[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
bazin 400 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

problema la mine e ca am doar plante cu crestere lenta si.. inca caut o fertilizare care sa nu imi aduca alge...de aceea folosesc lumina slaba.. 120W la 400 litri..

in lipsa unei instalatii de CO2 ce solu\tii sunt sa mai creasca putin nivelul CO2?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca te gindesti la Easy Carbo, te poate ajuta neavind creveti in acvariu dar chiar si asa, atentie la dozare.

Din cite am inteles, Easy Carbo, ca si Seachem Flourish Excel, ar contine glutaraldehida. Asta ar explica de ce este atit de bun impotriva unor alge.
Glutaraldehida este un dezinfectant foarte puternic, introdus de cca. 3 ani ca inlocuitor al formaldehidei in dezinfectantii utilizati atit in dezinfectia de
baza cit si in cea de nivel inalt. Asta explica si de ce, in urma cu un an, am avut probleme cu crevetii cind l-am folosit (au murit jumatate din ei).
Cred ca undeva este o greseala in recomandarile lui : el stimuleaza cresterea plantelor indirect, prin indepartarea algelor, si mai putin prin eliberarea de CO2
(cu o rata foarte redusa datorata stabilitatii substantei in solutie apoasa, un atu pentru dezinfectanti).

Si daca exista vreun dubiu legat de aceste comentarii, mirositi-l! Mirosul intepator spune tot. Asadar, a se utiliza cu mare grija.

Uite aici niste comentarii interesante, ca veni vorba de alte surse de CO2 "
https://www.ukaps.org/forum/threads/how-much-co2-does-glutaraldehyde-give-you.29719/

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

si care din ele crezi ca e mai "bun".. ma refer si din punctul de vedere al riscului...sti ca eu am carasi ,nu se pune problema crevetilor.. deocamdata
Adica dozarea de la indicatiile producatorului ar putea sa imi afecteze pesti?
o alta intrebare.. nu sti cumva decicleaza bazinul?.. nu de alta dar am inteles ca dezinfectantii si antibioticele ar cam avea aceasta reactie

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Easy life nu este un dezinfectant in sensul adevarat al cuvintului. Asadar, daca respecti dozajul, nu ar trebuie sa fie probleme.
Nu am observat sa se intimple ceva cu pestii, doar crevetii au fost afectati. Supradozarea insa nu este indicata. Eu l-as folosi
in doza recomandata de producator dar dizolvat intii in 1 litru de apa si apoi administrat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

mi se pare logic ce spui in legatura cu dizolvarea intr-un litru de apa inainte de a-l introduce in bazin..se dizolva mai repede si pana la dizolvare nu se formeaza acele zone in care concentratia de substanta ar fi mai mare

Interesant topicul recomandat de tine....
deci,am ajuns la concluzia ca acesti nutrienti nu ti-ar asigura necesarul de CO2 dar,tinand cont de ce spuneau baietii acolo,si anume ca asta se raporteaza la tipul de plante si numarul lor...cred ca ar fi numai bun pentru mine.. nu e calcul.. e din intuitie...eu am plante easy. cu crestere lenta.. deci consumul de nitrati este scazut si la fel si consumul de CO2 daca am inteles bine.Deci nu as avea nevoie nevoie de cantitatile respective...

In alta ordine de idei.. se poate cumva ca insuficienta de CO2 sa se traga si de la faptul ca suprafata apei o valuresc destul de puternic?

This message was edited 1 time. Last update was at 23/07/2017 16:23:24


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Incep cu ultima intrebare: daca nu ai aditie de CO2 ... ce sa elimine din apa valurirea? Acest lucru devine valabil cind ai CO2 aditionat si atunci, da, valurirea excesiva elimina mai repede CO2 din apa deoarece accelereaza schimburile de gaze dintre apa si atmosfera. Insa ... in timp ce scriam mi-a trecut o chestie prin cap. Fii atent, nu stiu daca e corect dar cel putin in acest moment imi suna logic : daca nu ai CO2 aditional, care sa imbogateasca nivelul de CO2 din apa atunci cea mai buna solutie ar fi valurirea mai mare a apei. La urma urmei, asta inseamna aerare, nu oxigenare. Adica, introducerea in apa a tuturor gazelor care formeaza aerul, implicit CO2. Poate si o piatra de aer ar contribui la introducerea a mai mult CO2 atmosferic in apa. Evident, nu va avea acelasi efect cu CO2 difuzat din butelie dar ... ce te costa!

