[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Allen_g30
Forum Index » Profile for Allen_g30 » Messages posted by Allen_g30
Message
continuam cu imaginile
n-am rezistat si am facut si la bazinul mare lampi led.
leduri si profil luate de la https://ledhome.ro/ (nu fac reclama, dar are cele mai ok preturi)
mai exact, pt doritori, gasiti aici cam tot ce va trebuie https://ledhome.ro/98-banda-led-acvariu

GreenLifeAquatics wrote:Imi plac suporti lampi, tot la imprimanta 3d sunt facuti?


da, sunt printati 3d. au fost prototip, acum am modificat proiectul, ceva mai profi, zic eu
stl-urile le gasiti aici: https://www.thingiverse.com/thing:3897605
le-am lipit cu gluegun-ul
mi-am "tras" bazin si la birou, ca deh… sa vada ochiu meu balta.
bine, e un bazin mic, 96 litri. l-am aranjat, bibilit, filtru extern, hardscape, alea, alea si… ups, n-am lumina.
asa ca ma pun pe cautat 2 tuburi de 40cm, plus repede proiect capac (forex 5mm) si stop.
la ledhome am gasit ceva mai pe placul meu, asa ca m-am Calmat repede cu tuburile neon. am luat profil Al, benzi led 5050 6500kelvin si 3200 kelvin.
de la fslled am luat Tub LED T8 12W - cresterea plantelor din care am extras banda de led
prin firma mai aveam ceva drivere led 12v 5A.

capcele la profil le-am printat 3d.

si mi-a iesit o lampa led, mai ceva ca-n magazine. acum o sa vad daca am sa plang sau nu dupa banii dati pe materiale.
hmmm... acum am vazut unde am postat. rog frumos un admin sa-l mute la acvaristica de apa dulce.
multumesc si mii de scuze!
nu, nu, ai dreptate. e pus deja pe laterala mica. cand am facut pozele, mai exact sambata, inca nu taiase-m spraybar-ul, eram prea nerabdator sa vad cum arata.


oricum, pt primele 2-3 luni, dupa ciclare, si dupa plantarea finala, am de gand sa bag si filtrul intern, asta asa, ca sa se aseze totul cum trebuie, apoi il scot.
continuam
salut din nou dupa cativa ani de lipsa pe acest forum. chiar daca am tras chiulul, la bazin nu am renuntat, ba mai mult, l-am imbolnavit si pe al meu frate...
bun, pentru ca m-am procopsit cu un bazin de 180l brut, m-am gandit sa fac un setup un pic diferit de "jungla" ce am avut-o in bazinul vechi.
la hardware, avem asa: stand Pal home made, filtru JBL Cristal Profi, reactor CO2 in line home made, bomba CO2 versiunea noua (o folosesc de ceva ani cu succes), incalzitor, 2 tuburi JBL Solar Tropic de 30W si un tub Solar Natur de 18W.
la hardscape avem: JBL Manado, roca vulcanica, lemn redmoor.
plante pt inceput: anubias nana, java moss, java fern, si cryptocoryne parva (cred ca ea este, e luata de la Victor acum multi ani...). maine poimaine ii mai fac o vizita lui Voctor si vad ce mai iau.
poze in continuare, daca e ceva ce nu e ok, comentati ca nu ma supar
salut si bine v-am regasit dupa multi ani. in toata aceasta perioada de lipsa, n-am renuntat la bazin, merge aproape singur. metoda cu bicarbonat si sare de lamiae o folosesc cam de 6 ani, fara probleme. bine, refill-ul il face fimea acum, eu doar o indrum.

singura problema la acest sistem este fitingaraia, trebuie avut grija sa nu existe pierderi pe traseu. reactor am unul DIY in linie pe iesirea filtrului extern, in genul celui de aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19910.page#p173736 si care are la interior bile bioballs.
bravo bai Luci. cand il vedem cu apa?
pentru nu a mai deschide alt topic, legat fix de aceeasi problema, scaderea Ph-ului, va cer si eu parerea.

vineri am facut schimb de apa (15% din volum de 3 ori pe saptamana). toate bune si frumoase, Ph-ul dupa 3 ore de la schimb, era intre 7.0 si 7.2 (pe la ora 19.00)
ieri dimineata, verific Ph-ul (asa cum fac intotdeauna, inainte de a baga PPS si Trace Mix-ul) si surpriza: Ph-ul era pe la 6.4

acum vine intrebarea: de ce a scazut Ph-ul asa de tare? Co2 bag cam 1 bula la 2 secunde. pe timp de noapte CO2-ul este oprit. ciudat este ca pestii nu dau semne de intoxicatie cu CO2.

multzam frumos si astept parerile voastre.

PS: sa fie de la apa de la robinet (sau a "coagulantilor" ce ii baga apanova)???
mai ai plante? si ce anume??
Cumpar urgent acvariu mic, gen 40 x 40 x 40, nu mai mare.

daca are cineva si nu ii este de folos, imi prinde bine.

multzam si astept oferte (doar din bucuresti).
rezolvat, multzam pt sfaturi.
cumpar urgent 4 buc piranha, maricei. astept PM de la voi.

tks.
guleag wrote:arata bine
un pic spuma daca era o culoare mai inchisa era si mai bine


relax, in 2 luni se va forma un "covor" verde de alga, spuma va deveni maro inchis si va arata superb.

image
MA, eu am o florarie la mag. Prosper (13 septembrie) si de acolo luam. Mai e o florarie pe Mosilor, aproape de Bucur Obor, pe stanga cum te duci spre bucur. mai e una pe decebal, dupa Alba iulia, langa reprezentanta Hyundai.
blackangel0203 wrote:turba de la florarie nu e tratata(de obicei pe ambalaj scrie sa folosesti manusi, sa nu intre in contact cu pielea...)?e buna si pentru acvarii?sau numai acest fel de turba Potgrond se poate pune in acvarii?


Turba Potgrond, olandeza, se gaseste la orice florarie serioasa. ambalajul este portocaliu. PH-ul 6,5-7,0. eu am folosit-o aproape 2 ani, dar din anumite motive (la 6 luni tre schimbata) am renuntat.

ATENTIE, cititi bine instructiunile de pe ambalaj, eu era sa bag odata turba imbogatita cu nu stiu ce chimicale, noroc ca intr-un moment de inspiratie m-am uitat ce scrie pe ambalaj.
Razvan M wrote:Cu toate ca poate e prea tarziu .. la poza asta din ce e facut backgroundul la acvariu ? (polistiren, spuma ? sau e doar un fundal negru fara nimic si mi se pare mie a are un efect de stanca...?)


e spuma poliuretanica, pe care s-a asezat alga verde
 
Forum Index » Profile for Allen_g30 » Messages posted by Allen_g30
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com