[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fertilizant  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

PO4 la 0,5 mg/l e o idee cam multisor? Test facut inainte de schimbul saptamanal de apa, deci cu incarcatura dintr-o saptamana.
NO3 a iesit 10 mg/l, nitratii se pare ca se consuma mai bine.

O sa reduc putin doza de NPK si trec la dozare zilnica.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Din ce imi aduc eu aminte de pe vremea cand ma stresam cu dozaje ptr EI, ratia recomandata era de 10:1 NO3/PO4. Dar sunt plante si plante unora chiar le place mai mult fosfat. Asa ca eu as zice ca nu ai prea mult fosfat.
Dar de atunci(peste 10 ani) acvaristica a mai evoluat, este foarte posibil ca ratia recomandata sa fie alta. Pana la urma multe se vor reduce la observarea plantelor si experienta acvaristului.
Informatiile pe care le vei gasi online vor fi conflictuale(un ecemplu ar fi cerecomanda Tom Barr ptr metoda EI sau ce se recomandape aquasabi de exemplu). Pana la urma cea mai bunadecizie o iei tu urmarindplantele.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2022 19:39:35


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiam de fractia asta de 1/10 P/N, interesant. La mine e la jumatate, de altfel chiar si la NPK Booster ratia e de 0.4/10. Foarte prudential, pentru ca tine cont de pesti, de vegetatie moarta etc.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2022 21:46:40

flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Dupa cum iti spuneam informatiile de pe internet sunt conflictuale. Si ca o mica observatie ratia NO3/PO4( ceea ce masoara testerele) este diferita de ratia N/P(ar fi plictisitor si irelevant sa intru in detalii). In aceste cazuri eu intotdeauna urmez recomandarile producatorului si daca este cazul far ajustari mici urmarind efectul pe care il au.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, se comparau mere cu pere, respectin N/P cu NO3/PO4... Nu este asa de greu de facut transformarea... Se cauta masa atomica a fiecarei componente. Spre exemplu masa atomica a Azotului este 14 (iar a oxigenului 16, deci masa atomica a azotatului NO3=14 + 3 * 16 = 62... Dupa aia calculati pentru fosfat si regula de 3 complicata sa vedeti care e diferenta dintre cele doua rapoarte si eventual cum transformati un raport in celalat...

Mai jos cautarile...
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=masa+atomica+azot
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=masa+atomica+oxigen
...
...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Lucian wrote:Mda, se comparau mere cu pere, respectin N/P cu NO3/PO4... Nu este asa de greu de facut transformarea... Se cauta masa atomica a fiecarei componente. Spre exemplu masa atomica a Azotului este 14 (iar a oxigenului 16, deci masa atomica a azotatului NO3=14 + 3 * 16 = 62... Dupa aia calculati pentru fosfat si regula de 3 complicata sa vedeti care e diferenta dintre cele doua rapoarte si eventual cum transformati un raport in celalat...

Mai jos cautarile...
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=masa+atomica+azot
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=masa+atomica+oxigen
...
...

Eu nu am vrit sa intru in detalii. Chiar calculasem ptr mine din curizitate, imi dadise cam 7:1 inloc de 10:1. Dar este posibil sa fi gresit.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Pentru cine foloseste gama Masterline, se poate doza mai mult de recomandarea lor de 1ml/30l? Ma refer la all-in-one Golden. A bagat cineva mai mult si cu cat?

Banuiesc ca e ok, daca se masoara saptamanal NO3 si PO4 si nu se sare calul, daca combinatia de program lumina si CO2 nu favorizeaza algele. Dar sunt curios daca a incercat cineva.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Le-am încercat pe toate. Depinde mult si de cat de plantat este bazinul. Eu am mers o perioada aproape de dublu, cu schimburi de apa saptamanal. Lumina multa, co2 la greu, tunzi mereu. Toate pentru a tine rotala sunsset. La un moment, s-a ars un led de putere, de 50w, am renun?at. La gama plant serum, la fel, merg pe 1,5 doza recomandata. Dar, la fel, depinde de bazin. Daca plantele tale nu au carente, nu ai de ce sa cresti. Daca ai o valoare mare a nitratilor, master are si fertilizant fara. Spor!
[ICQ]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bayek wrote:Salutare,

Pentru cine foloseste gama Masterline, se poate doza mai mult de recomandarea lor de 1ml/30l? Ma refer la all-in-one Golden.


Salutare. Am folosit o data si din cate imi aduc aminte, varianta AIO Golden este conceputa pentru “Lean Dosing”.
Asadar din start valorile adaugate sunt mult mai mici decat la metodele pentru "Fast growth", deci eu zic ca se poate, cu doua conditii:

- nu schimba brusc volumul adaugat, ia-o treptat
- mai fa cate un test la misto din cand in cand, sa vezi ce si cum

Pe vremuri, cand aveam si eu acvarii de care nu ma rusinam, foloseam Vimi all in Red si dozam fix dublul recomandat (dar aveam plante ca la balamuc, lumina ca la balamuc, co2 la fel).
Nu stiam ce inseamna algele..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Golden, este pentru aditie zilnica.

Se poate supradoza la dublu decat recomandat.

Cantitatile` de "smecleu" sunt gandite pentru absorbtie rapida. (cred ca)


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O sa urc un 10% in fiecare saptamana, pana ajung la 1.5x din doza standard, chiar 2x daca nu apar mustati in acvariu. La testele no3 de la jbl iese cam 3-5 mg/l, deci ar fi loc de crescut doza. Am luat recent niste plante faine de la Victor Z, care clar cer mai mult decat bucephalandrele si anubias. Plus rotala de la tine, Dan, ai invatat-o cu schnitzel

Faina gama Vimi, vad ca e si pe emag. Dar nu schimb acum, merg pe masterline plus ferropol 24 si niste potasiu suplimentar din cand in cand.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bayek wrote:
Faina gama Vimi, vad ca e si pe emag.


Asta chiar m-a socat, Vimi disparuse complet din peisajul romanesc.
Eu mi-am amintit ieri de el cand ti-am scris si mi-am comandat din Olanda un bidon de 5 litri

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am comandat un Solo FE, sa inlocuiesc Ferropol 24 cand se termina. Sa vedem cum merge, vad ca are concentratie mare de fier (1,4%) si e EDTA.

Poate se lipesc pestii de magnetul de la buretele de curatat sticla
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu stiu cum sunt celelalte solutii. Tot ce am probat, All in red - foarte bun, Accelerator (carbo) - foarte bun si All in one - bun, dar nu ca "red"
Si capsulele pentru sol, ambele variante sunt super.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com