Legat de glutaraldehida, eu stiu ca este o substanta care are si proprietati tensioactive. Asta ii permite ca, in solutie decontaminanta, sa se "intinda"perfect pe suprafetele care trebuie decontaminate si sa nu formeze picaturi, asigurind astfel o buna acoperiere a suprafetelor tratate. In combinatie cu compusi quaternari de amoniu, rade tot de pe suprafete, chiar daca acestea nu au beneficiat de o curatire mecanica buna si de degresare perfecta. Asadar, este posibil ca glutaraldehida, in concentratii mici (1-2%) sa aiba efect asupra stomatelor plantelor, stimulind astfel absorbtia nutrientilor sau/si gazelor din apa. Am studiat putin problema, nu sunt date stiintifice clare legate de influenta glutaraldehidei in mediile submerse dar mi se pare ciudat faptul ca toti producatorii de carbon lichid insista mult pe faptul ca "produsul potenteaza efectul fertilizantilor si CO2 aditionat in apa" (citat sintetic si aproximativ). Cred ca stiu ei ceva da' nu spun cu toti dintii.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

deci un fertilizant Easi life m-ar ajuta putin si m-ar interesa si unul N P K..daca e ceva care sa contina si celelalte necesitati ale plantelor. ceva all in on...

This message was edited 1 time. Last update was at 23/07/2017 18:52:56


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu am folosit Tropica Universal + Ferropol + Kalium-Potasiu si a mers bine. E drept ca nu am plante prea pretentioase.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cum am spus.. eu am doar anubias si inca una.. nu stiu cum o cheama
de aceea spun ca ceva nu prea puternic pentru ca am plante lente si nu pot combate algele\

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Planta cealalta semana cu Echinodorus. Daca am vazut bine, nici ea nu are cerinte mari pentru CO2.
Incearca cu Easy Carbo dar cu atentie la dozare. Ar mai fi solutiile de tip AlgaExit dar aici nu am nici o experienta.
Poate ne ajuta alti colegi.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

La Anubias Barteri sp. Barteri:
- fostul proprietar al acvariului meu nu facea nici un fel de fertilizare. Dupa 10 ani avea 10 frunze.
- la mine in 1,5 ani cu fertilizare si CO2 dintr-o bomba, aceeasi planta. L-am impartit in 3. 3+3+4 frunze pe fiecare bucata. O bucata cu 3 frunze am distrus-o la prima incercare de emers. Alta bucata cu 3 frunze e pe la a 7 frunza. Bucata cu 4 frunze are acum 12 frunze. De pe fiecare din cei ramasi am rupt 2-3 fruze vechi afectate de BBA. Anubias Nana Petite creste mult mai incet, dar creste.
Iluminat mediu - cca. 33lumeni/litru - fertilizarea jumatate din doza de Masterline recomandata.

Concluzie: plantele cresc mult mai bine si repede cu fertilizare si CO2. Cred ca e valabil la orice planta.

Am RCS si am tratat de citeva ori cu doze triple de Masterline Carbo ca sa distrug BBA. Nu am avut pierderi la RCS (sau ancistrusi).

