[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
New setup  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Pai nu stiu cum sta treaba cu becurile de noapte nu ii prea bine sa ai lumina si ziua si noaptea din cate stiu eu dar daca incap 3 poti sa pui 2 sa se aprinda direct iar cel de al 3 lea sa se aprinda dupa 2 ore sa zicem (fiecare cu sfatu si parerea lui...) si sa ai in total 8 ore de iluminat pe zi iar noaptea eu nu as pune nici un fel de lumina.
1. Daca ai un filtru care ii plin de bacterii no sa ai nevoie de o noua ciclare.
2.Plantele punele de la inceput
3. Pestii poti sa ii pui si pe ei de la inceput doar daca ii ciclat bazinu ai nevoie si de apa din fostu acvariu in mare parte sau toata daca ii posibil.
4 Da testele sunt obligatorii sa sti in ce parametri te afli
5 Ai nevoie si de CO2 pt plante obligatoriu
6 Si fertilizanti micro si macro.
Mai las si pe colegii sa spuna mai multe ca sigur is mai experimentati decat mine.
[Email]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

pe durata inlocuirii substratului, filtrle sa stea in apa pe care o opresti

cu siguranta va avea loc o usoara decilare

de plantare de poti apuca imediat dupa ce ai pus substratul si terasamnetul, fara sa umpli acavariul cu apa prea tare max 15-20%

atentie cand reumpli acvariu cu apa pe terasamnt sa pui o punga sau farfurie si torni usor pe ele apa 15-20% din vol acvariului(faci asta pt a nu se ridica sunstratul nutritiv), dupa te apuci de plantat, dupa pui restul de apa, dai drumu la filtre si lumina

lumina si aditia de carbon(esy carbo) le faci treptat , durata de iluminat pt inceput sa nu depaseasca 6ore, aici e mai mult de discutat cei mai experimantati iti vor da mai multe detalii,

eu nu as baga pestii imediat as ma astepta 3-4 zile macar

This message was edited 1 time. Last update was at 28/11/2013 11:51:12


pestisoru meu de aur
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

am gasit pentru teste apa asa ceva

Aquili Set 5 Teste (pH,gH,kH,NO2,NO3)

este ok a folosit cineva asa ceva

cost 74 lei .

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am ridicat coletul cu plante azi .
acum cer cateva sfaturi
pe la7 seara o sa ma apuc de scos apa introdus sol fertilizant buturigi etc si plantat.
trebuie sa le tin plantele inainte sa le climatizez in apa de acvariu ? inainte de plantare
pun micro si macro cat si aditia de Co2 pastile din seara asta ? sau de dimineata
avand in vedere ca momentan pana sambata am decat o lumina de 15 w
merg cu programul de 8-10 ore non stop sau fac pauze ?
in seara asta le mai dau lumina dupe ce termin de plantat ?

alte sfaturi ?
perdeaua de aer o elimin acum din acvariu? sau pot sa-i dau drumu cand se lasa seara si nu mai are loc fotosinteza ?
curentul de aer de la pompa sal directionez spre suprafata sa faca valuire sau al indrept spre terenul plantat ?


multumesc

dupa ce termin o sa pun cateva poze

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Imi poti spune te rog unde ai gasit setup Aquili? Merci.

Ca si raspuns la intrebarile tale:

Daca golesti azi acvariul, pune substratul fertil, apoi cel inert (daca pui), Pune apa cat sa acopere substratul cu 1 cm. Planteaza. Pune apa mai departe pana se umple (pe o farfurie sa nu tulburi substratul prea tare).

Ca si fertilizare poti sa nu pui nimic primele 3-5 zile, plantele oricum n-o sa foloseasca ce le dai, pana se acomodeaza cu noul mediu, se dezvolta radacinile. La fel si cu CO2.

Dupa 3-5 zile poti sa incepi cu CO2 si fertilizare (eu iti recomand sa pui in prima saptamana jumatate din doza recomandata).

