[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
2 intrebari  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Rasvan
Junior member

Joined: 18/04/2015 12:07:40
Messages: 55
Location: Bacau
IP:
Offline

Salutare!
Vreau sa dau comanda de un acvariu si am 2 intrebari:
1. Aveti o recomandare buna pt o firma la care sa apelez pt lipirea acvariului? Daca ar fi din Iasi ar fi super ca nu as mai avea cheltuieli cu transportul.
Dimensiunile vor fi 60x50x35 iar sticla ultra clear diamant.

2. Ati tine un acvariu de aceste dimensiuni, volumul brut fiind de putin peste 100l, doar cu un filtru dennerle scaper's flow?
Mentionez ca suprapopularea nu va fi o problema (am facut greseala asta deja de 2 ori si m-am lecuit zic eu ).

Multam'
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

1) parerea mea e ca sticla ultraclara nu se justifica ca pret si nu o sa castigi prea mult ca vizibilitate la dimensiunile tale. Sticla ultraclara e recomandata acolo unde sunt geamuri groase >12,15mm. In rest sunt doar bani aruncati. De diferenta mai bine cumperi o lampa mai buna sau altceva
2) Eu zic sa te orientezi catre un filtru mai puternic. Dennerle scaper's flow e un filtru foarte bun, dar mic pentru acvariul tau. O filtrare buna este in primul rand o capacitate mare de filtrare si in al doilea rand un debit de minim 5-6/h ori volumul acvariului. Orice filtru isi micsoreaza debitul de filtrare in timp, si trebuie sa ti cont si de acest lucru. Eheim este pe primul loc dupa mine ca filtre acvaristice

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Rasvan
Junior member

Joined: 18/04/2015 12:07:40
Messages: 55
Location: Bacau
IP:
Offline

Multumesc pt raspunsurI.
Inteleg ce spui cu sticla ultraclara insa precedentul acvariu detinut a fost cu ultraclara si cum vreau ceva sa placa ochiului aici nu as face compromisuri.
Lampa va fi cu siguranta ceva ok, acum ma uit la chihiros a-series, Twinstar 600e sau Kessil A80 Tuna Sun. Ma mai gandesc...nu ma grabesc.
Despre filtrare stiu ca e cam light si o canistra eheim ar fi mult mai buna dar nu am loc de ea, chiar nu am nici o varianta de amplasare (
La un volum brut de 105l dupa ce adaug solul, lemnul, pietrele...etc, voi avea undeva la 80 litrI de apa; dennerle spune ca debitul filtrului scapers flow ar fi de 360l/h dar eu cred ca ma pot astepta real undeva la 240l/h ceea ce ar insemna volumul acvariului x3/h. Ar fi chiar atât de slaba filtrarea?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

la filtrarea biologica,in primul rand vbim de capacitatea de filtrare,apoi de flow,deoarece este chiar recomandat ca flowul sa fie cat mai low la o capacitate mare de filtrare,pt a face nitrificare,denitrificare si alte de.astea
axeaza.te pe un filtru cu o capacitate cat mai mare de depozitare,nu sti cand iti dai un upgrade la geamuri :-p

This message was edited 1 time. Last update was at 29/06/2017 20:55:35


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Rasvan
Junior member

Joined: 18/04/2015 12:07:40
Messages: 55
Location: Bacau
IP:
Offline

Cu siguranta o canistra eheim poate tine mai mult material filtrant decât scapers flow insa eu am nevoie de o solutie pt ca nu am unde sa tin un filtru extern iar scapers flow cred ca e cea mai buna solutie.
E ceva intre HOB si extern, din ce am citit e foarte silentios si isi face treaba bine (la un acvariu cu volum de max 60l). Plus ca si estetic prezinta advantaje, il pot monta pe spate si masca cu un autocolant. Cum eu voi incerca sa fac un scape cat mai reusit faptul ca nu voi avea in acvariu decât intake_ul si lily pipe, ambele din plastic transparent, este un plus
Rasvan
Junior member

Joined: 18/04/2015 12:07:40
Messages: 55
Location: Bacau
IP:
Offline

Am mizat ca voi avea alt spatiu pt amplasarea acvariului insa dupa ce am terminat reamenajarea apartamentului...ghinion...nu a mai fost
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu stiu,prefer INTOTDEAUNA sa fie urat sau inestetic acvariul,furtunele,filtrele sau orice altceva in favoarea fericirii si sanatatii pestilor. ma gandesc ca daca ai pesti mici si putini poti tine un astfel de filtru,dar sa sti ca cu o filtrare deficitara,un scape nu va fi vreodata reusit.