Nu am masurat inca CO2 prin nici o metoda. Doar la prima punere in functiune a bombei (am cu zahar) am avut ceva probleme - incepusera pestii dupa 2-3 ore sa stea la suprafata si sa respire rapid. Am scos CO2-ul, am bagat pompa de aer la maxim si si-au revenit in cam 15 minute. Dupa cca. 3 ore am pus CO2-ul inapoi si nu au mai dat nici un fel de semne de stres. Si la RCS-i si la ancistrusi chiar le place sa piguleasca buretele care joaca rol de filtru la iesirea din reactor (e plin de alge maro) fara sa fie deranjati de CO2-ul care e la maxim acolo (cca. 1-2 bule/secunda). Am agitatie mare la suprafata fiindca dupa o cadere lunga de tensiune am mai bagat 1 litru de Siporax intr-un PET gaurit cu o pompa de aer - pe post de filtru biologic suplimentar.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Bineinteles ca orice planta reactioneaza bine la fertilizare si suplimentarea cu CO2. Numai ca in acest caz era vorba despre alge si cum sa scape de ele.
Anubias nu creste repede si nici Echinodorus. Plantele cu crestere rapida te ajuta sa limitezi algele tocmai pentru ca, avide de nutrienti, intra in competitie
pe substrat cu algele. In acest caz, nu avem nici plante easy cu crestere rapida, nu putem adauga "echipe de curatenie" asa ca optiunile sunt serios limitate.
La mine Easy Carbo a decimat crevetii, este o observatie directa, nu un rezultat al documentarii. Si am citit citeva review-uri care imi confirma observatia.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

in privinta plantelor mele...la anubias nu pot sa zic ca i-a mers prost... cea care ete intre echinoderus ,am cumparat-o anul trecut prin vara.. era mica cu vreo 5 frunze si o floara... in primavara am avut a 3-a floare ;la ea... cea cu 3 flori am luato anul acest in primavara,cred ca am vreo 3 frunze in plus si a facut deja 3 flori odata...celelalte,,catzarate, nu le-am cumparat eu,le-am primit odata cu bazinul dar erau... vai mama lor,, bazinul a stat aproape un an fara lumina ... se stricase instalatia de pe capac..Nu cred ca le este prea rau la plante ... singura chestie car ma deranjeaza e ca frunzele se incretesc si nu au culoarea uniforma.
Cind am facut analizele ultima oara .dupa tabelul care il are setul de teste,CO2 era cu mai mic decat imi arata verdele pe tabel,chestia ca pe tabel nu am pH 7,5, am 7,4 si 7,6 Prin deductie cred ca CO2 este in jur de 8 mg/l. Am pH=7,5 si KH=8. La pH=7,4 +KH=10gt;CO2=12
La pH=7,6+KH=10.CO2=8
si daca pe tabel nu e pH=7,5 am pus valoarea dintre ele care imi da ca CO2=10mg/l.. nu stiu daca e bine cum am calculat...
am teste dedicate ,un COMBISET TEST de la GBL
Tot stau sa ma gandesc de la ce ar fii reactia asta a plantelor... culoarea mai deschisa si neuniforma a frunzelor si incretirea pe margini...sa fie de la lumina prea slaba sau prea tare.Acesasta reactie am observat-o dupa ce am trecut pe leduri... Am 5 proiectoare de 60W.La inceput ,am utilizat toate proiectoarele,300W la 400l bazinul.. am zis ca 0,75w /l e numai bine ..tinand cont ca majoritatea plantelor au nevoie de macar 0,5W/l.Intre timp a aparut si alga...GSA din cite mi-au spus colegi..eu credeam ca e BBA...Am redus lumina ..acum utilizez 120W4 zile si 2 zile merg pe 180W... ma gindesc sa nu fie prea slaba lumina la 120W dar nici sa imi apara algele nu vreau.. si mai bag de 2 ori pe saptamana lumina mai puternica.
A 2-a varianta ar fi lipsa CO2 dar nu stiu ce reactie are o planta la insuficienta de CO2
Si ma gindesc sa fac o fertilizare cu Easi Carbo sau cu Masterline Carbo.. cum mi-ati spus,pentru a suplini putin lipsa de CO2..