Perdeaua scoate-o acum si n-o mai pune. Indreapta iesirea din filtru sa valureasca suprafata apei. E suficient pentru oxigenarea apei.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am terminat sa zic cu aranjatul peste 2 zile introduc si pesti ( 10 neoni )
acum am 2 cory si un ancitrus
si ceva poze pt critici
[Thumb - IMG_1809.JPG]

[Thumb - IMG_1805.JPG]

[Thumb - IMG_1812.JPG]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Mai pune apa. Pana nu se vede luciul apei de capac. O sa arate mai bine.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

arathemis !

Multumesc pt sfaturi
De luni daca nu se intampla ceva aiurea prin acvariu incep cu fertilizarea
am dat pe PM unde am gasit testele de apa


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Am vazut, merci.

Ti-as recomanda si un autocolant negru/albastru/bleu-marin in spate, sa nu se vada firele si cablurile prin el. Eu mi-am lipit autocolantul cu niste scotch in colturi, in caz ca o sa ma razgandesc la un moment dat, sa nu ramana pe vecie acolo.

Si sa nu pui mult fertilizant. La masa de plante ce o ai, ti-as recomda sa pui doar 1/4 din doza recomandata de fertilizant la inceput. Altfel nu o sa aiba cine sa il consume si risti sa dea algele peste tine.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2013 00:03:33


Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am dat comanda azi de lampa acvariu Dymax Rex 2
2x24 w
cred ca este deajuns ca lumina
lampa vine cu 2 neoane blue
presupun ca le schimb pt ca nu stiu ce fel de lumina este asa ....
ce ma sfatuiti sa iau ( ma refer la neoane )



http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

neonele trebuie sa aiba o lungime de 538mm
stie cineva unde gasesc asa ceva ?


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Stie cineva ce este " puful asta alb "
[Thumb - image.jpg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

puful acela alb apare cam la toate acvariile noi. dar stai linistit ca va si disparea . daca vrei sa dispara mai repede baga vro 2 melci pomacea. o sa le placa. dar daca ai rabdare dispare singur.
[WWW] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

A venit lampa- Lampa Hailea T5 2x24W Blue( insa amdat jos un tub de 24 blue si am pus unu de 14 w de 6500k ) volum apa aprox 58 litri
de ieri am inceput si fertilizare micro Trace mix ( 1 ml /zi /40 litri apa ) am pus doar 1 ml pt ca am zis sa o iau usor
am adaugat si o pastila de CO2 ( 1 pastila / zi la volum de apa 50-100 litri in functie de plantare )
program lumina ora 10-12.30 si 17.30-21.
pesti 8 neoni si 4 xifo plus 2 cory
plantele momentan arata cam urat zic eu insa de cand le-am pus si pana azi si-au mai revenit , sper sa fie ok

vreau sa schimb filtru intern pe care al am cu unu extern ... ceva sfaturi? ( vreau ceva care sa isi faca treaba la volumul de apa pe care al am )
am dat comanda azi de Tetra Aqua Algetten 12 tablete JBL Test Set CO2/pH Refil

si inca nu stiu daca sa cumpar teste ceva sau nu ...




http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ar159 wrote:A venit lampa- Lampa Hailea T5 2x24W Blue( insa amdat jos un tub de 24 blue si am pus unu de 14 w de 6500k ) volum apa aprox 58 litri


Cred ca ai vrut sa zic ica ai pus unul de 24W 6500 K, nu?
Pentru moment mergi doar cu neonul asta aprins. Pe viitor, il vei aprinde si pe celalalt (dar dupa ce il schimbi, nu il lasa pe cel albastru).

Ar159 wrote:
de ieri am inceput si fertilizare micro Trace mix ( 1 ml /zi /40 litri apa ) am pus doar 1 ml pt ca am zis sa o iau usor


Pana la urma ai ales varianta cea mai ieftina sa inteleg.

Ar159 wrote:
am adaugat si o pastila de CO2 ( 1 pastila / zi la volum de apa 50-100 litri in functie de plantare )


Incearca sa faci o "bomba" cu drojdie.