L.E.: Plus ca,sa moara mos craciun,la 100 de euro,iau ori un sun sun mare de imi invarte apa ca la masina de spalat in acvariu,ori un jbl si fac si aquascape :p
tu sti

This message was edited 2 times. Last update was at 30/06/2017 00:27:14


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

1. Daca nu gasesti pe nimeni sa ti-l lipeasca in Iasi poti sa comanzi la aquadec, dar cu transport o sa te ajunga mult. Am un prieten acvarist din Iasi, daca nu gasesti nimic pot sa-l rog sa-ti recomande el pe cineva.

2. Scaper's flow ala e o gluma de filtru. De pret nici nu mai zic. Nu face fata la litrajul tau. Zi de cat spatiu dispui exact. Variante de filtrare sunt: spre exemplu un sump deasupra acvariului. (asta daca te pricepi sa bricolezi, sau gasesti pe cineva sa-ti faca ceva de calitate). Sau ia 10 cm din latime si faci sump in spate.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/06/2017 09:35:20

Rasvan
Junior member

Joined: 18/04/2015 12:07:40
Messages: 55
Location: Bacau
IP:
Offline

@ Varolluis
Spatiul de care dispun are lungimea de 70 cm si adancimea de 55.
Filtrul tind totusi sa cred ca nu e o gluma. Ma informez din mai multe surse si este un filtru apreciat de useri.
Pt mine intr-adevar e posibil sa fie prea putin. Tocmai de aceea am deschis topicul asta, sa ma consult cu voi, cei cu experienta mai multa.
In spatiul ala canistra nu am unde sa bag, am calculat in fel si chip si nu incape nicaieri.
Pretul este mare intr-adevar. Vazusem la vanzari unul second LA un coleg de pe forum si dupa ce i-am citit un topic am vazut ca el a avut probleme cu el si ghici CE...acu era la vanzare cu 240 lei. Funny...nu? Astea sunt motivele pt care nu cumpar second
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pai...de.aia se numeste second hand e si la juma ' de pret.

mergi frate pe un jbl in banii aia,si sti ca ai ce.ti trebuie. s.a discutat si in trecut, si in trecutul apropiat,filtrele externe sunt asa:
1:Eheim
2:Jbl
3:Tetratec
4:Sun Sun(modelele noi pot fi puse chiar pe locul 3)
5:Restul

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Rasvan wrote:@ Varolluis
Spatiul de care dispun are lungimea de 70 cm si adancimea de 55.
Filtrul tind totusi sa cred ca nu e o gluma. Ma informez din mai multe surse si este un filtru apreciat de useri.
Pt mine intr-adevar e posibil sa fie prea putin. Tocmai de aceea am deschis topicul asta, sa ma consult cu voi, cei cu experienta mai multa.
In spatiul ala canistra nu am unde sa bag, am calculat in fel si chip si nu incape nicaieri.
Pretul este mare intr-adevar. Vazusem la vanzari unul second LA un coleg de pe forum si dupa ce i-am citit un topic am vazut ca el a avut probleme cu el si ghici CE...acu era la vanzare cu 240 lei. Funny...nu? Astea sunt motivele pt care nu cumpar second


Eu nici macar la 40 de litri nu l-am folosit. Daca chiar nu ai unde sa pui filtru extern incearca una din solutiile, pe care ti le-am dat mai sus. E irelevant ca-l cumperi cu 100 de euro sau 10 euro: nu ai ce sa faci cu el la acvariul pe care vrei sa-l instalezi.

