[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
vlado
Junior member

Joined: 31/08/2018 14:56:04
Messages: 6
IP:
Offline

De ceva timp ma bate gandul sa imi fac un acvariu. Citind si vazand video-uri, sunt incepator in adevaratul sens al cuvantului si mi se pare greu si complex. Asa ca dupa ceva cercetari in care aveam mari planuri sa fac un ecosistem, am observat ca sunt foarte departe de asa ceva neavand cunostintele necesare. Fiind foarte milos cu ce este viu , am hotarat ca ar fi mult mai ok sa incep sa fac un acvariu doar cu plante naturale ca sa nu fac experimente pe pesti.
Doresc un acvariu de 50-60L. Asa ca ati fi foarte de folos sa imi spuneti exact ce imi trebuie in termeni cat mai simpli . Sunt din Bucuresti, in caz ca imi recomandati shop-uri.
Filtre, substrat...etc. De preferat sa imi recomandati niste plante nepretentioase ca sa imi fie mai usor. Pe viitor la fel o sa adaug niste pesti care nu sunt pretentiosi si posibil melci sau alte vietati daca intradevar isi au rolul lor in acvariu si se ajuta unii pe altii. In legatura cu pestii, nu m-ar deranja sa nu am multi ,oricum acvariul nu o sa fie foarte mare.
Pana acum am inteles ca sunt plante de prim plan,mijloc,fundal. Voi urma sfaturile si o sa pun si poze cu rezultatele cand va fi cazul. Nu vreau sa ma grabesc deloc, vreau sa iasa cat mai bine de la inceput sa nu ma chinui mai tarziu.
Plantele vreau sa acapareze oarecum acvariul(nu sa fie 3 smocuri in tot acvariul ).
Astept raspunsuri. Multumesc
vlado
Junior member

Joined: 31/08/2018 14:56:04
Messages: 6
IP:
Offline

Acesta ar fi scopul final al acvariului.
[Thumb - amazing-aquascapes-rocks-plants.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salutare si bine ai venit printre “nebuni”!

Inainte de orice, spune te rog cam la ce buget te gindesti. E simplu sa-ti recomandam echipamente numai ca depinde si de ce buget dispui. De ex. pentru un acvariu bine echipat, te gindesti la cca. 1500 lei/100 litri, mai mult sau mai putin.

Legat de asta, cam ce anune vrei sa faci? Plantat mai easy, banuiesc, daca esti la primul. Apropo, cel mai bun acvariu “scoala” e cel de 100 de litri.

LE : Acum am vazut si poza. Se complica putin lucrurile. Daca acela e obiectivul, bugetul va trebui sa fie mai generos.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/08/2018 15:55:01


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
vlado
Junior member

Joined: 31/08/2018 14:56:04
Messages: 6
IP:
Offline

Pai , acvariul nu prea vreau sa depaseasca 60L, bugetul sa zic ca nu ar fi o mare problema, dar nu vreau nici sa exagerez. Ceva modest m-ar incanta, nu ma intereseaza sa am cea mai noua aparatura sau cea mai scumpa . Utila si ok la pret. Mai ales ca o sa fie progresiv banuiesc, ca sa ajung la acvariul din poza atasata, sunt sigur ca trebuie timp.
vlado
Junior member

Joined: 31/08/2018 14:56:04
Messages: 6
IP:
Offline

Pot incepe cu 1000 de lei si mai mult, dar vreau sa adun informatii, ca sa nu ma trezesc ca imi cumpar lucruri nefolositoare... sau mai grav sa le cumpar si sa nu stiu cum sa incep,aranjez sau ce sa fac cu ele.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

vlado wrote:Acesta ar fi scopul final al acvariului.

Departe rau de ecosystem, asta e un proiect ambitios, aspectuos dar departe de ce e in natura, cu el intrii la gradinari asa ca te indruma ei mai departe
[Email]
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Nu stiu ce sa zic.....
Esti sigur ca vrei doar plante ? Adica daca faci ciclarea , schimburi de apa regulate ..... intretinere corespunzatoare nu o sa iti moara niciun peste (in teorie), totusi se mai intampla sa moara si pesti ,nu e o tragedie ,nici o bucurie dar nu e nici tragedie.
Poti sa pui niste pesti nepretentiosi ,cativa ,nu multi . Gandeste-te cum va arata acvariul fara pesti .....trist ,poate va arata bine dar va fi.....trist ......fara pesti .
Cand o sa stai sa admiri acvariul o sa te uiti la ....plante .
Plantele au si ele rolul lor , acvariu fara pesti e ciudat , poti sa pui guppy , creveti sau alte vietati nepretentioase .
Asta e parerea mea .
Presupun ca o sa pui plante easy care nu au nevoie de o lumina foarte buna , substrat foarte bun , fertilizare , co2.
Cu 1000 de lei poti face un acvariu foarte frumos , eu zic sa te mai gandesti daca vrei doar plante , ce sa faci cu aparatura scumpa la plante ?
EDIT : Ma refeream la creveti Red Cherry.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/08/2018 16:27:25

GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Exact cum a spus si @ocean ,vrei sa fi gradinar sau acvarist ?
10 creveti in acvariul ala tot ar fi mai bine decat ..... doar plante.
vlado
Junior member

Joined: 31/08/2018 14:56:04
Messages: 6
IP:
Offline

Pai, stiu ca e ambitios, proiectul ala, nu am gasit alt exemplu. Ideea ar fi ca as vrea sa am niste pietre, lemn, plante. Peste ceva timp o sa adaug si pesti, doar ca nu prea as vrea la inceput, mai intai as vrea sa invat cum sa ingrijesc apa si plantele, iar pe urma sa adaug pestii.
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Pentru ca un ecosistem s? fie func?ional este necesar s? con?in? trei elemente de baz?: producen?ii, consumen?ii ?i reducen?ii (cu unele excep?ii ultimul element poate s? lipseasc? în unele ecosisteme).

Biotopul reprezint? totalitatea factorilor abiotici prezen?i într-un spa?iu bine determinat care asigur? existen?a vie?uitoarelor.

Biocenoza cuprinde comunitatea de popula?i ( plante, animale, micro-organisme ) caracteristice unui biotop, aflate în rela?iile specifice ( ap?rare, r?spândire si hr?nire ).

Partea cea mai importanta in ce vreau sa spun e in ce urmeaza,ai zis ca vrei un ecosistem.

Cum influen?eaz? biocenoza biotopul:

- vie?uitoarele au rol în circuitul substan?elor în natur?;

- organismele moarte modific? propriet??ile solului, îmbog??indu-l în s?ruri minerale;

- eroziunea solului reduce intensitatea vântului;

- coroana arborilor reduce cantitatea de radia?ii care ajunge la nivelul solului.

Un ecosistem nu are grani?e definite, astfel el poate avea dimensiuni foarte mari (de?ertul Sahara), sau dimensiuni foarte mici (un iaz).
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Am copiat de pe Wikipedia si de-aia atatea ,, ? "
Ecosistem nu inseamna doar plante.Daca ai citit ce scrie mai sus.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/08/2018 16:34:27

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu as incepe cu un acvariu plantat, cu plante easy, in care as face mici schimbari in timp, ca sa inteleg cum merg plantele,
ce cerinte au, etc. Un acvariu de 60 de litri e putin cam mic, cum am spus. In timp iti vin idei, pe masura ce inveti vrei sa si experimentezi.
Asadar, ti-as recomanda ce am folosit eu in acelasi scop : un Diversa de 112 litri, cu reflectoare adaugate neoanelor, filtru JBL e902 echipat
cu MicroMec-ul original, apoi Matrix si Siporax, instalatie CO2 Tropica 60 (apoi schimbi) si un micro skimmer de la Eheim. Intre timp intra pe
link-ul de mai jos si citeste. De asemenea, tot pina te hotarasti ce vrei sa faci, citeste despre plante, despre CO2, fertilizare ... Eu, pina sa
intru pe acest forum, am urmarit cu placere clip-urile Tropica de pe Youtube (Layout ##). Foarte interesante si utile.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page

This message was edited 2 times. Last update was at 31/08/2018 16:50:34


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

ma bucur ca vrei sa incepi un proiect atat de fain, si iti recomand sa iti iei pesti mai mici pentru inceput, gen neoni..... daca o sa vrei, o sa iti dau eu melci(nu sunt pretentiosi, au stat si la 10 grade si la 28 de grade, deci nu e vreo problema =)), sunt de departe(suceava), dar sunt sigur ca nu vor pati nimic....
[Email] [Yahoo!]
vlado
Junior member

Joined: 31/08/2018 14:56:04
Messages: 6
IP:
Offline

Multumesc tuturor , o sa ma informez pe net mai mult.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Eu zic sa nu te grabesti. Acvariul din poza ta sigur e de la un concurs. Si ca sa faci asa trebuie experienta multa. Eu am început de la 10l si m-am chinuit cu el. Alge peste alge. Si multi pesti. Acum am unul de 60l nu e wow. Vreau sa fac ceva mai frumos din el dar întâi citesc mult. Cite?te partea cu începutul-primul acvariu. Te ajuta mult pentru început.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Consider ca e f bine ca nu vrei sa incepi cu pestii din prima,asa cum cei mai multi fac,se grabesc sa bage pestii si...dezastru.
Ia.o usor,acomodeaza.te cu acvariul pe care o sa il iei,pana se dezvolta bacteriile,plantele si etc,te vei decide singur in privinta pestilor fara a te lasa influentat. ape limpezi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com