[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
co2 industrial vs co2 alimentar  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

acum o saptamina am dat "sfoara in tara" printre prieteni ca am nevoie de un extinctor co2, si desi eu am gasit intre timp au inceput sa apara ...tocmai am primit un tel. de la un prieten sa ma duc la el acasa cu minim 6 beri pentru ca mi-a facut rost de unul de 5 kg deja incarcat. cum este posibil sa fie incarcat cu co2 industrial, intrebarea mea este care a-r fii diferenta intre codoiul industrial si cel alimentar...?. cineva mi-a zis cu ceva timp in urma ca a-r fii acelasi , doar ca puritatea celui industrial este de 99,6% fata de 100% cel alimentar.
si daca tot suntem la capitolul asta , asteptind un raspuns de la unul care "stie ce si cum" o sa intreb si ce diferenta este intre co2 incarcat in stare lichida si cel incarcat in stare gazoasa??? cine are cunostinte despre asa ceva ??

eu o sa ma duc cu 10 beri

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

iata si Big Brother al lui co2, care a venit aseara am vrut sa-i fac o poza aseara da n-am gasit aparatul, l-am cautat si pe sub masa vre-o jumatate de ora , apoi am renuntat , mi-a promis sotia ca daca sunt cuminte si urc in dormitor :sfant: o sa mi-l gaseasca ea miine(azi-n.a.) .
iata si poza: image

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline


Sa cad sub masa de ras. Mai clauss, asa de usor te poate santaja omu'. Te "cumintesti" pentru un aparat foto? Adica lasi bunatate de bere pentru o poza-doua? Sau berea era deja ingurgitata la prietenul donator de stingatoare si acasa aveai doar chef de...poze....?
P.S. Si cu palnia aia cum faci, o folosesti pe post de reactor?

Si acuma on topic.
Sa nu renunti nici la cel mic. Atunci cand cel mare se termina, il pui pe cel mic cateva zile pana rezolvi cu incarcarea. MAi bine asa decat sa stai sa faci vinerea dupa amiaza vreo bomba de CO2.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

Sau berea era deja ingurgitata la prietenul donator de stingatoare si acasa aveai doar chef de...poze....?
chiar asa, intors de la prieten cu stingator in mina si bere in burta, m-a luat dorinta de a posta aici poze cu extinctorul meu cel nou, si cautam aparatul...sotia-hai sus in dormitor ca esti obosit tare si cautam miine aparatul; eu-nu si nu.....; sotia-hai mai ca degeaba il cauti pe sub masa de o jumatate de ora , ca nu e acolo...; eu- nu si nu... eu sa fiu sincer nu prea cred sa fi fost chiar asa , da copilul spune pe cuvintul lui de cavaler al dreptatii power rangers ca e asa...
P.S. Si cu palnia aia cum faci, o folosesti pe post de reactor?
...nu e o idee rea, da eu m-am gindit la altceva: pilnie mare, furtun rezistent la co2-ul din bere( ca neaparat bagam si bere in ecuatie)= patentul unei inventi care m-ar putea imbogati

on topic cu siguranta nu o sa renunt la cel vechi, va fii rezerva

si mai ontopic : chiar nu stie nimeni care este diferenta dintre co2 alimentar si cel industrial??

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

clauss wrote:chiar nu stie nimeni care este diferenta dintre co2 alimentar si cel industrial??
Cred ca toti folosim CO2 alimentar .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Eu folosesc CO2 din stingator.
Dar fara pH controler. Doar cu tester vizual, adica cate bule pot fara sa afectez pestii (pH = 6.7)
Pentru ca nu am folosit CO2 alimentar nu am de unde sa stiu diferenta.

DIY addicted
Valea Plangerii
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

nu este nici o diferenta. co2-ul are o singura formula: co2 . din ce mi-a explicat cineva zilele trecute singura diferenta este data de modul in care este produs, transportat, imbuteliat. cel alimentar in conditii de igiene maxima ceea ce ii comfera o puritate de 100% iar cel industrial are si ceva impuritati, puritatea acestuia este de 99, 6%. este o explicatie pe care am primit-o dintr-o sursa "neoficiala" , deci teoretic si cel industrial e la fel de bun.

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

E foarte posibil sa fie adevarat, desi la fabrica de sampanie unde am lucrat eu, venea cisterna de la Linde, scotea soferul niste furtune din tuburile laterale ale masinii si ne umplea rezervorul situat in aer liber. Igiena? Nu prea cred! Da' alcolu' dezinfecteaza, asa ca...
Iar tranferul se facea dioxidului lichid, nu gazos. Banuiesc ca se poate lichefia CO2, dar eu nu stiu unde se face asta.
PS: Eu nu contestam formula dioxidului de carbon, ci a altor gaze lichiefiate care se afla in butelie.

DIY addicted
Valea Plangerii
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com