[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cucu-bau
Forum Index » Profile for cucu-bau » Messages posted by cucu-bau
Message
Sincer, nu stiu exact lungimile de und?. In principiu, sunt benzi LED simple, de la un magazin electro.

Cum am scris in primul post, varianta de DIY la lumini e si un exercitiu, sa vad daca imi iese. Daca nu, gasesc solu?ii deja f?cute, ready to hang on, nu mai inventez eu roata...din nou.

Ca si orice roman pasionat de un lucru, ma informez si de pe YouTube. Am vazut mai multe filmulete cu persoane care faceau un nou aquascape si puneau o serie de tablete (banuiesc ca e vorba de ceva fertilizanti cu eliberare lemnta) in substrat steril...tocmai pe ideea ca e mai simplu sa le replantezi odata de 6-9-12 luni, decat sa te complici su substrat activ, pietris, etc.

Voi ce ziceti, ce recomandati?

Mircea
feedback:
Am inceput lucrul la lampa DIY.
Intr-un final, am ales urmatoarea combinatie (din fata spre spate):

- Albastru
- Alb rece
- Albastru
- Alb rece
- Rosu
- Alb rece
- Verde
- Alb rece
- Rosu
- Alb rece
- Albastru
- Alb rece
- Albastru

Le-am pus provizoriu astazi, le-am alimentat, in total consuma undeva la 2 A, 12 V...deci spre 25 W de lumina...un pic cam redus.

Cele doua siruri de LED ALBASTRE de la margini, vreau sa le folosesc si pentru ideea de NIGHT EFECT.

Mai am de modificat, ajustat suportul de aluminiu, eventual o sa montez pe el o termosonda care sa cupleze ventilatoarele la o anumita temperatura...

Intrebare: daca ma decid sa fac fertilizare micro si macro, se mai impune substrrat activ?

Mircea
Salut ?i mul?umesc de idei.
Legat de albastru...aici intervine ?i nebunia mea de inginer c? sa fie totul simetric...dar ?i faptul c? am citit pe mai multe thread-uri c? e nevoie de ro?u ?i de albastru....
In orice caz ..a?a inten?ionez s? le fac c? la o adic? s? pot schimba benzile...sa le adaug, a?a le scot, sa la schimb cu unele de alta culoare .... Vedem ce iese.
Legat de Eheim...da, are reglaj mecanic al volumului...?i eu m? gândeam s? îl pun direct sa sa scap de probleme ulterioare, plus c? îmi permite un volum suplimentar de materiale de filtrare
Lucrez de zor la partea de iluminat (Intre timp, a aparut si al 4-lea scenariu de ilumina, sa folosesc soclurile existente in care sa montez tuburi 2G11 cu leduri)

Dar pana atunci, ziceam ca deja am achizitionat benzile LED , care vor fii montate astfel
- 13 randuri de cate 32-33 cm de banzi led montate astfel : 6 randuri ALB RECE, 4 randuri ALBASTRU, 2 randuri ROSU, 1 rand VERDE.
Benzile au 14,4 w/ml, deci as ajunge la cca. 60W de lumina LED.
Saptamana asta vreau sa le montez pe un suport de aluminiu, cand e gata functional vreau sa adaug niste poze.

Legat de capacitatea pompei...acum am de ales intre pompa originala de 900l/minut sau un EHEIM de 1200 l / min. Prima data o las pe cea mica, vad cum se descursa, la nevoie o voi schimba cu cea mai puternica.

Mircea
realistic....2 luni si incep sa ciclez apa. Azi am dat comanda dupa dulap, teoretic e gata saptamana viitoare.
Multumesc tututorara pentru raspunsurile oferite.

De 3 ore stau si citesc un thread vechi, dar foarte bine documentat, legat de iluminatul DIY cu leduri (din 2014 e deschis threadurl, de LUCIAN). Inca stau si incerc sa absorb tot ce a scris omul acesta...fantastic.

Legat de iluminare, incep prin a stabili faptul ca nu renunt sub nici o forma la capac. Mergand mai departe, aici am de ales, am sa ma joc cu 3 variante:
- varianta 1 ... cu un proiector LED de 75W de 6500 K (e varianta cea mai ieftina, cea mai simpla de montat, dar posibil si cea mai slab calitativa dpdv al spectrului luminos necesar plantelor
- varianta 2 va fii un DIY din benzi LED ALB RECE, ALBASTRU, ROSU ?i VERDE (deja le-am cumparat si voi face un pic de DIY...sa vad cum imi iese)
- varianta 3 va fii cu 3 corpuri de iluminat HOBBY de 30 cm...6500k + cate 3 leduri ALBASTRE....vedem cum iese
Ideea e ca sunt la costuri relativ mici, imi asum faptul ca poate pierd 3-400 lei in experimente.

