[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
intrebari de inceput  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

ce imi puteti spune despre solutia "verde de malachit" (scuzati daca denumirea nu este corecta)
vreau sa o folosesc pentru a dezinfecta niste crengute de vita de vie pe care le-am fiert de 6x
de 3x cu sare de 3x fara si inca imi este teama ca pestisorii pot pati ceva, mai sunt necesare fireberi?
eu am curatat toata "coaja" de pe crengurte mentionez ca am gasit 2-3 viremisori dar acum par perfect curate
fara coaja si .... nu stiu spuneti-va si voi parerea (in magazin nu gasesc ce caut eu)


Mulumesc

Veni, Vidi, Vici
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sunt de ajuns fierberile.Le poti pune in acvariu.NU te mai chinui cu verdele de la malachit....este un medicament destul de toxic.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

rebela, dar ce zici le mai las 1 zi in apa eu nu le-am lasat decat atunci cand erau la fierbere am auzit ca ar fi bine sa le lasi un timp in apa ce zici ? nu vreau sa risc nimic

Veni, Vidi, Vici
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Se mai lasa un timp in apa din 2 motive :
1.Ori plutesc buturugile
2.Ori coloreaza apa
Tu ai vreo una din problemele astea ? Daca nu le poti pune in acvariu fara grija.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

da, ale mele plutesc dar ma gandeam sa rezolv problema asta lipindu-le de niste pietre cu silicon si apoi sa acopar pietrele cu nisip [plumbul este toxic ?] am cateva plante care au plumb eu stiam ca e toxic dar la pet shop au spus ca nu voi avea probleme ce zici ?

Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2009 22:03:22


Veni, Vidi, Vici
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

De ce au pietrele plumb ??

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

+Sanitarul+ wrote:am cateva plante care au plumb


Plantele au plumb, nu pietrele... Pentru ca uneori asa se vand in pet-shopuri cu o bucatica de plumb prinsa de baza, ca sa nu mai stea pet-shopistu' sa le tot bage si scoata din substrat. Asta daca au substrat in acvarii.
In fraza cu pietrele plumbuite cred ca lipseste un punct pe acolo pe undeva.

@+Sanitarul+ - Scoate plumbul ala si pune plantele in substrat asa cu le-a lasat natura sa functioneze. Si ca raspuns direct, da, plumbul poate fi toxic.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Da scuze,am vrut sa scriu plante nu pietre.Oboseala de al acea ora(zi grea) si-a spus cuvantul
Eu am intrebat pentru ca in general orice persoana care cumpara o planta, indiferent in ce vine ea prinsa....o scoate de acolo si o pune in substrat
In concluzie Sanitarule , fa cum ti-a zis Val...ca sa elimini orice viitoare posibila problema datorata plumbului.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

le-as pune in substrat daca as avea, dar am fost sfatuit sa NU pun si drept urmare nu am, si am decat un nisip care abia astazi imi dau seama ca e prea fin si fara bucatica de plumb ies.
Dar planul e asta, la iarna scot 70% din apa golesc tot spal acvariul cu ocazia asta pun substrat si un nisip de granulatie mai mare
pana atunci cred ca va ramane bucatica de plumb..

Multumesc de raspunsuri

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2009 20:28:29


Veni, Vidi, Vici
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Poti sa le legi de o mica piatra....si astfel scapi de plumb.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Decamio
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/07/2009 11:58:22
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti sa fixezi cu o piatra deasupra pana face radacini.... Problema este ca nisipul este fin si mereu iti for iesi plantele, va fi o mai mare bataie de cap
Ai doua solturii:
1) Inlocuiesti nisipul cu pietris
2) Scoti putin din nisip si pui un strat de pietris cu o granulatie mai mare, de 2-3mm cam asa, astfel incat tot substrtatul sa aiba pana in 4 cm.
[WWW]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

ale mele plutesc dar ma gandeam sa rezolv problema asta lipindu-le de niste pietre cu silicon si apoi sa acopar pietrele cu nisip
nu tre sa folosesti silicon, mai bine leaga pietrele cu nailon sau altceva pentru ca dupa 2 saptamini cind se imbiba bine cu apa nu o sa mai pluteasca si o sa poti indeparta pietrele

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

apa din acvariu a avuns la 21 de grade, sa imi fac grij? incalzitor inca nu am sau nu e o temperatura mica ?

Veni, Vidi, Vici
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Trebuie sa cumperi unul , avenit vremea rece deja

Until you find someone worth dying for, you never really live.
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

am observat ca, cory mei 2 la numar de cateva zile inoata sincron, si nu cum o faceau pana acum, stiu ca ei umbla in grup, dar acum inoata unu "peste altu" stau numai in contact, numai impreuna, e vrun semn ceva?

Veni, Vidi, Vici
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

de ce masculii mei guppy stau la coada femelelor (acestea nu au pui, am obs ca auntci cand au stau acolo sa ii manance)

Veni, Vidi, Vici
Dragosdiscus
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/07/2009 16:03:54
Messages: 80
Location: Targoviste
IP:
Offline

Ambele situatii sunt aspecte legate de reproducre.

Hope the best, expect the worst.
[Yahoo!]
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

vreau sa stiu si eu daca pot baga o radacina de "bradut in acvariu, nu este forate mare. Am curatat-o foarte bine de toata coaja, am firet-o de 2x cu foarte multa sare si de 4x fara sare, am tinut-o 3 zile in apa schimbata zilnic si 2zile la soare credeti ca o pot baga in acvariu ?

Veni, Vidi, Vici
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Nu baga lemn de rasinoase in acvariu. Indiferent de cum il tratezi, ramin rasini in el care vor iesi mai devreme sau mai tarziu in apa.
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

salut am si eu o problema, in acvariul meu de 125l stau 2 hoplo maricuti 2 cory mici 5 gupy maturi si 20 de pui (care o sa isi gaseasca casa acu sunt mici) si 4 neoni, initial au fost 5 dar unul a murit cu mul timp in urma, problema e ca 3 neoni il izoleaza pe unu dintre ei si il ciupesc, cateodata neonul fugarit parca ar fi mort dar revine, dc il ciupesc ceilalti neoni ? din cazua ca sunt putini sau pot fi si alte probleme ?

Veni, Vidi, Vici
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com