[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal acvariu - stefanp  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc. Maine seara am sa fac poza conform doleantelor matale

In principiu in partea din stanga e intinsa pana la vreo trei sferturi din latimea acvariului si e deasa. Spre dreapta tot se ingusteaza progresiv. Oricum, va trebui sa o raresc peste vreo luna, ca sa fac loc pentru alte fire. Va trebui sa inmultesc didiplisul, rotala, miriophyllum, ca sa fie pentru viitorul acvariu.
Acuma nu e chiar gazon, ca se obrazniceste si creste in inaltime, dar din cand in cand ii mai ciupesc frunzele ca sa stea mai mititica.
In rest, tund o data la doua saptamani mai ales heteranthera din care scot in jur de 40 de fire la o tunsoare. Ludwigia repens iarasi creste repejor si scot regulat fire si rotala rotundifolia, insa si-a mai incetinit ritmul caci o mai umbreste heteranthera.

Am observat ca ludwigia repens e mai rosiatica de ceva vreme. Probabil de lumina mai intensa.

LE: Cioata de m-ati certat ca e centrala (si aveati dreptate ) acum s-a acoperit de muschi...asa ca nu mai sare la fel de tare in ochi.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2012 01:40:49


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

A da, asa e, cu cioata, stiu ca ma uitam in centru, si asteptam sa ma enerveze ceva si ma uitam si nu vedeam asa ca am decis ca-mi place

Celalalt o sa fie mai cum ? O sa pui decor mai mult ? Pietre, cioate ? Ceva hard scape serios ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Noo te mai laud ca ai plante sanatoase , am facut-o deja.
Acuma am treaba cu arajarea plantelor tale .......ai acolo trei-patru linii paralale si ma faci sa ma simt in clasa a VIII-a la geometria in spatiu la lectia despre paralelism . Nu-mi place ca plantele din spate-s toate cam la aceeasi inaltime, partea superioara a covorului la fel, e la aceeasi inaltime, in plus e paralela cu virfurile plantelor din spate iar la baza plantelor din spate e o zona intunecata ....... tot paralela cu primele doua paralele ....... Paralelismu' se rupe in dreapta da' nu-i destul.
Ai plante in fara si in spate, lipsesc plantele de mijloc.

Avem pretentii, nu scapi daca ne arati niste plante frumoase, nu-i mult de modificat, cu citeva schimbari marunte il poti face sa arate muuuuuuuuult mai bine .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:si asteptam sa ma enerveze ceva




viulian wrote:
Celalalt o sa fie mai cum ? O sa pui decor mai mult ? Pietre, cioate ? Ceva hard scape serios ?


Mai multe cioate cu siguranta. Dar am sa merg pe red moor, caci sunt mai incalcite, mai spectaculoase decat mopanul care sunt simple bucati de lemn cam butucanoase. Am inceput deja sa cumpar diverse radacini si am o oarecare idee, dar nu ma pot hotara...probabil cand va fi acvariul gol si voi incerca niste aranjamente am sa vad cum imi "da" mai bine.
Pietre nu stiu ce sa zic...am o tendinta in a aglomera lucrurile si am sa incerc sa ma abtin sa nu fac asta. Poate daca va fi loc, are sa intre si ceva piatra...dar din nou, voi sti probabil cand voi incepe setup ul.
Ce e sigur e ca am sa incerc un covor de cuba, aprope sigur nu voi mai folosi cryptocoryne.

Pietre insa vor intra in acvariul cu creveti.

Oricum, este timp, si asa e prematur sa vorbesc de setup ul care va fi facut la sfarsitul lui septembrie , doar ca ma mananca tare si in fiecare zi in timp ce citesc pt examene, ma pierd de cateva ori cu privirea in acvariu gandindu-ma la cum voi incerca sa-l reorganizez...cred ca trebui sa ma mut cu invatatul in alta camera

Porcu wrote:Acuma am treaba cu arajarea plantelor tale .......ai acolo trei-patru linii paralale si ma faci sa ma simt in clasa a VIII-a la geometria in spatiu la lectia despre paralelism . Nu-mi place ca plantele din spate-s toate cam la aceeasi inaltime, partea superioara a covorului la fel, e la aceeasi inaltime, in plus e paralela cu virfurile plantelor din spate iar la baza plantelor din spate e o zona intunecata ....... tot paralela cu primele doua paralele ....... Paralelismu' se rupe in dreapta da' nu-i destul.
Ai plante in fara si in spate, lipsesc plantele de mijloc.

Avem pretentii, nu scapi daca ne arati niste plante frumoase, nu-i mult de modificat, cu citeva schimbari marunte il poti face sa arate muuuuuuuuult mai bine .


In stanga asa e, am observat si eu cu ochiu-mi de incepator ca am o linie in fata hetherantherei formata din myriophyllum, cele 2 rotale si un fir de glandulosa care sta teapan, drept, paralel cu hetheranthera. Banuiesc ca daca mai inmultesc firele si formez o tufa, efectul asta se va mai ameliora un pic.
Problema majora e ca mi-e extrem de greu sa plantez in zona aia. Echinodorusul s-a indesit intr-un fel incat acopera tot manado-ul. Si intra foarte greu alte fire, cu atat mai mult ca nu mai e substrat liber cu care sa acopar firele dupa plantare.
Daca as avea o penseta cred ca ar fi o idee mai usor...e in plans pt urmatorul setup sa imi cumpar si o penseta calumea si un foarfece.

