[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aspirator acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

datorita numarului mare de acvarii as dori sa incerc un aspirator de substrat electric ... Are cineva aspirator electric eheim?

http://www.zooplus.com/shop/fish/water_and_plant_care/cleaning_equipment/water_exchange_and_floor_cleaning/126245

se merita cumparat asa ceva sau raman la cel clasic ? isi face treaba sau este doar o "fita" ?

Vremurile frumoase au trecut ...
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

din cate am auzit, e bun tare, e submersibil, dar cand lucrezi pe langa plante, e cam greu, fiind prea gros.
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Si eu am vrut sa imi i-au dar am renuntat , este prea gros la un acvariu de 96 l, avantajul este ca nu mai vi cu galeata langa tine sa strangi apa cu mizerile din acvariu, acest aspirator retrimite inapoi in acvariu apa. Nu am vazut unul lucrand practic, dar stiu ca se vinde foarte bine. Concluzie: Da merita pentru cei cu acvarii foarte mari.

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Daca ai plante si sunt destul de des plantate e inutil.Prea gros ca sa aspiri printre ele,sub ele,etc.Daca mai ai si gazon ... Merge super daca ai plante rare si eventual grupate cate o tufa asa , si pesti care fac foarte multa mizerie ( carasi de exemplu).

Until you find someone worth dying for, you never really live.
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Pai cred ca lui @maniacs ii va trebui la baragladina aia de acvariu care si-a facut-o
Mai ales ca nu va avea plante, daca nu ma insel e pentru africani

P.S. Habar n-am daca e bun acel aspirator.
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Deci, ca posesor de astfel de scula, hai sa dau diagnosticu cert: Maniacs, nu da banii in vant, mai bine da-mi-i mie.
La africani nu vei putea folosi asa ceva! Nisipul foarte fin patrunde intre "elicea", adica rotorul care-l are si-l blocheaza. Plus ca absoarbe si nisipul fin pe care-l folosim noi.
Acel vacuum e bun pentru acvariile plantate, oricat de abundent, dar fara gazon. Pe langa plante se poate misca foarte bine, chiar pana la radacinile acestora. Daca substratul e ceva pietris granulatie 2-3-4-5- si mai mult, merge perfect...aspira rahatu exact ca un aspirator. Super scula. Gazonul insa il cam distruge...Eu, momentan, il tin degeaba pe al meu. Si este complet imersibil, sa nu uit.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Eu am avut un model asemanator, si din cauza gazonului nu l-am putut folosi. La mine nici intre plante nu incapea: avea palnia aia prea mare.
In schimb era foarte eficient in nisip liber. Palnia aia amesteca bine nisipul si imi tragea toate mizeriile.
Daca ai plante grupate, nu e eficient.

DIY addicted
Valea Plangerii
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

merci de raspunsuri ... in principal aspiratorul se dorea pentru acvariul cel mare, deci voi lua de bun sfatul lui minnardy si voi renunta la achizitionarea lui ... inca n-am pus pe picioare acvariul cel mare si deja ma gandesc la accesorii, tre' sa trag tare in saptamanile urmatoare pentru a respecta termenul stabilit

Vremurile frumoase au trecut ...
copakbana13
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2011 19:45:21
Messages: 6
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Buna seara. Va rog, cei care ati avut si folosit un aspirator Eheim Automatic Gravel Cleaner , cel despre care vb aici, spuneti-mi va rog.. face galagie mare? Adica ar putea speria Piranha?...care se stie ca sunt mai timizi si fricosi.

Nu te plange daca esti strivit cand tu de fapt esti doar un vierme.
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

nu face cine stie ce galagie ...

Vremurile frumoase au trecut ...
copakbana13
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2011 19:45:21
Messages: 6
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

E bine asta.. Sper sa aflu daca aceste zgomote, vibratii ii pot deranja, speria? Daca e prea mult pentru ei? "Astept" si un cunoscator in Piranha!

Nu te plange daca esti strivit cand tu de fapt esti doar un vierme.
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Maniacs wrote:nu face cine stie ce galagie ...


Sa inteleg ca l-ai cumparat?
[Email] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

mi-a facut rost cineva de o bucata la jumatate de pret ... tinand cont ca in casa exista vreo 8 acvarii este destul de util, la ciclide aspir mizeria (strict rahateii pestilor) fara sa ma bag in nisip, doar il plimb pe suprafata nisipului ...

Vremurile frumoase au trecut ...
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com