[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A doua incercare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

1. Nu curati toate echipamentele externe o data. Le intercalezi. Trebuie sa lasi cam doua saptamini intre ziua cind curati furtunele si ziua cind faci curatenie in filtru.
Eu, pina sa atasez un prefiltru, curatam o data la doua luni filtrul si lunar furtunele. Dupa ce am instalat prefiltrul, probabi ca voi curata furtunele o data la doua luni
si filtrul cam la 3-4 luni.
2. Nu te grabi. Lasa sa creasca ce ai acum si te mai gindesti. Daca nu rezisti cauta ceva pentru partea centrala. Eu ti-am sugerat Limnophila dar zici ca nu-ti place.
OK, ce parere ai de Hygriphila Polysperma Sunset. Numai ca trebuie sa o izolezi cumva, sa o ingramadesti cu pietre, pentru ca este invaziva. Eu regret ca nu am pus-o
intr-o ulcica de lut, ingropata in substrat. O idee ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

1. Da, cred ca intr-un final tot ajung sa iau si un prefiltru.
2. Imi place Hygrophila asta, chiar mult. Nu ma grabesc, dar imi trec tot felul de idei prin minte. Ce e clar, o sa mai adaug plante, poate nu in momentul asta, dar o sa mai vreau. Deocamdata, telul principal este sa vad HC-ul crescut si intins cum trebuie
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

incepe sa mearga Eu am spray barul pus pe latimea acvariului nu pe lungime. Se vede mult mai frumos atunci cand faci poze. In afara de asta la mine spray barul e taiat in doua si unit la mijloc. De ce am facut asta? Pai jumatate din el are gaurile indreptate catre suprafata apei pentru valurire si oxigenare, iar cealalta jumatate este indreptata cu gaurile catre mijlocul acvariului asa pe la 45 grade, jetul lui avand rol de amestec al apei. De ce spun asta? Ca daca tu ai face aceeasi miscare ai impinge bulele de co2 si catre cealalta parte a acvariului si s-ar dizolva si mai bine. Conditia este ca dozatorul de bule sa fie sub jetul indreptat in jos. E o idee

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

scorpionul wrote:incepe sa mearga Eu am spray barul pus pe latimea acvariului nu pe lungime. Se vede mult mai frumos atunci cand faci poze. In afara de asta la mine spray barul e taiat in doua si unit la mijloc. De ce am facut asta? Pai jumatate din el are gaurile indreptate catre suprafata apei pentru valurire si oxigenare, iar cealalta jumatate este indreptata cu gaurile catre mijlocul acvariului asa pe la 45 grade, jetul lui avand rol de amestec al apei. De ce spun asta? Ca daca tu ai face aceeasi miscare ai impinge bulele de co2 si catre cealalta parte a acvariului si s-ar dizolva si mai bine. Conditia este ca dozatorul de bule sa fie sub jetul indreptat in jos. E o idee



Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

E o idee foarte buna, nu m-am gandit la varianta asta. O sa tin cont de sfat.
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am fost acum la Hornbach sa iau melci+creveti. Nu am gasit melci Spiral Horn, aveau doar Neritine Zebra si am luat 3. Creveti nu am luat pentru ca cei de acolo mi-au zis sa iau creveti doar daca vreau sa le asigur pestilor mei o masa scumpa...nu am vrut sa ii chinui, asa ca m-am multumit sa ma uit la ei si atat.
Acum intrebare: neritinele cat sunt de eficiente impotriva algelor? Si cat de mult le place gazonul?

This message was edited 1 time. Last update was at 08/04/2017 18:34:06

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Si Spiral si Zebra fac parte din aceeasi casa, a Neritinelor. Ambii sunt mincatori de alge. Opiniile sunt impartite in legatura cu eficienta lor.
Eu cred ca, pina la urma, este o chestiune de estetica si preferinta personala. Mie imi plac Spiral dar nu vad de ce Zebra nu ar fi la fel de buni.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:1. Nu curati toate echipamentele externe o data. Le intercalezi. Trebuie sa lasi cam doua saptamini intre ziua cind curati furtunele si ziua cind faci curatenie in filtru.
Eu, pina sa atasez un prefiltru, curatam o data la doua luni filtrul si lunar furtunele. Dupa ce am instalat prefiltrul, probabi ca voi curata furtunele o data la doua luni
si filtrul cam la 3-4 luni.
...