Cu echinodorusul ce-as putea sa fac? Ii mai scurtez frunzele din cand in cand...

Sincer sa fiu planul meu e sa-l mentin asa luna asta (termin sesiunea pe 24). Atunci eventual avand mai mult timp sa-l mai bibilesc un pic, iar la sfarsitul lui iulie cand plec din Iasi voi lua niste fire de didiplis, myriophyllum, macrandra si ce mai am in numar mic si sa le plantez aiurea prin acvariu, unde am loc (probabil prin fata), doar ca sa le inmultesc. Asta fiind finalul oarecum setup-ului asta, caci atunci cu siguranta nu va mai putea fi vorba de un aranjament al plantelor ... dar cu siguranta nu vor mai fi paralele

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2012 11:25:36


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Are si Porcu dreptate, dar na ... e greu sa vii cu ceva care sa fie cat de cat OK vizual ... Si eu ma gandesc ce sa fac cu acvariul de 25 de L, e clar ca-i merge bine, dar parca as vrea altceva, dar nu stiu ce deocamdata. Chiar ma gandeam la un paludarium sau ceva.

stefanp wrote:Sincer sa fiu planul meu e sa-l mentin asa luna asta (termin sesiunea pe 24).


Atitudinea va trebui ajustata cand vei fi stapan de Cuba La Cuba daca nu tunzi cum trebuie si cand trebuie, risti sa ti se ridice - mai ales ca nu-ti dai seama ca se rupe. Foarfeca pe ea non stop - ce scoala, ce drame, nimic

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2012 14:37:01


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ei, dar si acum tund. Cum ziceam, o data la doua saptamani. Doar ca nu imi permit mai multa bibileala. Ca sa nu mai zic de schimbul de apa pe care il fac perioada asta cam o data la o saptamana jumatate Noroc ca am 2 canistre si nu imi fac probleme pe partea asta...
Ce-i drept, tunsul in stadiul actual e simplu. In 5-10 minute am ras partea de sus a plantelor. La cuba imi va lua probabil mai mult timp...Om vedea noi

Referitor la plantele de fata, de ziceai Faraoane (echinodorus). M-am gandit ca as putea rezolva problema lasand in stanga frunzele sa creasca in legea lor, iar in dreapta sa le scurtez mai tare. Si in felul asta nu mai fie drept.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Dupa cum am promis, pozele cerute de Iulian.

image

image

image

Nu stiu daca te lamuresc foarte bine, dar in a doua poza se vede cum echinodorusul a invadat linia de plante din spate. In partea aia, firele de echinodorus ajung chiar pana la peretele din spate. Pe mijloc trec de buturuga. E un fel de vallisneria, doar ca se extinde ceva mai incetisor.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

image

Scuzati peretele, n-am apucat sa-l sterg...

image

image

image

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Foarte fain man, zero alge, verde crud

Am inteles acum cum se vede. Pare o planta covor excelenta pentru niste acvarii mari. Asteptam sa incepi mai repede celalalt

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:Foarte fain man, zero alge, verde crud


Din fericire asa e, nu ma supara algele. Si asta probabil datorata faptului ca m-am temut poate cam tare cu fertilizantii si am luat-o tare usurel. Dar e bine, stau linistit.
Perlarea (nu foarte puternica, dar prezenta) a aparut ieri, dupa ce in prealabil cu o noapte inainte am tuns plantele. Am pozat doar plantele care n-au suferit tunderi, ca sa nu fie o "falsa perlare" adica o scapare de oxigen la nivelul ranilor. E interesanta faza si singura explicatie pe care o gasesc e ca masa de plante a scazut, insa fertilizantii i-am lasat in aceeasi doza (de obicei dupa tundere scadeam 2-3 zile doza) si nici n-am schimbat la fel de multa apa (doar vreo 20 si ceva de litri, ca sa nu zic ca n-am improspatat un pic). Asadar, probabil concentratia de fertilizanti e mai mare decat de obicei.
Probabil ca ar fi timpul sa maresc dozele, insa nu stiu daca ma voi mai complica. Mai procesez ideea.

viulian wrote:
Am inteles acum cum se vede. Pare o planta covor excelenta pentru niste acvarii mari. Asteptam sa incepi mai repede celalalt


Da, pentru acvarii mai mari, merge bine ca si covor. Si pentru acvarii mai inalte. A stat ea mititica la inceput, insa incepe sa creasca in inaltime cam mult.
LE: M-as apuca de celalalt, problema e ca daca in august si septembrie nu stau in Iasi...n-am cum sa incep setupul...

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2012 13:37:12


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am inceput sa pun plante si prin fata acvariului, trecem al programul de inmultire
Din pacate n-am putut face destul loc in fata, pe cat as fi vrut, caci echinodorusul nu mai am cum sa-l scot. Daca trag de el, iese cu tot cu pietris, aquabasis cu tot.

Mai pun cateva poze, asa sa fie. Probabil printre ultimele.

image

image

image

image

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2012 19:45:55


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Daca vrei sa scoti echinodorusul, poti sa tai cu un cuter in jurul lui radacinile, il vei scoate usor. Ca sa nu imprastii aquabasisul il ridici usor, nu prea mult si-i tai radacinile ramase cu foarfeca.Se pare ca incepe numaratoarea inversa si la tine, asteptam bazinul ala mare, poate de 500 sa-l oftici putin pe scorpionul
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

M-am gandit sa procedez precum ai zis, caci am mai facut-o la alte plante. Insa mai e o problema...radacinile sunt atat de dense in zona aia incat nu cred ca mai pot planta ceva...
500 in niciun caz. Ma gandesc la un 200, daca tine corpul de mobila. Toate la timpul lor

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Cu siguranta vei putea planta, dar il scoti doar daca asta iti doresti. Poti folosi acelasi sistem de a taia radacinile cu cuterul, sa se "topeasca" mai usor si mai repede, plus ca vei putea si planta fara sa te mai incurci in radacini.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu ma deranjeaza sa-l scot, oricum n-am nevoie de el pt viitorul setup.
Am sa-l mai tai sa vad ce pot planta in urma lui. E radacina langa radacina

This message was edited 1 time. Last update was at 20/06/2012 20:55:16


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sa va fie invatatura de minte cind mai vreti Echinodorusi in asfel de acvarii . Poti incerca sa tai cu cutteru' in juru' Echinodorusului. Apoi poti incerca c-o penseta sau cu doua degete sa scot radacinile fir cu fir. Probabil ca nu vei reusi sa le scoti pe toate da' ve fi mai bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/06/2012 13:26:53


Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:Sa va fie invatatura de minte cind mai vreti Echinodorusi in asfel de acvarii



Pai faraoane, nu stiam eu asta toamna cu ce se mananca planta asta. Si a parut asa cuminte primele luni. Dar si-a luat-o in cap
Oricum, nu vreau sa o scot toata, nici n-am timp acum. Am facut ceva loc in dreapta si eventual sa mai scot inca vreo 10 cm spatiu in lungime sa am unde sa mai inmultesc plantele. O scot eu la capat cumva.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

N-am mai facut un update de mult.
Acvariul se transforma usor usor in crescatorie de plante, e full. Astazi am scos plantele din spate, aruncat partea batrana si plantat varfuri noi si scurte, pentru ca incepeau sa dea semne de "uzare". Echinodorusul bineinteles ca s-a extins pana in spate, asa ca l-am mai taiat si din spate si din dreapta, ca sa fac loc.

Am donat pestii la un petshop, caci de luni plec acasa si n-are cine sa le dea mancare (au mai ramas vreo 5-6 pe care n-am reusit sa-i prind, dar zilele ce vin am sa-i marit si pe ei).

Cu ajutorul celor de la pepika mi-am refacut si stocul de fertilizanti macro si am luat si o pompa de aer pentru mecanismul diy de fertilizare (voi posta in topicul de la atelier). Tot in comanda am inclus si un pachet de jbl 7balls si am pus bilele in spate (caci in partea din stanga aquabasis ul a fost "zburat" inca de la inceputul setupului, cei care mai tin minte de problema cu filtrul intern ce-am avut-o atunci) si am pus si in partea din fata, dreapta unde am facut "crescatoria".

Si o poza:

image

Sunt impuritati in apa, caci inca nu s-a asezat totul dupa ce-am umblat la substrat si nici plantele din spate nu se vad, pentru ca le-am plantat scurte, sa trebuiasca tunse mai tarziu.
Am tras si lampa un pic mai in fata, caci rotalele par sa sufere un pic dupa ce le-am mutat de unde erau fix sub neoane si le cresc varfuri mai pricajite si frunze mai mici.

Sper ca totul sa fie ok urmatoarele doua luni cat voi veni doar o data la doua saptamani si sper sa am plante destule si mai important, sanatoase, pentru viitorul setup.


Imi mai trece cateodata prin cap sa scot totul din bazin pana la toamna si sa cumpar direct plante atunci. Pana la urma nu fac o economie cu plantele daca stau sa socotesc curentul electric si fertilizantii pe care ii consum...insa parca e satisfactia de a avea plantele crescute de mine.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/07/2012 23:01:07


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Echinodorusul il pui la respect daca-l tunzi. Nu trebuie scos. ci tuns periodic. Va avea un aspect frezat dar va sta locului. Ca atunci cand l-ai plantat pana si-a facut reteaua radiculara ca totusi e un Echinodorus

Si eu am patit la fel doar ca nu era destul de des si nici nu am substrat fertilizant.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bine, l-am si tuns, ca incepea sa-si lungeasca frunzele la mai bine de jumatatea acvariului pe inaltime. Problema cu el e ca se intinde pe orizontala, impanzeste pui in prostie dintr-un capat in altul al acvariului. Am ajuns sa-l compar cu vallisneria.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com