[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Pretorians
Forum Index » Profile for Pretorians » Messages posted by Pretorians
Message
Scimb melci asasini pe bile de chladoflora
Melcii sunt de toate marimile

sau vand cu 3 RON/bucata

Bine ai venit - Eu in locul vostru as scrie sexul in dreptul locatiei.. Sunteti asa rare pe aici incat nu aveti cum sa nu fiti pretuite


Ape limpezi!
tfyi
Maaa tu vrei sa cresti iarba in casa si nu sti cum sa faci asta ...
desi CO2 este bun nu e obligaotoriu. Poti creste plante ok si fara CO2.
Ce e drept cele mai frumoase se cresc cu CO2, dar crede-ma ca merge bine si fara.
In rest ai nevoie acvariu (evident ) filtru intern daca e mic sau cascada, material filtrant (recomand ceva de genul minisiporax ), substrat + pietris sau ce combinatie mai vrei tu si cred ca si ceva vieuitoare ti-ar fi de folos!

ef
n`eata - bine ai venit
Cam zgarcit cu informatiile despre acvarii
Hai ca-ti zic eu in mare si repede -
- Eu folosesc ca si substrat Jbl aquabasis - e enervant daca vrei sa replantezui ca e usor si se ridica in masa apei, dar e ieftin si bun - la mine cresc plantele, trebuie sa pui pietris de granulatie mica deasupra sa il tina pe loc - ;
- plante poti folosi : anubias, micorsorum pteropus, heteranthera, hydrocotyle leucocefala micrantherum umbrosum;
Hygrophila polysperma
micorsorum pteropus
heteranthera sagitaria subulata sau echinodorus tenelus sau staurogine repens pentru zona de mijloc...marsilea hirsuta in fata cauta-le pe google si vezi ce si cum - plantele astea cresc cu lumina buna si ceva ingrasamant nu au nevoie de CO2.
- pesti - daca as avea acvariul tau as baga o pereche de apistogramma agassizi double red si poate niste ancistrusi ---

acavriul se cicleaza in 3 saptamani - vezi ca ai niste link-uri mai sus cu privire la ciclare.

Daca mai ai intrebari ... mai avem raspunsuri ..
Ape limpezi

Sper ca am scris inteligibil - sunt la munca si nu prea am timp sa ma corectez
Nu are nimeni marsilea hirsuta sau staurogine repens - caut de ceva timp si nu gasesec.
PLSS si cateva fire nu conteaza le imultesc eu, important e sa le am!!!
astept oferte -propuneri pe mail
daca pastresi fostul substrat si o parte din plante plus filtrul care este deja ciclat. Eu zic ca o sa experimentezi o deciclare partiala a acvariului. Cea ce inseamna ca in mod normal reciclarea lui nu va mai dura 3 saptamanai, ci maxim 1 saptamana poate 2 desi nu cred.
Ar fi bine sa faci niste teste de apa dupa ce faci schimbarile sa vezi unde te situezi, sau mergi ochiometric si cam 2 saptamani faci schimburi de apa mai dese decat de obicei (daca ai vietati in acvariu in timpul asta).
Parerera mea
Bafta - sa vi cu poze!
ca sa se imbibe de apa lemnele poti sa le ti si in alceva sau chiar in acvariul amenajat- Le ti locului cu pietre sau cu ventuze lipite de acvariu si legate de lemn.
Eu zic ca e ok sa ciclezi filtrul si cu restul decorului/solului in acelasi timp - desi bacteriile se formeza in filtru foarte multe stau pe decor sau pe sol.
Eu zic ca poti sa te apouci sa amenajezi acvariul asa cum vrei tu. Oricum lemnele vor sta locului in cateva saptamani bune poate chiar luni.
Iar ciclerea completa a unui acvariu dureaza ~ 1 luna.
Poti planta din prima zi, ajuta la cilare - plante cu crestere rapida.
Parerea mea acum!
sa inteleg ca deja ai pus lemnul in acvariu!
- Daca e prea mare ca sa il fierbi toarna niste apa fiarta pe el de 2-3 ori.
- apa se ingalbeneste de la tanin - o sa dispara in timp si nu e daunator, asa ca daca vrei sa ciclezi acvariul mai repede fa schimburile de apa mai rare ca nu are nimic daca ai ceva tanin in apa nu afecteaza;
- daca vrei sa faci ceva amazonian - taninul chiar ajuta --- da tenta de Amazon
- cu timpul se va imbiba de apa si va sta scufundat pana atunci trebuie sa il convingi tu sa stea cu diferite metode - pietre/ventuze..etc
Ape limpezi
Planta s-a dat. Se poate inchide
Donez un anubias foarte mare - se ridica doar din Rahova.
O ultima incercare sa cumpar Stauroginele sau Marsilea detalii pe PM - spuneti va rog zona de unde se ridica si pretul. Multumesc
Si eu am avuat aceeasi problema cu perechea mea de ramirezi dupa ce primul mascul (care o tinea la respect) a muri - ceilalti au fost agresatii in continuu. ideea e ca trebuie sa cumperi un mascul mai mare decat ea, care sa o poata controla. Doar asa cred ca poti rezolva problema.
Si da, atentie la parametrii apei sunt niste pesti destul de pretentioasi.
 
Forum Index » Profile for Pretorians » Messages posted by Pretorians
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com