[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ariath's Reef  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Ariath
Senior member
[Avatar]

IP:

Salutare,

In curand voi trece la un alt bazin si am decis sa ii deschid un jurnal nou.

Pentru mine a fost foarte constructiv sa am un jurnal in care sa vad modificarile si evolutia bazinului de-a lungul timpului asa ca voi proceda la fel si pentru noul bazin :D.

Asadar:

- bazinul este inca in lucru, va avea dimensiunile 50 x 55 x 50 (sticla de 10 si silicon negru) cu un stand pe aceleasi dimensiuni

- sump tot in lucru, nu ii cunosc inca dimensiunile :D, va fi compartimentat astfel incat sa am un refugiu generos pentru chaeto (lumina pentru chaeto - o lampa led Aquael), o camera pentru skimmer si incalzitor si inca o camera pentru pompa de recirculare (pentru filtrare voi folosi maxspect balls, siporax, matrix si perlon) + rezervor ATO si un ventilator Ista cu 2 coolere

- pompa de recirculare Jebao DCS 2.000

- pompe de valuri: 1 Jebao RW4 cu controller si 1 Koralia Nano 2200

- lumina: aici oscilez intre Ai Prime 16HD si Evergrow 5040

- plasa de protectie Jump Guard

- skimmer: nici aici nu sunt inca decis (inclin spre un Bubble Magus)

- nisipul si piatra din actualul bazin la care se mai adauga atat nisip cat si aproximativ 10 kg de piatra (acum ma joc cu ea incercand sa definesc un scape )

- vietatile vor fi aceleasi din bazinul actual (pentru o perioada de 1-2 luni nu voi adauga nimic, ulterior voi adauga progresiv diverse)

O sa revin cu poze dupa ce am toate acareturile gramada si voi face efectiv tranzitia, pana atunci ma mai delectez cu Z-Pico :D.
Lemon
Senior member

IP:

Spor!

Cub 30 litri plantat - West-Africa river
Ariath
Senior member
[Avatar]

IP:

Lemon wrote:Spor!

Ms frumos!
Ariath
Senior member
[Avatar]

IP:

Well... cu lumina s-a rezolvat, am optat pentru Ai Prime 16HD, am luat-o deja :D asa ca nu mai exista nici o alternativa de luat in calcul.

Cu semnul intrebarii ramasese skimmer-ul, il aman o perioada pentru ca nu am decat 2 pesti si nu reprezinta o urgenta.

Undeva pe la jumatatea lunii august cred ca voi putea face tranzitia la noul bazin, pana atunci rabdare si incerc tot felul de scape-uri :D.
trasalica
Membru de baza

IP:

Haide cu pozele :X chiar si la pietre, echipamente etc..

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
Ariath
Senior member
[Avatar]

IP:

trasalica wrote:Haide cu pozele :X chiar si la pietre, echipamente etc..

Vor veni si pozele , la momentul potrivit insa, acum nu prea am ce sa arat.
vladux
Unripe member
[Avatar]

IP:

Salut! De unde l-ai luat, mai precis. De aici sau din strainatate? Ce magazin?

https://www.celsium.ro
[WWW]
Ariath
Senior member
[Avatar]

IP:

vladux wrote:Salut! De unde l-ai luat, mai precis. De aici sau din strainatate? Ce magazin?

Salut, la ce anume te referi, mai precis? la bazin, la un echipament anume sau la tot pachetul?
Ariath
Senior member
[Avatar]

IP:

Deoarece m-am decis, pana la urma, in privinta scape-ului, am inceput sa il lipesc.
Voi face asta in mai multe etape asa ca va mai dura pana il termin complet, mai ales ca ultima parte va fi cu piatra vie care se afla acum in bazinul Z Pico.
Am lipit partea dreapta dedicata zoasilor, si duncan-ului. Voi lasa mai mult spatiu liber in partile laterale pentru un acces mai usor si voi lipi in asa fel rocile incat sa facilitez un flow cat mai bun in tot bazinul.
[Thumb - 20200810_123102.jpg]

[Thumb - 20200810_123122.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/08/2020 12:12:29

Forum Index » Bazine mici si medii
Go to: