[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Last One...I belive  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Anubias, sau Microsorium, ar putea fi o solutie... nu te astepta la minuni.
Depinde si de pesti, nu toti severumii halesc plante. Dar, toate plantele sunt halite de catre severumi. Cum ti-e norocul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Depinde si de pesti, nu toti severumii halesc plante... Cum ti-e norocul.

Grasanii (severumii) mei nu prea halesc plante. Mai ciugulesc ei cate o frunza ca sa-si completeze alimentatia dar in rest nu am probleme cu plantele (oricum, nu se merita sa pui plante scumpe in acvariul cu severumi).
Daca halesc plante (in disperare) este posibil sa fie vorba de un dezechilibru alimentar.
Incearca sa le dai si ceva vegetale (ex: mazare si porumb fierte si curatate de coaja) si chiar daca nu scapa plantele, macar stii ca au un regim alimentar echilibrat.
Ai mei halesc de 2-3 ori pe saptamana cate o ceasca de mazare si porumb fierte si nu fac nici un fel de mofturi (si crede-ma, rar gasesti pesti mai rasfatati si mai mofturosi ca severumii mei).

This message was edited 1 time. Last update was at 22/12/2015 11:42:28


Festina lente !
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

In primul rand vreau sa va urez La multi ani, cu vise implinite si liniste sufleteasca.

Cred ca am descoperit de ce stateau severumii numai cu boturile printre radacinile de Pistia: am trei femele de endleri si doi masculi si se reproduc ca iepurii printre plante. Zilele trecute am vazut un puisor mai maricel, cre' ca e singurul care a scapt.
Deci, severumii nu mananca neaparat numai plantele, ci le servesc ca si garnitura la puii de endler.

In rest totul merge binisor, cu exceptia faptului ca mi-a cedat incalzitorul si apa este foarte rece, motiv pentru care am pierdut un Laetacara.

Vreau sa cumpar un JBL ProTemp de 300 w, l-a folosit cineva, este fiabil in timp? sau raman tot la chinezarii gen Resun, SunSun etc.
Multumesc.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Un an nou bun si tie Anca, la incalzitoare cele mai fiabile in timp(ca si la pompe)sunt Eheim-urile , iti recomand Jager Eheim e cam singurul care daca e bine raportat la dimensiunea bazinului poate in caz de tratamente sa faca si mentina si temperaturi mari,Eu am de un an dar sunt colegi discusari care il folosesc de ani buni, pe Discus Club e cel mai bine cotat incalzitor
[Email]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc Ocean, citisem si eu ca Eheim sunt bune si sunt singurele care ridica temperatura garantat la 34 grade.
Îmi fac socotelile si Eheim sa fie cu toate ca pana acum nu m au dezamagit nici cele Resun, mai putin asta care are un an jumate abia.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Eheim Jager 300, eu am de multi ani, este solutia ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Pai vreau sa dau comanda pe emag dar la 300 au doar asta
http://www.emag.ro/incalzitor-eheim-300w-3619010/pd/DYZGGYBBM/
Jager au doar 200 W. http://www.emag.ro/incalzitor-eheim-jager-200-w-19860/pd/DB9B9BBBM/
Sa i-au Eheim simplu de 300 W? E vreo diferemnta intre ele?

Vreau sa cumpar de la emag, am motivele mele.
Multumesc.

LE - am marit poza si am vazut ca pe capatul de plastic scrie Jager si la Eheim ul de 300 w, posibil sa fie cutia noua sau poza doar cu titlu informativ...pam pam...

This message was edited 1 time. Last update was at 04/01/2016 17:52:47


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Musai sa fie Jager, are sticla groasa si nu mai retin ce smekerie de e considerat asa de bun ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Ceata....si tocmai l-am convins pe sot sa cumpar....
Uitandu-ma pe site-ul Eheim, la sectiunea heaters apar doar astea cu cutia noua cum e cel de 300 w si descriu tehnologia Jager, ca face si drege.
https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/aquarium-heaters/thermocontrol-300W
Astept parerea voastra, daca sa il comand pe asta, daca e si Jager sau nu. Eu inclin sa cred ca are si tehnologia Jager.
http://www.emag.ro/incalzitor-eheim-300w-3619010/pd/DYZGGYBBM/
Multumesc.

