[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incercare aquascaping - jurnal acvariu stefanp 2012-2013  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

Stefane cum stai cu fierul?ai facut ceva teste?intreb asta, pt ca pentru mine pogostemonul este testul natural
de fier.cind are frunzele tinere galbene si nu verzi inseamna ca ii duce dorul.este un mare iubitor de fier.

http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

La ultimul test aveam 0.2 ppm (seamana tare culorile pe scala jbl pentru valorile 0.2 si 0.4, insa am intrebat-o si pe prietena, ca sa nu fie doar o parere si a zis ca e 0.2). Din cauza asta am si marit un pic doza de ferropol (de la 7.6 cat puneam pe zi, la 8 ml).

Frunzele sunt verzi acum, insa nu e meritul meu, ci a colegului de la care le-am cumparat. Deocamdata au doar 3 zile de cand sunt la mine. Voi vedea pe parcurs cum se dezvolta...sper eu bine

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
petre79
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:24:03
Messages: 415
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Foarte frumos.........un acvariu care incepe sa prinda contur...
Felicitari...
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

referitor la blyxa ai dreptate.intr-o perioada cind am marit doza de fosfati, in incercarea de a scapa de GSA,
la mine a si inflorit.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/10/2012 23:59:08


http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@Petre: Multumesc.
@ioanis: Din ce am citit, are nevoie de o concentratie in fosfati de 1.5 - 2 ppm ca sa infloreasca.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ahahah

Domnu' Stefan, nu aveti rabdare.... In locul DVS as fi bibilit mai mult la HC pentru o crestere mai rapida - si facut smocuri mult mai mici si puse mai des. Dar cred ca e bine si asa.
Secretul este sa le tunzi cand se fac de maxim 1.5cm inaltime, altfel se pierd. Abia astept sa primesti si botezul HC

Despre fertilizare, pune cat vrei, nu e nici o limita, cat timp esti pregatit sa faci schimburi mari de apa cand sesizezi primele mici chestiute nelalocul lor. La mine merge, sub 20L caci am increde ca oricand pot reactiona. Poate la tine totusi e mai bine sa fii prudent ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:...b) Nu prea stiu cum o sa ai lumina in acvariu cand o sa te apuci sa tunzi. Iti incape mana pe acolo ? Mi-e teama un pic cu acel capac, daca il atingi un pic din neatentie pare ca ar scapa in apa? In plus, neoanele nu par izolate la capete - atentie deci...

Si eu cred ca o sa ai ceva probleme cu acel capac, o sa-ti mentionez cateva:
- nu vad niste gauri sau o sita de aerisire, pe unde sa se ridice caldura si umezeala, plus faptul ca ar fi necesare si niste coolere care sa-ti evacueze caldura si sa ventileze aerul
- pentru faptul ca nu ai un geam care sa faca o izolatie etansa pentru umezeala, o sa ai probleme cu coroziunea, care o sa-ti atace tot ce se poate ataca, capetele de la neoane, contactele, tijele acelea care par sa nu fie din aluminiu sau alt metal rezistent la apa
- cum a mentionat si Iulian, iti trebuie lumina cand tunzi plantele, era mai bine daca ar fi fost putin mai inalt, cat sa-ti incapa mana
- cred ca era mai bine daca era lat cat acvariul, pentru ca era evitat riscul sa-ti cada in apa, pentru ca in fata, tot nu poti sa bagi mana pentru ca este geamul de la intaritoare, aici in fata ai fi putut sa-i faci o parte rabatabila, cum au cei de la pet-shopuri, lunga cat acvariul si inalta de 15-20 cm, cat sa-ti incape mana lejer.

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:Ahahah

Domnu' Stefan, nu aveti rabdare.... In locul DVS as fi bibilit mai mult la HC pentru o crestere mai rapida - si facut smocuri mult mai mici si puse mai des. Dar cred ca e bine si asa.
Secretul este sa le tunzi cand se fac de maxim 1.5cm inaltime, altfel se pierd. Abia astept sa primesti si botezul HC


Da, asa trebuia sa fac, acelasi a fost si sfatul colegului Petre. Problema e ca am fost cam pe fuga si n-am apucat sa il impart chiar mititel. E o problema reala? Parca nu l-as mai scoate acum din substrat, sa-l rup iarasi si replantare. Un motiv ar fi spatele meu si altul ar fi ca n-as vrea sa o mai deranjez.

viulian wrote:
Despre fertilizare, pune cat vrei, nu e nici o limita, cat timp esti pregatit sa faci schimburi mari de apa cand sesizezi primele mici chestiute nelalocul lor. La mine merge, sub 20L caci am increde ca oricand pot reactiona. Poate la tine totusi e mai bine sa fii prudent ..


