[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un pik de help cineva?  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Maternitatea este buna, dar daca o ai in acvariul cu restul pestilor, ar trebui sa stii ca puii sunt foarte mici si vor iesi prin lateralele acelea, deci vor fi hrana vie. Poti incerca sa bagi maternitatea intr-un ciorap de dama, dupa ce fata scoti femela. Deschide data viitoare un topic la coltul incepatorului si incerca sa te tii de el.
[ICQ]
AllViruS
Junior member

Joined: 03/08/2012 18:10:20
Messages: 18
Location: Salaj
IP:
Offline

narcis wrote:Maternitatea este buna, dar daca o ai in acvariul cu restul pestilor, ar trebui sa stii ca puii sunt foarte mici si vor iesi prin lateralele acelea, deci vor fi hrana vie. Poti incerca sa bagi maternitatea intr-un ciorap de dama, dupa ce fata scoti femela. Deschide data viitoare un topic la coltul incepatorului si incerca sa te tii de el.


sa sti ca ma gandeam ca va trece prin laterale chiar nimeni nu ma avertizat cu treaba asta mersi mult de tot am sa tin cont de ce mi-ai zis dar apropo cat crezi ca mai are femela aceea pana naste ? .... Multumesc pt sfat....
[Email] [Yahoo!]
FlorinJ
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/06/2012 23:57:19
Messages: 45
Location: Rapolt - Hunedoara
IP:
Offline

AllViruS, eu am crescut pesti vivipari cam timp de 3 ani si pot sa-ti spun ca nu cred ca exista cineva care poate sa-ti spuna sigur cand va naste
aceea femela de Guppy, de obicei dupa o monta femelele de Guppy nasc cam de 3 ori, prima data mai putini pui, a doua oara foarte multi si apoi iar mai putini...
asa ca marimea burtii difera, dar iti pot spune ca la o privire atenta cu o lupa cam cu 2-3 zile inainte de a face pui ai poti vedea in burta ochii puilor..
exact ca in filmul de mai jos !

http://www.youtube.com/watch?v=uslUYrZ-hdg&

Cu specificatia ca femela de Guppy din video este Endler si la Endleri nu prea se vede pata neagra
insa repet, cu o lupa poti vedea in pata neagra ochii puilor, probabil a ta va naste in 3-4 zile... dar
zic asa la nimereala mai mult.

Eu am avut doar Guppy si Xifo si aveam un acvariu pentru puiet si unul cu pestii maturi...
maternitatea o asezam in acvariul cu puiet si dupa ce nastea femela o puneam la loc in acvariul cu maturii
si puii ramaneau in acvariul cu puiet... Unele actiuni sant logice si daca stai si cugeti o sa iti dai seama ce si cum se face...

Probabil o sa iti spuna si colegii mai experimentati parerea lor, ei cresc pesti de zeci de ani
si probabil multe din ce ti-am zis eu ei vor putea contrazice din cauza ca au experienta... insa aceasta este parerea si sfatul meu !

http://www.youtube.com/watch?v=tDR_9ejUajA&
[Email] [WWW]
AllViruS
Junior member

Joined: 03/08/2012 18:10:20
Messages: 18
Location: Salaj
IP:
Offline

FlorinJ wrote:AllViruS, eu am crescut pesti vivipari cam timp de 3 ani si pot sa-ti spun ca nu cred ca exista cineva care poate sa-ti spuna sigur cand va naste
aceea femela de Guppy, de obicei dupa o monta femelele de Guppy nasc cam de 3 ori, prima data mai putini pui, a doua oara foarte multi si apoi iar mai putini...
asa ca marimea burtii difera, dar iti pot spune ca la o privire atenta cu o lupa cam cu 2-3 zile inainte de a face pui ai poti vedea in burta ochii puilor..
exact ca in filmul de mai jos !

http://www.youtube.com/watch?v=uslUYrZ-hdg&

Cu specificatia ca femela de Guppy din video este Endler si la Endleri nu prea se vede pata neagra
insa repet, cu o lupa poti vedea in pata neagra ochii puilor, probabil a ta va naste in 3-4 zile... dar
zic asa la nimereala mai mult.

Eu am avut doar Guppy si Xifo si aveam un acvariu pentru puiet si unul cu pestii maturi...
maternitatea o asezam in acvariul cu puiet si dupa ce nastea femela o puneam la loc in acvariul cu maturii
si puii ramaneau in acvariul cu puiet... Unele actiuni sant logice si daca stai si cugeti o sa iti dai seama ce si cum se face...

Probabil o sa iti spuna si colegii mai experimentati parerea lor, ei cresc pesti de zeci de ani
si probabil multe din ce ti-am zis eu ei vor putea contrazice din cauza ca au experienta... insa aceasta este parerea si sfatul meu !




Multumesc pt filmulet
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com