[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Astronotus ocellatus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
yoyo
Junior member

Joined: 09/06/2003 19:01:03
Messages: 86
Location: Romania/Alba/Blaj
IP:
Offline

Cred ca o sa renunt la pestisorii mei.
Toata seara m-am uitat pe youtube.com la oscari
Vreau si eu

Imi puteti spune unde pot gasi in cluj/alba/sibiu?

koala nu am cuvinte. Sunt superbi

Cati sa cumpar sa ma asigur ca o sa fie o pereche/doua?

Volum apa 300L!

PG -- Linkuri cu si despre acvaristica
Speak Professional
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Salut! N-am mai scris de ceva vreme...pentru ca nu prea am avut cine stie ce noutati.Din pacate acum suntem nevoiti sa scriem despre un subiect pe care l-am tot amanat...in fine...dupa cum se stie su nu avem 6 oscari intr-un acvariu de 400L (cel de la Koala) cu ocazia asta il salutam si pe Koala.. ....asa sa revenim....din pacate nu prea se inteleg....3 dintre cei 6 oscari au ramas mai mici si in ciuda faptului ca mananca ca "spartii" nu mai cresc....si sunt batuti in permanenta de restul.Nu s-a format inca o pereche desi 2 oscari (un clasis si un red ,cei mai mari )stau mai tot timpul impreuna.Din pacate credem ca a venit timpul sa renuntam la 3 oscari .Deci stim ca ceea ce urmeaza e oarecum offtopic dar preferam sa postam aici pt ca cei de pe acest topic stiu ce presupune cresterea unor oscari.In fine avem de donat 3 oscari : un albino si 2 red (dimensiuni-aprox15-17cm) .Sper ca nu mai trebuie sa specificam ca viitorul posesor trebuie sa aiba conditii f bune pt ei.Cam atat...in rest am vrea sa mai auzim si de restul ce mai fac ce mai zic.Cei interesati sa trimita pm pentru detalii....etc.

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!
Am disparut cam mult timp ca magarul in ceata, dar din motive intemeiate: am avut de facut pe mamica cu un pui de strut (care are acum 6 luni si e mai inalt decat mine), m-am casatorit si am avut o gasca puternica de restante in aceasta toamna.
Revenind la subiectul nostru, astronoteii: ai mei sunt in continuare doar 2 ( nu m-am invrednicit sa le cumpar colegi), sunt cat se poate de linistiti, stau tot timpul impreuna dar nu se cearta, nu se pupa (fiind doi in aproape 400 l nici nu prea ar avea de ce sa se certe ) Acest lucru ma cam intristeaza, pentru ca asa cum am povestit cand m-am inscris pe forum, am avut acum cativa ani un oscar pe nume Astrid care deborda de energie si personalitate in orice moment, era un peste ...cu tupeu. Ei bine am sperat ca si acesti doi pestisori sa fie la fel, dar ei se comporta ca niste ..crapi mancaciosi si lenesi, fara nici un zvac sau atitudine teritoriala. Astrid isi pazea acvariul si fata de noi oamenii,cand ne apropiam cu fata de sticla. Asa, in mare, sunt baieti ok, nu mi-au facut probleme cu vreo boala sau ceva de genul asta. Mi se pare ca nu sunt suficient de mari, au vreo 15-17 cm, nu-mi explic de ce, pentru ca asa cum v-am spus, locuiesc in 375 l apa si mancare au primit din destul. Vlad&Raluca, ai vostri, cei mari, cati cm au?
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

Yupiii..., azi dimineata doi dintre cei sase oscari ai mei au depus icre...

Partea ciudata e ca io tot stateam sa ma intreb de ce nu se mai alege , sau daca se va mai alege o pereche ...si cand colo ma trezesc cu icre in bazin....

Saracii duc lupte crancene cu ceilalti care tot vin sa atace bilutzele...

Va rog mult , spuneti-mi ce trebuie sa fac pt ca sant cam nedumerit ...ca la asta chiar nu ma asteptam ..si nici nu m-am documentat ...

Multam !
[Yahoo!]
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

Mda ... am de donat 4 oscari clasici foarte urgent .... daca exista doritori sa-mi dea de veste !

Danezu ? Esti pe receptie? :-P
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

In data de 11 iulie 2006, presimtind el ceva, koala wrote:@Porcu' :
... zi-i asa, 500 de litri cu decor de spuma ? ... hmm, suna taaare interesant, asteptam poze ... sper ca nu faci la fel ca si cu Sarcofagu', adicatelea sa vedem fotografiile abia dupa un an de zile ...

Uite ca n-a trecut un an si am poze :p .

image ....... image


image ....... image ....... image


Multumit, preamarite stapin al Oscarilor ?

Lipseste-o buturuga uriasa acolo, de-om avea timp la primavara mergem dupa ea in mama natura .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ce-i cu atata liniste pe aici? Nu se mai intampla nimic cu oscarasii vostri sau nu mai aveti timp de scris? Eu nu pot scrie decat despre strutul meu Amanda daca vreti, Oscarii inca stau cumintei in acvariul lor cersind rame....
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Salut! N-am mai scris de ceva vreme pt ca....nu prea s-a mai intamplat nimic deosebit cu oscarii nostri.Acum postam sa va spunem noutatile .Din 6 oscari cat am avut acum 2 luni am donat 3 din lipsa de spatiu...deja nu mai cresteau si parea supra aglomerat acvariul...dupa 2 luni de liniste aparenta s-a produs marele eveniment. Avem o pereche care a depus acum pentru prima oara...problema ar fi cel de-al 3-lea oscar care este marginalizat...si batut de ceilalti 2. Desi e destul de greu pentru noi pentru ca ne-am atasat foarte mult de el...trebuie sa-l donam...pentru a avea linsite in acvariu.Nu cred ca mai este necesar sa spunem ca...potentialii doritori trebuie sa aiba conditii foarte bune pentru cresterea oscarilor...si ceva cunostinte....in fine, sa scurtam, poze cu pestele in cauza gasiti apasand pe"Red Osacar".
P.S: Asiguram transportul(doar pt Bucuresti)...detaliile se vor discuta la telefon...asteptam cat mai repede PM

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Scuze daca am fost partial offtopic cu postul precedent...dar vroiam sa-l dam cuiva care se pricepe....in fine..s-a rezolvat l-am dat.
P.S.: Asteptam sa mai scrieti si voi noutati.Urmeaza poze cu urmatoarea depunere....eventual puiuti...nu stiu vedem.

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
cristi_Cta
Junior member

Joined: 14/05/2005 01:08:55
Messages: 69
Location: constanta
IP:
Offline

am observat ca uni dintre oscarii mei se freaca de pietre.... oare de ce?
[Yahoo!]
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

Pe 11 iulie se implineste un an de cand n-am mai intrat pe forum (sa-mi fie rusine), insa vad ca a fost taaaare liniste pe aici.
Oscarii mei au crescut mari si frumosi de nu mai incap in acvariu. In consecinta am si eu 4 bucati de dat 1 albino + 3 black. Daca vrea cineva sa se arate.
@koala: Cum iti mai merge Volga?

S-ar putea sa-i dau pe toti, daca, unde ma mut, nu-i voi putea tine...

Numai bine!

Dancing with the wolves...
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

de ieri sunt din nou un fericit posesor de oscari; dupa 6 luni de asteptare, prin ianuarie imi promisese detinatorul unui petshop de aici din bacau, ca-mi aduci si iata ca in sfarsit s-a intamplat. Am luat 4 bucati, la vreo 4 cm, tigrati, desi mi-as fi dorit macar unul rosu, n-a adus decat tigrati. oricum e bine si asa, parca a revenit la viata acvariul meu care pana acum gazduia doar un labeo, un tetrazon si un botia. De cand i-am 'cazat' i-am trecut imediat pe un meniu diversificat, compus din granule galbene, rosii, viermi rosii uscati si pastile pe baza de vegetale, urmand ca duminica sa suplimentez cu tubfex. Data fiind rata de crestere f mare a oscarilor, ma astept ca prin iarna sa detin 4 exemplare de cel putin 10 cm
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

Cand cautam eu acu 2 ani, oscari, am gasit abia dupa trei luni, iar acum cand vreau sa donez vreo cativa nu-i vrea nimeni...
ce pot sa fac? acvariul in care i-am tinut a devenit prea mic iar eu va trebui sa ma mut cu catel, cu purcel peste 2 saptamani... Koala a gasit pe cineva binevoitor la Brasov, ptr mine se pare ca va fi mai greu. daca aveti vreo idee cum sa scap va rog, nu ezitati!

Dancing with the wolves...
cristi_Cta
Junior member

Joined: 14/05/2005 01:08:55
Messages: 69
Location: constanta
IP:
Offline

am fost plecat 1 sapt de acasa si mi-am lasat oscarii la un petshop sa aibe grija de ei !! si mi-a omorat 1 oscar iar celalat nici macar nu mai mananaca nus ce sa ii fac...
[Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

decat la petshop mai bine ii lasi acasa, singuri o saptamana. sansele sunt mult mai mari sa ii gasesti intregi.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

din ce motive astronotusii isi pot stagna ritmul de crestere in prezenta oferirii tuturor conditiilor propice cresterii lor?? (cazul meu: acv.270l, temp.25-26, filtrare tetratec ex700, schimb de apa 50% sapt., hrana tetra doromin, creveti, insecte de pe langa casa omului )
intreb asta deoarece am un tiger lutino cam de 5 cm, cumparat de vreo luna jumate si nu a crescut decat cu max. 1 cm, pe cand conlocatarii lui (2 tigeri care depasesc de acum 10-12 cm), cumparati cu 2 sapt inaintea achizitionarii lutino-ului, au avut un ritm de crestere remarcabil.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este foarte probabil ca pestele ala sa provina dintr-un alt "lot" de pui ... si a ramas in urma datorita conditiilor improprii de crestere [ la negustor ] ... tu l-ai cumparat gata "pitic" ... cu rabdare si atentie se poate remedia oarecum treaba asta, iar pestele isi poate reveni la un ritm normal de crestere ...

- nu are cumva raportul ochi / marimea corpului diferit fata de ceilalti doi ?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

koala wrote: - nu are cumva raportul ochi / marimea corpului diferit fata de ceilalti doi ?


aspectul asta l-am studiat mult, si pot sa zic ca raportul e potrivit, arata f bine ochii pe el
marian_radu_daniel
Junior member

Joined: 14/02/2008 17:54:42
Messages: 16
Location: Iasi
IP:
Offline

O intrebare stupida poate...se pot face perechi de albino cu tiger sau orice alta combinatie de genu asta?
[Email] [Yahoo!]
marian_radu_daniel
Junior member

Joined: 14/02/2008 17:54:42
Messages: 16
Location: Iasi
IP:
Offline

Sorry de intrebarea stupida...mi-am raspuns singur cautand tot aici...se pare ca da...am citit si am vazut poze in primele pagini...
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com