[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi :: Mbuna Realm  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un mic update: am bagat pestanii de cateva zile si lucrurile merg bine. Maine o sa bag si restul de pesti.
Am mai umblat un pic si la hardscape.

image

Sa auzim de bine

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

pestii.....pestii dom'le ? unde sunt ?
amp
Member

Joined: 31/03/2011 01:54:08
Messages: 232
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

frumos felicitari !
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

hmm..mi se pare mie sau a disparut din decor filtrul intern_?! sau l ai mascat mai bine?! oricum nu poate sa fie decat mult mai bine daca reusesti sa ascunzi "aparaturile".
imi place mult de tot! bravos!
maine il vedem si "live"..asa ca.. pregateste te !

toate cele bune!

ps. vorbim la un telefon in seara asta sa stabilim ce si cum pentru maine.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/06/2011 13:41:00


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Frumos setup-ul, foarte natural !

Rezista sticla?
[WWW]
alexdell
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/11/2010 15:16:16
Messages: 300
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Wow, abia acum ti-am vazut topicul cu noul acvariu. Foarte tare! vad ca incet incet toata lumea trece la "piscine" . Cred ca este ceva foarte "contagios" pe forum .
Sa-l stapanesti cu placere, foarte frumos.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

malawi_crys wrote:hmm..mi se pare mie sau a disparut din decor filtrul intern_?!
Domnu Crys, filtrul ala intern este doar temporar, ca sa inlature impuritatile ramase din nisip. Ma bazez pe Eheim 2080 si Eheim 2227. Si desigur pe curatenia pe care o fac saptamanal.
In caz de ceva suplimentez cu un filtru intern mai serios, atent selectionat. negru, invizibil

Sigur ne auzim!


pesticu wrote:pestii.....pestii dom'le ? unde sunt ?
Draga domnule, pestanii deja bagati in bazin, erau tare somnorosi, ca niste pasarele, in dimineata asta. Restul care vor veni, ajung maine

Multumesc si celorlalti pentru aprecieri!

Dan P wrote:Rezista sticla?

Fund dublu 12mm + 10mm. Ce zici rezista?
M-am urcat si eu pe ea si am vreo 85-86 Kg.

This message was edited 4 times. Last update was at 03/06/2011 14:10:43


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Arata foarte bine,asteptam invazia algelor pe decor si pestii sa "iasa in relief"

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

EU tocmai ce am vazut LIVE bazinul si e foarte ok, iar pestii inca testeaza noul teren, de aia nu prea apar in poze

PS. Pestanii sunt deja "la apa" si isi cauta locul in ierarhia puietului. Multam inca o data Boby.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sambata a avut loc marea debarcare a pestanilor in acvariul meu.

Am suplimentat randurile serios si au iesit urmatoarele specii:

- Elongatus Mpanga Yellow Tail: 1M + 2F
- Iodotropheus Sprengerae: 2M + 2F
- Labidochromis Caeruleus: 5F + 1M
- Labeotropheus Trewawasae Chilumba Red: 1M + 3F
- Cyrtocara Moori: adulti 2M + 2F si 7 puiuti.
- Acei Msuli: 16-17 pui din care 3 juvenili bine crescuti.

Multumiri maxime Domnului Malawi Crys.

Si acum sa ne delectam cu cateva poze:

image

image

image

image

image

image

image



Si acum, sa vedem o parte din cuplurile serioase

image

image

image


Piticii acvariului (moori pui)
image

Ceva mai artistic, sa zic
image
Rog remarcati dantura animalului


Mii de multumiri fotografilor! Si multumiri celui care a prelucarat pozele, adica eu

Vor urma si alte sesiuni de poze si filme.

Sa ne auzim cu bine.


This message was edited 1 time. Last update was at 05/06/2011 02:29:35


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Frumos...pozele,pestii in special
Mai ai de gand sa adaugi si altceva ?

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Este foarte placut ochilor al tau acvariu, cu acele pietre frumoase ca si forma si si culoare. Cresc pestii si o sa umple partea de sus si o sa arete mortal rau.

Felicitari! :-)

This message was edited 1 time. Last update was at 05/06/2011 07:11:58

[Yahoo!] [ICQ]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Frumos acvariu, un bazin mare, bine echipat! Ai ales bine pestanii foarte frumosi, sa-ti traiasca si sa creasca mari si santatosi sa te bucuri de ei!
Felicitari!

Don't force it ... Get a larger hammer.
Tropica
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/04/2010 10:45:33
Messages: 57
Location: Sibiu
IP:
Offline

Superb.
Abea astept si eu sa il eliberez pe al meu de Americani si sa trec la africani
[WWW] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Ptiu, incepe sa prinda viata acvariul Ce de pesti domle' ce de pesti..... Foarte natural si frumos!

Vad ca tanarul Caeruleus s-a ingalbenit si pare mai increzator in sine. De remarcat este si Elongatusul, care arata super ok. (dungi complete, coada galbena, puncte caudale, muschi )

Ursuletul a iesit intr-o pozitie foarte misto in poza, dar parca are conturul prea pronuntat si e un pic nefocalizat, deci mai trebuia insistat la post-procesare.

Astept cu nerabdare primele semne de alge si primul filmulet.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Frumos!

Mare noroc cu domnu Criss care a facut multe sacrificii sa aduca doar pesti de calitate in tara atat mbune cat si hap's.

Acuma roadele muncii lui se regasesc in toate acvariile de pe forum , pomi, bob, vido, pesticu ...


Eu iti multumesc si cred ca toti colegi cad deacord, Criss este un pasionat impatimit si un adevarat domn.

Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru urari, felicitari si cuvintele bune!

Domnule Crys, inca odata iti multumesc pentru exemplarele superbe pe care mi le-ai dat. O sa am maaare grija de ei, nu de alta dar deja in 2 zile mi s-au dus la suflet.

Si ca sa nu scriu pe uscat, mai arunc cateva poze

Va prezint seful acvariului, un sef bland dar ferm
image

Tot el
image

Masculul de Caeruleus, luat de la Pomi. Iaca se transforma
image

Si Moori, care sunt de exceptie. Sefa Casei ii are deja la suflet.
image


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

vidockq wrote:Frumos!

Mare noroc cu domnu Criss care a facut multe sacrificii sa aduca doar pesti de calitate in tara atat mbune cat si hap's.

Acuma roadele muncii lui se regasesc in toate acvariile de pe forum , pomi, bob, vido, pesticu ...


Eu iti multumesc si cred ca toti colegi cad deacord, Criss este un pasionat impatimit si un adevarat domn.


nu Vido! nu i asa...norocul cel mare este ca aici, pe la noi prin tarisoara asta, a inceput sa se formeze un nucleu de impatimiti africanisti - oameni de calitate, care au descoperit minunata lume a acestor pesti si au facut tot posibilul sa aduca o parte din ea acasa - oameni pe care am avut norocul si sansa sa i cunosc (atat cat a fost cu putinta) si , mai mult, am simtit ca pot relationa cu ei intr un fel in care nu am reusit pana acum in alte cercuri si pe care ii consider "prieteni" in adevaratul sens al cuvantului.
In opinia mea, aceasta comunitate "exclusivista" a iubitorilor de ciclide africane ar trebui sa devina un mediu in care sa infloreasca relatiile, comunicarea si ajutorul reciproc, urmand modelul celor din afara. Nu este loc aici pentru orgolii , vanitati sau rautati. Cei care fac parte din acest grup ar trebui sa incerce sa nu renunte la intalnirile periodice (macar o data pe trimestru).
Ar mai fi multe de spus dar ma opresc aici, ca si asa i am poluat topicul omului. Scuze Bob!
Imi pare rau ca in scurt timp nu voi mai fi aici dar promit ca voi tine legatura cu voi si nu voi pierde nicio ocazie de va intalni si de a mai sta la un "pahar de Vorba (proteine)"

on topic..acvariul lui Bob intr adevar a prins viata si imi pace mult cum se prezinta!
pestanii s au acomodat imediat , ba mai mult i au scos si pe "bastinasii" mai vechi , afara din scorburi . Cam asta i "reteta" unui acavriu setat pentru africani, mbune sau non mbune: Populati fratilor acvariul fara frica cu cat mai multi pesti , chiar cu riscul de a fi la limita supraaglomerarii! In apele lor natale, dupa cum bine cred ca ati observat, ciclidele formeaza adevarate aglomerari pe anumite zone. Este normal sa nu vezi niciun peste ,daca in acvariul de "n" sute de litri ai doar 10 pesti, stresati tocmai de aceasta "singuratate".

una peste alta, sa va traiasca si sa va bucurati de ei cat mai mult timp cu putinta (vezi "experimentul" )!!!

ps. stii Bob ce mai lipseste din acest acvariu?! una sau doua bucati de Bolovani mai maricei oleaca(care sa se duca n sus) si gata ..chiar nu ai mai avea ce sai faci ma rog..

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2011 23:09:17


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Crys, cu bolovanii aia nu prea cred. M-au cocosat astia, si ma gandesc totusi sa aiba si pestanii cand or mai creste ceva spatiu de alergare.
Ieri, era cat pe ce sa depuna perechea de Labeotropheus, am scos si aparatul, vroiam sa-ti dedic un filmulet. Din pacate nu a iesit, dar cu siguranta in viitorul apropiat.

Intr-adevar, reteta succesului este o supra-aglomerare. Pestanii mei "bastinasi" au devenit atat de sociabili incat nu-i mai recunosc.

Si ca sa nu scriu pe uscaaat bag si cateva poze cu pestisorii la moonlight. Se apropie ora de culcare

image

image

Pestanii mei va ureaza... Noapte buna.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/06/2011 00:09:01


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna dimineata va uram, dumneavoastra si pestilor aferenti ... foarte frumos, bravo!


PS: Si eu sustin ideea unor bolovani care "sa urce" spre cer, ca niste coloane... ar da o nota de realism peisajului acvatic prezent.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com