Daca totusi faci cumva loc sa montezi un filtru extern intereseaza-te bine inainte sa cumperi. (spre exemplu cu lista lui paradoxx nu sunt deloc de acord, jbl si tetra nici nu intra in primele 5 filtre, dar fiecare cu parerea lui)
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

te rog posteaza si tu o lista,vreau sa imi dau un update. ca aparare impotriva mea,vbeam in situatia in care si calitate si preprin concordanta cu ieftin si bun. sunt de acord ca sunt filtre mai bune ca tetratec si Jbl(tetratec nu o sa imi iau vreodata),dar consider ca la lista ce o pusei mai sus,stiu oe ce dau banii.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/06/2017 11:19:40


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Stai linistit ca si eu ma raportez la calitate pret. De aia JBL si Tetra mi se par mult prea scumpe pentru ce ofera.

In functie de acvariu as folosi filtre diferite, dar o sa iau punct de reper acvariul, pe care vrea sa-l achizitioneze colegul nostru (60x50x35, deci cam 100 litri). O sa pun si siteurile de unde cumpar ca sa vezi preturile:

1. Aquael Midikani. Eu sunt super fan al filtrelor Minikani si Midikani, pentur nanouri. Eu spatiu generos pentru filtrare, debite bune, super silentioase si fiabile. Eu unul folosesc pompa pe retur (au pompa externa, cred ca au vrut sa faca ceva gen ADA ). Incovenientele sunt: daca pui pompa pe retur trebuie sa amorsezi tu manul (eu folosesc o pompa de apa, pe care o infig in tur). Au furtune de 14/18, pe care nu prea le gasesti (decat pe la rusi ). Buba e ca nu gasesc reductii pentru prefiltrele SunSun, pe care le folosesc si trebuie sa bricolez. Intra cam 6,5 litri de material filtrant si un debit (reglabil) de 800 l/h (eu l-as tine la 600 l/h, la acvariul de mai sus.

http://www.zoofast.ro/aqua-el-midikani-filtru-extern-canistr-pentru-acvariu-cu-capacitatea-de--pg-18320.html

2. Eheim classic 2215. Le stie toata lumea, tin o viata. Pui un prefiltru SunSun, umplii cu Matrix, infigi pompa de apa pe in sa-l amorsezi si nu mai ai treaba. Intra cam 3,5 litri de material filtrant si are un debit de 550 l/h. Nu am cumparat niciodata cu mediile de filtrare incluse. Mi se pare absurda diferenta de pret, pentru 3 bureti.

http://www.greenaqua.hu/en/eheim-2215-classic-without-filtermedia.html

3. Aquael Unimax 250. Fiabile, silentioase, efeciente mai scumpute decat Midikani. Are 650 l/h, cam 5 litri de material filtrant, se amorseaza usor, are spatiu pentru UV, daca vrei sa-i pui.

http://www.zoofast.ro/aqua-el-unimax-filtru-extern-canistr-pg-14941.html

4. Aqua Nova. Ieftine ca braga, cele mai bune calitate pret. Pentru acvariul de mai sus as lua un NCF 800 sau 1000. Buba e ca nu au debit reglabil si trebuie sa tragi mai vanjos cand scoti baza cu furtunele sa-l cureti. Are si sistem de amorsare, trebuie ceva forta sa-l actionezi, dar oricum e mai ok decat un jbl greenline. Nu am avut niciodata probleme cu plasticul (despre care unii se plang ca nu-i de calitate, sau cu alte componente).

http://www.zoofast.ro/aqua-nova-filtru-extern-pentru-acvariu-ncf-pg-19544.html . Eu le-am prins mai ieftine, acum le-au mai scumpit .

5. Hydor 250 EU. Spatiu de filtrare ok, debit ok. Aici sunt si subiectiv pentru ca imi place foarte mult aspectul (ai dracu italieni )

Are Hadul oferta la el: https://shop.acvaconcept.ro/index.php?_route_=Filtru-extern-Hydor-Professional-250EU

6. Fluval 206. Sincer pe mine filtrele cu prea multe briz brizuri ma enerveaza, pentru ca sunt mai multe sanse sa mearga ceva prost, dar astea sunt foarte bune. Le pun pe locul 6, pentru ca au putin spatiu de filtrare si ma enerveaza prefiltrul ala incorporat, pe care il are. Sunt mai scumpe, dar erau la oferta la zoofast la 300 de lei: http://www.zooplus.ro/shop/pesti/filtre_pompe_acvariu/filtre_externe/hagen/303260

7. SunSun 402A. Calitate pret... foarte bune. Nu stiu de ce stramba astia mai "rafinati" din nas la ele. Sunt excelente pentru cat costa. Nu pun site de unde se iau ca ala e bisnitar si nu ai voie sa-l amintesti pe aici. Cica e mai bine sa dai 100 de euro pe un hang on cu 1 litru de filtrare, debit de 2 lei, care de fapt doar plimba apa, decat 130 de lei pe un filtru extern cu 2,5 litri de filtrare, altfel esti o saracie absoluta.

8. JBL GL E701..... eu am dat filtrele JBL, mai am un 401 de care cred ca o sa scap curand. Se strica destul de des ceva, singurul convenient este ca gasesti piese pe toate drumurile.

Ca ultima chestie, eu la toate filtrele externe, oricat ar fi de mici pun prefiltru si in filtru las doar material filtrant biologic. Folosesc Matrix luat in borcanele lui, pentru ca m-am ars rau cu vracul (dar asta e alta poveste, cu alte discutii). De obicei cumpar bulkuri de un litru sau 2 litri de la GreenAqua sau de la baiatul asta cu bube-n cap.
Rasvan
Junior member

Joined: 18/04/2015 12:07:40
Messages: 55
Location: Bacau
IP:
Offline

Bun. Am citit opiniile voastre, sunt pertinente, va multumesc.
Voi mai cauta solutii. Pentru lipsa spatiului nu am. Ceva DIY cum spune varolluis nu-mi place, nu ma pricep si cel mai probabil nu voi face. Un sump deasupra acvariului nu as tine niciodata, pur si simplu pt mine nu e ok.

Totusi as fi vrut sa aflu si opinia cuiva care a folosit dennerle scaper's flow. Stefanp poate? Stiu ca a folosit, poate ma ajuta cu o opinie.
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut Razvan, daca cumva faci aluzie la filtrul scaper's flow cu care am avut eu probleme te anunt ca l-am DONAT nu l-am pus la vanzare pe acela cu 240 ron, funny nu? e usor sa tragi concluzii pripite, repet, asta daca ai facut aluzie la al meu. Iar cel care era la vanzare cu 240 ron este cel cumparat dupa donarea celui cu probleme si s-a vandut insotit de garantie, si mai funny.
Nu ma bagam in discutie, dar imi place sa lamuresc lucrurile cand nu sunt corect interpretate si ma vizeaza.

Iar ca sfat, colegul ti-a raspuns foarte ok, filtrul ala este o gluma, mai ales pentru volumul pe care il ai tu ( iti vorbesc din perspectiva unui utilizator al acestui filtru care pana la urma a decis sa aleaga pentru un scaper's tank de 50 litri un filtru extern jbl e702 ca sa faca o filtrare potrivita, desi as fi fost si mai multumit cu e902, dar asta e alta poveste).

Mult succes!

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Rasvan wrote:Bun. Am citit opiniile voastre, sunt pertinente, va multumesc.
Voi mai cauta solutii. Pentru lipsa spatiului nu am. Ceva DIY cum spune varolluis nu-mi place, nu ma pricep si cel mai probabil nu voi face. Un sump deasupra acvariului nu as tine niciodata, pur si simplu pt mine nu e ok.

Totusi as fi vrut sa aflu si opinia cuiva care a folosit dennerle scaper's flow. Stefanp poate? Stiu ca a folosit, poate ma ajuta cu o opinie.


