[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Poate fi Posibil?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca masculul are grija de ele lasa-le acolo. Doar urmareste-le cind sint aproape sa eclozeze (ochii puilor sint vizibili ca niste puncte negre in interiorul icrei) - o lanterna puternica e foarte buna. Dupa ce eclozeaza se inghesuie in interiorul tubului pina absorb sacul vitelin. Dupa eclozare poti sa ii muti linistit. Abia dupa ce absorb sacul vitelin incep sa manince. Resturile de la icre dupa ce au eclozat (carcasele rotunde si transparente) le-am eliminat tot cu o pipeta incet si fara graba - ca sa nu prind vreun pui.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

narcis wrote:Poti sa scoti masculul, nu mai e nevoie de el. Icrele cu tot cu pestera sau tub, unde sunt ele acum, le poti muta intr o caserola, cu o pompa de aer ?i un burete, piatra de aer, ce ai.

@narcis iti multumesc pentru sugestie, dar tubul este lung (12 cm sau mai mult) si daca scot masculul nu mai are cine sa ventileze (aereze?) icrele.
Cred ca o sa scot tubul cu tot cu icre si cu mascul si il pun intr-o caserola, asa cum mi-ai sugerat tu.
Partea proasta este ca totul a decurs repede si m-a prins nepregatit tocami pe mine care imi aranjez totul in avans.

Festina lente !
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu ii urmaresc cu o lanterna, sa nu apuce sa iasa puii la inot. Atunci ii mut in alt bazin, doar pentru ei si ceva creveti.
Foarte explicita si exacta explicatia lui Liv,, felicitari. Spor in continuare si la cat mai multe codite.
L. E. Cand ii mut, masculul il nu il mai las la pui.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2020 10:35:14

[ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@narcis & @Liv
Pentru moment am rezolvat problema
Cand am verificat tubul (15 cm, cumparat din Obor) in tub era numai masculul, dar ooo-le disparusera smilie (iar al mascul, nu mai vroia sa iasa din tub cu nici un pret).
Asa patesti cand faci totul in graba! Si eu ii sfatiesc pe altii sa procedeze cu rabdare si calm!!!

Acum am sa ma apuc sa pregatesc lucrurile cu rabdare, tinand cont si de sfaturile lui Liviu.
Asta a fost o prima incercare - fara prea mari sanse de reusita din start.
O caserola de plastic si un "egg tumbler" sunt sfinte pentru orice eventualitate! Evident ca dupa ce le pregatesc, nu o sa mai am nevoie de ele (Legea lui Murphy).

Pentru moment nu stiu de unde sa fac rost de un tub transparent pentru "egg tumbler".

Festina lente !
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De ce nu lasati masculul sa-si faca treaba natural???
Procedurile acestea nu il streseaza ff tare?

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2020 18:25:58

[WWW]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ugarit5 wrote:De ce nu lasati masculul sa-si faca treaba natural???
Procedurile acestea nu il streseaza ff tare?

Cred ca procedurile astea il streseaza foarte tare pe mascul.
Am incercat sa salvez puii de ancistrus deoarece masculul a depus in acvariul cu Severumi
si nu cred ca puii ar fi avut vreao sansa de supravietuire.
Din pacate, nu am avut experienta necesara (nu am reprodus niciodata ancistrusi, nici macar din greseala).
Oricum, pe viitor o sa las masculul sa-si faca treaba lui.
Tocmai am terminat de ciclat un acvariu in care vor fi numai ancistrusi.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2020 19:02:01

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

@Severus - nu e nevoie de un tub transparent. La orice caserola de plastic transparent se dau nenumarate gauri de 1,5-2mm pe fund (icrele au cam 2mm diametru) si se pune deasupra unei pompe de aer. Aerul antreneaza apa, apa trece prin gaurile de pe fund si oxigeneaza icrele. Am bagat si citiva RCS la un moment dat si am ramas cu impresia ca mai mult curata icrele - membrana care inconjoara icrele e mult prea mult pt. clestisorii lor. La fel de buna e si o fatatoare pt. vivipari pusa deasupra unei pompe de aer. Cu avantajul ca poti sa cresti puii cel putin 2 luni in ea.

@ugarit5 - Deoarece rata de reproductie a pestilor in conditii naturale e mica spre foarte mica. De multe ori doar 1% sau chiar sub 0.01% din puii eclozati ajung la maturitate.

Masculul de ancistrus ar avea 3 roluri pricipale. Sa fertilizeze icrele, sa le pazeasca si sa le aeriseasca. Paza si aerisirea le putem prelua noi foarte usor cu rate de succes mult mai mari decit in natura - exact ceea ce vrem.

Daca te uiti bine discutam de icre si pui. Egg tumbler, fatatoare, degusarea ciclidelor, pesteri, con de depunere, infuzori, artemia, microviermi, ... toate se refera la obtinerea icrelor si cresterea puilor.

Cu titlu informativ cind am crescut icrele de ancistrus separat de mascul (la mina cum spun eu) am avut o rata de eclozare de peste 90% - daca au fost fecundate. De cind las masculii sa se ocupe de icre nu cred ca au iesit mai mult de 20-30% - poate chiar mai putin. Parca e o diferenta mare.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu mi se pare ca masculul e stresat. Daca nu ami are icre osa caute alta femela ca sa depuna.

Masculu incearca sa pastreze "pestera" care ii place. Si la mine cind incerc sa scot tuburile ceramice masculii se blocheaza in pestera folosind dintisorii de linga opercule. abia dupa ce golesc pestera de apa se lasa sa cada. Sa ai grija si cind vrei sa prinzi ancistrusii cu plasa. Au obiceiul sa folosesca gura ca sa iasa din plasa si sa cada inapoi in apa (se agata cu gura de plasa la fel cum fac cu pietrele, dar pot sa o ia in sus doar folosind gura).

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2020 19:27:37


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:La orice caserola de plastic transparent se dau nenumarate gauri de 1,5-2mm pe fund (icrele au cam 2mm diametru) si se pune deasupra unei pompe de aer. Aerul antreneaza apa, apa trece prin gaurile de pe fund si oxigeneaza icrele. Am bagat si citiva RCS la un moment dat si am ramas cu impresia ca mai mult curata icrele - membrana care inconjoara icrele e mult prea mult pt. clestisorii lor. La fel de buna e si o fatatoare pt. vivipari pusa deasupra unei pompe de aer. Cu avantajul ca poti sa cresti puii cel putin 2 luni in ea.

Cu ce ai dat gaurile in caserola? Un ac inrosit in foc e bun?
O sa cumpar si o fatatoare din plastic zilele astea, sa fie, sa se gaseasca (vreau sa gasesc una mai mare).
Nu m-am gandit la chestia cu crevetii. La momentul oportun o sa caut cativa.

PS Apa in acvariul cu Purity este super-cristal. Niciodata nu am avut o apa asa limpede (NO2 < 0.05-0.1 ppm si scade) - inca nu mi-a revenit complet vederea, asa ca nu pot sa-ti spun mai precis.

Liv wrote:Masculu incearca sa pastreze "pestera" care ii place. Si la mine cind incerc sa scot tuburile ceramice masculii se blocheaza in pestera folosind dintisorii de linga opercule. abia dupa ce golesc pestera de apa se lasa sa cada. Sa ai grija si cind vrei sa prinzi ancistrusii cu plasa. Au obiceiul sa folosesca gura ca sa iasa din plasa si sa cada inapoi in apa (se agata cu gura de plasa la fel cum fac cu pietrele, dar pot sa o ia in sus doar folosind gura).

Masculul ala rosu fara voal nu a vrut sa iasa nici dupa ce am scurs apa. A trebuit sa scutur tubul ca sa cada in acvariu.
Spre surprinderea mea, a mai crescut de cand nu l-am mai vazut. S-a facut ditamai dihania.

Festina lente !
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Merge si cu un ac. Cit timp gaurile sint sub 1mm si multe - icrele au in jur de 2mm diametru.

Mai degraba iti gauresc eu o caserola sau un tub de stiplex. Am burghie de la 0,3 mm in sus - marea majoritate intre 0,8 si 1,5mm. Si vreo citeva bormasini - de la 12W la 1400W. Plus citeva mandrine.

Cam la fel se comporta masculii si la mine. Am dat 2 de peste 15cm lungime. Si nici macar nu reusesc sa vad pe unde se ascund. O sa iau un Eden 511 si 2 litri de matrix in ianuarie sau februarie sa pun in functiune permanent acvariul de 30 litri. Vorbim.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:Mai degraba iti gauresc eu o caserola sau un tub de stiplex. Am burghie de la 0,3 mm in sus - marea majoritate intre 0,8 si 1,5mm. Si vreo citeva bormasini - de la 12W la 1400W. Plus citeva mandrine.
Vorbim.

Ooo. Nici nu-mi inchipuiam ca "suntem" asa de dotati. Daca o sa ai rabdare si timp sa gauresti o caseroala de plastic o sa raman dator.
Tuburile de ceramica pe care le-am luat sunt de 15 cm, deci trebuie sa gasesc si sa-ti aduc o caserola mai mare de atat.
Ce dimensiuni are tubul de stiplex? M-ar incanta si pe mine o bucata de 20 -30 cm, daca se poate. Se gasesc de cumparat (la metru sau cum)?


Festina lente !
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cauta o caserola si o gauresc fara probleme.

Am vazut in Cora nenumarate dimensiuni.

