[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Boala gaurilor in cap!  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
razec
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/10/2004 17:22:16
Messages: 47
Location: Iasi
IP:
Offline

Am fost plecat o saptamana si cand mam intors surpriza.... o femela de discus are 2 gaurele de vreo 1-1,5cm pe cap chiar intre ochi un sub alta si pe deasupra si ochiul drept umflat si exoftalmic.Boala ar putea afecta si ceilalti discusi? deoarece momentan femela cu pricina se afla in acvariu impreuna cu ceilalti(acvariu de 300l 12 discusi temp29C pH 7,duritate 16,filtrare Fluval304+lampa UV+pompa resun+oxigen suplimentar,hrana TetraDiscus+inima de vita)
Spunetimi si mie va rog un tratament eficace pt aceste gauri,mentionez ca ceilalti discusi se simt bine mananca o pereche chiar a si depus aseara,ar tb. sa fac si in acvariu mare un tratament preventiv pt ceilalti discusi inainte de a o separa pe femela gaurita???
Care este cauza producerii acestor gauri??(virusi,bacterii,paraziti,alimentatie necorespunzatoare??)
Multumesc anticipat!! si ma bazez pe ajutorul si cunostintele voastre!! :ok:

Eu si pestii mei.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

razec wrote:o femela de discus are 2 gaurele de vreo 1-1,5cm pe cap chiar intre ochi un sub alta si pe deasupra si ochiul drept umflat si exoftalmic.
O poza a gaurilor ar fi de ajutor.

1-1,5 cm mi se pare o gaura cam mare . Nu-s mm?

Ochiu' exoftalmic poate merge tratat cu Cloramfenicol 80 mg/litru. In acvariu separat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cea mai frecventa cauza a HITH este carenta minerala.

Este important sa elimini dintre cauze infestarea intestinelor cu flagelate. Trebuie sa vezi daca excrementele nu au aspect alb, filamentos.

In cazul in care este vorba despre o lipsa de vitamine si minerale te poate ajuta mult schimbul mai des de apa, conditionarea apei la fiecare schimb cu sera aqutan sau adaugarea unor substante ca fishtamin sau sera mineral salt.
[Yahoo!]
razec
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/10/2004 17:22:16
Messages: 47
Location: Iasi
IP:
Offline

Cred ca am cam exagerat cu dimensiunile dar gaurile au cam 4-5mm dupa o examinare mai atenta.
Deja mam inarmat cu Bactopur direct,Metronidazol,Sera Aqutan,si Sera Ectopur, cred ca voi combina primele 2 medicamente la o temperatura de33-34C vreo 3 zile apoi celelalte 2 dupa un schimb prealabil de apa,asta va fi general in acvariu de mentinere daca nu am rezultate separ femela.
Fecale albe nu au discusii mam uitat atent oricum daca totusi sunt cred ca vor disparea dupa tratament.
HITH?? mai pe larg se poate?? va rog.

Eu si pestii mei.
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

gugal :

un link care mi se pare ca da informatii

mai multe

image
[Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Ceea ce au discusii tai se cheama Ichtyosporidioza, este o boala grava, dar nu foarte frecventa. Apare in urma infectiei cu un organism intermediar (intre ciuperca si protozor - Ichthyophonus offeri) care are capacitatea de a iesi din tesutul intestinal si de a contamina toate organele interne. Virulenta sa este variabila in functie de specie. Este frecventa la Ciclide si in mod special la Discusi, manifestandu-se prin aparitia unor gauri, sau sapaturi bine conturate la nivelul capului. Tratamentul se face cu Metronidazol sau Flagyl - medicament care este activ impotriva bacteriilor GRAM- si protozoarelor. Putin toxic, se utilizeaza in bai cu doza de 10mg/l, doza ce poate fi dublata in cazul in care bacteria este foarte rezistenta. Efectul sau dispare intr-un interval de 4-6 zile.
Alte derivate sunt Miconazol si Ketanozol si mai ales DMZ.
Un alt remediu este Acidul Oxolinic, prezent sub forma de pudra foarte usor solubila, activ asupra acelorasi bacterii si asupra unor micoze precum Saprolegenia.
Se foloseste in bai ale pestelui bolnav cu concentratia de 20mg/l. Este inactiv la lumina, deci tratamentul de va face oarecum "la intuneric".

Datele de mai sus sunt luate dintr-o carte dedicata discusilor si traduse din franceza.

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Adrian Ionut wrote:Metronidazol sau Flagyl
Flagylu' e tot Metonidazolu' doar ca e sub forma lichida - gata dizolvat (informatii primite dddaaa la farmacie ). Cica Flagylu' ar fi mai eficient decit Metronidazolu' (informatie dddaaa pppaaa net ).

Poze: smilie ... Poze cu plante
razec
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/10/2004 17:22:16
Messages: 47
Location: Iasi
IP:
Offline

Sorry dar tratamentul cu Metronidazol+BactopurDirect nu prea da rezultate din 2 gauri mici sa format una mare care se adanceste si sangereaza putin, cineva mia recomandat sa o tamponez cu Rivanol sol.10% direct pe gaura, am aplicat si tratam. asta, sper sa se opreasca gaura sa nu se mai adanceasca.