Schimburile mari de apa neprogramate ar fi o mica problema Momentan schimb 90-100 litri de apa o data pe saptamana, adica undeva la 50% din volumul total.
Oricum, pana acum am fost adeptul fertilizarii cu grija. Maresc usurel, ca sa nu am surprize. Prefer sa merg un pic mai greu la inceput decat sa-mi pun mainile-n cap

Bogdan_Musat wrote:
- nu vad niste gauri sau o sita de aerisire, pe unde sa se ridice caldura si umezeala, plus faptul ca ar fi necesare si niste coolere care sa-ti evacueze caldura si sa ventileze aerul


N-am mai pus gauri de aerisire tocmai pentru ca e suspendata si nu e capac. Fiind spatiul intre acvariu/luciul apei/lampa m-am gandit ca se disipa caldura.

Bogdan_Musat wrote:
- pentru faptul ca nu ai un geam care sa faca o izolatie etansa pentru umezeala, o sa ai probleme cu coroziunea, care o sa-ti atace tot ce se poate ataca, capetele de la neoane, contactele, tijele acelea care par sa nu fie din aluminiu sau alt metal rezistent la apa


Si aici m-am bazat tot pe ce-am zis mai sus. Fiind spatiul intre (si lampa mai putin lata decat acvariul), vaporii se disipa. Nu stiu daca am gresit, insa cu siguranta nu e la fel ca in cazul unui capac.
Ce-i drept, mai bine ar fi fost sa pun doua coolere in lampa, care sa duca si caldura si sa impinga si vaporii care se ridica...din pacate, de-acum e tarziu. Totusi, la primavara, cand se va incalzi mai tare, am sa incerc sa bricolez niste coolere prinse de bazin care sa racoreasca apa si in acelasi timp sa impinga si vaporii.

Bogdan_Musat wrote:
- cum a mentionat si Iulian, iti trebuie lumina cand tunzi plantele, era mai bine daca ar fi fost putin mai inalt, cat sa-ti incapa mana


Am lumina. Nu dau lampa la o parte. Imi incape mana si sa sterg geamurile si sa tund plantele. Eu imi fac griji sa nu fie prea sus pentru plante si analizez optiunea de a o cobora un pic. Si chiar daca o cobor si nu imi mai incape mana, piciorusele sunt prinse cate 2 pe o sina pe laterale, astfel incat pot sa ridic lampa in partea din spate si sa o urc peste furtunele de la filtre si sa o dau pana in perete (mai sunt vreo 20 cm)...nu stiu daca intelegeti exact ce spun, insa nu e o problema lipsa luminii la tuns.

Bogdan_Musat wrote:
- cred ca era mai bine daca era lat cat acvariul, pentru ca era evitat riscul sa-ti cada in apa, pentru ca in fata, tot nu poti sa bagi mana pentru ca este geamul de la intaritoare, aici in fata ai fi putut sa-i faci o parte rabatabila, cum au cei de la pet-shopuri, lunga cat acvariul si inalta de 15-20 cm, cat sa-ti incape mana lejer.


Nu are cum sa cada in acvariu pentru ca lampa e fix cat lungimea acvariului (120 cm), deci daca sa zicem ca cedeaza amandoua picioarele de o parte in acelasi timp si eu nu sunt pe faza, cand pica, marginea lampii cade pe perete (si se tine pe acel 1 cm cat are sticla), si pe-o parte si pe alta. De asemenea mai sunt si furtunele de la filtre care intra partial pe sub lampa si cand cade, cade si pe ele.
Cu partea rabatabila intr-adevar n-ar fi fost rau. Multe lucruri le vad acum ce ar putea fi modificate sau trebuiau facute de la inceput, pentru ca acum nu prea se mai pot face. Insa lampa n-am facut-o eu (nu sunt chiar cel mai bun om la bricolat ) iar cel care a facut-o are experienta mai mare in capace, asta fiind a doua lampa facuta suspendata. Probabil daca eram unul langa altul si o vedeam in timpul procesului de fabricare, altfel veneau ideile. Acum insa asta e. Sunt insa multumit per total.
Daca as fi facut piciorusele de 15 cm, plus inca 7 de la luciul apei pana la neoane ar fi venit 22 cm, plus inaltimea coloanei de apa, s-ar putea sa fi fost cam mult pentru covorul de cuba. Cum ziceam, chiar si in conditiile actuale (17 cm in total) ma tem sa nu fie prea mult.

Tot legat de lampa, mai urmeaza achizitionarea unor reflectoare. Din pacate insa pentru moment nu imi mai permit, vine si ziua mea cat de curand. Am vazut la cineva de vanzare niste reflectoare juwel, la 40 RON bucata. Ce ziceti de juwel? Ma gandeam sa combin 2 de la giesemann si 2 de la juwel...pe de alta parte ma mai gandesc ca si diferenta de 30 RON per bucata nu e mare branza intr-un final si sa nu mai amestec.