Dotarea e mult mai serioasa. Timp sa gasim (mai ales). Si spatiu pe unde o fi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Mihai.J
Junior member

Joined: 21/05/2018 14:33:24
Messages: 49
IP:
Offline

Buna seara!nu sunt un crescator de ancistrus,dar dupa cum vedeti in donatii,am donat ceva!!
Ideea este urmatoarea:lasati natura sa si urmeze cursul
Eu nu am avut tuburi si alte chestii.doar niste pietre puse peste pietris.masculii au sapat sub ele si au scos pui fara numar.ceea ce vreau sa spun este ca se descurca singuri
Si legat de subiect:repet,dintr o pereche de clasici maro am scos pui si maro si albi mai multe serii.am oprit o pereche de albi care au scos DOAR pui albi de atunci
Si inca o chestie ca sa produca pui,parerea mea este ca apa trebuie undeva la 21..22 de grade.le place apa mai rece,plus eu am si o pompa de aer care cica reproduce sunetul ploii cand ies bulele (in natura am inteles ca se reproduc in sezonul ploios - asa am citit pe undeva)
O seara buna!
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna Mihai.J,
Iti multumesc pentru comentariu si pentru sfaturi. Chair acum pregatesc un acvariu cu un mediu cat mai natural, in care voi tine numai ancistrusi.
Cred ca in week-end o sa pot sa transfer o parte din ancistrusi in el.
Totusi, am pus in acvariu o buturuga cu gauri si cateva tuburi de ceramica deoarece au avaut mare succes la ancistrusi pana acum.
Am pus deja si o pompa de aer, fara sa am un motiv anume, dar vad ca si tu ma sfatuiesti la fel.
In rest o sa las ancistrusii sa se descurce singuri.
Oricum, si pe net si pe forum sunt atat de multe opinii si abordari incat e greu sa stii ce sa faci pana nu incerci singur.
Iti doresc ape limpezi si pesti sanatosi si sper sa pastram legatura

Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:Cauta o caserola si o gauresc fara probleme.

Multumesc.
Liv wrote:Dotarea e mult mai serioasa. Timp sa gasim (mai ales). Si spatiu pe unde o fi.

Ooo ma bucur ca dotarea este serioasa. Timp o sa gasim noi (daca ne impinge pasiunea ... si inca ceva ce discutal cand ne vedem ).
Cu spatiul nu prea stiu cum o sa rezolvam - asta ar ptea fi o problema .
Vorbim

Festina lente !
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Scuze ca ma bag in seama, pe topicul altora, sper ca finalul experimentului sa raspunda la intrebare. Am primit de la Opaliu doua perechi de ancistrusi (Chapeau monsieur). Dupa ce s-au batut intr-o grota 2 zile pana si-au rupt cozile (desi aveau de unde alege) am descoperit ca una dintre femele a dupus.
Pentru ca inca se bat masculii la intrarea in grota ma gandesc ca ar fi mai bine sa iau grota cu icre cu tot sa o pun separat. Planul ar fi asa: apa din acvariul existent, incalzitor, un filtru mic intern care sa bata in icre ca sa le ventileze. E un plan bun sau nu? Dupa ce eclozeaza puii ii voi pune in maternitatea alimentata din acvariul mare. Promit sa numar cati si ce variante de culoare neobisnuita apar.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Mihai.J
Junior member

Joined: 21/05/2018 14:33:24
Messages: 49
IP:
Offline

Buna seara! Si scz si eu inca o data.sunt un acvarist incepator,cca 4 ani,dar deja am 3 experiente pe care vreau sa le pov
Am inceput cu o pereche de molly,cu care ma chinuiam,ia puii,fatatoare blabla.cum au crescut plantele,am donat sute aici pana i am donat pe toti
In paralel cu 2 masculi de ancistrus si o femela,si au facut de cap.au sapat sub o piatra,fara sa iau tuburi si alte nebunii,si surpriza:am donat sute...pana si Mirciulica s a pricopsit cu cca 50buc O DATA,daca va mai amintiti episodul cand a venit si i a numarat in fata blocului
Si ultima cu pomaceea.la inceput nu eclozau.s au uscat 10...12 coccon uri.e....dar si cand au inceput,am donat de mai am si acum peste 100 de donat
Ce vreau sa spun si ma repet,nu trebuie sa te chinui,sa faci nu stiu ce si cum,natura isi urmeaza singura calea
O seara buna!
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Intre timp am mutat pestera si icrele asa cum planuisem. Inteleg ce spui, cam la toate speciile inmultite de mine am facut prima data " artificial" dupa care i-am lasat la selectie naturala. Chiar zilele astea am descoperit cativa pui de cory cand faceam mentenanta

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mihai.J wrote: pana si Mirciulica s a pricopsit cu cca 50buc O DATA,daca va mai amintiti episodul cand a venit si i a numarat in fata blocului



Mor cand imi amintesc eu personal ma bucur ca el a plecat multimit si tu nebatut lol

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Doi pesti rosii.



[Thumb - 20201226_copy2.jpg]

[Thumb - 20201226_copy.jpg]


Festina lente !
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com