[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi acvariu 180l  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

as scoate Aqua Medic de pe lista si as adauga Giesemann Dennerle nu am avut dar geiesemann tot am de vreo 5 ani si am auzit ca noile tuburi sunt si mai bune


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

EU la acvariul meu am un tub dennerle. Sint foarte multumit de el.
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Eu in acest moment am cele doua Dennerle mentionate mai sus,doar ca au aproape 12 luni si deci este vreamea sa le schimb.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Unul din tuburile mele este jbl. SI asta mi se pare foarte bun.
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

ok
Am dat comanda de urmatoarele :
-neoane noi Dennerle
-reflectoare tot de la Dennerle
-butelie 6kg
-reductor de presiune dual-stage
http://www.co2supermarket.co.uk/co2-regulator-dual...enoid-magnetic-valve-p180.html
-fertilizanti de la Dennerle
Am deja
-difuzor JBL ProFlora Direct
https://www.jbl.de/?lang=en&mod=products&func=detail&id=7319
-PH controller Dennerle 3093 Prof Line PH Controller Evolution De Lux
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Poate ar fi mers mai bine un special plant si un amazon day (in loc de color plus).
Pe care gama de fertilizanti dennerle mergi? (ce anume ai comandat?)

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Am vrut sa iau un Amazon Day dar cand am dat comanda nu mai aveau.
Ca fertilizat,momentan folosesc Dennerle 4532 Scaper's Green pentru plante exigente,dar dupa ce pun la punct acvariul o sa terc pe pachetul de la Seachem.

Luni sau marti o sa-mi ajunga si reductorul de presiune si deci o sa pot sa incep sa folosesc CO2.

Acum vreau sa schimb substratul.Ma gandesc sa fie cam asa :
-vreau sa iau un incalzitor de substrat JBL ProTemp B20 sau Dennerle 1633 EcoLine ThermoTronic 20w ,pe care il montez ca sa fie, si il las asa pana fac rost de un controller
-substrat fertilizant Dennerle DEPONIT Mix Professional de 9.6kg
-la nispipul/pietrisul pe care il pun peste substratul fertilizant,am doua obtiuni.Ori folosesc ce am acum,adica un pietris cu granulatie 1-4 si economisesc niste bani,ori cumpar Nisip Dennerle Crystal Quartz Gravel Dark Brown.Inca nu stiu ce sa fac.
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Poate sa-mi spuna si mie cineva aproximativ cam de cate kg de Nisip Dennerle Crystal Quartz Gravel Dark Brown am nevoie pentru acvariul meu Juwel Rio 180?

Multumesc
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mitzi wrote:
Ca fertilizat,momentan folosesc Dennerle 4532 Scaper's Green pentru plante exigente,dar dupa ce pun la punct acvariul o sa terc pe pachetul de la Seachem.


Gama Scaper de fertilizare contine si NPK Booster (cu macro elemente), deci doar Scaper's Green nu va fi de ajuns.
De asemenea poi suplimenta cu PlantaGold.

Daca mergi si pe substrat tot Dennerle, iti recomand sa mergi si pe fertilizare la fel, nu Seachem.
Adica sa folosesti linia completa cap-coada.


Ce dimensiuni are acvariul? (pt substrat intreb)

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Acvariul are 100 x 40 x 50 cm (L x l x h).
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pentru un strat de 5 cm ai nevoie de 20 litri de substrat.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Ok , multumesc.
O sa pun ca substrat fertilizant Dennerle DEPONIT Mix Professional de 9.6kg iar peste 2 x10kg Dennerle Crystal Quartz Gravel Dark Brown .
Teoretic asa ar trebui sa fie ok,nu ?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sa te interesezi daca 1 kg = 1 litru de crystal quartz. (dennerle.com , poti trimite un mesaj prin formularul din contact si iti raspund de obicei in aceeasi zi)

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2016 17:10:06


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

parerea mea este ca la cuart 1 kg are cam 0.5-0.6 litri...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Am dat comanda si deja am primit :
-substrat fertil Dennerle DEPONIT Mix Professional 9.6kg
-3 saci de 10kg de Dennerle - Crystal Quartz Gravel Dark Brown
-Dennerle 4561 FB1 Substrate Start 50 gr
-Dennerle 4532 Scaper's Green 500ml
-Dennerle 4535 NPK Booster 500ml
-Dennerle 4553 Planta Gold7 - 20 comprese
-Easy Life Carbo - 500ml
-Eheim Karbon 1lt. (ca sa schimb intr-un filtru)
-JBL TopClean II
-butelie de 6kg de CO2
-difuzor(atomizor) JBL ProFlora Direct
-neoane:
-Dennerle 2901 Trocal T5 Special Plant 39W 849mm cu UV Stop
-Dennerle 2909 Trocal T5 Color Plus 39W 849mm cu UV Stop (vroiam Amanzon Day dar nu mai avea)
Pe drum mai sunt si sper ca maine sa ajunga:
-incalzitor de substart JBL ProTemp b20
-Dual Stage CO2 Regulator with Solenoid, Adjustable Pressure and Dual Gauges
Mai am un Dennerle 3093 Prof Line PH Controller Evolution De Lux pentru a putea controla CO2-ul.

The end.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

oho... ai cu ce sa te joci acum
Sa masori ce volum are 1 Kg sau toata punga de 10Kg daca nu ai un cantar. Macar sa ramana informatia pentru altii cand o sa aiba nevoie


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eheim Karbon presupun ca e carbune activ, nu?
De ce l-ai comandat?

Vezi ca tot de la Dennerle a aparut recent un produs pentru carbon lichid, care am inteles ca nu e facut pe baza de glutaraldehida (deci netoxic), Carbo Booster se numeste.
N-am apucat inca sa-l testez, desi am sticla cumparata. Va urma insa.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Gata,am terminat.Am golit acvariul,l-am spalat,am montat toate acareturile de la incalzitorul de substrat pana la butelia de CO2 si acum functioneaza. Momentan sunt putine plante,dar urmeaza sa iau(aici trebuie sa studiez ce) plus un card de neoni.
Lucian
Substratul Dennerle Quartz Gravel
1kg = 0,6l
stefanp
Am pus doar in unul dintre filtre preventiv carbon pe care il las vreo doua saptamani,Dupa cate am citit este un carbune special din lemn de fag.Teoretic il gasesti in filtrele Eheim cand le cumperi.
[Thumb - 20160123_100240.jpg]

Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Puteti sa-mi recomandati si mie un regulator de presiune bun ?
Am avut pana acum acest regulator
http://www.co2supermarket.co.uk/co2-regulator-dual-stage-dual-pressure-gauge-solenoid-magnetic-valve-p180.html
care acum nu mai merge(in doar 4 luni).Rasufla pe la ambele manometre,cel de joasa presiune este dus,cand dau drumul la robinet la butelie nu poti sa mai rotesti robinetul de reglaj(trebuie sa folosesti ceva forta)etc.Sunt foarte dezamagit de acest regulator dual stage.
Ma gandeam de exemplu la un TUNZE 7077/3, dar nu stiu cat de bun este.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Offtopic: Nea' Mitzi, ciortanu' ala din stanga pozei e un pangasius, sau nu vad eu bine?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com