[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nothobranchius foerschi  XML
Forum Index » Killie
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Fiind eu baiat gigea am mai capatat de la Batracianus un plic cu icre de Nothobranchius foerschi. Prevazut cu capcana image impotriva proastelor de la posta image. Efectele teribilei capcane concepute de Batracianus au fost ca de data asta turba a ajuns cu icrele in ea :mrgreen: .



Penal tare de tot e ca au iesit 4 pui image pe care i-am gasit morti. Cum image au iesit si au murit pe urma e un mare mister pentru mine :shock: .
Am gasit un singur pui viu pe care l-am pus intr-un acvariu de 10 litri. Poate creste mare si o sa fie hermafrodit sa nu pierd specia image. Ca altfel ma apuc de crosetat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Batracianus
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2805
Location: Pitesti cartier Sătrăiesti
IP:
Offline

imi pare tare rau;apa ta e de vina,poate proastele de la statia de tratare..
lasa ca mai la vara mai incercam,o sa-ti dau si apa speciala

Cine sapa capra moarta a altui vecin prieten la nevoie de dimineata,se cunoaste ca de departe ajunge sa cada singur
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Am gasit un singur pui viu pe care l-am pus intr-un acvariu de 10 litri. Poate creste mare si o sa fie hermafrodit sa nu pierd specia .
Ieri am vazut puiu' de Notho . Se plimba fericit printre Lilaeopsis ca la el acasa. Are cam 1 cm. Ce a mincat numa' sfintu' duh stie. Ca eu nu i-am dat nimic (pentru ca nici nu credeam ca mai traieste) .

Evident ca a disparut in ceata cind sa-i trag o poza.

Imi vine sa crap de ciuda ca au murit la nastere aia 4 . Acuma presupun ca au iesit mai multi da' au murit din motive misterioase si n-am gasit eu toti mortii. Ramine speranta ca asta sa fie hermafrodit .




Batracianus wrote:o sa-ti dau si apa speciala
Da, apa din aia speciala pentru eclozat icre de Nothobranchius foerschi . Pentru reciprocitate o sa-ti trimit si eu apa de a mea - speciala pentru neeclozat icre de Nothobranchius foerschi . Poate la tine o sa eclozeze icrele de Nothobranchius foerschi si in apa speciala pentru neeclozat icre de Nothobranchius foerschi.

Ar fi posibil ca la mine nu eclozeaza din cauza diferentelor de intensitate ale cimpului magnetic terestru. Ca doar nu tii recipientu' in punctul :18: al unei piramide.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Surpriza mare ieri . Pun dimineata apa peste turba aia si cind ajung acasa de la servici gasesc un pui. Din pacate e belly .

Penal de interesant e ca icrele au fost depuse la 24 octombrie 2004 si prima udare trebuia facuta (si a fost facuta) la 20 ianuarie 2005. Cum mama zmeului mai ies pui in luna mai doar acelasi sfint duh are habar .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Batracianus
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2805
Location: Pitesti cartier Sătrăiesti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Cum mama zmeului mai ies pui in luna mai doar acelasi sfint duh are habar .

dar ce are luna mai, boala pa ea?e chiar luna internationala a eclozarilor

Cine sapa capra moarta a altui vecin prieten la nevoie de dimineata,se cunoaste ca de departe ajunge sa cada singur
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Batracianus wrote:dar ce are luna mai, boala pa ea?
Se zice boala pppaaa ea :redcard: .......



Uite poza cu piticu':

image
Principala indeletnicire a lui e sa vineze infuzori. Tot timpu' are burta alba.
Imi place de el cum se uita la Cladophora aegagropila ca smilie la poarta noua.

Cred ca e prea devreme sa-mi dau seama daca e hermafrodit . Ca alta sansa n-am, ala belly nu e prea vivace. Peste vreo 2 saptamini mai incerc sa bag turba-n apa poate mai ciupesc 1-2 pui :nutz: .

Poze: smilie ... Poze cu plante
killiefish_dan
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/02/2002 02:00:00
Messages: 955
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Sfantul Duh se scrie cu majuscule Radule!!!