Ti se pare ca eu ti-am raspuns fara sa-l folosesc? Ti-am scris ca nu a dat randament nici macar la 40 de litri. Tu de fapt ce vrei? sa aflii daca e bun pentru acvariul ala sau sa iti zica cineva sa ti-l iei ca e mirific? Pai nu cred ca e nimeni sa-l fi folosit la 100 de litri, dar daca ti-l doresti asa mult iti zic eu na: ia-l ca-i foarte bun.....
Rasvan
Junior member

Joined: 18/04/2015 12:07:40
Messages: 55
Location: Bacau
IP:
Offline

Da, la tine ma refeream si e foarte bine venita lamurirea. Partea a doua a povestii, cea cu alt filtru pe care l-ai cumparat si ulterior l-ai scos la vanzare, era mai greu de intinuit. Scuze daca ti-am creat neplaceri.
Multumesc si pt opinia privind filtrul!
Rasvan
Junior member

Joined: 18/04/2015 12:07:40
Messages: 55
Location: Bacau
IP:
Offline

@Varroluis
Eu vroiam sa stiu cat de potrivit e pentru un acvariu cum voi avea eu si nu daca e mirific sau nu, daca e scump sau nu, daca e estetic sau mai putin estetic. Vreau opinii despre eficienta lui intr-un acvariu de 60x50x35.
Multumesc inca o data pt opinie si toate bune!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

Pot sa-ti raspund punctual doar apelind la experienta mea.

1. Cea mai buna colaborare (si pe care intentionez sa o continui) a fost cu aquadec. Executa foarte bine comenzile si un cost suplimentar pentru transport compenseaza intreit calitatea lucrarii.
Altfel, poti apela o solutie de acest fel : https://www.nevertebrate.ro/acvariu-ocean-free-81-l-7186 sau o varianta echipata de genul : https://www.nevertebrate.ro/acvariu-diversa-80-112l-9527
Insa, in al doilea caz, trebuie sa inlocuiesti filtrul si sa adaugi reflectoare. Ceea ce ma conduce la punctul urmator ...

2. Eu am un acvariu Diversa 80 de cca. 100 litri. Am adaugat reflectoare Hobby la cele doua tuburi T8 de 18 w fiecare si e OK. Filtrul intern l-am inlocuit cu un e901 pe care l-am umplut cu Siporax si Matrix, i-am atasat un prefiltru Eheim (un singur segment) si treaba merge foarte bine. Filtrul intern l-am pus la pastrare si il voi folosi pentru filtrarea mecanica intr-un paludarium. Acvariul este usor suprapopulat (8 Rasbora Espei, 8 Neon negru, 16 Boraras urophtalmoides, 4 Oto, 2 SAE, melci si creveti, inclusiv doi Atyopsis Gaboensis) dar filtrul face fata cu bine; nu schimb mai mult de 30 de litri de apa pe saptamina si, la ultimile determinari, amoniacul si nitritii sunt 0 (teste reactive, nu din alea rudimentare). Filtrul il curat o data la trei luni iar prefiltrul la fiecare schimb de apa. Asadar, se poate si cu un buget mai mic.

Legat de Scapers Flow, costa aproape cit un e901 (https://www.emag.ro/filtru-extern-jbl-cristalprofi-e901-greenline-4014162602114/pd/DVWJJBBBM/?X-Search-Id=bbb32a523291d000da61&X-Product-Id=344726&X-Search-Page=1&X-Search-Position=0&X-Search-Action=view) dar nu duce mai mult de 30-40 de litri. Foarte important : acvariul meu este foarte bine plantat, mai cu seama cu plante easy si medium.

In rest, daca bugetul iti permite, ai nenumarate variante de acvarii la comanda, de firma, filtre mai performante (de pilda Eheim) cu sau fara incalzitor incorporat, lampi profesionale, etc.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Scuza-ma, am citit topic-ul dar nu am inteles comentariile despre lipsa spatiului pentru filtru extern! Poate mi-a scapat ceva.
Acvariul nu va sta pe un stand? ... sau este pus pe un element de arhitectura interna, incastrat poate ...?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com