[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dennerle Garden  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Perlonul se colmateaza foarte foarte repede, eu unu nici nu folosesc asa ceva. Incearca pe cat posibil sa folosesti o configuratie de genu http://aquajournal.net/na/basics/basics_04.html, adica sa folosesti o configuratie in genu.

fost cesrobis
pulitzer
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2009 20:47:11
Messages: 97
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

frumos ... pe cand ceva lemnarie in el? ceva decor?...

acvariu .... in constructie....
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Un mic update :

frumos ... pe cand ceva lemnarie in el? ceva decor?...


Va veni , deocamdata negociez cu un englez , are niste RedMoor Wood extraordinar de frumos dar pretul transportului e si el frumos , asa ca inca negocieri .

Am scos plantele Easy din acvariu , nu isi mai aveau rostul , le-am dat cursa libera plantelor mai pretentioase , precum R. Macandra care si-o primit un spatiu generos , iar L. Aromatica am tuns-o si replantat varfurile sanatoase , baza care a prins Staghorn , a scapat de ea dar frunzele erau cam bolnave , asa ca am replantat doar partea sanatoasa .

Didiplisul da semne de revenire in sfarsit , odata ce am marit doza de Fe din apa parca a luat-o din loc , asta cred ca i-o fost boala .

In legatura cu N. Pedicelatta , aceasta a suferit o carenta , nu pot sa ma exprim cert de ce, frunzele cresteau mici si contorsionate . Am zis ca n-o mai chinui cu frunzele alea , scoatea un rand nou de frunze si azi am indepartat varfurile noi , acuma am sa astept sa scoata tulpini noi .

Rotala sp. Green a fost groaznica cand am primit-o , am lasat-o 2 saptamani la adaptat , nu m-am atins de ea , acuma insa am tuns partea crescuta emers si am lasat doar lastarii noi crescuti la mine in acvariu , are niste frunze frumoase planta asta .

Heteranthera mea ramane singura consumatoare mare din acvariu . S-a dezvoltat spectaculos in ultimele 2 saptamani , deja am tuns-o de cateva ori .

Blyxa Japonica si Auberti (mersi @andreic inca odata) o duc foarte bine la mine in bazin , ambele is pline de flori , adevarul e ca Blyxa Aubertii a venit cu flori de la @andreic insa acuma s-au deschis , iar Blyxa Japonica a scos si ea flori frumoase .

E. Parvula mi-a prins niste Fuzz si Staghorn , nu s-a mai dezvoltat de cand a aparut staghornul atunci , insa a ramas prezent pe E. Parvula , si fenomenul ciudat e ca , doar pe frunzele "batrane" crescute emers , restul n-au nici pe dracu . Azi am indepartat cat am putut din frunzele astea emerse , am observat ca dupa o vreme ele se desprind de tulpina ca si iarba , asa ca n-am insistat prea tare , doar care o vrut sa iasa , restul a ramas asa pana data viitoare . Am facut o injectie locala de Easy Carbo pentru a termina Fuzz , o sa vedem cum reactioneaza . Nu exagerez cu Easy Carbo , am auzit ca nevertebratele sunt sensibile la Easy Carbo .

Acuma testez produsul minune de la Easy Life , Easy Life FFM , in traducere : Easy Life Fluid Filter Medium , care daca se adevereste tot ce zic ei va intra in ritualul acvariului .

Momentan fertilizez cu :

A1 , zilnic , 2Xdoza
E15 , odata la 7 zile , 1/2 doza
PG7 , odata la 7 zile , doza normala
V30 , odata la 30 de zile , doza normala

Macro din PPS Clasic
Easy Carbo , zilnic , doza pentru acvarii plantate

Mi-a fost frica ca SAE mi se vor atinge de creveti , insa azi am vazut primii pui , productie proprie in Rotala Najesan , le place foarte mult acolo .