This message was edited 2 times. Last update was at 28/10/2012 14:24:53


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu e o problema ca le-ai pus asa separat (pentru sanatatea plantelor ma refer) ci pentru tine ca o sa te chinui mai mult pana ajungi la un covor uniform
Dar se poate remedia daca mai prinzi vreo oferta de HC pe undeva si umpli. Eu am stat sa le impart firicel cu firicel (munca de chinez, face bine sufletului) si le-am le-am facut ( http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19079.page primul post) si s-au facut covor destul de repede.

Ele se intind mai greu pe lateral - prefera sa creasca in sus (acuma depinde probabil si de lumina samd). Si va trebui sa replantezi moatele, ceea ce e enervant ca nu stau, si jumatate se vor ridica (din cauza melcilor, samd) la suprafata.

Daca schimbi 4-50% din apa saptamanal, nu e nici o problema cu fertilizantii, vei avea un super covor. Iar despre reflectoare, cand lucram la bazinul mare acum cativa ani am luat Jewel - nu stiu daca e importanta firma cand ai atat de multe neoane (ma gandesc ca difera poate cum imprastie lumina pe jos, dar deja nu mai conteaza la tine la cate ai acolo)

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

faptul ca mai inalti putin capacul, adica maresti putin distanta dintre neoane si suprafata apei, nu vei pierde mult din intensitatea luminii, cativa cm. cred ca sunt nesemnificativi in comparatie cu cativa cm de apa, in plus, tabla capacului, pe interior, este reflexiva, cred ca prin aburirea ei + corodare vei pierde mai mult din intensitatea luminii dacat daca ai da mai mult spatiu in inaltime sau ai pune un capac etans de sticla

chiar daca zici ca ai spatiu pe latera, aburii si caldura tot vor stationa in acea cavitate, pentru ca are forma de "palarie", cateva luni n-ai probleme, dar cand se face un an, s-ar putea sa te sperii de ce se intampla pe acolo

cand am zis de coolere, m-am referit pentru evacuarea aburilor si caldurii din capac de la neoane, nu la coolere pentru racirea apei din acvariu (asta este alta treaba, care cred ca-i obligatorie pe timpul verii)

in rest, bravo si felicitari ca finalizezi un proiect

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:
Dar se poate remedia daca mai prinzi vreo oferta de HC pe undeva si umpli.


Oricum sunt geana pe topicurile de vanzari

viulian wrote:
Si va trebui sa replantezi moatele, ceea ce e enervant ca nu stau, si jumatate se vor ridica (din cauza melcilor, samd) la suprafata.


Chiar vroiam sa intreb daca se replanteaza si partea tunsa sau trebuie sa astept doar sa se intinda ea pe lateral. Multzam'

Bogdan_Musat wrote: tabla capacului, pe interior, este reflexiva, cred ca prin aburirea ei + corodare vei pierde mai mult din intensitatea luminii dacat daca ai da mai mult spatiu in inaltime sau ai pune un capac etans de sticla


Planuiesc achizitionarea de reflectoare pentru fiecare neon (am deocamdata doar unul).

Bogdan_Musat wrote:chiar daca zici ca ai spatiu pe latera, aburii si caldura tot vor stationa in acea cavitate, pentru ca are forma de "palarie", cateva luni n-ai probleme, dar cand se face un an, s-ar putea sa te sperii de ce se intampla pe acolo


Ai dreptate, niste coolere ar fi racit mult mai bine. Imi pare putin rau ca n-am pus (caci m-a intrebat cel care mi-a facut lampa), insa acum nu mai am ce sa fac.

Bogdan_Musat wrote:cand am zis de coolere, m-am referit pentru evacuarea aburilor si caldurii din capac de la neoane, nu la coolere pentru racirea apei din acvariu (asta este alta treaba, care cred ca-i obligatorie pe timpul verii)


Stiu la ce te refereai. Vroiam sa spun ca daca vor bate coolerele spre luciul apei, vor duce si vaporii in directia curentilor de aer pe care ii fac nu? Adica vor ajunge mai putini vapori in capac.

Am sa ma mai gandesc, poate reusesc cumva sa prind niste coolere inauntru lampii. Sa le lipesc.

