[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi acvariu 180l  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

O sa pun niste carbune activ pe care il folosesc si la marin de la Aquaforest.
Discusii au inceput sa se mai miste,mai mult in partea dreapta a acvariului.La un moment dat au avut ceva de impartit intre ei,adica se cam ciufuleau toti 4.
Le-am dat niste hrana congelata pentru discusi de la Ocean Nutrition si au incercat sa manance,dar unele bucatele erau cam mari.Maine o sa iau si Tetra discus si Ocean Nutrition Discus Pellets.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca discusii sunt mici(cum spui) nu se cresc in plantat si cu substrat-asta e una din cele mai importante reguli privind cresterea lor-substratul gazduieste microorganisme daunatoare (si ouale lor) la care puii (pana la 10-12 cm ) nu au suficienta rezistenta-indiferent cat ai aspira nu poti curata suficient. O alta regula importanta sunt schimburile de apa zilnice sau macar la doua zile 30-50% macar(iar aspiratul resturilor se face zilnic cu stergerea/curatare interioara la toate foile de sticla), daca esti axat pe plantat e clar ca nu le vei face, temperatura de 27 de grade e mult prea mica, ar fi indicat (mai ales la puiet) un 29-30, daca discusii sunt intradevar Stendcker(pentru ca nu sunt ieftini) ai cam aruncat banii pe geam daca nu le asiguri minimul de conditii. In conditii improprii discusii devin asa numiti triscusi adica au forma de biban, frunza, racheta, daca supravietuiesc
[Email]
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Am luat in considerare tot ce ai spus.O sa fac mai multe modificari pe parcurs,una dintre ele fiind lumina.Cum acvariul este un Juwel Rio 180 o sa iau noul sistem de iluminare cu led pe care pot sa-l controlez simuland asa lumina zi-noapte (rasarit,pranz,amiaza,seara).
Lampa este Juwel helialux led
https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Lighting/LED/HeliaLux-LED/
iar controller-ul Juwel helialux day night control
https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Lighting/LED/HeliaLux-Day-Night-Control/

Discusii sunt mai bine,vin toti la mancare(de cate ori le dau ei mananca) ,se plimba peste tot.
Am inceput sa pun si Seachem Discus Trace,2 capacele de doua ori pe saptamana.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca nu folosesti apa de osmoza la ei(daca nu-s salbatici chiar nu are nici un rost) si ai apa de retea, Seachem Discus Trace asta e cam in plus. Vitamine da din cand in cand, in rest marele secret e : igiena, apa curata schimbata frecvent, spatiu, temperatura peste 28 si hrana de calitate. Grija la ce si cum hranesti, granule nu prea mult si alternate cu artemia congelata, ultima masa din zi(seara) neaparat artemia-aceasta e si laxativ si curata sistemul digestiv in care granulele fac frecvent blocaje intestinale lucru ce duce la dropsy si . Ai mei nu au mai primit granule de mai bine de un an si jumatate, fulgii sunt o alternativa mai buna din punctul meu de vedere, problema cu granulele e ca ei le consuma uscate iar acestea se umfla apoi in intestin, o solutie ar fi umezirea lor pana se inmoaie, eu si fulgii ii pun in putina apa si asa ii dau, la congelate (artemia, larve albe, larve negre-la ultimele depide de calitate, de evitat larvele rosii !) nu pui bucata din blister inghetata in acvariu, eu am o strecuratoare din aceia de ceai in care pun blisterul si asa il pun intr-un vas pana se topeste, clatesc putin si doar ce ramane in strecuratoare dau la pesti, apa ce rezulta din topire se arunca nu are voie sa ajunga in acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2017 13:54:42

