[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cosmin
Forum Index » Profile for Cosmin » Messages posted by Cosmin
Message
Pestii au cam o luna de cand sunt in acvariu. Schimburi de apa am facut saptamanal,mereu cel putin 20 de litri tratati cu Aqua Safe. Toti ceilalti pesti sunt vioi si nu prezinta niciun simptom, ba chiar s-au si inmultit, de acolo si cei 6 pui.

Nu stiu daca are vreo relevanta,dar e singurul Blue Moscow din bazin. Ma gandesc ca poate sunt mai pretentiosi.
Revin cu o mic? problem?. De dou? zile unul dintre Guppy înoat? vertical si parca î?i pierde echilibrul. La un search pe forum am în?eles c? e vorba de o infec?ie datorat? unor bacterii patogene. Cu pestele sunt resemnat ca nu il pot trata, în schimb ma intereseaz? s? previn si îmboln?virea celorlal?i. M? gândesc c? am f?cut ceva gre?it, poate am s?rit calul cu num?rul de pesti?

În prezent sunt 7 rasbore, 5 Guppy si 4 Xipho. Plus vreo 6 micu?i de Guppy, doi Pomaceea si o mul?ime de melci micu?i maro.
Revin cu noutati. Am reusit sa termin acvariul. Pana acum avem asa:

- acvariu 80x35x40 din Hornbach. Foarte multumit de pret si de livrare, au fost de nota 10.

- filtru AquaZonic Black Knight. Am ales varianta asta pana la urma. Debitul e foarte bun, in schimb volumul lasa de dorit. 500g de inele ceramice + niste vata deasupra si cam aia a fost,mai mult nu intra,desi in specificatii spune ca intra cam 2 litri de material filtrant.

-incalzitor Boyu 100w. Setat la 23 de grade,tine apa la 26. Nu stiu daca termometrul indica bine, tot Boyu e si acela.

-lampa homemade 2x18w.

-pietris natural de vreo 1-2mm din Animax, Valisneria si ceva lemne.

A mers doua saptamani pe intuneric,dupa am "plantat" ceva Valisneria. Program de lumina nu are,o deschid de obicei cand vin de la munca, o inchid seara,destul de tarziu. 5-6 ore,in weekend si mai mult.

Ieri,dupa aproape 3 saptamani de la start, am bagat pestii.7 Rasbora Heteromorpha, 5 Guppy si 3 Xipho. Si 2 Pomaceea.Cred ca ma opresc aici,deja mi se par multi. Initial am stat putin cu stres, nu am facut teste de apa si nu m-am interesat nici daca pestii sunt compatibili. Nicio treaba. Pestii sunt vioi,mananca si toti isi vad de treaba lor.

Cheers!

" alt="image" />
Încerc s? evit ideea unui filtru extern. La bazinul de 200 de litri am avut un filtru extern DIY, a func?ionat impecabil, doar c? pe acela l-am putut ascunde în spatele acvariului. La acesta suportul va fi diferit si nu o s? am astfel de posibilit??i. De aceea încerc astfel de variante. Cum am spus si in prima postare, nu voi suprapopula acvariul, iar dac? voi decora cu multe pietre cum am eu în cap, automat scade volumul de ap?, ceea ce m? face s? cred c? va face fa??.

Înc? sunt nehot?rât, r?mâne s? comand bazinul si sa mai rumeg la capitolul filtrare. Nu vreau sa ma gr?besc si sa încep cu stângul.
La substrat fertil nici nu m-am gândit, sincer. Nu cred c? î?i are rostul.

Filtrul de la Aquazonic On Top l-a folosit cineva? Se merita?

https://www.nevertebrate.ro/filtru-gutiera-aqua-zonic-black-knight-2-1000l-h-17668
Ca si iluminare m-am gândit la o lamp? DIY, capacele îmi dau senza?ia de inestetic. E doar o chestie de-a mea, am avut capac la ultimul acvariu si nu prea m-a încântat. O lamp? f?cut? atent mi se pare c? da mult mai bine.

Cel mai probabil voi schimba mediile de filtrare si voi l?sa doar un cartu? cu burete. Nu stiu ce volum are filtru, cei de la nevertebrate nu specific? si nici pe alte site-uri nu am g?sit specifica?ii complete. Nici în review-uri pe Youtube m?car. Probabil o s? comand doar filtrul, iar mediile o s? le iau mai târziu, dup? ce îmi fac o idee despre capacitatea lui.

Substrat o s? pun în tot acvariul, probabil voi face si un decor cu ceva lemn si pietre, dar nu foarte aglomerat. Vreau sa fie un bazin cat mai "aerisit" ca si aspect.

A mai dat cineva comanda online la acvarii? ?tiu c? b?ie?ii de pe curierat nu prea au grij? cu pachetele, chiar ?i cele fragile. Si o spun din experien?a. Desi pare s? merite riscul, pentru c? în Ia?i mi s-a cerut între 300 si 500 de lei pentru un acvariu de dimensiunile astea. La Hornbach m-ar ajunge 190 cu tot cu transport.
Bun? seara si bine v-am g?sit! ?tiu, titlul e comun,si spre ru?inea mea nu sunt nici nou pe aici. Acvarii am mai avut acum ceva ani, ultimul a fost de 200 de litri, se pot vedea în sec?iunea cu topic-uri deschise de mine,pe profil,cred.Si ca s? nu lungim vorba degeaba, trec direct la subiect.

Am în plan un acvariu nou, se dore?te a fi ceva low-cost si deloc special.

M-am orientat spre bazinul asta:

https://www.hornbach.ro/shop/Acvariu-sticla-80-x-35-x-40-cm/3477392/produs.html

Filtrul:

https://www.nevertebrate.ro/filtru-cascada-eheim-liberty-200-17990

N-am fost niciodat? un fan înr?it al acvariilor "foarte plantate", si nici foarte mul?i pe?ti nu m? gândesc s? pun în el, deci cred c? va fi suficient.

Vreau sa stiu ce p?rere ave?i despre bazin, e ok? ?i-a mai luat cineva? Îl pot umple pân? sus f?r? s? stau cu stres ca cedeaz?? )

Ca si substrat, ?inând cont c? probabil o s? fie vreo 3 fire de valisneria si alte câteva plante easy în el, ce recomanda?i si in ce cantitate?

Nu va sfii?i în leg?tur? cu sfaturile, va rog! ?tiu c? unii dintre voi sunte?i s?tui de câte rânduri a?i scris pentru fiecare încep?tor în parte, a?a c? ?i ni?te link-uri ar fi mai mult decât utile.
Incalzitor 200w - 20 de lei

image

Aspirator substrat manual - 10 lei

image
Recent am gasit cateva acareturi prin casa,drept urmare scot la vanzare urmatoarele:

1.Pompa apa AquaZonic EVO-3 (1200 l/h).A avut firul taiat,se vede in poza izolatia - 20 de lei.

image

2.Incalzitor 200w - 20 de lei

image

3.Aspirator substrat manual - 10 lei

image

4.Bucati de roca vulcanica de dimensiuni mici,de diferite forme si culori.Pot fi folosite ca decor pentru nano - preturi intre 50 de bani si 2 lei / bucata,la alegere. (Nu ma deplasez nicaieri daca "comanda" valoreaza mai putin decat biletul de tramvai.)

image
image
image

Mai donez doua tevi tur/retur home-made,le-am bricolat pentru un acvariu cu intarituri,unde imi trebuiau niste tevi cu "pretentii".

image

Doar in Iasi.

-acvariu 200 de litri (100x40x50 sticla de 8mm. si intarituri H), capac si rama din PVC (iluminare asigurata de 2 becuri de 30w,se poate modifica) - 150 de lei

-bucati de roca vulcanica pentru decor - 1 leu bucata

-aspirator substrat manual - 15 lei

- pompa AquaZonic Evo3 (1300 l/h) - 40 de lei

Valabil doar in Iasi.

image

image

image

image

-acvariu 200 de litri (100x40x50 sticla de 8mm. si intarituri H), capac si rama din PVC (iluminare asigurata de 2 becuri de 30w,se poate modifica) - 150 de lei

-bucati de roca vulcanica pentru decor - 1 leu bucata

-aspirator substrat manual - 15 lei

- pompa AquaZonic Evo3 (1300 l/h) - 40 de lei

Valabil doar in Iasi.

image

image

image

image

-acvariu 200 de litri (100x40x50 sticla de 8mm. si intarituri H) spatele vopsit cu spray negru,capac si rama din PVC (iluminare asigurata de 2 becuri de 30w,se poate modifica) - 200 de lei

image

-bucati de roca vulcanica pentru decor,ideale pentru nano- 1 leu bucata

image

image

image

-aspirator substrat manual - 15 lei

- pompa AquaZonic Evo3 (1300 l/h) - 40 de lei


0758342271 - Cosmin
-acvariu 200 de litri (100x40x50 sticla de 8mm. si intarituri H) spatele vopsit cu spray negru,capac si rama din PVC (iluminare asigurata de 2 becuri de 30w,se poate modifica) - 200 lei

-filtru extern home made (recipient 10 litri,furtune,fitinguri,tevi tur-retur,pompa Aquazonic Evo3 de 1300 l/h,are in el in jur de 6 litri de roca vulcanica ca si material filtrant,perfect etans,nu curge) - 150 lei


Mai multe detalii la numarul 0758342271 sau pe privat. Valabil doar in Iasi.

image

-acvariu 200 de litri (100x40x50 sticla de 8mm. si intarituri H) spatele vopsit cu spray negru,capac si rama din PVC (iluminare asigurata de 2 becuri de 30w,se poate modifica) - 200 lei
-filtru extern home made (recipient 10 litri,furtune,fitinguri,tevi tur-retur,pompa Aquazonic Evo3 de 1300 l/h,are in el in jur de 6 litri de roca vulcanica ca si material filtrant,perfect etans,nu curge) - 150 lei
-incalzitor 200w,termometru - 25 lei
-6 scalari,7 corydoras panda si o femela apistogramma - 50 lei

In momentul de fata in acvariu este amenajat un biotop amazonian,substratul,lemnele si restul decorului se dau bonus.

Pret pentru tot pachetul: 400 lei

Nu se vinde nimic separat pana nu se dau pestii!

Mai multe detalii la numarul 0758342271 sau pe privat. Valabil doar in Iasi.

image

image

image

image

image


-acvariu 200 de litri (100x40x50
sticla de 8mm. si intarituri H)
spatele vopsit cu spray negru,capac
si rama din PVC (iluminare asigurata
de 2 becuri de 30w,se poate
modifica) .
-filtru extern home made (recipient
10 litri,furtune,fitinguri,tevi tur-
retur,pompa Aquazonic Evo3 de 1300
l/h,are in el in jur de 6 litri de roca
vulcanica ca si material filtrant.)
-incalzitor 200w.
-termometru.
-populat cu 6 scalari,7 corydoras
panda si o femela apistogramma.

In momentul de fata in acvariu este
amenajat un biotop
amazonian,substratul,lemnele si
restul decorului se dau bonus.

Pretul este fix 550 de lei.

Mai multe detalii la numarul
0758342271 sau pe privat.

Deoarece nu pot asigura
transportul,doritorul trebuie sa se
deplaseze in Iasi.
-acvariu 200 de litri (100x40x50 sticla de 8mm. si intarituri H) spatele vopsit cu spray negru,capac si rama din PVC (iluminare asigurata de 2 becuri de 30w,se poate modifica) .
-filtru extern home made (recipient 10 litri,furtune,fitinguri,tevi tur-retur,pompa Aquazonic Evo3 de 1300 l/h,are in el in jur de 6 litri de roca vulcanica ca si material filtrant.)
-incalzitor 200w.
-termometru.
-populat cu 6 scalari,7 corydoras panda si o femela apistogramma.

In momentul de fata in acvariu este amenajat un biotop amazonian,substratul,lemnele si restul decorului se dau bonus.

Pretul este fix 650 de lei.

Mai multe detalii la numarul 0758342271 sau pe privat.

Deoarece nu pot asigura transportul,doritorul trebuie sa se deplaseze in Iasi.
@vereb: In Iasi un singur crescator avea apistograme.De obicei sunt atent cand aleg pestii,dar de data asta nu am avut de unde alege,insa pareau in regula cand i-am achizitionat.
Imi pare rau sa aud asta.Ai observat ceva in neregula cu ea in ultimul timp?Al meu s-a dus fara semne de boala.
Jale...masculul de Apistogramma a murit astazi.De aseara statea cam "bleg".Dimineata era abatut,abia se misca.Am facut repede un schimb de apa,vreo 15 litri,dar cand am ajuns acasa in jurul orei 14:00,era mort .Nu avea pete albe/negre au ceva de genul.Restul pestilor se comporta normal,mananca,sunt vioi,la fel si consoarta lui.O sa mai astept o perioada sa vad daca intradevar e bine si femela,apoi voi lua alt mascul.

image
Sigur...s-ar incadra mai bine acolo,zic eu .Multumesc!
 
Forum Index » Profile for Cosmin » Messages posted by Cosmin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com