Eu si pestii mei.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

razec wrote:2 gauri mici sa format una mare care se adanceste si sangereaza putin
Inseamna ca nu e HITH. Astea evolueaza lent si nu singereaza.

Poze: smilie ... Poze cu plante
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Din ce am citit eu pe net, daca au inceput sa se uneasca nu prea mai ai ce face. Se vor adanci si mari si pur si simplu vor dizolva pestele. O sursa: www.dph.nl - da search dupa HITH acolo si vezi ca sunt si niste articole pe tema asta.
Oricum, ideea este sa poti sa opresti extinderea lor, ca oricum sa ii creasca osul la loc nu se poate. Un tratament eficient cica ar fi hranirea pestelui cu rame rosii de pamante bucaletite si spalate in prealabil. Si se pare ca o cauza principala a HITH (Hole In The Head) este asa cum spune si Alina alimentatia proasta si carenta de minerale. Imi pare rau sa ii contrazic pe ceilalti, dar nu -sa gasit inca o cauza a aparitiei acestei boli si nici a unui tratament. Sunt doar prespuneri.
Dar mie mi se par foarte mari la 4-5 mm si tare imi este ca trebuie sa ii curmi suferinta. Niste poze ar ajuta mult mai mult.

Acvariul meu
[Email]
razec
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/10/2004 17:22:16
Messages: 47
Location: Iasi
IP:
Offline

Cam radicala totusi solutia ta si pe mine nu ma lasa inima sa ii curm suferinta voi incerca in continuare sa o tratez separat (voi incerca si cu ramele), se pare ca de la tamponarea cu Rivanol parca sa mai oprit adancirea gaurii si nici nu mai sangereaza (prima data cand am tamponato cu Rivanol a aparut putin sange pe tampon si atat, a2-a si a 3-a tamponare nu a mai aparut sange ). Speranta moare ultima.

Eu si pestii mei.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai citit aici? Ma gindesc ca daca este vorba de Edwardsiella ictaluri s-ar putea trata intr-un fel...(cu antibiotice mai precis). Dar se poate sa ma insel si sa nu fie vorba despre asta...Nu ai spus cum se comporta femela - este letargica, are sau nu pofta de mincare?
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Dolly, nu cred ca e ce spui tu. Nu are simptomele alea. Si in plus vad ca scrie ca e boala pentru Catfishes.
In orice caza, daca e HITH si gaurile sunt asa mari, atunci imi pare rau sa iti spun, dar chinui pestele degeaba.
Dar sunt de acord cu Dolly, nu ai zis cum se comporta pestele? E letargic, sta pe o parte, e inchis la culoare, sta cu capul in jos, mananca sau nu, etc.?

Acvariul meu
[Email]
razec
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/10/2004 17:22:16
Messages: 47
Location: Iasi
IP:
Offline

Scuze de anamneza!! femela nu e letargica nu e innegrita pt. ca e Pigeon si lor nu prea le iese chestia cu innegritul, nu sta pe-o parte, nu sta cu capul in jos, nu am vazuto mancand dar ceva mai devreme defeca ceva de culoare maronie (de la inima de vita cred) iar acum se bate cu alta femela, sta infoiata, respirs normal, nu pare sa fie foarte afectata iar gaura parca sa oprit nu se mai adanceste ca in primele zile si da semne de cicatrizare (sper io).

Eu si pestii mei.
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Am fost chemat de un cunoscut sä-i omor 4 discusi de cäte 12-14 cm pentru cä aveau gäuri cu diametrul de 1cm in jurul ochilor si lui i-era milä sä le taie capul. I-a cumpärat de la mine in urmä cu jumate de an, deci eu i-am crescut de mici, asa cä nu mi-a fost nici mie usor. I-am propus sä-i duc la mine si sä-ncerc sä-i vindec. Unul avea ochii asa de iesiti din cap incät mä asteptam sä-i piardä prin bazin.
Ajuns acasä i-am aplicat un tratament de scurtä duratä cu bactopur direct dupä indicatiile de pe ambalaj intr-o concentratie märitä, in 3L de apä, dupä care i-am tratat pe toti in continuare cu concentratia normalä de 1 tabletä la 50 de L cu bactopur direct intr-un bazin de 175L cu apä din retea, läsatä sä stea cäteva zile intr-un bazin. Dupä trei saptamani nu mai aveau nici o urmä de boalä, nici mäcar o cicatrice. La o lunä dupä intämplare au depus icre.
Pe cel cu ochii l-am pästrat si am 300 de pui de la el, ceilalti trei i-a dat cuiva cä eu nu i-am vrut. Si dacä n-au murit mai träiesc si-n ziua de azi fericiti c-au ajuns pe mäini bune.
Dacä mi-ar fi spus altcineva ce-am scris eu aici nu l-as fi crezut. Fiecare crede ce vrea!

HIDH nu are de-a face neapärat cu flagelatele din intestine, si asta se stie pentru cä existä discusi färä flagelate care au gäuri in cap, dar eu n-am auzit c-ar sti cineva ce cauzä are boala. In bazinele mele n-a existat boala asta niciodatä. Singura problemä mai gravä a pestilor mei este cä-mi distrug flagelatele o treime din pui si nu stiu sä-i tratez, pentru cä Metronidazolul nu mai are nici un efect asupra lor.
Singurul remediu eficace: 35,5°C si apä mentinutä foarte curatä si aerisitä exagerat. La nevoie schimb 50% de 2x/zi. Gäurile se pot desinfecta cu rivanol, dupä care se aplicä o alifie care nu stiu cum se numeste in romänä, dar in germanä se cheamä "Nistatin" iar producätorul, "Lederle".
Se aseazä pestele pe un prosop ud cäldut, 30°C, se acoperä si partea de sus a pestelui pänä längä ranä, se tamponeazä rana cu sugativä, se aplicä solutia dezinfectantä cu un betisor cu vatä bine inmuiatä, dar färä sä ajungä solutia la ochi, se lasä 15-20 de secunde sä-si facä efectul, se tamponeazä din nou si se aplicä pe rana cät mai uscatä alifia care aderä si sub apä cam 30 de minute.
Se recomandä ca operatia sä decurgä in 3-4 minute, si se face si la räni produse din alte cauze, dacä acestea pun in pericol viata pestelui. A nu se trece cu vederea solicitarea pestelui in timpul tratärii, care i-ar putea face mai mult räu decät bine!

Catfish>Baryancistrus>Link>Poza ochiosului care-si plimbä puii!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
razec
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/10/2004 17:22:16
Messages: 47
Location: Iasi
IP:
Offline

Interesanta povestea tind sa cred ca asa a fost ca din descrierea ta mi-am recunoscut femela mea care avea si ea un ochi umflat rau tare+ gaurica de rigoare, ca tratament eu am folosit Bactopur Direct 1 pastila la 50L si Metronidazol 20mg/L si tamponari cu Rivanol (nu stiam de Nistatin, cred ca exista si in Rom.) dupa tot tratamentu femela se simte mai bine gaura nu sa mai extins dar nici nu sa acoperit (nu stiu cum ai reusit tu, probabil de la Nistatin).
Ioane!!.... esti tare!!... din partea mea ai 5 stele!!

Eu si pestii mei.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Stiu ca e topic vechi de aproape 3 ani, dar na, suspectez ca una din colisele mele sufera de asa ceva:

Observati o gaura (cam de 1mm diametru) intre ochi si gura.

image

Povestea lor e asa:
am luat 4, la aceleasi dimensiuni. dupa ce mi-am dat peste cap tot acvariu ca sa salvez una din ele (fiind nevoit sa-l reciclez pana la urma), au mai scapat doua. Toate bune si frumoase, insa in ultimile 2 luni una din ele a crescut mare si frumoasa, iar astalalata a ramas mica si doar s-a lungit. De vreo doua saptamani a devenit cam letargica, vine sa manance, mai fuge cand o goneste cealalta dar cam atat. Din cand in cand e activa si ea, dar ailalta e aproape de 2 ori mai mare acum, pe cand asta sta mai mult ascunsa.

Am zis ca poate asa o fi natia ei, pana acum, cand studiind acvariul, a venit si s-a postat in fata mea aratandu-mi aceasta rana. Pare 'uscata', dar tind sa cred ca pestele sigur are ceva.

Schimb apa saptamanal 20%, am doua filtre, nu am alge (in afara de una negricioasa care creste lent insa nu stiu ce sa-i fac si din cand in cand mai spal anubiasul si pietrele, pana cand ma prind ce sa-i fac). Oricum, NH4 e nedetectabil, NO2 e mic de tot, NO3 n-am tester.
Indicatorul de CO2 de la dupla arata ca e o concentratie corecta (verde). KH este 5, PH 6.5 stabil (adica e asa mereu).

Probabil a ramas cu niste sechele de la tratamentul tampit care l-am aplicat cand nu stiam ce si cum.. si in timp a slabit si acum vad gaura asta.

Am tot cautat pe net, insa nu mi-e clar ce am de facut. Multi zic ca ar fi hexamita si sa tratez contra asta, aici in thread se spune ca nu e musai de la flagelate, samd. Sunt confuz

In primul rand, este vorba de hole in the head ?
Daca da, ce as putea face. Am epson salt, am bactopur, am verde de malachit, si daca e nevoie de altceva, pot cumpara.. Chiar as vrea sa salvez pestele, imi place teribil portocaliul lor si sunt jucausi.

Multumesc,
[WWW]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

o fi boala gaurilor in cap sau doar este lovit?
FH este activ,mananca,recalcitrat,etc din punctul asta nu pare a fi bolnav dar ...
[Thumb - Fotografie0005.jpg]

[Thumb - Fotografie0004.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/04/2013 10:31:44

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pozele au 75x100 pixeli... nu se vede nimic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

se vad mai bine acum?
[Thumb - Fotografie0005.jpg]

[Thumb - Fotografie0004.jpg]

[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com