Momentan iluminarea e 4X54 W , 2/5 , 5X54 W 3/5 ore de functionare din 10 ore de pe zi , 2 ore pauza la pranz .

image

Numai bine ,
Radek

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Radek wrote:In legatura cu N. Pedicelatta , aceasta a suferit o carenta , nu pot sa ma exprim cert de ce, frunzele cresteau mici si contorsionate.

In primul rand asta indica un nivel mai mic de CO2 decat cel necesar. Mareste debitul treptat, atent fiind la comportamentul pestilor.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Ma gandeam ca e lipsa de CO2 , observand doar plantele dupa pearling , adica dupa 4 ore incep sa perleze dar numai timid .

Am sa cobor PH-ul , cu 0.5 unitati/3 zile , deja sunt la 6.55 la un KH undeva la 4 . Pestii inca sunt foarte activi nu dau semne de oboseala .

Mersi de pont , Lofty!

O seara frumoasa in continuare .

This message was edited 1 time. Last update was at 05/01/2010 00:03:53


"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

O mica poza inainte de tunsoarea de maine :

image

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Si una dupa tunsoare , revin cu o poza mai de calitate , mi-am dat seama ca si aparatul meu are setari

image

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Incearca sa nu mai tunzi o perioada plantele stem. Lasa-le sa se lungeasca mai mult, astfel incat sa aibe posibilitatea sa dea pui. Apoi tai varful chiar de deasupra puiului si-l replantezi. Puiul va creste si-l vei fructifivca atunci cand va fi gata. In felul acesta iti vei sproi numarul de fire, pentru a putea realiza tufe frumoase.
In rest, ce sa zic. Vad plante sanatoase si care incep sa creasca frumos.
Despre aranjamente...las pe cei inspirati sa vina cu sfaturi

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Incepe sa prinda forma ....... parca lipsesc buturugile ........

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Subscriu! Sau poate preferi stilul olandez, eu unu votez cu 2 maini pt ceva lemne

fost cesrobis
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Toata lumea ma trage de maneca cu buturugile , o sa fie surpriza , atata va zic ca is pe drum

Multumesc de aprecieri , surpriza va veni curand .

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si mie imi place acvariul tau la nebunie!!!! E super frumos si ingrijit.

Dar mai lasa-le incolo de buturugi, lemne si mopane - baga niste pietroaie adevarate. Ii spargi pe toti.
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Si pietre si buturugi sa fie bine pentru toata lumea Buturugi mari si la baza lor si printre ele ceva pietre. Ce zici??

fost cesrobis
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Ideea e ca am comandat 2 buturugi , una e mare si are forma de radacina :

image

image

Prima as dori s-o las cat mai expusa , totusi la baza mi-am imaginat niste plante din gama:
Pogostemon sau Staurogyne
In partea de crestatura niste moss , dar inca indecis , iar in partea de sus obligatoriu HC , imi place cand incepe sa deie lastari in jos de pe buturuga .

Buturuga 2 va veni taiata si cu o parte as dori sa obtin un pic de relief , tot asa imbracat in moss , HC si inconjurat de plante de talie mica si in spate plante inalte .

Forma finala o am in cat , doar trebuie s-o pun in practica .

Vom vedea ce va iesi .

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Un mic filmulet:

Acvariu Dennerle dupa 2 luni

Azi mi-au intrat in tara buturugile , abia astept sa le bag in acvariu.

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Abia astept sa vad si buturugile in bazin. Foarte frumos acvariul tau

865
[Yahoo!]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Frumoase buturugile,un pic cam prea exotice,dar coolte ce mai! Sa le vedem aranjate cu plante pe ele,asta e provocarea!Succes
[Email]
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Evolutie in 5 zile :

image

image

O zi frumoasa!

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Daca mai astepti 5 zile n-o sa mai ai unde sa pui buturugile din cauza plantelor.

865
[Yahoo!]
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Nu stiu daca isi m-ai au rostul buturugile,m-ai este un pic de asteptat la gazon,tufe m-ai bogate in spate si este un acvariu perfect.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com