[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Poate fi Posibil?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Sper sa fie de folos mazgalelile mele. Am exclus situatiile in care ambii parinti af fi complet normali (NN) sau complet albino (aa). Chiar si in situatia a doi parinti albino nu este exclusa in totalitate posibilitatea de a da nastere urmasilor pigmentati. Nu, nu se incalca regulile geneticii mendeliene, poate fi vorba doar de erori de identificare a hibrizilor (par aceiasi specie dar nu sunt) fiecare dintre ei putand avea alte locatii ale genei recesive responsabile de albinism.
In alta ordine de idei, Ancistrusii sunt printre putinele vertebrate la care sexul urmasilor este determinat de gametii feminini si nu de cei masculini.
Ape limpezi
[Thumb - hibridizare F1.png]

This message was edited 2 times. Last update was at 26/11/2020 00:35:48


Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kmol wrote:... Chiar si in situatia a doi parinti albino nu este exclusa in totalitate posibilitatea de a da nastere urmasilor pigmentati. Nu, nu se incalca regulile geneticii mendeliene, poate fi vorba doar de erori de identificare a hibrizilor (par aceiasi specie dar nu sunt) fiecare dintre ei putand avea alte locatii ale genei recesive ...

@kmol multumim pentru "mazgalelile" tale, care ajuta la explicarea mai multor lucruri.
Sa nu uitam ca exista ancistrusi albino, albi (Snow White), galbeni, portocalii, rosii (cel putin 2 tipuri de gene), calico, verzi (Green Dragon) ... iar numarul de hibrizi este in crestere (la fel si preturile ).
Fiecare tip poate sa fie cu voal sau fara, cu ochi galben/rosii (de albino) sau cu ochi albastri/negri (L144).
Se pare ca genetica la ancistrusi este ceva mai complicata decat credeam noi.
Sper sa vedem macar cativa dintre acesti hibrizi si pe la noi ... pe forum.

Ape limpezi tuturor

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kmol wrote:Sper sa fie de folos mazgalelile mele...

Foarte bune explicatiile!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:Severus,a avea melci pomaceea maturi in acvariul de inmultire a ancistrusilor sau a altor pesti,e o metoda buna de a le tine numarul sub control,deoarece ancistrusii depun f des,f multe icre,toata viata lor; prin urmare,lasa melcii acolo,tin apa curata pt puii supravietuitori.

@paradoxx, eu tin cont de sfaturile tale, dar in cazul de fata, daca prind vreun melc ca se atinge de vreun pui de la ancistrusii mei il mananc crud, direct din acvariu!
NU am nevoie sa le tina numarul sub control. Cu cat sunt mai multi cu atat mai bine!!!!!
Numai sa creasca odata si sa inceapa sa depuna.

Ca sa evit aceasta situatie, neplacuta si pentru mine si pentru melci, o sa urmeze putina curatenie in acvariul cu ancistrusi.

Nota: Imi cer scuze pentru calitatea scazuta a pozei, dar m-am riscat cu o poza neclara ca sa arat calitatea … pestelui, nu a pozei.


[Thumb - _Super_Red_Copy.jpg]


Festina lente !
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Las ca e frumos si asa. Sa te vedem mai repede cu pui.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Corect se scrie: Sa NE vedem mai repede cu pui.

Din pacate, mascultii au ajuns deja la maturitate si nu am nici o femela matura, pregatita sa depuna.
Daca as putea sa cumpar (indiferent de pret) sau chiar sa imprumut o femela matura, dau femela inapoi si jumatate din pui,
numai sa NU fie o femela normala (maro si fara voal). Orice alta combinatie e bine venita ca au masculii suficiente gene rare.

Si inca unul pe care l-am "adunat" cu ajutorul maestrului Koala.
Nota: Asa arata cu aripioarele si coada stranse, ca e speriat, dar cand se umfla in "pene" devine aproape rotund.
Multam maestre Koala pentru sprijin! Asta este cel mai frumos ancistrus pe care l-am vazut in viata mea (incluzand netul).

Sa auzim de bine si sa NE vedem cu multi pui, ca nu-i tin numai pentru mine
[Thumb - _20201121_125654 - Copy.jpg]


Festina lente !
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Crezi ca ar merge cu femele albino?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Severus wrote:... Si inca unul pe care l-am "adunat" cu ajutorul maestrului Koala.
Nota: Asa arata cu aripioarele si coada stranse, ca e speriat, dar cand se umfla in "pene" devine aproape rotund.
Multam maestre Koala pentru sprijin! Asta este cel mai frumos ancistrus pe care l-am vazut in viata mea...

Ca sa zic asa, "sa-l porti sanatos!"

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:Crezi ca ar merge cu femele albino?

ABSOLUT. Mai ales ca e si fata buna, vecina de cartier.
Numai sa fie fecunda si prolifica.
Adica sa nu fie vreo fata mare ca la varsta noastra...

Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Ca sa zic asa, "sa-l porti sanatos!"

Multumesc Koala.
"Individul" a adus putina bucurie in casa, mai ales ca e si taaare tolomac si simpatic.

Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:Chiar daca nu le mai asigur conditii bune de reproducere (am scos pesterile mai mari unde puteau sa intre perechile) tot depun pe unde nimeresc cam la 6 luni.

Buna dimineata,
Liviu, cand ai putin timp liber imi explici si mie cum e cu pesterile mai mari (bune pentru perechi) si restul, care nu sunt folosite de ancistrusi la depunere?

Eu am pus diferite obiecte din ceramica de diferite forme si marimi (cumparate din Obor, special facute pentru ancistrusi) si cam toate sunt ocupate de ancistrusi.
Am mai pus tevi de plastic (D=45 mm si L cam 140 mm) gri si negre (inchise la un capat) si nu au nici un fel de succes.
Am mai pus si nuci de cocos care nici ele nu au succes.

Imi cer scuze ca mai deranjez si eu cu niste intrebari, dar de data asta am si eu nevoie de sfaturi/ajutor deoarece nu am mai reprodus ancistrusi si prima data este cel mai greu. (dupa cum zic si fetele mari ).

Festina lente !
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

din experienta spun ca ancistrusii cum gasesc o gaura,cum isi baga icrele acolo ^^ insuccesul tau ar fi ori din cauza ca nu sunt inca maturi sexual,ori sunt dar am impresia(sper sa nu gresesc cand spun) ca astia mai de rasa pot fi sterili. daca gresescla faza asta,sa ma contraziceti va rog,am observat chiar si la vivipari ca rasele pure cresc mai greu,atat ca dimensiune cat si ca maturitate sexuala

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2020 10:12:01


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Chestia asta este valabila cam la toate speciile. Selectia artificiala facuta pentru anumite caracteristici fizice este facuta in detrimentul rezistentei la boli si al " eficientei" la inmultire. Pot confirma cu cainii mei, unul rasa pura si unul metis. Cel rasa pura are tot timpul sensibilitati la boli, alergii etc, celalalt nu a ajuns niciodata la veterinar decat la vaccin.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu deranjezi deloc. Am urmarit destula vreme ce sa fac ca sa nu se mai reproduca asa des. Lipsa locurilor de depunere si hrana mult mai putina sint factorii principali ca sa nu obtii prea des depuneri.

In cavitate trebuie sa intre masculul si femela ca sa depuna si sa mai aibe destul loc sa se invirta unul in jurul altuia in timpul depunerii. Femela depune, iar masculul se invirte de obicei in jurul ei ca sa fertilizeze icrele. Cind termina de depus masculul devine putin agresiv si da femela afara. In continuare se va ocupa doar el de icre. Citeodata o da usurel la o parte ca sa treaca el peste icre sa le fertilizeze. Daca sint si alte femele disponibile va depune cu toate - am vazut citeva filme cu cite 3 depuneri diferite.

Nu suporta alti masculi in jurul cavitatii - i-am vazut de mai multe ori cum isi apara "pestera" de alti masculi. Isi scot odontodele din spatele branhiilor si lovesc in stinga si dreapta pina cind unul pleaca. De cele mai multe ori stapinul pesterii cistiga chiar daca e mai mic. La mincare sint pasnici, maninca unul linga altul fara sa fie prea agresivi.

Prefera cavitatile intunecate (inclusiv puii), cu o singura iesire si cu supafata rugoasa (ca sa se lipeasca icrele cred). Nici la mine nu i-a placut nuca de cocos. A stat la inceput in ea, dar a depus intre niste pietre si am scos nuca. Dar la altii a avut succes, au depus in nuca de cocos. Cred ca trebuie ancorata ferm in substrat, deoarece masculii mai mari au destula forta ca sa o rastoarne.

Cred ca o pestera mai larga cu 1-2 cm fata de latimea capetelor ambilor parinti cu cu intrarea mai mica, cit sa intre masculul fara nici o problema, ar fi mai buna.

Tevile de plastic au avut succes, doar la pui ca nu aveau altceva. Nu prea le plac.

Cind masculul nu a avut grija de icre (s-a intimplat de mai multe ori la mine sa gasesc icrele plutind pe substrat) le-am pus intr-o fatatoare (pentru vivipari) cu o piatra de aer sub fatatoare. Cu exceptia icrelor nefecundate au eclozat toate. Icrele nefertilizate devin albicioase in cel mult 2 zile - le-am eliminat cu o pipeta.

Uite un film complet si cu detalii multe:

https://www.youtube.com/watch?v=sVxD17xj-4k


Uite si altul care foloseste o fatatoare identica cu ce am folosit eu:

https://www.youtube.com/watch?v=eNx0xSa_g4s

De la depunere in 4-5 zile eclozeaza. Puii nu maninca nimic pina nu se resoarbe sacul vitelin (in 2-3 zile). Au stat separat in fatatoare 2 generatii fara probleme (cam la o luna diferenta). Dupa ce incep sa manince le-am data aceeasi mincare ca si la parinti de 2 ori pe zi din belsug (dovlecel, castravete, Tetra Wafer Mix, pastile pt. Pleco, tot ce contine Spirulina, Novo Flower mini - practic orice aveam, doar sa manince ce le place). Fiind in fatatoare resturile nemincate se strecurau printre gratii si ajungeau la creveti (RCS). Bucatile mai mari ramase le culegeam eu inainte sa le pun altele.

Am ramas cu impresia ca rata de eclozare e mult mai mare cind mut icrele in fatatoare decit daca las masculul sa aibe grija de ele - nu sint sigur de asta. Dar cind i-am pus in fatatoare au eclozat toate icrele (cu exceptia celor nefecundate care le-am eliminat in primele 2 zile), iar cind am lasat masculii sa se ocupe de ele cred ca au eclozat mai putin de jumatate. Nu am verificat asta.

Sper ca nu amuitat nimic.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

@Severus - O sa separ miine citeva femele in acvariul mic si o sa le dau mai multa mincare. Am un filtru ciclat, deci nu as avea probleme la mutare. Vorbim la telefon.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Liv - Multumesc Liviu pentru mesaj si pentru ajutor. Cred ca o sa ne descurcam.

Oricum, am tinut cont de la inceput si de observatiile facute de colegii nostrii, deoarece sunt patit cu speciile mai rare.
E clar ca speciile cu cat sunt mai “selectionate”, cu atat au sanse mai mari sa fie sensibile sau infertile (bagaj genetic mai redus),
asa ca pestii sunt procurati din surse diferite. (max 3 exemplare de la acelasi crescator).
Da-o ca nu om nimeri noi toti pestii sterili din Europa.
Cu putin noroc mai primesc inca 2 – 3 ancistrusi rosii cu voal in curand (astia sunt cei mai sensibili).

Evident, vor ramane niste masculi in plus asa ca gandeste-te cam ce ti-ai dori pe viitor.
Inca o data iti multumesc si astept telefon de la tine

Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu melcii din acvariul cu ancistrusi s-a rezolvat.
Au mai ramas niste Coridoras Panda, pe langa ancistrusii din acvariu.
Pot sa las coridorasii in acvariul de inmultire al ancistrusilor sau este bine sa le gasesc si lor o casa noua?
Multumesc anticipat pentru sfaturi

Festina lente !
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

si cory papa icrele ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am separat femelele mature si le dau sa manince de 2 ori pe zi tot ce gasesc.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:si cory papa icrele ^^

Mama lor de cory! Si masculul de ancistrus nu protejeaza icrele si alevini nici de coridoras panda? smilie
Primul mascul de ancistrus pe care il pregatesc are cca 16 cm iar cory sunt niste amarati pe langa el.
Daca vreau sa-i tin pe toti separati o sa mai am nevoie de cateva acvarii.

Festina lente !
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com