[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
intrebari de inceput  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

salutari... am fost astazi sa caut tratament pentru finroot.. dupa ce am cautat in tot orasul (pitesti) unde am fost tratat foarte urat de parca ceream de pomana... (vanzatorii erau mai interesati sa afle de unde am luat pestii ca sa poat spune "nu mai lua de la x" ) am decis sa cumpar general tonic de la tettra. Nu prea stiu ce sa fac si cum sa il folosesc pestii din acvariul mare nu au semne asa vizibile precum neoni cei noi care acum sunt sperati, dar as vrea sa aplic un tratament si in acvariul mare ce ma sfatuiti ? decat 2 gupy se poarta umpic ciudat si imi este teama ...


multumesc pentru raspunsuri

Veni, Vidi, Vici
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pt finrot eu zic sa incerci cu eritromicina de uz uman, o pastila de 200mg la 20-25 litri de apa, direct in acvariu.
asta pana gasesti ektol.
si poate o sa ai surprize placute (eu unul am avut astfel de surprize placute cu eritromicina si finrot) si o sa decizi ca nu mai e nevoie de ektol.
eritromicina nu decicleaza acvariul, spre deosebire de ektol (asa scrie pe site-ul jbl), deci poti sa bagi fara probleme. dizolvi intai pastilele in apa si le pui gata dizolvate in acvariu.



+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

in primul rand multumesc mult pentru raspuns. Eu nu sunt asa sigur ca am fin root in acvariu cel mare ... de cei 2 neoni care
au ramas din 5 noi cumparati sunt aproape sigur ca au si sunt mutati, are vrun efect secundar eritromicina ? adica daca sa zicem ca nu am fin root in acvariu e ok sa o folosesc ?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/11/2009 11:51:17


Veni, Vidi, Vici
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu am folosit eritromicina de cel putin 10 ori in ultimele 6 luni in 2 acvarii diferite, impotriva cianobacteriilor, a finrot-ului si a unei boli neidentificate de mine care-mi afecteaza doar rasborele (luate din hornbach) si nu am vazut niciun efect negativ nici asupra pestilor si nici asupra plantelor.

in schimb am vazut numai efecte pozitive: am scapat de cianobacterie, am vindecat un inceput de finrot la un ramirez (tot luat din hornbach, evident) iar rasborele incep sa dea semne ca-si revin.

eu cred ca eritromicina merge foarte bine impotriva oricarei boli sau suspiciuni de boala de origine bacteriana. evident, tre sa iei cele ce-ti spun sub beneficiu de inventar si sa faci acest tratament pe propria raspundere, dar eu zic ca in proportie de 99.9% n-o sa fie niciun efect negativ, eventual efecte pozitive cum am zis mai sus. nu zic 100% pt ca fiecare acvariu e diferit, nu stiu ce ai acolo, cum se prezinta pestii tai samd. nu face tratament decat cu o singura substanta o data, asta e o regula valabila in general, nu numai cand e vorba de eritromicina. de asemenea, nu cunosc care sunt efectele pe termen lung ale acestui trament (poate ca nu exista, poate ca exista, haar n-am)

ce pot sa-ti spun e ca eritromicina face treaba mai buna decat JBL Furanol, de exemplu, si ca eu am ajuns la concluzia ca nu merita sa mai dau bani pe medicamente pt pesti, intrucat bolile care sunt vindecabile trec mult mai bine cu medicamente de uz uman (antibiotice, metronidazol, decaris etc). poate singura exceptie sa fie gris-ul, pt aia cel mai bun e verdele de malachit (din JBL Punktol de ex).

tonicele alea de la tetra sunt bani aruncati, imi pare rau sa-ti spun. or fi ajutand ele cand pestii sunt sanatosi, ca sa le creasca rezistenta, si nici atunci, darmite cand sunt deja bolnavi.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/11/2009 12:02:27




+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

din pacate deja am cumparat un general tonic de la tetra dar nu asta e problema macar sa imi slavez pestisorii ... o sa incerc cu eritromicina si o sa astept, multumesc mult.

Veni, Vidi, Vici
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

astazi am schimbat 20 de l din 100 si am pus 30 ml de general tonic in acvariu... sper sa nu afecteze.
Recomandati sa schimb si maine 20l de apa ?

Veni, Vidi, Vici
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

de 30 de minute am pus general tonicul in acvariu inca nici un deces... sper sa ramana in viata si sa se vindece... pestisorii sunt oarecum agitati se vede ca e ceva nou in compozitia apei....


ps. apa trebuia sa se faca verde ?

Veni, Vidi, Vici
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

salutari, vin cu o actualizare, aseara pe la ora 8 am pus general tonicul in apa, dupa ce pestisorii au fost putin agitati in special cory... s-au mai calamt si inca nu a murit nici unul.. asta ma mai linistete putin, acum cateva minute am vazut un pui de gup ce se scarpina oarecum de nisip si majoritatea pestilor stau pe la baza acvariului inclusiv guppy, recomandati sa schimb si astazi 20 % din apa ?

multumesc

Veni, Vidi, Vici
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

+Sanitarul+ wrote:ps. apa trebuia sa se faca verde ?