LE- am sunat la un magazin si au zis ca sunt aceleasi Jager doar ca au schimbat cutia. Gata l-am comandat de pe happypets.ro, cu reducerea de bun venit si cu niste puncte bonus pe card, m-a costat sub 100 lei. Sper sa il am miercuri.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/01/2016 18:29:52


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Tocmai mi am cumparat un Nikon Coolpix 840 si am facut cateva poze pe Auto sa vad ce si cum. Il tin in probe o saptamana si daca nu mi place cred ca l returnez.
Acum vad si eu ce geamuri murdare am
image
image
image
image
image
image
image

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Acvariul arata fain, pozele le faci cu blitz ?Asa arata dupa reflexii, incearca fara pentru ca asta denatureaza culorile, bine experienta mea foto e 0, dar spun si eu din observatii proprii..
[Email]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc. S-a maturizat bine acvariul, purcelusii cauta mancare non stop.
Fara blitz ies pestii cu umbre de miscare, sau cum s-o mai chema asta in termeni, vad ca folosind blitzul ies ca si cum ar sta locului.


Si eu tot 0 experienta am.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La Multi Ani Anca !
Imi plac Severumii tai teribil. Pacat ca nu stai un Bucuresti ca as fi venit sa-i vad (daca ma primeai, desigur ).
Sa-ti traiasca si poate ne bucuri si cu niste pui, ca ai mana buna.
Imi place si "pestisorul" ala negru. E haios si cred ca e un mare lenes.

PS Cred ca ai facut foarte bine ca ti-ai luat incalzitor Jager. Poate e mai scump, dar chiar face ce scrie in prospect. La restul modelelor / marcilor e discutabil (chiar si la JBL).

Festina lente !
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

La multi ani Severus;
Multumesc pentru aprecieri.
Oricând ai drum prin Iasi esti binevenit sa i vezi.
Despre pui nu stiu ce sa zic, vedem, stii bine cum e la gold.
PS: Ala negru e o ea pe nume Thomas . Oficial e declarata The fishkeeper, nu i scapa din ochi .

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2016 15:39:08


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Azi am inceput a patra cura cu verdeata pentru Severumi.
Am cumparat de la Victor Z. un Echinodorus mare, vreo 4 tufe de Vallisneria mature de peste 40 cm si la fel vreo 4 tufe de Bolbitis. Zicea Victor ca feriga este cu textura mai lemnoasa si nu o sa o manance.
De unde, deja trag de bolbitis, recunosc usor timid, dar frunzele de Valisneria le trag de parca ar fi spaghetti, si o tufa deja au scos-o din nisip de doua ori in 3 ore.

Saptamana trecuta am luat de la colegul @edyr, carui ii multumesc si aici, cateva Pistia si un covor mare de muschi (nu stiu denumirea ), am taiat bucati mari de 10x5 cm, le am infasurat frumos in jurul cioatelor, le-am legat, o frumuseste, ce sa mai.
Dupa ce au tras de muschi din toate directiile, nu se mai vedea nimic in acvariu de firele plutitoare, deja IN-urile de la filtre erau colmatate, a trebuit sa-l scot si sa-l arunc, asta in maxim o ora. Iar Pistia nu mai am decat cateva frunzulite ratacite.

Si primesc mancare foarte multa de doua ori pe zi, nici pe africani nu-i hraneam asa de mult.

Nasol de tot.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2016 18:23:24


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

You have been warned , sunt niste terminatori de plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Anubias, sau Microsorium, ar putea fi o solutie... nu te astepta la minuni.
Depinde si de pesti, nu toti severumii halesc plante. Dar, toate plantele sunt halite de catre severumi. Cum ti-e norocul.

Imi pastrez opinia.
Se pare ca ai tai sunt "mancatori", asa ca banii dati pe plante sunt aruncati pe geam.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Da asa este, am fost prevenita ca sunt mancatori de plante, sunt vegetarieni. .
Sincer ma asteptam sa manance Valisneria dar nu si feriga Bolblitis, dar trag de ea cate doi o data e masacru.

Sunt aproape sigura ca or sa manace si Microsoriumul, dar am sa incerc cu Anubias mai incolo, sa vad totusi ce se intampla cu actualele, chiar nu o sa le stea nici o planta in gat!?

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Cam asa arata imediat dupa plantare.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Mie-mi place tare. Frumoase lemnele alea si merge foarte bine si fara plante. Daca totusi vrei o pata verde incearca sa ramai la anubias, o varietate cu frunza mare. A fost singura balarie care a scapat la mine de carasi. In rest au facut macel inclusiv cu bolbitis si microsorum.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com