[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect acvariu 80x50x50  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Totul e numai la stadiul de proiect, voi incepe sa achizitionez numai intr-o luna sau doua. Astept idei propuneri pentru el
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Te ajutam cu placere dar da-ne un fir de care sa tragem!
Cam ce ar trebui sa fie?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Adica
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am o intrebare dimensiunile sunt ok
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Imi place combinatia 2 discusi 2 scalari 4 ancistrusi 20 neoni 10 cory panda si 5 otto
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, e totul OK. Ne bucuram ca ti-am fost de folos

Topic closed!
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Radu_B wrote:Da, e totul OK. Ne bucuram ca ti-am fost de folos

Topic closed!
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

E o idee. Imi plac mult si africani si americani mai am nevie de idei
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Happyfish1 wrote:Adica


Adica ...
... daca te uiti prin alte topic-uri, proprietarul proiectului emite o idee de lucru.
De exemplu : "vreau un acvariu plantat, cu filtrarea asigurata de ... si lumina de ... ma gindesc si la un prefiltru ... etc".
Pina acum avem doar o combinatie de pesti imposibila in 200 de litri, cum bine si usor ironic au constatat si colegii.
Asadar, hai sa vedem ce vrei sa faci. Ai un acvariu de 200 de litri. OK. Ce fel de acvariu va fi? Plantat? Cu Cichlidae
(caz in care nu va fi plantat)? Cu discusi (caz in care iti trebuie un anumit scape)? Cu neoni si sanitari (caz in care
iti trebuie un anumit tip de plantare si un soclu inchis la culoare)? s.a.m.d.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/08/2017 15:19:04


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Uite citeva idei, intr-o ordine total aleatorie.
Selectia este facuta strict in functie de participarea mea la conversatii,
fiecare dintre ele fiind o realizare de exceptie a unor membri de baza ai forumului.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/320/39198.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39614.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/540/39091.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/60/27458.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39134.page

Deci, ce vrei sa faci cu un 80x50x50?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

O luam de la inceput atunci

Acvariu: 80x50x50
Filtrare: sump
Plantat
Lumina lampa odyssea quad pro 4x39w
Incalzitor aquael comfort zone gold 100w ( asta il am )
Butelie co2

Altceva nu stiu ce sa zic am nevoie de idei si propuneri la pesti
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai ... suna altfel. OK, daca vrei un "plantat" inseamna ca iti plac plantele si vrei sa te bucuri de un peisaj cu plante diverse,
cu radacini si stinci, ceva gen jungla. In acest caz, daca am intuit bine, ca sa pui in valoare peisajul, trebuie sa te limitezi la specii
de pesti mici, discreti, de genul neoni, Rasbora, Boraras, etc. si o populatie de creveti care sa populeze suprafetele. Din stocul
de pesti nu trebuie sa lipseasca Oto si citiva melci impreuna cu Amano, pentru a completa "echipa de curatenie".

Lumina e cam la limita de sus dar e OK pentru majoritatea plantelor insa va trebui sa o dozezi, prin programul zilnic, cu atentie
ca sa nu ai probleme cu algele. CO2 la butelie ... de care? Daca este un sistem complet, cu difuzor, valva, etc. e iarasi OK. Cu doua
prize programabile poti sa sincronizezi programul de lumina cu cel al injectiei de CO2. Iti recomand si un micro-skimmer, legat
impreuna cu lumina. Despre sump ... aici sunt alti colegi care te pot sfatui, nu am experienta si nici nu am studiat bine problema.
Ii rog pe colegi sa intervina si sa te ... chestioneze .

