[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: moto_The_Best
Forum Index » Profile for moto_The_Best » Messages posted by moto_The_Best
Message
Am doua poturi de Rotala Rotundifolia de donat ,proaspat tunse aseara .Valabil pentru week asta .Se ridica doar personal din Prelungirea Ghencea . Nu ma deranjeaza daca primesc si alte plante in schimb . Daca este cineva interesat poate sa ma sune Week asta la 0724 766 507
Cosmin wrote:Frumos! Daca ar fi dupa mine,as inlocui nuca de cocos cu o alta cioata care sa stea rezemata de cea din dreapta si le-as muta mai in stanga.


cu nuca de cocos si eu sunt in dubii cu ea , azi am cumparato , impreuna cu rasbora , vreau sa caut o cioata mai frumoasa, dar nu am gasit nimik in magazine sa arate foarte bine , probabil ca voi cauta la bunici prin buturugi , vita de vie
Adrian Ionut wrote:Salut, mie imi place cum a ajuns sa arate acvariul tau... as putea sa spun ca studiul isi arata roadele
In alta ordine de idei, ce Cryptocorina e cea din dreapta acvariului?



sincer nu stiu nici eu ce cryptocorina am , dar o am de vreo doi ani ,din vechiul acvariul dar acolo nu ii mergea asa bine cum a inceput acuma sa dezvolte , a inceput sa aiba si niste pui mici , o sa si donez in curand din ei
Nu am mai scris de ceva timp pe acest topic , am mai tot vizualizat topicuri vechi de pe forum , si zic eu incep sa merg pe drumul cel bun

Azi am reusit sa fac Upgrade la lumina am reusit sa mai adaug doua neoane si sa pun pe interiorul capacului colant oglinda , in momentul de fata am 2xT8 x30w un daylight narva si un osram fluora si 2xT5 osram 865 si osram 830 , le voi aprinde treptat pe cele noi .

pt filtrare am un JBL cristal Profi e 901 extern si un intern de la eheim care a a venit in pachetul acvariului

Co2 la bomba

S-a schimbat si populatia acvariului meu , am renuntat la moly guppy platy si xifo , faceau prea multa mizerie si agitatie ,

iar acum am ca pesti :O echipa de 20 de neoni albastri
O echipa de 5 neoni galbeni
o echipa de 10 rasbora arlequin
o echipa de 2 SAE mici dar foarte activi
o echipa de doi ancistrusi mici
o echipa de 9 cory (4 panda, 5 gri tigrati si cu voal) aici cred ca am cam multi va trebui sa mai renunt la cativa
nevertrebrate: 4 melci asasini
3 Pomacea
20 de Rcs foarte dragalasi si activi
Plante: -nucus
-valisneria
-camboba caroliana sau aquatica nu imi dau seama ce este
-egeria densa sau elodeea
-rotala rotunifolia
-echinodorius 2 tipuri nu am reusit sa le identific stiu sigur ca este echinodorius
-anubias nana var petite
-cryptocorine
-spathiphillum wallisi
-Hemianthus callitrichoides Cuba

atasez si cateva poze

[http://imageshack.us/v_images.php]



am si eu planta aceasta si a crescut ca nebuna fertilizez zilnic cu feropol 24 si la schimb de apa feropol , bomba co 2 , 2x30 w t8 se pare ca nu e foarte pretentioasa , se adapteaza mai usor ca valisneria , imi ocupa un sfert de acvariu o planta din asta , cand imi va face si lastari o sa incep sa mai donez din ea , momentan de cand a inceput sa creasca nu mai lasa algele sa se dezvolte a disparut BBA
20 de golani RCS sunt la mine , se pare ca se simt foarte bine , exploreaza valisneria
S-a rezolvat , acum am doar neoni in acvariu , cory si sae ,poate adaug si creveti
t8 raman pe circuitul vechi el original, nu modific nimic ,dar pe t5 voi pune priza programabila separata si va fi un circuit separat , mam gandit ca balastul mai scump e mai bun , dar avand in vedere ca mar interesa o investitie mai mica momentan cred ca o sa merg pe droserul mai ieftin , mi se pare scump 170 lei doar droserul , stiu ca e scumpa acvaristica dar am cam sarit calu cu cheltuielile la el zilele astea , vreau sa fac upgradeul cat mai rapid la lumina ca sa pot sa imi iau si plante mai multe
revin cu urmatoarea intrebare