Eu nu inteleg faza privind curatatul furtunelor la un acvariu normal, cu filtru extern. Nu ma refer la mastodontii cu n'spe mii de furtune si furtunele si fel si fel de sisteme extraterestre. Nu. Ma refer la acvariile asemanatoare cu al meu, care are un prefiltru si un filtru extern. Sunt maxim 4 m de furtun. Eu am de 12/16. Este 4-5 lei m de furtun. Pai sa dea naiba de stau sa curat la ele pentru 20 lei la 2 sau 3 luni. Le schimb si gata.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Replica era pentru cazul in care vrea sa le curate. Altfel ... cred ca ai dreptate.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/04/2017 20:48:28


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am luat azi perie de curatat furtun. O sa raman la varianta curatarii lor deocamdata
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Partea cu curatrea furtunelor, a filtrului, a peretilor acvariului, tunderea plantelor, hranirea pestilor ...
toate sunt parte din bucuria de a avea acvariu. Altfel, daca bugetul ne permite, angajam o firma si noi doar privim
ceva la care a muncit altcineva.

Asadar, depinde ce ne dorim : sa vopsim noi ouale sau sa cumparam oua vopsite gata.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Exact, nu poti avea ceva frumos, daca nu depui putin efort...iar daca il iau de-a gata, sau se ocupa altcineva, eu personal, nu il mai simt ca fiind al meu.
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Tot nu imi da pace ideea de a avea creveti. Am mai citit un articol, iar aici:
http://pestii-de-acvariu.blogspot.ro/p/pestii.html

Par sa fie compatibili cu Xipho si Platy. Cei mai cu experienta ce ziceti? Mai bine las balta ideea de a avea creveti sau credeti ca pot coexista cu Xipho si Platy?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

daca pui destui creveti se obisnuiesc si nu-i mai baga in seama. Crevetii ca sa supravietuiasca trebuie sa aibe multa verdeata. Eu am 2 acvarii mai mari 160 si 300l. In amandoua am creveti. In primul am creveti cu betta, leri, xipho si endleri. E acvariul linistit unde crevetii isi vad de treaba lor. Sunt suficienti ca sa se inmulteasca chiar daca mai sunt vanati din ei. In celalalt acvariu am zebre, cory, ancistrusi si atentie: conconius. Aici crevetii sunt vanati la greu, dar datorita vegetatiei dense supravietuiesc si se inmultesc. Sa retinem ca, prin natura lor crevetii sunt ca activitate intensa nocturni, asa ca atunci cand ceilalti dorm ei exploreaza tot ce pot si isi fac de cap. Mai mult, cand xipho o sa faca pui(ma refer la tine) vei avea in acvariu toate dimensiunile posibile asa ca vor supravietui si crevetii pe langa ei. Daca plantezi si ceva moss, ascunzisul crevetilor e sigur. Eu te sfatuiesc sa cumperi 30-40 creveti si sa-i dai drumul la treaba. Dar cumpara-i doar dupa ce ai stabilizat acvariul, altfel sunt doar bani aruncati pentru ca nu vor supravietui datorita conditiilor precare ale apei

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

uite ca inspiratie te poti uita aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/36030.page la acvariul meu mai mic, paginile 2 si 3 . Si pozele dupa cum se vede sunt facute ziua cand crevetii stau la taifas

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc frumos o sa mai astept atunci cu crevetii.
Pestii mei nu prea au cum sa faca pui, sunt toti baieti
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Melcii noi imi deranjeaza gazonul, bazaie putin substratul si imi scot gazonul
Imi vine sa ii arunc...
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si eu am patit lucrul asta chiar in primele saptamini de la startul acvariului . Solutia este sa ii scoti intr un bazin mic separat , sau un bol ceva si sa ii hranesti cu mincare de pesti o perioada . Ii pui inapoi in bazin dupa ce gazonul s a fixat cum trebuie .

This message was edited 1 time. Last update was at 09/04/2017 10:33:14

McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da, m-am gandit si eu sa ii mut in celalalt acvariu, unde sta Betta. L-ar stresa cumva prezenta lor?
Tin prea mult la gazonul ala ca sa las melcii sa isi faca de cap cu el
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In general melcii nu deranjeaza pestii. Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Pentru orice eventualitate, muta-i cind ai ceva timp sa-i supraveghezi.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com