[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre Externe Eheim  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
dino66
Member
[Avatar]

Joined: 16/10/2010 14:17:04
Messages: 127
Location: Navodari (Constanta)
IP:
Offline

Super, bravo.
Da presupun ca ai montat filtrul si nu mai curge, nu ? : )))))

P.s. Inseamna ca aceasta problema este una cam generala pt seria 2 cel putin.

"..."
[Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

dino66: . l-am montat si merge super fain si silentios . Doamna m-a rugat sa cumpar spray special Eheim ptr degresare si ungere (cind se umbla in filtru ptr curatare,schimbarea buretiilor etc este recomandat ca sa dam cu spray la garnitura, adica intoarcem capacul si dam pe la pompa de amorsare jur impejur)
da intre-adevar la aceasta serie filtru are o deficienta, in rest am fost super multumit de tratatie

fostul user ozy
[WWW]
Darius80
Junior member

Joined: 20/05/2012 13:32:53
Messages: 27
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce parere aveti despre Eheim Ecco Pro 2036 (Ecco 300)? pt un acvariu de 125L

http://www.happypets.ro/eheim-ecco-pro-2036-ecco-300-p-702.html

La hornbah este 450 ron

credeti ca este necesar un Eheim 2028 Professionel II? 690 ron

This message was edited 2 times. Last update was at 21/05/2012 16:30:55

Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Un eheim clasic 2215 , e perfect pentru acvariul ala , costa doar 280lei la Hornbach . fiabil , silentios , volum mare pt mediile de filtrare 4l , unul dintre cele mai bune filtre externe ce exista.
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Darius80 wrote:Ce parere aveti despre Eheim Ecco Pro 2036 (Ecco 300)? pt un acvariu de 125L


Eu cred ca e excelent.
Ca posesor de vreo 3 filtre din gama ecco pro (2x130 si 1x200 - nu am 300-le caci n-am acvarii asa mari) mi se par foarte usor de intretinut pentru plantate.
Vin cu toti robinetii (am luat cel mai mic Classic la un moment dat) si nu venea cu robinetii de oprit si nici cu mediile filtrante. De asemenea, nici compartimentat nu era adica avea doar niste grile si trebuia sa deserti totul intr-un lighean, sau sa folosesti sosete ca sa poti sa separi mediile filtrante. La Ecco Pro are totul compartimentat si e usor de umblat in el.

Singura problema e ca trebuie uns la garnituri - cu un spray de silicon - si atunci amorsarea (are inclusa si amorsare) e foarte usoara.

Despre Eheim 2028 Professionel II - daca o sa ai acvarii si mai mari pe viitor (sau te gandesti sa-l inlocuiesti pe acesta) mai bine iei asa ceva. Cel mai important mi se pare flow rate-ul, la Ecco 300 este de vreo 700L/h, la 2028 e de vreo 1050L/h. Depinde ce vrei sa tii, samd. Sunt fan Ecco Pro insa la cat de usor se intretin si se curata.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut. De curand am cumparat un filtru Eheim 2028 de la un coleg de forum pe care l-am umplut doar cu siporax. Filtrul merge excelent insa problema este ca absoarbe foarte multa mizerie iar o parte din ea se intoarce in acvariu. Am desfacut filtrul dupa o luna si jumatate si era o mizerie incredibila inauntru. Siporaxul era pe jumatate colmatat si printre bucatelele de material filtrant am gasit chiar manado din substrat si resturi de plante...JD si multispinosele toaca plantele ca nebunii...
Ma gandeam sa intercalez pe intake un filtru de apa care sa mai preia din mizerie, ceva asemanator celui din poza atasata. Problema este ca nu stiu daca nu cumva va obstructiona prea mult fluxul de apa lasand rotorul fara apa si mi-e frica sa nu ard motorasul filtrului. Are vreunul din voi o improvizatie asemanatoare?
[Thumb - carcasa-filtru-apa_455.jpg]

[MSN]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu va functiona. Trebuie sa pui o filtrare mecanica primara chiar in filtrul Eheim.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

gasesti expre pt filtrele Eheim parte de prefiltrare ce se monteaza direct pe intake care se curata mai des dar nu iti mai colmateaza filtrul, siporaxul daca nu beneficiaza de o filtrare mecanica foarte buna se colmateaza si nu va mai fi la fel de eficient.
[Email]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:Nu va functiona. Trebuie sa pui o filtrare mecanica primara chiar in filtrul Eheim.

