[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Ariath
Forum Index » Profile for Ariath » Messages posted by Ariath
trasalica wrote:Haide cu pozele :X chiar si la pietre, echipamente etc..

Vor veni si pozele , la momentul potrivit insa, acum nu prea am ce sa arat.
Well... cu lumina s-a rezolvat, am optat pentru Ai Prime 16HD, am luat-o deja :D asa ca nu mai exista nici o alternativa de luat in calcul.

Cu semnul intrebarii ramasese skimmer-ul, il aman o perioada pentru ca nu am decat 2 pesti si nu reprezinta o urgenta.

Undeva pe la jumatatea lunii august cred ca voi putea face tranzitia la noul bazin, pana atunci rabdare si incerc tot felul de scape-uri :D.
Lemon wrote:Spor!

Ms frumos!
Salutare,

In curand voi trece la un alt bazin si am decis sa ii deschid un jurnal nou.

Pentru mine a fost foarte constructiv sa am un jurnal in care sa vad modificarile si evolutia bazinului de-a lungul timpului asa ca voi proceda la fel si pentru noul bazin :D.

Asadar:

- bazinul este inca in lucru, va avea dimensiunile 50 x 55 x 50 (sticla de 10 si silicon negru) cu un stand pe aceleasi dimensiuni

- sump tot in lucru, nu ii cunosc inca dimensiunile :D, va fi compartimentat astfel incat sa am un refugiu generos pentru chaeto (lumina pentru chaeto - o lampa led Aquael), o camera pentru skimmer si incalzitor si inca o camera pentru pompa de recirculare (pentru filtrare voi folosi maxspect balls, siporax, matrix si perlon) + rezervor ATO si un ventilator Ista cu 2 coolere

- pompa de recirculare Jebao DCS 2.000

- pompe de valuri: 1 Jebao RW4 cu controller si 1 Koralia Nano 2200

- lumina: aici oscilez intre Ai Prime 16HD si Evergrow 5040

- plasa de protectie Jump Guard

- skimmer: nici aici nu sunt inca decis (inclin spre un Bubble Magus)

- nisipul si piatra din actualul bazin la care se mai adauga atat nisip cat si aproximativ 10 kg de piatra (acum ma joc cu ea incercand sa definesc un scape )

- vietatile vor fi aceleasi din bazinul actual (pentru o perioada de 1-2 luni nu voi adauga nimic, ulterior voi adauga progresiv diverse)

O sa revin cu poze dupa ce am toate acareturile gramada si voi face efectiv tranzitia, pana atunci ma mai delectez cu Z-Pico :D.
S-au dat ieri, am uitat sa inchid topicul.

Se poate inchide, multumesc pentru gazduire.
Rezervate.
Bucata de piatra cu anthelia blue, ciuperci si gorgonian scade la 60 ron, a doua bucata care are doar anthelia blue se doneaza.
Se vand:

- 1 bucata de piatra vie cu anthelia blue, 1 gorgonian si 3 ciuperci rosii - 85 ron

- 1 bucata de piatra vie (aproximativ cat pumnul ca marime) cu anthelia blue - 45 ron

Daca le doreste cineva pe ambele, pretul este de 100 ron.

PM sau 0734.302.364, Stefan
Salutare,

Conform titlului, doresc sa cumpar o lampa led pentru urmatorul bazin si sunt interesat de urmatoarele modele:

- Ai Prime HD

- Maxspect RSX 50 w

- Evergrow 5040

PM sau 0734.302.364, Stefan
Foarte frumos! :cool:
necky wrote:Arata super bine bazinul

Multumesc frumos!
Gabi C wrote:Foarte frumos. Cred ca saptamina viitoare urmeaza niste poze si cu al meu.

Multumesc! Abia astept poza din unghiul ala (fara echipamente) .
Lemon wrote:Sa stii ca e un bazin reusit.

Multumesc frumos!
2
:D daca tot mai astept ceva timp pana este gata noul bazin si standul, mai pun niste poze :)
2
Prietenii mei o duc foarte bine, imi va fi dor de ei :)
Se poate inchide. Multumesc frumos pentru gazduire.
Dragi colegi, nu intamplator am pus ultimul filmulet, am facut asta deoarece prin el am facut ultima postare a acestui bazin.

Urmeaza un upgrade in perioada urmatoare cu noi provocari :D pentru care voi deschide un alt jurnal, acesta se poate inchide.

Multumesc celor care m-au ajutat sa aduc acest proiect la acest nivel si deasemenea tuturor celor care au avut rabdare sa il urmareasca :D.

O zi faina va doresc, Stefan.
Am uitat sa pun pozele :D si sa mentionez ca piatra e destul de veche, cam de 3 ani o am in bazin, nu am aiptasia (nu am avut si nici nu vreau) sau alte nebunii.

Forum Index » Profile for Ariath » Messages posted by Ariath
Go to: