[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou - Cloudy Rocks  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu mai e mult pana isi atinge maximul

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Da si eu sper asta .
Ma bucur mult ca algele au dat f tare inapoi .
Sincer nu ma gindeam ca fertilizarea macro e atit de importanta . Poate e doar o iluzie dar de cind fertilizez macro asa serios sa zic , a crescut si nivelul de perlare al plantelor , desi dozarea co2 ului a ramas constanta .
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este o lovitura cu manta Macronutrientii au facut ca platele sa inceapa sa pape mai mult si sa se dezvoltae in detrimentul algelor


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Dap, si in mare parte ti se datoreaza asta ca m ai lamurit ce inseamna fertilizare macro .
szaki
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/10/2014 10:13:03
Messages: 77
Location: Sfantu Gheorge - Covasna
IP:
Offline

Alternanthera a fost o alegere inspirata. Iese frumos in evidenta si asigura un contrast puternic cu Hydrocotyle tripartita.
Felicitari si succes in continuare!
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Multam tare de apreciere Szaki . Am tot fost in dubiu cu Alterathera daca merge sau nu acolo.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

E un pic devreme inca pentru urmatorul setup , dar m as apuca din timp sa mi iau una alta ( sa nu simta nevasta de fapt cit din buget merge spre acvariu ) .
Ma gindeam sa incerc solul de la jbl :
http://microsites.jbl.de/ProScape/soil/jbl-proscape-plantsoil-brown/
Aveti idee cam cit mi ar trebui la acvariul meu de 125 l brut ?
Vreau sub el sa pun substrat inert .
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

JBL proscape soil este "echivalent" cu ADA AS , Dennerle scapers soil , Tropica aquarium soil...etc , care sunt soluri nutritive

La ce te referi cand zici substrat inert ? Daca vrei sa pui substrat nutritiv nu mai este nevoie ptr aceste soluri
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pai as pune sub nisip cu granulatie mare. Ma gindesc ca mi intra f mult daca folosesc doar solul jbl.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Daca vrei sa folosesti JBL proscape ADA AS , Dennerle scappers sau Tropica nu trebuie sa pui nimic sub el

Daca pui nisip nu faci decat sa "strici" bunatatea de substrat , radacinile se vor sufoca .

Ideea cu acest substrat este sa fie doar el si in strat cat mai gros , minim 3-5 cm , depinde de bazin

La JBL proscape poti sa pui sub el JBL ProScape Volcano Mineral

Uite citeste aici http://microsites.jbl.de/ProScape/en/soil/jbl-proscape-volcano-mineral/

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2015 15:39:36

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Dap . ceva de genu ala o sa iau . Cred ca merge foarte bine sub solu fertil . Nu stiu exact cit sol fertil ar trebui sa iau ( daca ajunge o punga de 9 l )
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

9 litri ajunge la un acvariu de 64 de litri , asa in general , dar depinde ce vrei sa faci .

Daca te uiti atent la linkul care ti l-am dat , jos este un calcultor ptr substrat

http://microsites.jbl.de/ProScape/en/soil/jbl-proscape-volcano-mineral/
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mersi de link .
Ca substrat fertil cum ti se pare , superior aquabasisului sau la acelasi nivel ?
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Nu l-am folosit , am vrut , dar nu l-am gasit pe stoc atunci cand am vrut sa schimb substratul , la momentul acela am folosit Tropica .

Saptamana viitoare amenajez un acvariu la un coleg de servici cu Dennerle scappers soil ,o sa cad cum este

Am deschis un post aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/31501.page#p261240 mai demult despre JBL pro scape
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

E interesant topicul tau legat de sol . Vad ca Alex spunea ca cel de la Dennerle are o granulatie neuniforma si l face sa apara mai natural .
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Da , intradevar cel de la Tropica este cam rotund , sunt ca niste bile , la fel si JBL din cate vad eu , Dennerle si ADA cam seamana la granulatie pare mai natural
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ramine de vazut care o sa l iau. Cred ca mi ar placea mai mult cel Dennerle ca aspect .
Daca poti da si fedback saptaminile care vine legat de solul din acvariul care l vei amenaja ar fi super .
Am vazut alaltaieri la Kolle Zoo o piatra f faina , Cloudy rock de 8 kg . M ar bate gindu sa o cumpar si aia pt viitorul setup si o sa o combin cu ce am acum .
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Confirm si eu, Dennerle Scaper's Soil nu are granulele de aceleasi dimensiuni.
Sunt bobite mai mici, mai mari, nu perfect rotunde.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Nu stiu cum se comporta genu asta de sol ... ma refer cind asipr substratul de exeplu , daca se ridica , daca e f usor sau are densitate apropiata de a nisipului .
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Aspiratul mi s-a parut aproape imposibil atat timp cat solul era gol (neacoperit de plante); asta fara sa aspir si bobite de substrat.
E drept ca nici nu am incercat sa pun un robinet ceva pe furtun, sa-i scad debitul. Cred ca asa as fi reusit o aspirare cat de cat ok...cred.

Dupa ce mi s-a intins gazonul, puteam aspira fara probleme.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com