Cu scuzele de rigoare pentru omisiune as vrea sa adaug ca primul material filtrant pe care il am in filtru este buretele acela albastru care vine cu tot pachetul.
Vata pentru filtrarea pariculelor fine se pune deasupra mediilor filtrante si ar fi practic ultimul mediu filtrant din filtru inainte ca apa sa fie evacuata din canistra. M-am uitat pe net la diverse combinatii de materiale filtrante dar niciunul nu avea filtrare fina ca prim material filtrant. Daca inteleg bine la asta te referi Lucian, nu?
Mihai Boldor wrote:gasesti expre pt filtrele Eheim parte de prefiltrare ce se monteaza direct pe intake care se curata mai des dar nu iti mai colmateaza filtrul, siporaxul daca nu beneficiaza de o filtrare mecanica foarte buna se colmateaza si nu va mai fi la fel de eficient.

Mihai: stiu de acele prefiltre insa as fi vrut cu ocazia asta sa scad putin debitul pentru o filtrare bio mai eficienta. Ideea era ca acesta reducere a debitului sa nu dauneze filtrului.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/08/2013 00:18:58

[MSN]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

buretele albastru nu e suficient ca sa opreasca colmatarea Siporaxului, filtrele de la Sera care sunt facute sa mearga cu Siporax fara modificari au un principiu simplu si eficient de functionare si anume apa vine din acvariu, trece printr-un burete de filtrare mecanica grosiera pe urma prin perlon si apoi intra in Siporax. La tine filtru din fabrica nu e facu sa mearga asa pt ca foloseste altfel de medii de filtrare biologica. Pe scurt in sertarul de jos trebuie sa pui buretele albastru, perlon si dupa pana sus poti baga Siporax
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Reducerea debitului il faci din clapeta de pe Out.
Nu iti recomand perlon in filtrul asta. Exista bureti albastri cu porozitate mai mica. Exista placi de 40x60 cm (cu aproximatie din memorie) si 2cm grosime.
Nu te speria de mizeria din filtru. Aici se descompune... Poti sa speli filtrul o data pe luna cu apa din acvariu.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mihai Boldor wrote:buretele albastru nu e suficient ca sa opreasca colmatarea Siporaxului, filtrele de la Sera care sunt facute sa mearga cu Siporax fara modificari au un principiu simplu si eficient de functionare si anume apa vine din acvariu, trece printr-un burete de filtrare mecanica grosiera pe urma prin perlon si apoi intra in Siporax. La tine filtru din fabrica nu e facu sa mearga asa pt ca foloseste altfel de medii de filtrare biologica. Pe scurt in sertarul de jos trebuie sa pui buretele albastru, perlon si dupa pana sus poti baga Siporax

Asa am acum in sertarul de jos sub siporax acel burete albastru. Asa cum zici ar trebui sa adaug perlon intre buretele albastru si siporax si sunt total de acord cu tine ca ar trebui o filtrare mecanica fina inainte ca apa sa treaca prin siporax.
Dar mai bine sa reformulez prezentarea problemei ca sa fiu cat mai bine inteles pentru ca imi dau seama ca nu m-am exprimat clar.
Vreau sa rezolv problema particulelor fine de mizerie care intra in filtrul extern fara sa fie nevoie sa desfac capacul filtrului si sa scot materialele filtrante. Pentru a reusi acest lucru m-am gandit la un prefiltru pe care sa-l curat chiar si de doua ori pe luna atata timp cat canistra este curata si nedesfacuta. Daca tot mi-a trecut prin cap ideea de prefiltru am zis sa reduc putin din debit pentru ca momentan este cam puternic pentru acvariul meu de 240L brut cu gandul ca acest lucru va imbunatati filtrarea bio
[MSN]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

In cazul asta ori asa cum te-ai gandi tu ori un burete pus pe pe sorb sau varianta de la Eheim
https://www.google.ro/search?gs_rn=25&gs_ri=psy-ab&tok=1zIAhzDEPrVBZclP8nfDxg&cp=9&gs_id=x&xhr=t&q=eheim+prefilter&safe=off&bav=on.2,or.r_cp.r_qf.&bvm=bv.50768961,d.bGE&biw=1247&bih=662&um=1&ie=UTF-8&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=FJQSUsn6N5HY4QTpx4CABw
Mi se pare putin ciudat ca e prea puternic debitul avand in vedere ca tot pe un acvariu de 240 litrii eu folosesc 2 filtre externe de 750 l/ora fiecare si am acvariu foarte plantat si nu imi zboara chestiile prin el
[Email]
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

Stie cineva ceva de Eheim 2073,sau are cineva?,cum se comporta,merita 650 lei nou,sau ma orientez spre modelul 2028?
[Email] [MSN]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Am un Eheim Eco Pro 300, in functiune de 2 luni. Multumit - in sensul ca merge, silentios (noaptea, in liniste totala, se aude o mica vibratie, dar foarte redusa (retineti ca e tinut in dulap)

Ca o mica, mica nemultumire: unul dintre robinete, de pe retur, reglat la ~70% scapa apa pe undeva, imi picura prin una din gaurile laterale ale robinetului, apa. Am observat ca in pozitia de inchis complet nu mai are aceasta problema.

Chestie minora, probabil plasticul ala, in cazul meu, nu e foarte bine turnat.

Alta e nelamurirea, si stau acum ca prostu' si ma intreb unde gresesc: Producatorul afirma ca filtrul are 2.8l pentru mediile de filtrare +0.2 prefiltrul (buretele ala circular, albastru)

Filtru are 3 sertare: 2.8 / 3 = 0.9 litri/sertar

Mi-am luat 1 litru de Matrix (in cutie, nu vrac, deci sigur e 1 litru) si am umplut 1 sertar al filtrului. Mi-a ramas exact jumate de cutie de Matrix. Deduc (noroc ca am facut o facultate altfel nu ma prindeam) ca un sertar tine 0.5l material filtrant.

0.5 * 3 = 1.5 litri, in niciun caz 2.8 cat afirma producatorul.

Care-i faza?!?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Litri afirmati de producator sunt valabil probabil daca ai umple cosul cu lichid, adica perfect plin.
Cum matrixul e ca niste pietricele, nu se umple spatiul in totalitate.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

stefanp wrote:Litri afirmati de producator sunt valabil probabil daca ai umple cosul cu lichid, adica perfect plin.
Cum matrixul e ca niste pietricele, nu se umple spatiul in totalitate.


Bun, dar eu am cumparat 1 litru de Matrix (atentie, nu 1 kg, 1 litru de matrix are vreo 700g am impresia ca). Acelasi Litru il impart la 2 si umplu un sertar din cele 3.

Incep sa cred ca e o batjocura totala, spre acelasi scop pervers "sa se consume". Volumul filtrului e fals, exagerat, puterea pompei e exagerata, in totalitate filtrele sunt recomandate unor acvarii carora nu le vor face fata, etc.

Eu inteleg ca este un mare grad de relativitate aici, fiind diferente foarte mari intre acvarii nu poti face decat o "medie" dar sa afirmi 3litri de material filtrant si filtrul sa aiba doar 1.5 mi se pare jenibil
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:
Bun, dar eu am cumparat 1 litru de Matrix (atentie, nu 1 kg, 1 litru de matrix are vreo 700g am impresia ca).


Ups, my bad

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana la urma ce volum are acel cos. Se poate calcula matematic. Dupa asta discutam despre cum masoara volumul si unii si ceilalti.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Prima problema cu Eheim Ecco Pro 130 luat pe undeva prin Martie / Aprilie 2012 deci iata 1 an si jumatate.

Din cauza ca l-am tinut tot timpul la un acvariu de 16L, robinetul de OUT n-a fost niciodata lasat la maxim ci intr-o pozitie de vreo 45 de grade inclinare, ca sa nu faca valuri turbate. Ei bine, azi cand m-am apucat sa curat celalalt acvariu, am descoperit ca mustea de apa jos in dulap unde tin filtrele. Cand ma uit cu atentie, atat filtrul curgea un pic pe partea cu furtunele, cat si robinetul de out picura. Din pacate robinetul si-a pierdut "mobilitatea" in sensul ca foarte greu il pot aduce in pozitia de maxim. Deci ceva nu mai e perfect sferic si ermetic acolo.
Am facut tot posibilul sa-l curat (m-am gandit ca o fi prins mizerie peretii bilei din robient, cea actionata de maner si care controleaza debitul). Spalat cu otet, inchis / deschis de zeci de ori, pus inapoi, tot picura in pozitia de 45 de grade.
Fiindca Duminica noaptea nu am unde sa gasesc un inlocuitor, mi-a picat fisa sa schimb intre ele cele doua robinete, caci pe In va sta deschis la maxim. Sper sa-mi dea timp sa gasesc un inlocuitor.

Iar curgerea pe la garnitura s-a rezolvat cu o spray cu ceva grasime siliconata. E drept ca de multa vreme n-am mai uns garnitura (6 luni ?), cu toate ca l-am desfacut de mai multe ori de atunci. Acum vad ca e uscat - nu mai curge.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/09/2013 23:04:56


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com