This message was edited 2 times. Last update was at 23/07/2017 22:49:02


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Eu am circulatia cam proasta in bazin pina reusesc sa faca rost de o pompa de valuri asa ca dozez totul direct in curentul de apa de la iesirea din filtru. Cit am folosit Filter Medium (cu speranta ca o sa rezolve problema deciclarii partiale) am vazut ca e o diferenta mare intre locurile in care torni solutiile - se imprastie mult mai repede cind il puna la iesirea din filtru. Deci se formeaza mai putine zone cu concentratii ridicate (e chiar logic de fapt).

Tratamentele la alge difera destul de mult si nu cred ca exista vreunul universal. Tot la regula de aur ajungi - sa stabilesti raportul lumina+fertilizare+CO2 pentru acvariul tau si o poti face doar prin incercari repetate si corectii in timp deoarece masa plantelor va creste.

Nu am gasit rapoarte despre creveti morti din cauza glutaraldehidei (poate imi trimiti niste link-uri), dar cu ocazia asta am citit ca exista mai multe observatii cum ca intre Flourish Excel si EasyCarbo apar unele diferente la trecerea de la unul la altul. Cum principalul component e declarat ca fiind glutaraldehida inseamna ca mai contin si altele. Glutaraldehida e folosita de citiva ani si in medicina ca dezinfectant. Parca am auzit de ea ca dezinfectant prin 2006. Deci efectele asupra organismelor vii sint foarte diferite cel mai probabil depinzind de concentratie.

Pina reusesc sa citesc topicul ce alge ai Adrian?

LE: Am vazut ca ai GSA. Din ce imi aduc aminte GSA-ul apare din cauza unui raport azot/fosfor diferit. Cum apa de la tine are cantitati mari de nitrati e posibil sa nu ai destul fosfor desi porcusorii tai si magarusii care ii am si eu (ancistrusi) sint renumiti pt. cantitatea mare de dejectii - de unde ar rezulta ceva fosfor.

http://www.aquascaping.ro/acvaristica-de-apa-dulce/alge/135-green-spot-algae-gsa

This message was edited 1 time. Last update was at 23/07/2017 23:10:52


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

GSA... dar.. a cam trecut.. am indepartat-o si manual si de cand am redus puterea de iluminare.. nici nus-a mai format.. am renuntat si la fertilizarea care o faceam ci feropol
asa cum a zis Silviu ..era bine sa cumpar niste melci.. dar drac s-o ia de traba ca am tot uitat sa ma uit sa vad ce cerinte au\
Cu circulatia apei in bazin ... nu imi fac probleme... am 3 filtre si o pompa de 300 l/h care am pus-o pe jumatatea inaltimii bazinului pe leretele din spate.. sa bata pe lunimea lui.Un spraybar e lunga filtrul intern care bata pe latimea bazinului,pe suprafata apei,filtrul intern nu are spraibar si jetul bate putin oblic pe suprafata apei iar celalalt filtru ,spraybarul bate pe lungimea bazinului,jumatate pe suprafata apei si jumatate oblic in jos spre centrul bazinului.Filtrele cu spray bar sunt 2 sun sun 403b

This message was edited 1 time. Last update was at 23/07/2017 23:10:27


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

maama ce m-am enervat pe unul .. ieri seara..
a vazut acvariul si a inceput sa se intereseze de una d.. de alta..
ca i-ar placea sa aibe si el unul... dar se poate sa hranesti pestii automat? zic da dar unde e placerea..?
ai explic cu scimbul de apa.. se poate automat? zic da... dar e nevoie de filtre, pompe ....etc controlat..
ai mai explic de mentenanta.. dar nu exista ceva sa nu fie nevoie sa faci asta?
mi-a picat fata pur si simplu... tot singele mi s-a urcat in cap si am zis.. da cum sa nu... din 3 pozitii,2 laterale si din fata, filmez un bazin care va place, sincronizam 3 monitoare,puse in forma de cub si gata.. nu e nevoie sa mai faci nimic.. a.. bada... sa mai stergi praful de pe monitor. Dar daca veti ,exista un sistem gen stergatoare de parbtiz dar care merg pe toata lungimea geamului...
a benoclat niste ochi... i-am zis... ginditiva ce vreti si apoi mai discutam
Sa mor ieu... la cat de putori sunt le trebuie o lesa sa duca cainele singura la plimbare.. sa ai mai dea si apa daca e sete..puii mei.. si cind trebuie sa faca catelul baie il trimite cu lesa la spalatorie..