MARELE ALB wrote:
MARELE ALB wrote:Am gasit un singur pui viu pe care l-am pus intr-un acvariu de 10 litri. Poate creste mare si o sa fie hermafrodit sa nu pierd specia .
Ieri am vazut puiu' de Notho . Se plimba fericit printre Lilaeopsis ca la el acasa. Are cam 1 cm. Ce a mincat numa' sfintu' duh stie. Ca eu nu i-am dat nimic (pentru ca nici nu credeam ca mai traieste) .

Evident ca a disparut in ceata cind sa-i trag o poza.

Imi vine sa crap de ciuda ca au murit la nastere aia 4 . Acuma presupun ca au iesit mai multi da' au murit din motive misterioase si n-am gasit eu toti mortii. Ramine speranta ca asta sa fie hermafrodit .




Batracianus wrote:o sa-ti dau si apa speciala
Da, apa din aia speciala pentru eclozat icre de Nothobranchius foerschi . Pentru reciprocitate o sa-ti trimit si eu apa de a mea - speciala pentru neeclozat icre de Nothobranchius foerschi . Poate la tine o sa eclozeze icrele de Nothobranchius foerschi si in apa speciala pentru neeclozat icre de Nothobranchius foerschi.

Ar fi posibil ca la mine nu eclozeaza din cauza diferentelor de intensitate ale cimpului magnetic terestru. Ca doar nu tii recipientu' in punctul :18: al unei piramide.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cu tristete in glas va anunt ca puiu' de Notho nu mai e printre noi . Nu l-am mai vazut de mai mult de-o luna . Cred c-a murit de plictiseala .

Ce bine ca Batracianus nu mai are acces la Internet ca pppaaa el n-am curaj sa-l anunt de tragedie.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Daca te mai linisteste sa stii ca si mie mi-a murit puiul de australe. Si habar nu am de ce. Probabil din simpatie pentru puiul tau.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Magda wrote:Daca te mai linisteste sa stii ca si mie mi-a murit puiul de australe.
Da. Ce bine c-a murit si capra vecinului . Si mai bine ar fi sa-i crape si lu' Batracianus toti pestii si ochiu' drept , ala care-l doare . De fapt, sa crape toate acvariile la toti forumistii .

Asa e. Cred ca puiului tau i s-a facut dor de puiu' meu. Se plictisea fara puiu' meu pppaaa lumea asta si s-a dus dupa el dincolo .


Poze: smilie ... Poze cu plante
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote: De fapt, sa crape toate acvariile la toti forumistii .



Io nu-s acasa si tocmai am aflat ca a crapat un acvariu. Din fericire, nu e ala de 400 l, ca era jale... )
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

alina_g wrote:
MARELE ALB wrote: De fapt, sa crape toate acvariile la toti forumistii .



Io nu-s acasa si tocmai am aflat ca a crapat un acvariu. Din fericire, nu e ala de 400 l, ca era jale... )
Ba da stiu ca are asta un blestem ....de faraon ce mai

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Batracianus
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2805
Location: Pitesti cartier Sătrăiesti
IP:
Offline

mai mor si ei ,ce sa faci
m-a ajuns blestemul lu fara': mi-au crapat pestii,cred, pentru ca vad ca sunt din ce in ce mai multi, probabil s-au spart in bucatele

Cine sapa capra moarta a altui vecin prieten la nevoie de dimineata,se cunoaste ca de departe ajunge sa cada singur
[Email] [Yahoo!]
Batracianus
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2805
Location: Pitesti cartier Sătrăiesti
IP:
Offline

in alta ordine de idei:
un gigantic asteroid a provocat disparitia unor specii din acvariile mele :resemnat:; in schimb am achizitionat cateva noi specii(un Notho si cativa Fp.), care sper ca se vor adapta mai bine si vor face fatza la evenimentele cosmice ulterioare

Cine sapa capra moarta a altui vecin prieten la nevoie de dimineata,se cunoaste ca de departe ajunge sa cada singur
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Se pare ca blestemele mele incep sa ajunga la destinatie . Eforturile mele de a ma perfectiona in arta blestemelor indubitabil ca dau rezultate \/ . Asadar, atentie cum va comportati cu porcu'. Trebuie sa cotizati daca vreti sa n-aveti probleme cu vecinii. Ce cotizati mai vedem noi. Gindesc profund .
Ca de blestemele faraonice nu va scapa nici binecuvintarile parintelui akademic .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Killie
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com