vreau sa fac un upgrade la iluminatul care il am acuma (2xt8 de 30w ) suplimentar fata de astea care vin standard vreau sa mai montez 2 T5 de 39w : am vazut pe site la cei de la marbo ca ar avea asa ceva si m-ar interesa cateva sfaturi de la cei mai experimentati:

1) ce neoane T 5 sa imi iau , care ar fi cele mai bune pentru un acvariu plantat ? eu mam gandit la osram 865 (am luat in calcul si pretul), iar celelalte 2 T8 as vrea sa schimb macar unul cu un osram fluora , precizez ca am doua t8 venite cu capacul narva daylight, dati un sfat cu cea mai buna combinatie , pret calitate


2)am gasit balast electronic pentru acele 2 T5 acum sunt si doua preturi diferite am tot incercat sa gasesc diferente intre ele dar nu prea stiu cu ce se mananca eletricitatea, diferenta e imensa de pret pun aici linkuri cu amandoua , poate ma lamureste cineva

http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/226559/Bala...ram-QTI-2-x-21-39W-220-240-DIM este cel de 171 ron

http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/226389/Bala...ram-QTP5-2-x-24-39W-220-240-T5 este cel de 64 ron


Multumesc mult si sper ca nu am facut reclama
vreau sa fac un upgrade la iluminatul care il am acuma (2xt8 de 30w ) suplimentar fata de astea care vin standard vreau sa mai montez 2 T5 de 39w : am vazut pe site la cei de la marbo ca ar avea asa ceva si m-ar interesa cateva sfaturi de la cei mai experimentati:

1) ce neoane T 5 sa imi iau , care ar fi cele mai bune pentru un acvariu plantat ? eu mam gandit la osram 865 (am luat in calcul si pretul), iar celelalte 2 T8 as vrea sa schimb macar unul cu un osram fluora , precizez ca am doua t8 venite cu capacul narva daylight, dati un sfat cu cea mai buna combinatie , pret calitate


2)am gasit balast electronic pentru acele 2 T5 acum sunt si doua preturi diferite am tot incercat sa gasesc diferente intre ele dar nu prea stiu cu ce se mananca eletricitatea, diferenta e imensa de pret pun aici linkuri cu amandoua , poate ma lamureste cineva

http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/226559/Balast-electronic-Osram-QTI-2-x-21-39W-220-240-DIM este cel de 171 ron

http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/226389/Balast-electronic-Osram-QTP5-2-x-24-39W-220-240-T5 este cel de 64 ron