[Email]
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Cum folosesc apa de osmoza la marin automat, o folosesc si pentru cel de apa dulce.Acum nu stiu cum este mai bine,sa o folosesc 50-50% cu apa de robinet sau numai osmoza.Momentan fac schimburi la 2 zile.
Granule folosesc dimineata iar seara le dau fulgi si congelate de la Ocean Nutrition special pentru discusi.Eu desghet un sfert de tableta(este destul de mare) intr-un recipient mic dupa care le dau.
Inca ma mai gândesc dar cred ca o sa dau comanda de lampa led de care am mentionat(are recenzii destul de bune) ,mai ales ca nu am gasit o alta care sa aiba atatea posibilitati de dimare si la un pret acceptabil ca cea de la Juwel.Sper sa nu deranjeze pentru ca are doar leduri albe si albastre.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca ledurile sunt la 6500K lumina nu va deranja, daca e mai rece depinde cat de rece, oricum nu va trebui sa fie prea intensa pentru ca pe discusi ii deranjeaza si se simt mai in siguranta cu lumina difuza, acuma legat de apa daca folosesi saruri si faptul ca faci atata osmoza nu te deranjeaza poate fi un plus pentru discusi, eventual dupa ce-ti mai faci mana poti trece la salbatici, la Santarem discus gasesti varietati care bat(in opinia mea si a unor cunoscuti si prieteni) orice produs de cultura, bine depinde si de gusturi pentru ca daca esti genul caruia ii plac pigeonii si cei strident colorati atunci poate doar peste ceva ani pentru ca la inceput toata lumea e pe spate dupa formele de cultura(si eu asa am fost) dupa un timp insa realizezi ca nimic nu egaleaza natura.
[Email]
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Deocamdata o sa mai astept cu lumina si o sa merg pe cele doua neoane ( 2x39w ) pe care le am.Discusii s-au obisnit cu lumina si nu se sperie când se aprind si se sting.
Ma gândesc la filtrare si anume sa vand cele doua filtre Tetra Ex700 si Ex1200 Plus si sa le înlocuiesc cu un EHEIM professionel 4e+ 350 electronic USB -2274 . Inca ma gândesc daca are rost sau nu.
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Si doua poze cu actualul
[Thumb - IMG_0168.JPG]

[Thumb - IMG_0164.JPG]

Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Vreau sa mai iau inca un filtru extern pentru acvariul meu(Juwel Rio 180). Ma tot uit la doua modele de la Eheim electronice si nu stiu pe care sa-l aleg.Modelele sunt :

EHEIM professionel 4e+ 350 electronic USB -2274
technical data
for fresh and marine water aquaria from 180 to 350 litres
max. pump output: 1500 l/h (electronically adjustable)
pump height: 2.20 m
filter volume: 4.50 l
prefilter volume: 0.50 l
canister volume: 7.40 l
power consumption: 10 to 35 watts
hose size 16/22 pressure and suction side
Dimensions (width x height x depth): 238 x 398 x 244 mm
incl. Original EHEIM installation accessories
incl. Original EHEIM filter media
the filter comes complete and ready to use

si

EHEIM professionel 3e 700 electronic USB -2078-
- for aquaria from 300 up to 700 l content
- Pump output max. 1850 l/h electronically adjustable
- min. Pump output: 400 l/h
- Pump head 2,6 m
- Canister volume 14,5 litres
- Filter volume: 8 litres + 0,6 liter (Prefilter)
- Power consumption 10-35 W
- Voltage 100-230 V, 50-60 Hz
- with USB interface, with the optional USB converter, setting and monitoring via computer are possible
- Dimensions (width x depth x hight) 264 x 264 x 534 mm
- Hose connection 16/22 mm
- for use in freshwater and sea water
- Complete with accessories, like filter foam pads, hose, pipes, suction cups, inlet strainer, but without any filter media

Voi ce parere aveti ?
Multumesc!
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Cum canistra la al doilea e dubla ca si capacitate( e stiut ca ne dorim mai mult, mai mare) eu as opta pentru a doua.
[ICQ]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

2078 votez si eu, mai ales ca il stapinesc sanatos de vreo 1.5 ani

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Si eu ca si altii tot la el ma gândesc,la EHEIM professionel 3e 700 -2078 din aceleasi considerente,volumul mare de filtrare care este cel mai important.L-am gasit la nemti cu 319.95 euro cu tot cu interfata pentru calculator.
Apropo,a folosit cineva acesta interfata ?Functioneaza?Intreb pentru ca pe net am vazut ca mai multe persoane au avut probleme cu ea.Vreau sa scriu la Eheim sa-i intreb daca merge si pe Windows 10.

Referior la lumina led pe care am mentionato mai sus , Juwel HeliaLux LED ,am scris astazi la cei de la Juwel .I-am intrebat daca aceasta lampa led este buna si pentru un acvariu plantat pentru ca am vazut ca are numai leduri albe si albastre,nu si rosii si daca sunt probleme cu controller-ul pentru ca nu se gaseste.Au fost destul de promti si pe la pranz am primit raspunsul lor :

"Dear Mr Georgescu,

Many thanks for your mail.
The HeliaLux LED is also for aquariums with plants. The red colour for plants are included in the white LED spots. I attached a color spectrum where you can see a sufficient color range.
The demand of the controller are so great, so we can not offer enough. If you have the chance to buy one speaks nothing against it.


Best regards,
Jule Larsen



Juwel Aquarium AG & Co. KG
Karl-Göx Str.1
D-27356 Rotenburg "

Cum la partea de led-uri nu ma pricep , este adevarat ce mi-au raspuns, si anume ca "The red colour for plants are included in the white LED spots" ?
Cum contoller-ul este complet dimabil ma bate gândul sa iau si acesta lampa si sa înlocuiesc cele doua neoane pe care le are acvariul.
[Thumb - Farbspektrum HeliaLux.png]

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com