Bogdan_Musat wrote:in rest, bravo si felicitari ca finalizezi un proiect


Multumesc

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

In seara asta am lasat si al patrulea neon.
Cineva pare multumit

image

In momentul asta sunt puse cele 2 aquaflora in spate si cele 2 osramuri in fata. Initial vroiam aquaflora,osram,aquaflora,osram , insa le-am pus pe amandoua aquaflora in spate pentru ca atunci cand sunt doar 3 neoane vroiam ca cel cu lumina alba (osram) sa fie in fata.
Acum n-as vrea sa mai iau lampa de pe acvariu si sa o schimb la configuratia roz/alb/roz/alb pentru ca trebuie sa scot si un furtn de la canistra (trece printre piciorusele lampii) si sincer mi-e cam lene ... insa daca e mai bine, o fac. Ce ziceti?

Deocamdata voi tine doar seara cele 4 neoane, iar dimineata doar 3. Las ragaz sa se obisnuiasca bazinul.

Uitandu-ma la noua nuanta de lumina, parca imi placea mai mult cand erau doua roz si unul alb. Mi-a trecut prin cap varianta cu 3 aquaflora si 1 osram...insa oricum deocamdata nu am bani, asa ca mai rumeg ideea.

P.S.: E interesant de vazut si prima parte a macrandrei care e evident accidentata si partea de la jumatate in sus de cand am inceput fertilizarea mai serios si lumina mai puternica.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/10/2012 22:56:29


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cool man

Eu nu m-as stressa asa mult cu lumina - peste tot folosesc Dennerle, e la fel, plantele cresc, a... singurul la care nu am Dennerle ci ceva roz cu albastru (sa ma conving daca apar alge cu lumina albastra) e la bibils.

Pana acum plantele tale vad ca sunt exagerat de multumite deci nu as mai atinge nimic. Treaba usoara a trecut sa vedem acum ....

LAYOUT-UL.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Asteapta radacinile, taie si replanteaza doar ce a crescut la tine in bazin. Partile vechi nu te mai ajuta decat cu pui in cel mai fericit caz.
petre79
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:24:03
Messages: 415
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Woow...superbe culori .......
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:
Eu nu m-as stressa asa mult cu lumina - peste tot folosesc Dennerle, e la fel, plantele cresc, a... singurul la care nu am Dennerle ci ceva roz cu albastru (sa ma conving daca apar alge cu lumina albastra) e la bibils.


Nu stiu ce sa zic. Mie imi lasa impresia ca lumina net superioara d.p.d.v. calitativ fata de setupul trecut are un cuvant greu de spus. Si ma uit la rotala rotundifolia, ca pe asta am avut-o si in setup-ul trecut...e o diferenta de la cer la pamant.

viulian wrote:
Pana acum plantele tale vad ca sunt exagerat de multumite deci nu as mai atinge nimic. Treaba usoara a trecut sa vedem acum ....


Si de ce nu, CEL mai multumite?

viulian wrote:
LAYOUT-UL.


Ma voi stradui sa fie cat mai bine

daniel12 wrote:Asteapta radacinile, taie si replanteaza doar ce a crescut la tine in bazin. Partile vechi nu te mai ajuta decat cu pui in cel mai fericit caz.


La macrandra nu cred ca am ce astepta dupa radacini. Nu stiu sa fi vazut macrandre cu radacini aeriene.
Bineinteles ca voi replanta partile noi, am asta in plan dupa ce mai cresc un pic, ca sa nu le pun prea mici in substrat si sa fie umbrite. Nu stiu inca ce voi face cu partile batrane. Initial ma gandeam sa le arunc, insa parca le-as mai tine o tura pentru un rand de pui. Am sa vad...

petre79 wrote:Woow...superbe culori .......


Multumesc


Si macrandara "variegated" , care nu e la fel de rosie, insa e frumusica.

image

image

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Mie toate Macrandrele mi-au facut radacini aeriene. Au obiceiul asta cand sunt parti vatamate sau mai batrane. Banuiesc ca e mecanismul de inmultire care decide asta. Dupa ce se aseaza o sa-ti faca radacini. As merge si eu pe varianta de a pastra partile vechi. Daca nu are motiv de regres sigur vor iesi pui daca le tunzi.

Daca n-ar creste asa greu mi-as face paduri cu planta asta
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

daniel12 wrote:Daca n-ar creste asa greu mi-as face paduri cu planta asta


E intr-adevar o planta foarte frumoasa, dar care nu creste chiar rapid. Asta insa nu e ceva rau, te scuteste de dureri de spate, caci o tunzi mai rar

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Incet, incet, incep sa se miste lucrurile, apar si semne ca plantele au ce vor. La cat ai ajuns cu aditia de po4 acum si la ce valoare ai ph'ul?
[ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:Uitandu-ma la noua nuanta de lumina, parca imi placea mai mult cand erau doua roz si unul alb. Mi-a trecut prin cap varianta cu 3 aquaflora si 1 osram...insa oricum deocamdata nu am bani, asa ca mai rumeg ideea.

Si eu sustin varianta cu trei tuburi roz si unu' alb .

Rotala macrandra

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com