[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal acvariu - stefanp  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Pai de ce trebuie sa scoti aquabasis-ul ?
vezi daca nu faci tufe, tre sa gadili fiecare fir in parte.

ai mai multe variante:

Bagi 3 degete si incerci sa eliberezi radacinele si scoti pe urma usor, facand o miscare de dute vino.
Bagi o foarfeca si tai radacinele , fara nicio problema. Ele vor ramane acolo si vor putrezi si hrani la randul lor celelalte plante.


La ce te referi cu lumina ?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Asa am facut si cu celelalte pana acum, le-am zgaltait un pic si am scos o parte din radacina si ce era prea lung si ancorat in aquabasis am taiat...ca sa nu il scot in apa.
oricum, am impresia ca nu fac radacini asa bogate ca vallisneria sau cryptocorine cu care m-am chinuit...

Vis-a-vis de lumina ma refeream la adaugatul celui de-al doilea neon. Deocamdata e un singur osram 865 de 39W, 9 ore/zi.
Plantele merg bine (cel putin asa mi se pare mie), algele nu ma supara, ma deranjeaza doar ca a crescut distanta internodala si dimensiunea frunzelor la rotala.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2011 01:21:02


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

plantele tale easy sunt ok. didiplisul nu prea. Se chinuie si sa nu mai zicem culoarea.

intr-adevar plantele cresc in inaltime cand au lipsa de lumina dar si de co2 + fier.

ar fi bine daca ai putea scade ph-ul putin.
stii variantele de a scade kh, in afara de osmozator nu ?

daca bugetul permite, iti pot sugera o lumina calda langa 865 osram fluora ar fi cel mai ieftin.

This message was edited 2 times. Last update was at 03/12/2011 01:34:50

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si mie care mi se parea ca didiplis-ul e relativ ok Ce sa-i faci, incepator...

Nu stiu cum sa scad kh-ul

Cu codoiul sunt in in zona verde (conform testului jbl), iar kh-ul 11 si ph-ul in jur de 7 il mentin.

N-ar fi o problema un neon din punct de vedere al bugetului, dar osram fluora nu e pe t8 ? Lampa a venit cu niste neoane cu lumina roz Hailea SupraRed Tube...Aveam si un link unde era o diagrama cu spectrul lor, dar au ceva probleme la site cred si nu se incarca (adica apare un text in chineza si atat). Revin cu link-ul dupa ce va merge site-ul.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

a, scuza-ma nu stiam ca ai t5 . ce sa zic eu iti recomand atunci gieseman.... asta am folosit si am fost foarte multumit.
stiu ca nu sunt in ro, dar incearca ceva din brandul jbl.
vezi ca sergiu crestea plante frumoase cu jbl , la fel si porcu (sper sa-mi aduc aminte bine)

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2011 02:04:10

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bun, il mai astept atunci si pe porcu' (vad ca lipseste de cateva zile) cu un sfat si iau o hotarare. Luni imi trimite george de la reef o comanda, poate adaug si un neon.
Cu o singura intrebare mai stresez...ar trebui sa astept fertilizantul macro inainte de a adauga al doilea neon?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

stefanp wrote:
Cu o singura intrebare mai stresez...ar trebui sa astept fertilizantul macro inainte de a adauga al doilea neon?

nicio problema, ne bagam la somn dupa

poti incepe fertilizarea macro, dar tine cont de acel echilibru:

lumina - fertilizare - co2.

in cazul tau ar insemna cantitati mai mici , fata de cele normale.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu ma refeream daca pot incepe fertilizarea macro, caci inca nu am.
Intrebam daca sa pun neonul in plus inainte sa am fertilizant macro. Sau sa mai astept putin si sa adaug lumina in plus atunci cand voi incepe si macro?
Tocmai datorita echilibrului amintit de tine intreb, ca sa nu dau in alte probleme pe urma...caci la urma urmei, mai bine stau cu ceva frunze mai mai mari decat sa ma umplu de alge...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

eu iti exemplific un acvariu perfect ca la carte. un acvariu asa cum ar trebui sa fie.

fiecare dintre noi a facut diferite experimente cu plantele. altii au facut'o inconstient din lipsa de cunostiinta sau baneasca.

Neonul poate fi montat dar lasat pe off si aprins in momentul aditiei de NPK.

ai grija ca daca bagi NPK treci la un nivel mai avansat. Cu NPK nu te joci ca si cu fertilizarea micro. Ori iese ori e nasol tare.

e bine sa ai ceva carbon lichid si apa oxgenata pe langa tine. astfel daca gresesti pe undeva sa arzi repede algele.... eu ajunsesem la o donza de 4x doza recomandata pt easycarbo, datorita unui esec intr-un experiment.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2011 02:40:23

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Aoleo, ma cam sperii
De neon ma refeream la aprinderea lui, ca de pus in lampa si tinut inchis e ca si acum cand nu il am
Deci, deocamdata raman cu un singur neon pana cand aduc seachem la pepika, dupa care vedem cum actionez mai departe.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

cine a zis ca acvaristica e simpla ? singura problema e ca fiecare acvariu difera fata de altul. sfaturile noastre au rol orientativ. Tu vei fi cel care va gasi echilibru perfect al bazinului.

cat despre neon, pentru moment te poti lipsi de el...
totusi eu zic sa mergi cu 0,9 w sau 1 w per litru daca vrei sa bagi npk.
Am o impresie ca tu daca bagi inca un tub ajungi la 0.6 w per l.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

La 100 de litri net, cam atat cred ca am si cu 2 neoane de 39w, ajung la 0,78 w/l.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ma tot uit de ceva timp in acvariu si mi-a disparut un neon...ii tot numar si imi dau 9 la numar. Ala fara un ochi (piratul ) nu-l mai vad...ieri seara era la masa, da' azi pauza.
L-am cautat pe jos, i-am cautat resturile in acvariu, nimic...
Si cum eu am o problema cu numerele rotunde vreau sa ma duc pan' la petshop si sa rotunjez cifra. Problema e ca nu m-as duce sa iau un peste si ma gandeam sa iau 3, sa fac un total de 12.
Astfel in acvariu sa fie 12 neoni, 6 molly, 6 cory, 4 xipho adulti (mai sunt cativa pui de care am sa ma debarasez cand mai cresc si vor fi donabili) si un hoplo. N-ar fi prea multi nu?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2011 13:40:16


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

e o enigma asta cu gasitul pestilor....
eu am gasit unul o data cam la 1 m de acvariu si era mort de ceva luni.... culmea e ca nici nu-l aspira la curatenie belea pestii astia. (aveam si montan in casa, dar se panica daca se atingea de pesti

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2011 19:19:41

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Radu.U wrote:e o enigma asta cu gasitul pestilor....
eu am gasit unul o data cam la 1 m de acvariu si era mort de ceva luni.... culmea e ca nici nu-l aspira la curatenie belea pestii astia. (aveam si montan in casa, dar se panica daca se atingea de pesti


Ciudat motan
Ce sa zic, pana acum neonii au sarit tot in partea din fata a acvariului si au avut noroc sa ii gasesc la timp. Xipho au sarit in spatele acvariului unde spre ghinionul lor, doar pe vreo 2 i-am gasit la timp, restul nu...si oricum acolo e spatiu f mic intre mobila si perete si doar mana prietenei incape...a stat unul odata vreo 15 minute pana a ajuns prietena acasa sa bage mana dupa el
Acum m-am uitat si in fata si in spate si in acvariu si nimic...culmea ar fi sa apara mai tarziu...poate am vreun triunghiul bermudelor prin acvariu, cine stie

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am observat pui de RCS astazi in moss-ul de pe buturuga
Mititei si frumusei foc...asadar le merge bine crevetilor si se imperecheaza. Acum sper sa nu fie mancati puii

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

nu ti-e rusine ?
pai unde-s pozele ?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Chiar am vrut sa fac niste poze, dar au undeva la 2-3 mm estimez si stau in moss, asta fiind pe la mijlocul acvariului.
In partea asta focalizeaza aiurea aparatul si tre' sa ma chinui cu zoom-ul ca sa prind o poza oarecum decenta chiar cu un crevete mare...la astia mititei n-am nicio speranta, mai ales ca stau si ascunsi.
Dar am sa incerc totusi maine sa vad poate prind ceva, asta daca-i mai si ochesc prin zarzavat

Acuma eu sper sa reziste pana cresc mai maricei si sunt mai feriti de pericole, caci am cateva exemplare rosii de zici ca nu-s rcs ci mai degraba red fire shrimp, iar o femela rosie am vazut-o de mai demult ca era graviduta.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/12/2011 01:20:33


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Un + pentru poze! Felicitari pentru pui

Si gandeste-te serios la un DSLR cu obiectiv macro + un trepied cu gatul flexibil

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Aoleo Iuliane, ma bagi la cheltuieli . Cat ar costa tarasenia de spui tu?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com