Salut! Iti raspund la ce stiu, da e normal sa se faca apa verde.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
v sinziana
Unripe member

Joined: 10/11/2009 18:06:59
Messages: 4
IP:
Offline

Buna.
Am si eu o intrebare de incepatoare.....De ziua mea am primit un bol cu un peste beta mascul.
La 2 zile dupa ce l-am primit am cumparat o femela beta si am pus-o cu el in bol.Intrebarea mea este de unde imi dau seama daca a acceptat-o sau nu?La inceput o alerga si apoi s-a linistit,dar azi a alergat-o toata ziua.Si sta special si o urmareste.
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

toti cei 5 neoni adusi noi, au murit ultimii 2 au murit astazi in bazinul carantina, in acvariul mare unde am aplicat si acolo general tonic nu este nici un deces si sper sa ramana asa , cat credeti ca ar mai trebui sa continui cu tratamentul, pe sticla de la tetra scrie "tratati apa si lasati-o asa 5 zile, apoi schimbati 20% din apa, daca pestii nu sunt vindecati continuati iar cu dozajul... "

nu prea imi dau seama daca s-au vindecat sau nu, cei din bazinul mare nu au cozile roase .... cum aveau neonii cei noi, dar se mai "scarpina" cateodata de nisip... voi ce ati face, astept orice sugestie


multumesc

ps. pestii mei stau foarte des la baza acvariului mentionez ca nu ii deranjeaza lumina deoarece inca nu am capac. aveti idee de ce fac asta ?

Veni, Vidi, Vici
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

v sinziana wrote:Buna.
Am si eu o intrebare de incepatoare.....De ziua mea am primit un bol cu un peste beta mascul.
La 2 zile dupa ce l-am primit am cumparat o femela beta si am pus-o cu el in bol.Intrebarea mea este de unde imi dau seama daca a acceptat-o sau nu?La inceput o alerga si apoi s-a linistit,dar azi a alergat-o toata ziua.Si sta special si o urmareste.

Intai iti voi raspunde, apoi te voi certa
Scoate femela din bol, nu o mai chinui. Intr-un final va sfasi prin a fi ucisa de mascul. Betta nu se tin doi sau mai multi, chiar daca sunt de sexe opuse. Pe viitor, incearca sa-i oferi pestelui cateva conditii minime de viata. Un acvariu mitititel, de vreo 20-25 de litri, cu un filtru mic, care sa nu produca curenti in acvariu.
Partea a doua acuma. Atunci cand te inregistrezi pe un forum, treci pe la rubrica dedicata prezentarilor. Acolo spui cateva cuvinte despre tine si acvariul tau. O alta regula spune sa nu intervii in topicul unui coleg, ci sa-ti deschizi propriul topic, unde iti vei prezenta problema si ea va fi discutata.
Numai bine.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
v sinziana
Unripe member

Joined: 10/11/2009 18:06:59
Messages: 4
IP:
Offline

alber wrote:
v sinziana wrote:Buna.
Am si eu o intrebare de incepatoare.....De ziua mea am primit un bol cu un peste beta mascul.
La 2 zile dupa ce l-am primit am cumparat o femela beta si am pus-o cu el in bol.Intrebarea mea este de unde imi dau seama daca a acceptat-o sau nu?La inceput o alerga si apoi s-a linistit,dar azi a alergat-o toata ziua.Si sta special si o urmareste.

Intai iti voi raspunde, apoi te voi certa
Scoate femela din bol, nu o mai chinui. Intr-un final va sfasi prin a fi ucisa de mascul. Betta nu se tin doi sau mai multi, chiar daca sunt de sexe opuse. Pe viitor, incearca sa-i oferi pestelui cateva conditii minime de viata. Un acvariu mitititel, de vreo 20-25 de litri, cu un filtru mic, care sa nu produca curenti in acvariu.
Partea a doua acuma. Atunci cand te inregistrezi pe un forum, treci pe la rubrica dedicata prezentarilor. Acolo spui cateva cuvinte despre tine si acvariul tau. O alta regula spune sa nu intervii in topicul unui coleg, ci sa-ti deschizi propriul topic, unde iti vei prezenta problema si ea va fi discutata.
Numai bine.

Ok,mersi de sfat,o sa ma mut.
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

acesta este acvariul meu. nu este cine stie ce in comparatie cu ce aveti voi dar incerc sa fac o treaba cat mai buna

ps.defapt este decat o parte din acvariu, in realitate mai exista inca un sfert (maxim) din ceea ce vedeti, a fost tot ce am reusit sa prind in aceasta poza amarata
[Thumb - acvariu.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 05/12/2009 03:09:17


Veni, Vidi, Vici
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

am o problema, cativa dintre pestii mei (gupy) au un fel de muscaturi pe codite, acvariul este unul de 120 l in el se mai gasesc 2 hoplo 3 cory 4 neoni 1 raphael catfish, nu am mai adus nici un peste nou in acvariu de 3 luni sau mai mult, sa fi fin root ? am general tonic il aplic ? va rog veniti cu un sfat repede

Veni, Vidi, Vici
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

+Sanitarul+ wrote: sa fi fin root ?

Daca arata asa e finrot. Tratamentul e prezentat pe site-ul de la jbl online hospital.

Dar daca e fin rot, e foarte posibil ca apa din acvaiul tau sa fie de o calitate indoielnica. Schimburile mai dese, oxigenarea si filtarea trebuie sa fie pe primul plan.
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

nu arata chiar asa, ma refer la gradul la care e afectat cel din poza, apa am schimbat`o putin mai rar periada asta, am pus general tonic sper sa rezolv ceva


multumesc de raspuns

Veni, Vidi, Vici
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com