10/2013 13:09:19


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

NICIODATA nu se reduce debitul pe aspiratia pompei, deoarece risti sa arzi pompa!
Reducerea debitului se poate realiza doar DUPA pompa, deci pe circuitul de iesire a apei:

- poti folosi robinet de reglaj al debitului,
- poti orienta teava aia in alt fel... ii poti da mai multe gauri, etc.
- asa cum a mentionat Iulian, teava vine de obicei chiar sub suprafata apei iar jeturile de apa "curg" paralel cu suprafata.


PS: Clapetele alea (IN si OUT) sunt montate pentru usurinta curatarii canistrei.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Multumesc mult ptr informatii , o sa las clapetele pe maxim si o sa pun un robinet pe iesire daca presiunea va fi tot mare dupa ce o sa mai dau cateva gauri .
O sa caut un robinet eventual sa-l montez pe retur daca ziceti voi ca asa este ok , sa nu stric cumva pompa.

Multumesc inca odata.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Mai am o intrebare legata de aceste filtrele externe Eheim , cam cat de silentioase sunt ? Am meu nu sta sub acvariu , nu am masa dedicata ptr acvariu , ma refer la cele care le poti cumpara din magazin cu acvariu cu tot . Al meu sta in dreapta acvariului la aprox jumatate de metru si cam la 10 cm sub nivelul acvariului intre un raft si perete . Sincer daca inchid toate usile si e perfect liniste il aud si la 1.5 - 2 metrii distanta . Adica daca ar fi sa dorm in acea camera sigur l-as auzi functionand .

La voi cum e ?
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Sunt zgomotoase un pic, mai ales dupa ce le cureti prima data elicea. Si eu le aud, dar comparativ cu alte pompe si cate mai am, pot sa zic ca nu le aud.

Totusi ... daca l-ai tine in dulap s-ar auzi si mai rau (caci eu tin 2 din ele in dulap si uruie caci rezoneaza). Am fost nevoit sa le pun un "bubble wrap" sub ele ca sa nu vibreze direct pe lemnul dulapului.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

O sa vad saptamana aceasta cand o sa am ceva timp o sa construiesc o "cutie" sa zic asa din izolir in care o sa introduc filtrul si o sa-ti spun daca mai rezoneaza la fel sau nu .
Nu ma deranjeaza sunetul , nici nu dorm in acea camera dar sunt curios de rezultat
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

skija wrote:Doresc sa reduc din output deorece presiunea apei este prea mare si imi stropeste inclusiv neoanele din capacul acvariului. O solutie ar mai fi zic eu sa mai dau niste gauri in teava in care imi curge apa in acvariu .

Nu mai pune dopul de la capatul spray-bar-ului sau chiar scoate-l de tot


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , am un Eheim 2222 , are aproape 2 luni de cand functioneaza , sunt multumit se el , dar azi am curatat tuburile de plastic si i-am data capacul jos . Am observat ca pe partea de OUT in interiorul capacului (pe lateral) in zona unde iese apa , o parte din orificiul este "acoperit" de un capac de cauciuc .

In poza 2 se vede capacul pus , in poza 1 fara capac (aceste doua poze sunt facute in lateralul capacului care intra in "canistra" )
In poza 3 se vede capacul de sus .

Stiti cumva pentru ce este acel capac de plastic ? Nu am nici cea mai vaga idee . Si in instructiuni nu scrie nimic

Multumesc
[Thumb - 2.JPG]

[Thumb - 1.JPG]

[Thumb - 3.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 30/11/2013 13:57:29

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

Eu am eheim 2224 de 5 ani si tot nu am reusit sa aflu ce e cu capacul ala :-):-)
dar nici nu m-a preocupat in mod deosebit, l-am lasat asa cum l-am gasit
daca cineva stie la ce e bun, sunt si eu curios



Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca sa poti curata tevile


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Nu inteleg Lucian ce vrei sa zici , poti sa detaliezi un pic ?

Merci
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scoti acel capac si cu o perie poti sa cureti acea teava.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com