Ca si scape ... eu as reproduce un peisaj amazonian, cu o piesa unica, focala, ceva gen terasa de la Baalbek. Da' eu am niste idei mai ciudate
care imi zbirnie prin cap asa ca ... lasa-ti imaginatia sa lucreze. Cred ca lista de mai sus te poate inspira.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu pot sa pun si o pereche de discusi sau scalari

This message was edited 1 time. Last update was at 22/08/2017 19:02:10

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ar fi cazul sa te hotarasti : ori vrei sa vezi pesti ori vrei sa vezi pesti printre plante!
Din putina mea experienta am retinut ca, cel putin din punct de vedere estetic, accentul trebuie sa cada ori
intr-o parte ori in alta. Poate alti colegi au alte pareri, hai sa mai asteptam.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Silviu Man wrote: Cu Cichlidae(caz in care nu va fi plantat)? Cu discusi (caz in care iti trebuie un anumit scape)

Silviu DISCUSII SUNT CICHLIDE !!! Si inca printre cele mai cunoscute, la fel si scalarii si multe alte specii de CICHLIDE americane, aia agitati si alungiti si multicolorati ce traiesc printre bolovani fara plante sunt tot chiclide doar ca africane din Marile Lacuri, mai sunt si altii de rauri in Africa de Vest, astia traiesc in ape si conditii asemanatoare celor americane si cu multa verdeata(plante)
Sa revenim la subiect : pana esti mai experimentat eu as recomanda scalari,apistograme, corry si ceva pesti de card-red nose, neoni etc. pe langa care iti poti face damblaua cu plante
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Happyfish1 wrote:O luam de la inceput atunci

Acvariu: 80x50x50
Filtrare: sump
Plantat
Lumina lampa odyssea quad pro 4x39w
Incalzitor aquael comfort zone gold 100w ( asta il am )
Butelie co2

Altceva nu stiu ce sa zic am nevoie de idei si propuneri la pesti

Nu inteleg daca tu ai bazinul si sumpul... sau daca intentionezi sa le cumperi / sa le faci. Imi dau seama ca esti cam confuz si nu stii un' sa te orientezi.
Ma rog, tinand cont ca pari a fi la inceput de drum cu acvaristica, sugestia mea este urmatoarea:

- nisip fin (de constructii), spalat temeinic... un strat de 4-5 cm,
- o buturuga si cateva pietre... dupa gust,
- niste plante "easy"... vezi pe la rubrica Donatii.
- 2 scalari + 1 ancistrus + 4 cory + 15 neoni.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

ocean wrote:
Silviu Man wrote: Cu Cichlidae(caz in care nu va fi plantat)? Cu discusi (caz in care iti trebuie un anumit scape)

Silviu DISCUSII SUNT CICHLIDE !!! Si inca printre cele mai cunoscute, la fel si scalarii si multe alte specii de CICHLIDE americane, aia agitati si alungiti si multicolorati ce traiesc printre bolovani fara plante sunt tot chiclide doar ca africane din Marile Lacuri, mai sunt si altii de rauri in Africa de Vest, astia traiesc in ape si conditii asemanatoare celor americane si cu multa verdeata(plante)
Sa revenim la subiect : pana esti mai experimentat eu as recomanda scalari,apistograme, corry si ceva pesti de card-red nose, neoni etc. pe langa care iti poti face damblaua cu plante


Nu inteleg unde am gresit. Eu ma refeream la scape vs pesti! Eventual la pesti vs dimensiunea bazinului. Totul raportat la combinatia de pesti care ... ma rog, spune tu daca poate merge asa cum este descrisa : "2 discusi 2 scalari 4 ancistrusi 20 neoni 10 cory panda si 5 otto".

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu am decat incalzitoru de la un acvariu mai vechi si sumpul si acvariul am sa le fac intr-o luna sau 2 maxim numai atunci se elibereaza spatiu am nevoie de sfatui cum sal fac.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/08/2017 07:34:55

Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Combinatia de pesti am calculato pe un site.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/08/2017 07:36:56

Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Butelia CO2, reductorul si electrovalva vor fi destul de costisioare mai ales daca le iei noi (mai ales ultimele doua) si de calitate.
Deoarece mergi pe sump va trebui sa bagi un pic mai mult CO2, deci butelie mai mare (> 5 litri as recomanda). Ai centru de reincarcare in Caracal?
Te-ai gandit cum dizolvi CO2-ul in apa?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com