Legat de pietrisul acela spart de coral...si eu ma gandeam ca vor afecta calitatea apei. Deci renunt la el

Legat de aranjamentul cu bolovani....am inteles ideea. Voi cauta niste bolovani din material mai calitativ, f?r? urme de oxizi de fier.

Legat de filtrare...aici povestea e mai complicata, complexa. Prefer sa pun mai multe materiale filtrante ( fie ele bureti sau inele ceramice sau ce or fi...si sa pastrez pompa de circulatie existenta. ideea e urm?toarea: pompa are un debit in conditii de mers in gol de 900 litrii pe ora. Dupa ce adaugi filtrarea, sa va introduce o cadere de presiune hidraulica in sistem, sper sa rezulte un debit de cca. 500 litrii pe ora. Asta ar insemna un numar de 4 schimburi de apa pe ora, ceea ce zic ca e ok.

discutie noua: legat de modul de adaugare de CO2. in principiu, in compartimentul 4 din sistemul de filtrare (unde e pompa si lampa UV) as face aditia de CO2 si am de ales dintre urm?toarele:
- varianta a...un co2 difuzer
- varianta b....un CO2 IN LINE REACTOR...care sa fie inserat intre iesirea din pompa si intrarea in lampa UV. in varianta acesta, tot in compartimentul 4 as monta si senzorul Ph (mai ales ca e loc intunecos, cum se recomanda).

Apropo...am de ales ca incalzitorul sa fie pus in primul sau in al 4-lea compartiment, adica inainte sau dup? sistemul de filtrare. Exista vreo preferinta, recomandare in acest sens?

O seara buna in continuare!

ps: ma pun sa mai recitesc threadul cu Iluminare led diy...incredibil de bine documentat.















(
Buna seara si salutari la toat? lumea!

Dupa o pauza de mai mult de 20 de ani, m-am recontaminat de ideea de acvarii plantate, mai ales ca intre timp au aparut pe piata si crevetii.

Asa ca, incet incet, am facut primii pasi.

La birou mi-am luat un FLUVAL EDGE 46 l (populat cu 4 otociclus, 24 neoni si 8 creveti AMANO, niste pietre SEYRIU precum si un lemn si niste plante low budget, low maintence. De doua luni merge bine, spre marea mare mirare si multumire (aici am fost un pic modest ).

Prin urmare, m-am decis sa fac urmatorul pas....sa trec la un nivel un pic mai mare (cel putin din perspectiva volumului acvariului).

Si uite asa ajungem la saptamana aceasta: am gasit (la bani marun?i, zic eu) un acvariu BOYU TL 550, de 128 litrii. Desi prin constructie, acesta e mai degrab? un ACVARIU MARIN, eu doresc sa il fac un ACVARIU PLANTAT.

Intr-o prima etapa, am sa ii construiesc un stand, un dulap (de genul BOYU TLS 550).

Simultan, am sa modific sistemul de iluminat, sa trec de pe neoane pe LED-uri (intrebarea 1: se mai respecta regula de 1-1...adica, 1 litru la 1 WATT?). Merita sa il fac la comanda sau sunt ok sistemele HANG ON ieftine...6500K?

Ca si tehnica, intentionez sa il dotez cu urm?toarele:

- pe partea de filtrare, am sa folosesc sistemul original din spate, cel cu 4 compartimente (intrebarea 2: la acvariile plantate se impune sau nu un PROTEIN SKIMMER?...nu de alta dar a venit la pachet cu asa ceva). Voi folosi atât filtrare mecanica cu bureti dar si saculeti cu inele ceramice si bioballs.
- pe partea de iluminare, vreau sa merg pe un sistem custom made, de 60-100 w
- pe partea de fertilizare....aici e mai complicat. Intr-o prima etapa, voi folosi fertilizanti lichizi si CO2 presurizat (am un sistem JBL PH CONTROL, pe care intentionez sa il folosesc). In etapa 2, ma pasioneaza ideea de POMPE DE DOZARE, gen CHIHIROS.
- am primit si o lampa UV pe care vreau sa o folosesc (intrebarea 3: functioneaza full time sau doar partial, pe durata iluminarii?)