In legatura cu algele.. sunt sigur ca de fapt problema e ca am plante easy cu crestere lenta.. nu am nici una care sa creasca repede...si punind lumina mai puternica si ceva fertilizant...logic. ca au aparut..
tre sa gasesc un mod de fertilizare care sa nu ajute algele.. si vad ca numai cu 120W si de 2 ori pe sapt 180W nu am probleme cu plantele... la echinoderus am pus cate o bula in substrat.. o sa ai mai pun cate una sa vad ce schimbari apar

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu ma pricep la plante,asa ca comentez si eu la ce ma pricep:
-bai,terninati cu pompele de valuri ! Liv,la 40 lei iti iei un Resun1200 sau la70lei un resun 2500 (in functie de marimea acvariului) de iti lipeste pestii de geam ))) si au si maner pt debit...eu azi dadui drumul la maxim la Resun2500 in acvariul de 330l....pai impartii acvariul in 2,in sensul ca pedtii umblau doar pe o laterala de.a lungul,dar pe nicio parte de.a latul,caci il pusei sa bata in lungimea acvariului. Si ca sa nu credeti ca fac offtopic,va recomand aceste"pompe"ca sa nu mai dati banii pe alte chestii ca sa va faca valurire pt fertilizare :p

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

De acord cu tine la pret si viteza apei - au fost primele optiuni. Doar ca am fost sfatuit cind am intrebat ce sa caut intre un cap de pompa si o pompa de valuri sa iau o pompa de valuri - chiar cea mai mica. Cum acvariile celor care mi-au dat sfaturile au niste plante de departe mai aratoase ca ale mele si vreo 15 de ani de experienta (aici pe site) o sa le respect sfatul.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

salutaree

Duminica mi-a murit un carasel.. cel mai vachi.. cel care l-am avut inainte...nu pot sa imi dau seama de ce.. doar 2 chestii ciudate...
Simbata seara , dupa ce le-am dat sa manance,l-am vazut pe bietul ca se opreste si da cu burta de pamant ca bolovanul si coada ai cade pe o parte... l-am urmarit.. nici un minut dupa,a dat vreo 5 pietre afara din el si a inceput sa inoate normal...dimineata era purtat de curentul de la filtre.. era pe o parte,indoit...
A doua chestie ciudata... toti au crescut el a ramas mic.. era cel mai mic dintre toti.. cu toate ca subunkins erau mai mici cand i-am luat
..

Cred ca nu aveam filtrele ciclate... am inceput sa schimb apa la o saptamana.Dupa 6 zile,analizele de NH4=,0,1,NO2=0.NO3=0,35...
si inca o masura care am luat-o...cantitatea de mancare am diminuat-o..mi se parea ca prea multa ramane pe fund..
ieri cand am schimbat apa...si mirosul era aproape inperceptibil

Tot stau si ma gindesc .. sa incep sau nu o fertilizare daca nu am instalatie de CO2?...nu le merge prea bine plantelor.. nu ca nu cresc.. au crescut dar.. culorile ma deranjeaza...sunt cam deschise la culoare unele frunze care ,dupa mine ar trebui sa fie de culoarea frunzelor mature
As baga un NPK dar ma gandesc ca ma umplu de alge cu plantele lente... nu am plante rapide .. iar aici nu gasesc melci..

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2017 15:52:15


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

scuze pentru calitatea pozelor.. un telefon de rahat.. prima e cu lumina aprinsa .. a doua.. am stins luminile


https://img.plici.ro/image/6Kd

https://img.plici.ro/image/6KY

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com