Ar159 wrote:
pesti 8 neoni si 4 xifo plus 2 cory


Nu stiu daca nu te-ai grabit un pic ...

Ar159 wrote:
vreau sa schimb filtru intern pe care al am cu unu extern ... ceva sfaturi? ( vreau ceva care sa isi faca treaba la volumul de apa pe care al am )


Iti recomand un JBL e701.

Ar159 wrote:
am dat comanda azi de Tetra Aqua Algetten 12 tablete JBL Test Set CO2/pH Refil


De ce ai dat comanda de algetten?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

stefanp !

referitor la, lumina
lampa are 2x24w lumina albastra
momentan am scos un neon de 24w albastru si am pus unu day light de 14w cu 6500k
adica merg cu programul de lumina precizat cu un neon albastru de 24 + unu alb de 14

asta pana gssesc 2 neoane de 24 w albe

am inceput cu micrto pt ca aveam deja cumparat asa ceva , si am zis sa vad cum ma descurc avand in vedere ca nu am butelie sau bomba
referitor la pesti .... sunt multi sau la ce te-ai referit ca m-a, cam grabit
nu cred ca s-a deciclat deoarece am folosit 90% din apa acvariului cand am introdus stratul fertil si plantele
temperatura este de 24-25 grade
apa este curata parca o tenta de verde

m-am uitat pe specificatiile filtrului cat si costul lui , o sa incerc mai intai sa vad daca gasesc ceva la categoria vanzari daca nu cred ca in ianuarie o sa achizitionez asa ceva , eu ma gandeam la un filtru exter de se aplica pe geamul acvariului in exterior .. dar cred ca nu este bun daca nu zice nimeni nimic ...

algatten am comandat sa al am in cazul in care o sa am probleme cu algele , desi din cate am citit daca dau lumina putina nu o sa am probleme , dar am zis sa fie - preventiv - sau nu ?




http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
akos09
Junior member

Joined: 03/01/2013 16:51:12
Messages: 94
Location: Tg.Mures
IP:
Offline

Neoane t5 de 24w cel mai ieftin gasesti la marbo-trade sau le poti achizitiona de pe site uri de acvaristica.Iti recomand sa schimbi cat de repede acel neon albastru pentru ca nu e pentru acvarii plantate si sa tii pentru inceput doar un tub aprins in lampa timp de 2-3 saptamani.
Un filtru cascada(care se aplica pe geamul acvariului) e o varianta ieftina(daca mergi pe chinezarie) dar zgomotoasa.Daca zgomotul nu e o problema atunci 2 astfel de filtre sau unul mare ar fi ok daca mai reduci din pesti.Daca ai capac nu il poti monta doar daca decupezi o bucata din capac.
Cum a scris si stefan un jbl e701 gl sau e700 ar fi o varianta mai buna decat un filtru cascada pentru ca are volum pentru material filtrant mai mare+ ca e unul dintre cele mai silentioase filtre.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2013 03:15:40

Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

of multumesc pentru sfaturi
am gasit neon FQ24w/865 HQ G5 Cool Daylight - super pret 14 ron
comand azi
referitor la filtru o sa deschid un topic sa vad daca are cineva de vanzare. daca nu atunci o sa mai stau asa o luna, clar raman pe filtru exter nu pe filtru cascada, pt ca intredevar nu au sertare destul de mari pt a pune material filtrant .
Capac nu mai exista l-am dat jos in urma achizitionarii noului sistem de lumina.

[b] unde gasesc info despre cum se fac poze, stiu ca era ceva de genu . ma refer ce trebuie sa tin cont pe parte de setari cand fac poze

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline


tetratek de 400 ?
sau de 700 ?

acvariu 64 litri - apa aprox 58 litri
usor plantat
8 neoni pui
2 cory
4 xifo pui


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tetratec EX 400 este de ajuns. Vezi ca modelul 600 este in promotie pe unele site-uri Modelul 700 este deja cam mare pentru bazinul tau.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com