Pe partea de landscaping, as vrea ceva de genul:
- substrat fertil (chiar imi place FLUVAL STRATUM)
- niste pietre mari, fie SEYRIU fie ceva mai locoo, din cariera, ceva local (intrebare...daca pietrele sunt cu maro pe ele, sa fie de la oxid de fier? Daca da, afecteaza planteze sau dinpotriva, face bine la plantele cu frunze rosii?)
- eu la momentul achizitiei am primit si vreo 5 kg de nisip, spartura de coral (sper ca bine m-am exprimat). Poate fii folosit la sisteme de apa dulce? Nu de alta, dar imi place culoarea aceea galbuie, sidefie.

Pe partea de flora si fauna, as dori ceva de genul:
- pe aprox 50% din suprafata sa fie o planta gazon, gen HC CUBA sau MONTECARLO
- o buturuga de lemne pe care sa agat ceva MOSS
- printre cr?p?turi sa lipesc plante de genul ANUBIAS NANA
- vreo 8 OTOCILUS
- vreo 20 creveti....tot AMANO (sunt fantastici la curatat algele)
- vreo 20-40 pesti de banc (Neoni....)
- 2-4 pesti mai mari, care sa impuna respect (nu de alta, dar daca va vine sa credeti, la acvariul de la birou am un mascul NEON incredibil de teritorial, considera ca aproape un sfert este teritoiul lui, îi fugareste pe ceilal?i de ma disper? - scuzati expresia).

Orice sfat e binevenit.

Mircea

ps:
- inca nu pun poze, nu de alta, dar sotia inca nu stie de noua mea boala, vreau sa o pun in fata faptului implit, acvariul montat, setat, cu plante, fara animale (pana nu se cicleaza apa).
- cine are un astfel de acvariu, as dori un feedback legat de el, mai ales daca a modificat sistemul de iluminat.
- scuze daca v-am plicitisit cu mesajul acesta lung, dar nu am mai scris pe forumuri de ...cand eram tamar fecior.
buna seara
doresc sa achizitionez un acvariu fluval edge varianat mare, de 46 litrii.
daca cumva vreo persoana imi poate spune / indica un magazin...dau o bere
Mircea



buna seara. Ma numesc Mircea Narita, sunt din Satu Mare
momentan am un acvariu Tetra de 55 litrii, doresc sa imi cumpar un Fluval Edge 46 l (pt birou) si dupa finalizarea constructiei...un acvariu de 120*50*50
toate cele bune
jbl e maca. am sa incerc sa pun niste poze maine
ce iti mai trebuie pentru co2?
mircea
salut
am o rezistenta de 75W cu tot cu sursa de alimentare (transformatorul original)....pret tot pachetul 150 lei.

Mircea
salut
am un set cvasi complet: JBL ph control cu sonda de PH si de Temperatura nefolosite, butelie de oxigen transformata in butelie de co2 (de aprox. 1,5-2.0 l), reductor presiune co2 de la jbl, sistem de incalzun de co2 de la jbl nou, 3 m
Mirceaire a substratului de 75W (cablu de incalyire si transformatorul), solutii calibrarea noi, nefolosite, furt
salut.
ai un mesaj privat
Mircea
as fi eu interesat de acvariu...dar nu stiu cum am face cu transportul...eu sunt din Satu Mare. nu poti urca niste poze?
Mircea
home made sau achizitionat? Mircea
salut
revin si eu cu doleanta antevorbitorului....poti pune 2-3poze cu acvariul?
Mircea
salut...tot eu revin cu o intrebare: nu poti pune te rog 2-3 poze cu acvariul?
multumesc, mircea
buna seara.
va rog sa imi trimite-ti 2-3 poze in care sa se vada acvariul in sine....sticla.
e facut de dumneavoastra ? vine cu stand sau fara?
Mircea
salut
poti pune niste poze cu acvariul mare?
sa inteleg ca a fost un acvariu marin (judecand dupa gauriledin sticla)
Mircea
Astazi am avut o surpriza foarte placuta si total neasteptata: am primit de la JBL Germania un pachet care contine o sonda de temperatura nou-nouta. Mentionez ca de vreo o saptamana le-am trimis un email in care ii rugam sa imi spuna vreun reseller de-al lor de unde pot cumpara acesta piesa separaat,fara a cumpara tot setul ph control. Mi-au raspuns in termen de o zi, mi-au spus ca in mod normal aceasta piesa nu se vinde sepaarat, mi-au cerut adresa mea iar azi am primit pachetul...FARA NICI UN COST.
Deci, multumesc JBL Germania. Mircea
 
Forum Index » Profile for cucu-bau » Messages posted by cucu-bau
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com