Multumesc mult si sper ca nu am facut reclama

salut , vad ca ai un balast care se baga direct in priza ca incarcatorul telefonului , e de vanzare si ce neoane suporta? pana la cat ? , sau zimi macar de unde sa cumpar merci mult
e foarte bun si la Bomba , am intrat in posesia lui , l-am pus in functiune , super multumit , Multumesc mult
vor ramana cele 2 T8 30 w care le am acum si suplimentar voi avea si inca 2 T5 de 39 w
toate au fost folosite pana in decembrie cand mi-am cumparat un acvariu de 180 de litri , am mutat zilele acestea pestii in noul acvariu iar aceasta nu mai imi este de folos , are capac home made facut din policarbonat si un neon de 18 w , capacul necesita recolantat (max 10 lei ), a inceput sa desprinda colantul in timp( il am de vreo 10 ani ), filtrul a fost cumparat in vara 70 de lei a costat , acvariul ar necesita relipit cu silicon special de acvariu , pentru ca la interior sa mancat siliconul (asta pentru un plus de siguranta), nu curge azi am scos apa din el , il vand cuiva din bucuresti nu ma complic cu trimis prin curier , poate nu ajunge intreg , livrare in aviatiei pret 120 ron [http://imageshack.us/photo/my-images/824/si850179.jpg/]
acvariul este unul cumparat din Horbanch cu tot cu capac original cel de 180 de litri care costa 650 de lei , m-am gandit sa modifc capacul , si sa ii mai pun 2 t5 de 39 w , iar balastul sa cumpar unul 2x39 si sa il pun undeva pe partea din spate a capacului ,sper ca acum in februarie sa reusesc sa fac aceasta operatiune
schimb 6 molly galbeni (4 moliy 5 cm si 2 moly mici 1,5 cm ), si vreo zece moly negri de diverse marimi 6 sunt de vreo 5-6 cm , restul mai micuti , din cei negrii cativa sut putin pestriti , schimb cu neoni si rasbora arlechin , nu stiu daca se suporta neonii si rasbora arlequin , este valabil doar pentru bucuresti schimbul ,vreau sa si traiasca
scorpionul wrote:a fost probat la bomba si merge
,

e bine atunci m-ar interesa si pe mine un difuzor , daca zici ca merge la bomba , unde ne putem vedea eu stau in aviatiei
salut mar interesa si pe mine niste utricularia graminifolia daca mai ai , as putea trece pe seara dupa 9 , atunci scap de la munka daca nu este prea tarziu multumesc
va salut , am reusit si eu dupa foarte mult chin sa schimb garniturile de la house unit la un tetratec ex700 , dar tot curgea , cand am pus mana la imbinarea dintre capacul cu pompa si canistra , era un firicel subtie de apa , am scos garnitura aia mare de la capac am observat ca avea ceva teflon sub garnitura(lam luat second filtrul ) , am mai pus putin teflon si nu mai curgea pe la capac, curgea iar pe la clapeta dar putin , taicamiu a avut ideea sa il punempe un scaun , se pare ca nu mai curge , dar azi am vrut sa nu las filtrul in fata acvariului este total inestetic si ma incurca , cand lam bagat in masa si iam dat drumul a inceput sa curga iar , nu stiu ce sa ii mai fac acuma lam ridicat din nou pe scaun , mam gandit ca ar fi o solutie poate si scurtarea furtunelor , va felicit pentru postul asta este super k dar cred ca la mine problema este mai grava
am cumparat filtrul Tetratec ex 700 de la cineva de pe forum , tot curgea pe la clapeta din dreapta de prindere a capacului , am tot schimbat garnituri la house unit pana am nimerit sa nu mai aiba scapari , am pus house unit la loc si am facut proba tot curgea , dar de data asta pe la capac daca puneam mana intre imbinarea canistrei cu capacul se simtea cum curgea usor apa , am desfacut capacul si zic sa vad cum arata garnitura aceia mare si o scot afara , dar sub garnitura ce sa vezi surpriza avea teflon , (cea de la care am cumparat angelica nicolae din ploiesti mia spus ca nu a avut niciodata probleme cu filtrul sa curga sau altceva ) am mai pus si eu putin teflon si am bagat capacul , am facut proba si tot mai curgea pe la clapeta , taicamiu a avut ideea sa punem filtru pe un scaun in afara mesei acvariului (capacul canistrei acuma este la nivelul substratului dina acvariu),iar atunci am vazut ca nu mai curge , l-am lasat de aseara pana azi la pranz cand mam hotarat sa bag filtrul in masa , dar am constat ca a inceput din nou sa curga cand lam pus mai jos , lam reurcat sus pe scaun si nu sunt probleme acuma insa e total inestetic si incomod in fata acvariului , m-am gandit daca as scurta furtunele poate as rezolva ceva , daca a mai avut cineva problema asta si poate sa ma lamureasca cumva ias fi recunoscator
 
Forum Index » Profile for moto_The_Best » Messages posted by moto_The_Best
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com